vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)

Αποσυνδεδεμένος Iggy

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 16:00 »
αν γινει αυτο αγοραζουμε τοτε βασεισ απο φαρμακεια και μονο αρωματα που δεν εχουν νικοτινεσ μεσα και βρηκαμε την λυση :D

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 16:02 »
Ναι φίλε μου, αλλά το παιχνίδι γίνεται για την νικοτίνη,
αν δεν χρειάζομαι την νικοτίνη .... το κόβω και τελείως...
για τους εξαρτημένους είναι το πρόβλημα....

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 16:24 »
Τοτε παρτε τις βασεις απο το φαρμακειο ριξτε μεσα 5-6 πουρα κομμενα και μετα απο λιγο καιρο εχετε νικοτινουχα βαση  ;D
Εδω και επτα χρονια ακουω αυτο το εργο λες και ειναι πανευκολο να γινει.
Η μηπως αν ηταν τοσο ευκολο δεν θα λειτουργουσε ηδη

Αποσυνδεδεμένος Hlias21

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 17:32 »
Αν για αυτό σου λέω ότι δεν τους καίγεται καρφί, απλά να τα αρπάξουνε και να εξυπηρετήσουν τα φιλαράκια τους τους καπνοβιομηχανους
Hlias21 και το πετρελαιο θερμανσης όταν τον ξεσκισαν στους φορους εχασε το κρατος  τρελα δις από εσοδα,το εκαναν(την αυξηση της φορολογισης) λεει δηθεν για να αυξησουν τα εσοδα του κρατους και να παταξουν το λαθρεμποριο !
Αμ'δε που το εκαναν για να αυξησουν τα εσοδα του κρατους,το εκαναν για να κανουν κολπο με το ισοζυγιο μιας και ολο το πετρελαιο το εισάγουμε!
Το εκαναν και δεν μπα να ψωφισε τοσος κοσμος,στα τετοια τους!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ωραια ρε φιλε αντε και εβαλαν 800% φορο σε ότιδήποτε νικοτινούχο ,εγω θα παω να πληρωσω τα 10ml e-juice 20-30 ευρω?
Εγω μιας και δεν τα εχω τα 20-30 ευρω για το καθημερινο μου e-juice  τι θα κανω,δεν θα παραγγειλω από τον Κινεζο λες μια μπουκαλα 100% νικοτινη (που ο Κινέζος θα γραφει απ'εξω ότι είναι οτιδοιποτε άλλο εκτος νικοτίνης)?
Θα υπαρχει τέτοιος ελεγχος λες για να μην μπορούμε να ψωνιζουμε απ'εξω νικοτινη?
Δυστηχος όμως προβλεπω ότι εχει να πεθανει κοσμος και κοσμοκις με τα μπουκαλια της καθαρης νικοτίνης που θα κυκλοφορουν στα σπιτια!

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 22:05 »
Η φορολόγηση είναι κάτι απλό,
ξεκινάς με φόρο 800% σε ότιδήποτε νικοτινούχο


ναι με τους πολιτικους πιθανο το χω αλλα με αυτο τον τροπο  οι μελιζανες θα πανε στα 16 ευρω το κιλο  :laugh1:


Το ρεζουμέ του ποσταρίσματος μου, ήταν ότι έχω αμφιβολίες στο κατά πόσο μπορεί να οριστεί με στενή έννοια το "προϊόν ή είδος ατμιστού". Για τα έτοιμα υγρά, ακόμα και τις νικοτινούχες βάσεις, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά όσον αφορά το νομοθέτη και εκεί μπορεί να κάνει δουλειά.


Μα για θεματα υγρων και βασεων μιλαμε.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 12:33 »
Βρε Νίκο, αν μιλούσε το άρθρο μόνο για υγρά και βάσεις, δεν θα το συζητούσαμε το θέμα. Το άρθρο αναφέρει "e-τσιγάρα".

Γι αυτό μιλάω για στενές έννοιες και ακριβείς ορισμούς. Το ότι τα υγρά και οι βάσεις είναι το πιο εύκολο και επίφοβο να φορολογηθεί, το συζητάμε χρόνια τώρα, δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί!  :)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 13:23 »
ναι με τους πολιτικους πιθανο το χω αλλα με αυτο τον τροπο  οι μελιζανες θα πανε στα 16 ευρω το κιλο  :laugh1:



Τότε να φάτε ΓΕΜΙΣΤΑ, με τομάτες και πιπεριές .... που λέει κι η Φωτίου....
θέτε και καπνιστό μουσακά ....  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 13:29 »
Βρε Νίκο, αν μιλούσε το άρθρο μόνο για υγρά και βάσεις, δεν θα το συζητούσαμε το θέμα. Το άρθρο αναφέρει "e-τσιγάρα".

Γι αυτό μιλάω για στενές έννοιες και ακριβείς ορισμούς. Το ότι τα υγρά και οι βάσεις είναι το πιο εύκολο και επίφοβο να φορολογηθεί, το συζητάμε χρόνια τώρα, δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί!  :)
Μα τη στιγμη που ολη η συζητηση γινεται γυρω απο τη νικοτινη αυτο ειναι που μας καιει.
Για τα υπολοιπα μια χαρα θα βρεθουν φορμουλες 

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 13:43 »
Ρε παιδια συγνώμη πιστευει κανεις οτι θα ελεγχουν καθε δεμα απο κινα πλευρα τι θα εχει μεσα ?
Ετσι ξεκινησαμε καποτε.
Δεν υπηρχαν μαγαζια Ελλαδα να παιρνουμε υγρα.
Κανονιζαμε μικρες παραγγελιες ανα τακτά χρονικά διαστηματα  και ειχαμε υγρα.
Πιστευω την Κινα δεν μπορουν να την βαλουν χερι ουτε με σφαιρες αλλα και να συμβει παλι θα βρεθουν λυσεις εστω και με diy μορφης.
Το κριμα ειναι τα μαγαζια που επενδυσαν χρηματα

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 15:45 »
Ειναι μεχρι να παθει ενα μεγαλο οικονομικο "κραχ" & η Κινα, αργα η γρηγορα θα συμβει...

Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 22:31 »
Ρε παιδιά τι συζητάμε τώρα;Ποια Κίνα;Υπάρχουν άνθρωποι που βρίσκονται στο χώρο του η.τ που δεν έχουν ιδέα ούτε από Ελλάδα  να παραγγείλουν και σιγά μην ασχοληθούν με την Κίνα. Σε περίπτωση που ισχύσει οποιαδήποτε απαγόρευση (που προσωπικά δεν το πιστεύω) και κλείσουν τα μαγαζιά που τα πωλούν,  τότε πολύς κόσμος θα  γυρίσει στο κ.τ. Δεν πιστεύω βέβαια να υπάρξει οποιαδήποτε αλλαγή πέραν κάποιων περιορισμών , όπως για παράδειγμα ατμοποιητές με συγκεκριμένη χωρητικότητα , και διάφοροι περιορισμοί που θα αφορούν τα υγρά. Απλά δεν μ αρέσει το σκεπτικό ότι έλα μωρέ και αν απαγορεύσουν το η.τ υπάρχει και η Κίνα.

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 22:36 »
Σου αρεσει δεν σου αρεσει οταν θα σφιξουν οι πωποι θα δεις τι καλα θα ειναι σε σχεση με τα 10 ml και τα 20ευρωπουλα.
Ασε που δεν προκειται να γινει τπτ αλλα να κανουμε συζητηση να κινουνται και τα νηματα

Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 23:02 »
Φίλε Seb έτσι είναι δεν αντιλέγω. Αυτό που θέλω να πω όμως είναι ότι εφόσον και εάν ισχύσει οτιδήποτε από τα ως τώρα λεγόμενα δεν πρέπει η δική μας αντίδραση να είναι τόσο χαλαρή.

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 23:10 »
Με στεναχωρει που θα το πω αλλα θεωρω δεδομενο οτι δεν θα μας υπολογισει κανεις .
Οταν αποφασιστει να γινει κατι θα γινει .Βλεπε καλη ωρα αγροτες .Θα κανει πισω τωρα και θα τους την φερει αλλιως.Και δεν το αναφερω για την συγκεκριμενη κυβερνηση αλλα γενικα.Το εχουμε δει στα τοσα χρονια που ο Ελληνικος λαος ελπιζε για κατι καλυτερο και αντιθετα παει ολο προς το χειροτερο.
Ειμαι 7 χρονια ανεργος 52 χρονων με δυο παιδια και ενοικιο και μαζι μου πολλοι αλλοι ανεργοι στην ιδια μοιρα.Βγηκαν ποτε οι βολεμενοι να σταθουν διπλα στους ανεργους ?
Το παραδειγμα που ειναι πολυ πιο φλεγων απο οτι το ΗΤ και δεν εχει  συγκινησει πολλους ποσο δε να συγκινησει το ατμισμα?
Βλεπε γνωστο βουλευτη που μας εγραψε εκει που δεν πιανει η μελανι.
Τι να λεμε τωρα


Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 00:43 »
Δυστυχώς κάπως έτσι έχει η κατάσταση.  Δύσκολα είναι τα πράγματα  για όλους μας και εύχομαι φίλε Seb  να βρεις και εσύ λύση  στα προβλήματα σου. Σορυ αν βγήκαμε λίγο off topic.

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180541 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33944 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59763 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237376 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15540 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136112 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10222 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12