vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, bloodlessz, Mimhsdr, manoslykos, Jorge

Twitter

Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 02:57 »
Φαίνεται να βγαίνει ένα συμπέρασμα για το τι συμβαίνει τελικά παιδιά. Έβαλα σε παράθεση το σχόλιο του BigSur στο αρχικό ποστ.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία.
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 03:07 »
Μην πανικοβάλεστε ακόμα.

Δυστυχώς αυτό το "ακόμα" μου φαίνεται ακριβέστατο...  :(

Αποσυνδεδεμένος Hlias21

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 06:57 »
Πιστεύει κανείς ότι αν ευθέτω χρόνο δεν θα ξεκινήσουν οι εκάστοτε κυβερνήσεις να φορολογούν βαριά οτιδήποτε έχει σχέση με το η.τ. ;
Μόνο διορατικοί πρωθυπουργοί (μιλώ μόνο για το συγκεκριμένο θέμα) όπως ο Άγγλος πρωθυπουργός θα επενδύσουν στο η.τ. για τη βελτίωση της υγείας των πολιτών όπως δήλωσε ο συγκεκριμένος.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 08:29 »
Καμπαρντινα καβουρακι μινιγκαν τζαζ και παρανομο αποστακτηριο νικοτινης στην αποθηκη και θα κανουμε χρυσες δουλειες  :

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 12:29 »
Δεν μπήκα στο reddit, πάντως από τη μετάφραση καταλαβαίνω ότι υπάρχουν κάποιες ασάφειες.

Τι εννοεί e-τσιγάρα? Προγεμισμένες συσκευές? Υγρά αναπλήρωσης? Μοντ? Επισκευάσιμους?

Και γω είμαι της άποψης


Μην πανικοβάλεστε ακόμα.



Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 12:53 »
Όσο και να στο πάνε τα μαγαζάκια θα την πληρώσουν που δεν θα αγοράζει κανείς πλέον, το μόνο κακό είναι πως τα φαρμακεία θα έχουν χαρτάκι προτεραιότητας για να αγοράζουμε τα λίτρα και να τα φτιάχνουμε μόνοι μας.
Το FT θα μας κάνει ίδιο εκπτωτικό κουπόνι "StupidGreece" στα 30%
Ο kallitexnis θα κάνει στροφή στη καριέρα του τραγουδώντας το
Και το e-kapnisma θα μετονομαστεί σε e-atmoforos.gr
 

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 12:56 »
Πιστεύει κανείς ότι αν ευθέτω χρόνο δεν θα ξεκινήσουν οι εκάστοτε κυβερνήσεις να φορολογούν βαριά οτιδήποτε έχει σχέση με το η.τ. ;
Μόνο διορατικοί πρωθυπουργοί (μιλώ μόνο για το συγκεκριμένο θέμα) όπως ο Άγγλος πρωθυπουργός θα επενδύσουν στο η.τ. για τη βελτίωση της υγείας των πολιτών όπως δήλωσε ο συγκεκριμένος.
Kαι τι θα παρει η δικια μας  κυβερνηση αν φορολογησει βαριά οτιδήποτε έχει σχέση με το η.τ?
Ότι πηραν και με το που αυξησαν τους φορους στα κανονικα τσιγαρα,δηλ. μειον κατι δισ. στα ταμεια από το ασυστολο λαθρεμποριο!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ουρα θα κανουμε  στα φαρμακεια για pg και vg και ένα μπουκαλακι τετοιο για νικοτινη http://vaporever.en.made-in-china.com/product/seiJUwvbrOpA/China-Tpa-Tfa-Flavor-Enhance-99-Nicotine-for-DIY-E-Liquid-E-Juice.html )που ο Κινέζος θα γραφει στο πακετο ότι είναι ουρα γαιδαρου!) και αντε γεια μαγαζάκια που ασχολούνται με το ηλεκτρονικο τσιγαρο!
Αυτό μονο θα καταφερουν!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2016, 13:04 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος johnkrv7

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία.
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 13:37 »
Βρε δεν πα"να βγαλουν νομους εγω από'δω θα παρω http://www.onlineshoppingnamibia.com/hangsen-coffee-flavor-10ml-nicotine!
Ναμιμπια παρακαλω!
5.50 ευρώ τα 10 μλ...δεν είναι και κακή ιδέα!! :lotpot: μόνο μην έχει πολλά μεταφορικά

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 13:44 »
Τι εννοεί e-τσιγάρα? Προγεμισμένες συσκευές? Υγρά αναπλήρωσης? Μοντ? Επισκευάσιμους?

βρε Cruiser79, εισαι συντονιστης σε ενα forum που λεγεται e-kapnisma,  :tongue_smilie: 


επιπλεον ολοι το λεμε ηλεκτρονικο τσιγαρο γιατι δεν εχουμε βγαλει ακομα καταλληλοτερο ονομα, οποτε αν εμεις οι ιδιοι κανουμε τετοια "λαθη" γιατι να ξερει περισσοτερα ενας γραφειοκρατης νομοθετης που γι αυτον προφανως ολες οι συσκευες ειναι ακριβως το ιδιο?
απλα ενα τσουβαλιασμα θα κανουν προφανως ως συνηθως


Kαι τι θα παρει η δικια μας  κυβερνηση αν φορολογησει βαριά οτιδήποτε έχει σχέση με το η.τ?
Ότι πηραν και με το που αυξησαν τους φορους στα κανονικα τσιγαρα,δηλ. μειον κατι δισ. στα ταμεια από το ασυστολο λαθρεμποριο!


καλα αυτο ειναι το αυτονοητο, το μονο που με προβληματιζει ειναι πως η καθαρη νικοτινη δεν ειναι και το οτι πιο διαχειρησημο πραγμα του κοσμου και θα θρηνησουμε θυματα αν γινει κατι τετοιο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 14:20 »
Φίλε Nick74, μάλλον δεν έγινα αντιληπτός. Τα περι τσουβαλιάσματος τα έχω κι εγώ σίγουρα.

Όμως: λόγω επαγγέλματος, έχω μάθει να διαβάζω νόμους, βουλεύματα, δικαστικές αποφάσεις κλπ με τη στενή τους έννοια. Όταν κάτι ορίζεται με ασάφεια, πολλές φορές η διοίκηση το ερμηνεύει κατά το δοκούν με αποτέλεσμα να χάνει πολλές δικαστικές μάχες (η διοίκηση). Έχω γράψει και σε άλλο νήμα την άποψή μου για την επερχόμενη νομοθετική ενσωμάτωση της Ευρωπαϊκής Οδηγίας. Ένα λεντάκι με 510 σπείρωμα βιδωμένο στο μοντ, το μετατρέπει αυτόματα σε φακό. Αν λοιπόν ο Νόμος ορίσει φορολογία σε "e-τσιγάρα", αυτό δεν φορολογείται(με τη στενή έννοια του Νόμου). Αν όμως ορίσει φορολογία σε "συσκευές οι οποίες έχουν τη δυνατότητα να συνδεθούν με συσκευή ατμοποίησης, με ή χωρίς την παρέμβαση ηλεκτρονικού κυκλώματος", τότε οτιδήποτε έχει κονέκτορα, φορολογείται. Το αν αυτό είναι νόμιμο, συνταγματικό κλπ, μένει να κριθεί.

Παρόμοια μπορώ να πω και για τους ατμοποιητές.

Το ρεζουμέ του ποσταρίσματος μου, ήταν ότι έχω αμφιβολίες στο κατά πόσο μπορεί να οριστεί με στενή έννοια το "προϊόν ή είδος ατμιστού". Για τα έτοιμα υγρά, ακόμα και τις νικοτινούχες βάσεις, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά όσον αφορά το νομοθέτη και εκεί μπορεί να κάνει δουλειά. Ακόμα και για τους ατμοποιητές, είτε είναι εργοστασιακοί, με τα ανταλλακτικά τους(αντιστάσεις), είτε επισκευάσιμοι. Στους επισκευάσιμους φυσικά, δεν μπορεί να φορολογήσει τα περιφερειακά. Οκ, τη βάση μπορεί. Την καμπάνα? Το ντριπ τιπ? Το Bell Cup? Τις βίδες? Το σύρμα? Το βαμβάκι? Να συνεχίσω?  :)

Για τα μοντ, ηλεκτρονικά, μηχανικά, ego, οτιδήποτε, τις μπαταρίες, τους φορτιστές, δεν είναι απλά τα πράγματα! Δεν λέω ότι δεν γίνεται. Απλά θέλει πολύ ψάξιμο, αναλυτική δουλειά, προσεκτική διατύπωση και ακόμα και τη δημιουργία ειδικής υπηρεσίας ελέγχου. Κάτι τέτοιες στιγμές, χαίρομαι που οι πολιτικοί μας δεν έχουν καμία όρεξη για πολύ ψάξιμο, αναλυτική δουλειά, προσεκτική διατύπωση, και για το ότι η πλειονότητα των ΔΥ που πιθανώς να στελέχωναν μια ειδική υπηρεσίας ελέγχου, θα ξύνονται!

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία.
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 14:58 »
5.50 ευρώ τα 10 μλ...δεν είναι και κακή ιδέα!! :lotpot: μόνο μην έχει πολλά μεταφορικά
Bρε το εβαλα σα παράδειγμα γιατι μου εκατσε ωραια  η Ναμιμπια !
Ποιος ψωνιζει από την Ναμιμπια ρε φιλε?
Αλλα αν χρειαστεί και από εκει θα ψωνισουμε στο τελος!

Αποσυνδεδεμένος Hlias21

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 15:10 »
Kαι τι θα παρει η δικια μας  κυβερνηση αν φορολογησει βαριά οτιδήποτε έχει σχέση με το η.τ?
Ότι πηραν και με το που αυξησαν τους φορους στα κανονικα τσιγαρα,δηλ. μειον κατι δισ. στα ταμεια από το ασυστολο λαθρεμποριο!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ουρα θα κανουμε  στα φαρμακεια για pg και vg και ένα μπουκαλακι τετοιο για νικοτινη http://vaporever.en.made-in-china.com/product/seiJUwvbrOpA/China-Tpa-Tfa-Flavor-Enhance-99-Nicotine-for-DIY-E-Liquid-E-Juice.html )που ο Κινέζος θα γραφει στο πακετο ότι είναι ουρα γαιδαρου!) και αντε γεια μαγαζάκια που ασχολούνται με το ηλεκτρονικο τσιγαρο!
Αυτό μονο θα καταφερουν!
Έχεις την εντύπωση ότι έχουν τη λογική να σκεφτούν κάτι τέτοιο;
Εδώ ξεσκίσανε το πετρέλαιο θέρμανσης με τα επακόλουθα που επέφερε στις τσέπες αλλά και στην υγεια όλων μας

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 15:29 »
Η φορολόγηση είναι κάτι απλό,
ξεκινάς με φόρο 800% σε ότιδήποτε νικοτινούχο
Οσον αφορά βάσεις και άλλα υγρά μή νικοτινούχα, όλο και κάποια
παλαβή φόρμουλα θα βρεθεί (και δεν είναι απαραίτητο να είναι και ορθή,
αυτό λίγο τους ενδιαφέρει). Αλλωστε τόση παλαβή νομοθεσία έχουμε σε
πολύ σοβαρότερα θέματα.
Για τα μηχανηματάκια δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι.
Χωρίς καύσιμο σου λέει κάντα φακό ....όπως είπε και ο cruiser.
Το ότι η φορολογία είναι προ των πυλών μπορούμε νατιο θεωρούμε ήδη δεδομένο.
 

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 15:34 »
Hlias21 και το πετρελαιο θερμανσης όταν τον ξεσκισαν στους φορους εχασε το κρατος  τρελα δις από εσοδα,το εκαναν(την αυξηση της φορολογισης) λεει δηθεν για να αυξησουν τα εσοδα του κρατους και να παταξουν το λαθρεμποριο !
Αμ'δε που το εκαναν για να αυξησουν τα εσοδα του κρατους,το εκαναν για να κανουν κολπο με το ισοζυγιο μιας και ολο το πετρελαιο το εισάγουμε!
Το εκαναν και δεν μπα να ψωφισε τοσος κοσμος,στα τετοια τους!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Η φορολόγηση είναι κάτι απλό,
ξεκινάς με φόρο 800% σε ότιδήποτε νικοτινούχο
Οσον αφορά βάσεις και άλλα υγρά μή νικοτινούχα, όλο και κάποια
παλαβή φόρμουλα θα βρεθεί (και δεν είναι απαραίτητο να είναι και ορθή,
αυτό λίγο τους ενδιαφέρει). Αλλωστε τόση παλαβή νομοθεσία έχουμε σε
πολύ σοβαρότερα θέματα.
Για τα μηχανηματάκια δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι.
Χωρίς καύσιμο σου λέει κάντα φακό ....όπως είπε και ο cruiser.
Το ότι η φορολογία είναι προ των πυλών μπορούμε νατιο θεωρούμε ήδη δεδομένο.
Ωραια ρε φιλε αντε και εβαλαν 800% φορο σε ότιδήποτε νικοτινούχο ,εγω θα παω να πληρωσω τα 10ml e-juice 20-30 ευρω?
Εγω μιας και δεν τα εχω τα 20-30 ευρω για το καθημερινο μου e-juice  τι θα κανω,δεν θα παραγγειλω από τον Κινεζο λες μια μπουκαλα 100% νικοτινη (που ο Κινέζος θα γραφει απ'εξω ότι είναι οτιδοιποτε άλλο εκτος νικοτίνης)?
Θα υπαρχει τέτοιος ελεγχος λες για να μην μπορούμε να ψωνιζουμε απ'εξω νικοτινη?
Δυστηχος όμως προβλεπω ότι εχει να πεθανει κοσμος και κοσμοκις με τα μπουκαλια της καθαρης νικοτίνης που θα κυκλοφορουν στα σπιτια!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2016, 15:40 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορεύτηκε το εμπόριο των νικοτινούχων η.τ. στη Γερμανία (?)
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 15:44 »
Ρε παιδιά, έχω και ένα ερώτημα ένεκα ότι ουδέποτε με απησχόλησε το θέμα και δεν έχω πλήρη γνώση.
Εχει απαγορευτεί η πώληση κανονικού τσιγάρου στην Γερμανία;
Αν όχι, με ποιό ακριβώς σκεπτικό θα υπάρξει πλήρης απαγόρευση των ηλεκρονικών;
Είναι οξύμωρο. Δεν μπορείς να επιτρέπεις την πώληση των αποδεδειγμένα επιβλαβών
και καρκινογόνων τσιγάρων και να απαγορεύεις πλήρως των ηλεκτρονικών.
Εκτός και αν στην Γερμανία κυκλοφορούν μη νικοτινούχα τσιγάρα ....
Τώρα αν σε κάποιο καντόνι της Γερμανίας τοπικά πάρουν τέτοια απόφαση,
αυτό δεν επηρεάζει ντε φάκτο όλη την χώρα.



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Φιλέ Valsam ισχύουν και τα 2
Και θα μπορείς να παραγγείλεις αλλά μιά του κλέφτη δυό του κλέφτη
τρεις και η κακή του μέρα...... και σαφώς πολλοί που θα ασχοληθούν με καθαρή νικοτίνη
θα γεμίσουν τις τηλεοράσεις είτε δηλητηριασμένοι είτε δεν θέλω να πάει ο νούς μου.
Επίσης μιά άλλη λύση θα είναι εκεί η κινέζικη μαφία που θα δράσει και
θα βγάλει τους μαύρους να πουλάνε μπουκαλάκια στους δρόμους κλπ.
Κι εκεί σε θέλω μάστορα.... τι θα βάζεις μέσα σου;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2016, 15:49 από nikosallos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8393 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180787 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34051 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536793 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237803 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15990 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136197 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085434 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10338 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12