vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

379 επισκέπτες, 8 χρήστες
zamploutos, bloodlessz, vasim, antiklitos140, dkostas, Tazz, billythekid, Sergios

Twitter

HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση

Συνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Κατ' αρχάς άς με συγχωρήσουν οι συντονιστές εάν δεν είμαι στον σωστό πίνακα και άς το μεταφέρουν εάν κρίνουν.
Έχω εδώ και δύο ημέρες τον συγκεκριμένο ατμοποιητή τον οποίο αγόρασα από εδώ: https://www.fasttech.com/products/0/10013069/4316000-authentic-horizon-krixus-re-wickable-tank

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

  • 22mm Διάμετρος ατμοποιητή
  • 4ml Χωρητικότητα
  • Γέμισμα του τάνκ από επάνω
  • Επισκευάσιμη Κεραμική Αντίσταση (RCC)
  • 60 έως 120W Λειτουργία αντίστασης
  • 0.3 ohm Κεραμική Αντίσταση
  • Το σύρμα που ζεστάινει το Κεραμικό αποτελλείτα από Tungsten
  • Αλλάγή βαμβακιού στο κεραμικό
  • Μεγάλος χρόνος ζωής του κεραμικού
  • 4 τρύπες Αέρα ρυθμιζόμενες
  • 2mm έως 7mm η κάθε τρύπα αέρα
  • Stealth Delrin Drip Tip
  • SS Σώμα ατμοποιητή και γυάλινο τανκ
ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ

Ένας ατμοποιητής
2 Κεραμικές Επισκευάσιμες Αντιστάσεις 60 έως 120W
Έξτρα Τυάλινο Τάνκ
Έξτρα οριγκάκια
Γιαπωνέζικο οργανικό Βαμβάκι έτοιμο κομμένο στις σωστές διαστάσεις.

Μετα από τρία τάνκ διαφορετικών υγρών μπορώ να πώ χωρίς υπερβολές ότι απογειώνει τη γεύση και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που να επιζητάς αραίωση των υγρών.
Ντουμάνι και χτύπημα αρκετά ικανοποιητικό αλλά πρέπει να πάμε πάνω από τα 60W (για εμένα τα 70W ήταν το καλύτερό μου).
Πνευμονικές τζούρες, αλλά η έκπληξη για εμένα ήταν ότι όταν έκλεισα σχεδόν τελείως τον αέρα πλησίασα αρκετά και σε τσιγαρίσιες τζούρες.
Σημερα έκανα καθαρισμό του κεραμικού καίγοντάς το στα 30W και άσπρισε τελείως σαν καινούργιο. Ζορίστηκα λίγο να βάλω το καινούργιο βαμβάκι αλλά τα κατάφερα, είναι θέμα χρόνου να γίνει εύκολη η τοποθέτηση. Θέλει λίγη προσοχή διότι το κεραμικό είναι ευαισθητο και μπορεί να σπάσει εύκολα εάν πιεστεί.
Επίσης να αναφέρω ότι χρειάζεται μοντάκι με 2 μπαταρίες τουλάχιστον διότι πίνει ενέργεια.
Αυτά προς το παρόν και συνεχίζοντας τα τεστ εάν χρειαστεί θα επανέλθω.


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
 Να προσθέσω επίσης ότι το κεραμικό στο πρώτο πάτημα του Fire χρειάζεται γύρω στα 3 δεύτερα για να αρχίσει να ατμοποιεί, μετά βέβαια αυτή η μικρή καθυστέρηση εκμηδενίζεται. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2016, 16:23 από billythekid »

Συνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 31, 2016, 22:33 »
Και μερικές φωτό με τον άτμοποιητή ο οποίος μέχρι τώρα :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 01, 2016, 00:03 »
Ερωτήσεις (για να το κάνουμε και πιο σωστό το review)
  • Αντιστάσεις άλλες εκτός από 0,3Ω υπάρχουν;
  • Αν ναι, τις δοκίμασες;
  • Αν ναι, έχουν διαφορά στη γεύση και στο χτύπημα;
  • Αν ναι, χτύπησες πολύ;  :laugh1:
  • Αν υπάρχουν, τις βρίσκεις στην Ελλάδα;
  • Αν ναι, πού;
Αναλόγως των απαντήσεων θα επανέλθω  ;)

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 01, 2016, 00:47 »
Τον έχω και εγώ από τις 28... αλλά το καημένο το IPV D2 "γονατίζει"... είμαι σε αναμονή νέου μοντακίου με 2 μπαταρίες, από τα ελάχιστα συμπεράσματα που έβγαλα, πιστεύω ότι, επιβάλλεται να δοκιμαστεί και με έλεγχο θερμοκρασίας, δηλαδή TCR για Tungsten σύρμα και επίσης να έχει Preheat! γιαυτό όταν θα είμαι έτοιμος θα επανέλθω!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2016, 00:53 από vasma »

Συνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 01, 2016, 16:14 »
Ερωτήσεις (για να το κάνουμε και πιο σωστό το review)
  • Αντιστάσεις άλλες εκτός από 0,3Ω υπάρχουν;
  • Αν ναι, τις δοκίμασες;
  • Αν ναι, έχουν διαφορά στη γεύση και στο χτύπημα;
  • Αν ναι, χτύπησες πολύ;  :laugh1:
  • Αν υπάρχουν, τις βρίσκεις στην Ελλάδα;
  • Αν ναι, πού;
Αναλόγως των απαντήσεων θα επανέλθω  ;)
Προς το παρόν υπάρχουν μόνον αυτές και τις βρίσκεις εδώ https://www.fasttech.com/products/0/10020457/4366900-authentic-horizon-krixus-rewickable-ceramic-coil
Επειδή όμως η πρώτη φουρνιά των ανταλλακτικών κεραμικών έβγαλε ελαττώματα, αποσύρθηκε  από την εταιρεία και θα αντικατασταθούν και για τον ίδιο λόγο και η ΦΤ τα σταμάτησε.
Ελλάδα δεν έχω βρει προς το παρόν.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Τον έχω και εγώ από τις 28... αλλά το καημένο το IPV D2 "γονατίζει"... είμαι σε αναμονή νέου μοντακίου με 2 μπαταρίες, από τα ελάχιστα συμπεράσματα που έβγαλα, πιστεύω ότι, επιβάλλεται να δοκιμαστεί και με έλεγχο θερμοκρασίας, δηλαδή TCR για Tungsten σύρμα και επίσης να έχει Preheat! γιαυτό όταν θα είμαι έτοιμος θα επανέλθω!
(Image removed from quote.)
Το δοκίμασα και με έλεγχο θερμοκρασίας με TCR 450 για TUGSTEN 60watt 230 C. Δουλεύει άψογα. Ως αναφορά το θέμα για το Preheat αυτό γίνεται προς το παρόν μόνο με DNA200 πλακέτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2016, 16:19 από billythekid »

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 01, 2016, 19:11 »
Υπάρχει ρε παιδιά πουθενά ελλαδα ο ατμοποιητης ? Στην ft δίνει 7 days to ship.

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 01, 2016, 19:43 »
[justify]Κανείς από τους κατόχους δεν έχει προβλήματα διαρροών?[/justify]
[justify]Ο δικός μου κάθε φορά που ανοίγω το topfill βγάζει όλο το υγρό από κάτω.[/justify]

Συνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 01, 2016, 23:27 »
Ο δικός μου δεν είχε ποτέ διαρροή. Υποθέτω ότι κλείνεις τον αέρα πριν γεμίσεις. Σε αντίθετη περίπτωση κάνε ένα τσεκ όλα τα οριγκάκια ή και άλλαξέ τα όλα. Εάν συνεχίζει η διαρροή συνιστώ επιστροφή.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Όσο και να έψαξα δεν τον βρίσκω Ελλάδα.
Υπάρχει ρε παιδιά πουθενά ελλαδα ο ατμοποιητης ? Στην ft δίνει 7 days to ship.

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Συνιστώ αναμονή για την αγορά του ατμοποιητή γιατί ψάχνοντας ανακάλυψα ότι υπάρχει πρόβλημα με τις κεραμικές αντιστάσεις (ελλαττωματικές) και όπως είπα πιο πάνω η εταιρεία τις απέσυρε από τις πωλήσεις.
Δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα αλλά είμαι ακόμα στην αρχή και άλλαξα βαμβάκι μόνο μία φορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2016, 10:01 από billythekid »

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 06, 2016, 14:15 »
Αυτές τις μέρες τον δοκιμάζω με ένα sx-mini m class, θα συμφωνήσω με τα περισσότερα που έγραψε ο billythekid και να προσθέσω ένα αρνητικό, ότι το τάνκ ζεσταίνεται (αρκετά) μετά από 4 απανωτές ρουφηξιές, γενικά οι κεραμικές αντιστάσεις χρειάζονται "εξέλιξη"....  8)





Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ερωτήσεις (για να το κάνουμε και πιο σωστό το review)
  • Αντιστάσεις άλλες εκτός από 0,3Ω υπάρχουν;
  • Αν ναι, τις δοκίμασες;
  • Αν ναι, έχουν διαφορά στη γεύση και στο χτύπημα;
  • Αν ναι, χτύπησες πολύ;  :laugh1:
  • Αν υπάρχουν, τις βρίσκεις στην Ελλάδα;
  • Αν ναι, πού;
Αναλόγως των απαντήσεων θα επανέλθω  ;)

Λέω να στον δώσω για να κάνεις ένα ριβιού... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2016, 14:24 από vasma »

Συνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 06, 2016, 21:59 »
Για το ζέσταμα συμφωνώ και εγώ βέβαια. Τώρα τελευταία παρατηρώ κάτι παράξενο΄. Όταν το υγρό στο τάνκ κατεβαίνει κάτω από τις τρύπες τροφοδοσίας, υπάρχει μία μικρή διαρροή από τις τρύπες του αέρα η οποία βέβαια σταματάει άμεσα και φυσικά όταν φουλάρω σταματάει επίσης, τέλος πάντων το ψάχνω, μπορεί να φταίει το βαμβάκι που βάζω.  

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 07, 2016, 12:37 »
Έχεις στείλει κανένα μήνυμα στην Horizon Tech για να μάθουμε εάν έχει σκοπό να βγάλει αναβαθμισμένες αντιστάσεις... κλπ. 
Ήδη η μία μου έπεσε από τα χέρια και πάπαλα... 8)

Συνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 07, 2016, 17:38 »
Όχι δεν έστειλα αλλά αν εννοείς για διαιρετικά Ωμ δεν άκουσα τίποτα. Βέβαια όπως είπαμε η κεφαλή χρειάζεται προσοχή και φυσικά ευτυχώς υπάρχει και ρεζέρβα.

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 13, 2016, 22:45 »
Αυτές τις μέρες που ήμουν εκτός Αθηνών για δουλειά, είχα πάρει μαζί μου διάφορους ατμοποιητές (Krixus, Griffin, Aromamizer κλπ) και μια γεύση σε υγρό (After8 Smoke, Syndesmos VG/PG 80/20 με 0 νικοτίνη) όλους τους έπαιζα με το SX mini m class, πραγματικά δεν μπορώ να περιγράψω την γεύση που σου δίνει ο Krixus, είναι μακράν ο καλύτερος ατμοποιητής που έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα! Σε πλημμυρίζει αρώματα σε εισπνοή και εκπνοή και υπάρχει μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους! Τον είχα "δηλωμένο" TCR 455 (Tungsten) και στα 55W . Πραγματικά η αγορά του από FT αξίζει με το παραπάνω και παρόλο τα αρνητικά του... θα σε ανταμείψει σε ότι αφορά την γεύση!

Αρνητικά.
Μπαταριοφάγος, κάθε γέμισμα και μπαταρία ήθελε.
Θέλει προσοχή γιατί είναι ευαίσθητες οι αντιστάσεις λόγω κεραμικού, ήδη έσπασα την μία!
Εάν κάνεις 3-4 απανωτές ρουφηξιές, αρχίζει και ζεσταίνεται το τάνκ
Χρειάζεται εξέλιξη η αντίσταση, για να παίζει εύκολα και με μοντάκια με μία μπαταρία.
Δεν ενδείκνυται (μάλλον) σε αυτούς που αρέσκονται σε τσιγαρίσεις τζούρες.

Θετικά
Η τιμή του.
Ποιότητα κατασκευής τάνκ.
Γεμίζει από πάνω.
Τα εξτρά που δίνει η συσκευασία (Πυρέξ, Φλάντζες, Δεύτερη αντίσταση, οργανικό βαμβάκι)
Κορυφαία γεύση.

Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 18, 2016, 12:33 »
Μου βγήκαν off κι οι 2 κεραμικές, προσπάθησα να της στήσω με kanthal αλλά δεν... έχει βρει κανείς τρόπο να τις στίσει με σύρμα? Επίσης στο FT πήρε κάπου το μάτι μου πως οι κεφαλές του Scylla είναι συμβατές κάποιος κάτοχος και τον δυο ατμο μπορεί να το επιβεβαιώσει?

Συνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORIZON KRIXUS με Επισκευάσιμή Κεραμική Αντίσταση
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 18, 2016, 18:06 »
Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει λύση με Κανθαλ. Η σωστή λύση νομίζω είναι αυτή. http://www.3fvape.com/coil/8346-authentic-horizon-krixus-rewickable-ceramic-coil-pack-03-01-ohm.html#.VzyDy49OLs0

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63058 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3705 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 988 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem