vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 8 χρήστες
Jorge, dkostas, camber, manoslykos, th3ofilos, ΤΖΙΒΑΣ35, Ribot, kurtz

Twitter

Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου

spyros1

Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #60 στις: Μαρτίου 06, 2016, 00:51 »
Kαλησπέρα.
Ποτέ δεν ειχα το παραμικρό θέμα με μπαταρίες μεχρι τώρα (ισως ακομη να μην εχω βρει αστοχία υλικού).
Τίποτα δεν είναι απίθανο ακομη και εαν προσέχεις...
Όμως φροντίζω να αντικαθιστώ το μονοτικό εξωτερικο περιβλημα της μπαταρίας μου με άλλο όταν βλέπω οτι εχει φθαρεί.
Αυτο το τελευταίο που γράφω μπορει να γίνει και με μία βεβιασμένη κινηση μας προκειμένου να τοποθετήσουμε γρήγορα την μπαταρία στο mod για να προλαβουμε να φυγουμε όταν είμαστε βιαστικοί η ακόμα και από πτώσεις σε δάπεδο των μπαταρίων που χρησιμοποιούμε :).
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2016, 02:22 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #61 στις: Μαρτίου 06, 2016, 01:49 »
Δεν αναφέρομαι σε κάποιο συγκεκριμένο συμβάν, απλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις μπαταρίες που χρησιμοποιούμε στα mods μας. Εφόσον λοιπόν έχουμε το φόρουμ για να ενημερωνόμαστε για το άτμισμα και τις τεχνικές του πλευρές, για ποιο λόγο συνεχίζουμε να αγοράζουμε μπαταρίες τύπου "Broscience"?

Τί εννοώ με αυτό? Μπαταρίες για mods τις οποίες πολλά φόρουμ του εξωτερικού δεν θέλουν να βλέπουν, γιατί αποτελούν απλά rewraps. Για παράδειγμα, πουλάει ας πούμε το εκάστοτε κατάστημα μια μπαταρία τύπου μάρκα μ' έκαψες (κυριολεκτικά όμως  :))  ) και δίνει προδιαγραφές του τύπου 2500mAh και 40Α. Θα πάει ο πελάτης, νομίζοντας ότι όντως θα πάρει 40Α από την Broscience μπαταρία και θα συμβεί το κακό.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ζούμε στην εποχή της πληροφορίας και καλό είναι πολλές φορές να κάνουμε μια έρευνα, ιδίως με αυτά τα πράγματα. 

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #62 στις: Μαρτίου 06, 2016, 08:05 »
Καλημέρα κι από μένα.
Ψήφισα "όχι ποτέ" αν και έχω ..... ζεματίσει δύο μπαταρίες όταν χρησιμοποιούσα μηχανικά mods λόγω του οτι δεν ασφάλισα το fire μπουτόν. Αλλά δεν νομίζω να υπάρχει ατμιστής με μηχανικό μοντ που να μην το έχει κάνει, οπότε αν απαντούσαμε όλοι οτι μας έτυχε, πιστεύω θα είχαμε λάθος στατιστικά σε ότι αφορά αυτές καθ'αυτές τις μπαταρίες.
Αυτό που θα ήθελα να σημειώσω, είναι η ασφάλεια κατά την μεταφορά των μπαταριών στις τσέπες μας ή στα τσαντάκια μας.
Αν σκεφτούμε πόσο δύσκολος είναι ο συνδιασμός κλειδιών, κερμάτων και μπαταρίας ώστε να  κλείσει κύκλωμα ...... φαντάζει τελείως απίθανο.  Και μάλιστα, κλειστό κύκλωμα για κάποιες δεκάδες δευτερόλεπτα!!!!  Παρ'όλα αυτά, διαβάζοντας τα σχόλια, τα περισσότερα γίνανε με τέτοιους απίστευτους συνδιασμούς.

Γι'αυτό, πάντα θηκούλες σιλικόνης σε κάθε μπαταρία που μεταφέρουμε. Και για τους  πολύ τακτικούς, μία μπαταρία σε κάθε τσέπη.
Από κει και πέρα, τα ηλεκτρονικά μοντάκια μας, αναλαμβάνουν την ασφαλή λειτουργία των μπαταριών μας, όσο βεβαίως μας παρέχεται  ασφάλεια και όταν βάζουμε μπροστά την μίζα του αυτοκινήτου μας.


Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #63 στις: Μαρτίου 06, 2016, 10:03 »
Η απάντηση στο ερώτημα είναι ΌΧΙ στους 10 μήνες δεν μου έτυχε κάποιο περιστατικό  ακόμα κα την αρχή που   είχα σαν μοναδικό μοντ το istick 30 watt και όταν τελείωνε η μπαταρία ατμίζα και φόρτιζα  ουτε κάποιο θέμα με εξωτερικο φορτιστή μόνο κανάλο  των 2 ευρώ αν και των άφηνα όλοι νύχτα χωρίς να είμαι παρών  να συμπληρώσο οτι δεν έχω δούλεψή ποτε μηχανικά μοντ και ουτε έχω κάποια εμπειρία απο αυτά...

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #64 στις: Μαρτίου 06, 2016, 11:29 »
Αυτό που θα ήθελα να σημειώσω, είναι η ασφάλεια κατά την μεταφορά των μπαταριών στις τσέπες μας ή στα τσαντάκια μας.
Αν σκεφτούμε πόσο δύσκολος είναι ο συνδιασμός κλειδιών, κερμάτων και μπαταρίας ώστε να  κλείσει κύκλωμα ...... φαντάζει τελείως απίθανο.  Και μάλιστα, κλειστό κύκλωμα για κάποιες δεκάδες δευτερόλεπτα!!!!  Παρ'όλα αυτά, διαβάζοντας τα σχόλια, τα περισσότερα γίνανε με τέτοιους απίστευτους συνδιασμούς.
Φίλε BillythekingRhodes, δεν είναι καθόλου δύσκολο και ούτε χρειάζεται συνδυασμός κλειδιών ή κερμάτων για να κλείσει κύκλωμα. Ειδικά όταν υπάρχει έστω ένα μικρό ελάττωμα στο περίβλημα της μπαταρίας, αρκεί ένα κλειδί ή ένα κέρμα ή ένα οτιδήποτε μεταλλικό.

Αποσυνδεδεμένος tsourakos

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #65 στις: Μαρτίου 06, 2016, 11:42 »
κοντευω τα 5 χρονια στην ατμιστικη κοινοτητα και στα 4 παρα που χρησιμοποιω ειτε μηχανικα ειτε ηλεκτρονικα μοντακια... δεν εχω κανενα ατυχο συμβαν... ακομα και σε σειρα μπαταριες που χρησιμοποιουσα σε ανωνυμο κινεζικο πυροβολο... και στο 30αρι istick ατμιζω με 3μετρο usb κολλημενο πανω του... παντα ομως χρησιμοποιουσα μπαταριες επωνυμες μεσα απο ερωτησεις των γκουρου του φορουμ και παντα σε θηκες μεταφορας...

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #66 στις: Μαρτίου 06, 2016, 12:14 »
Παράθεση από: megst link=topic=28723.msg966378#msg966378 date=[url=http://tel:1457256578
1457256578[/url]]
Φίλε BillythekingRhodes, δεν είναι καθόλου δύσκολο και ούτε χρειάζεται συνδυασμός κλειδιών ή κερμάτων για να κλείσει κύκλωμα. Ειδικά όταν υπάρχει έστω ένα μικρό ελάττωμα στο περίβλημα της μπαταρίας, αρκεί ένα κλειδί ή ένα κέρμα ή ένα οτιδήποτε μεταλλικό.
... συμφωνώ, ειδικά εάν η μπαταρία έχει ξεφλουδισμένο περίβλημα γύρω από τον θετικό πόλο, τότε είναι δύσκολο να ΜΗΝ γίνει η ζημιά.

Μιλάω πάντα για μπαταρίες καλοσυντηρημένες και σχετικά αψεγάδιαστες, ώστε να χρειάζεται επαφή του κάτω ανοιχτού μέρους της με τον θετικό επάνω. 

Αποσυνδεδεμένος alexq

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #67 στις: Μαρτίου 07, 2016, 01:18 »
Πριν 2 χρόνια μου ειχε βγαλει υγρα μια AW IMR 18350 που ειχα ξεχασει στο αμαξι. Δεν ακουμπουσε πουθενα, ηταν σε μια θηκη πλαστικη στην πορτα του οδηγου εκτος mod και κατα πασα πιθανοτητα απο υπερβολικη ζεστη το επαθε.

Αποσυνδεδεμένος Sofia K.

  • *
  • 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ατμίζειν εστί εύ ζην
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #68 στις: Μαρτίου 07, 2016, 03:01 »
Τον περασμένο μήνα, μία LG HE4 πέταξε αρκετά υγρά κατά τη διάρκεια της φόρτισης και κόλλησε πάνω στον TrustFire TR001.  Μπαταρία και φορτιστής ήταν του κουτιού, αυθεντικά, σε άριστη κατάσταση και μεταφέρθηκαν πολύ προσεκτικά.  Για ασφάλεια, ο φορτιστής είχε τοποθετηθεί σε πολύ καλά μελετημένη θέση, μακριά από οποιαδήποτε πηγή θερμότητας, ακτινοβολίας κ.λπ.  Αν έχεις τύχη, διάβαινε!
Την επομένη, το κατάστημα της περιοχής απ' όπου και τα είχα αγοράσει, μου τα αντικατέστησε χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #69 στις: Μαρτίου 07, 2016, 04:01 »
Μπαταρια δεν μου εχει σκασει στο λιγο καιρο που εχω η.τ. αλλα με αυτα που διαβαζω καταλαβα πως πρεπει παντα να ειμαστε προετοιμασμενοι. ποτε μπαταριες χυμα, ποτε μαζι με κινητσ, κλειδια κλπ... Επειδη δεν βρηκα καπου συμβουλες, κοιταζοντας σε δυο-τρια θεματα για τις μπαταριες γι αυτο θα ρωτησω εδω. Αν δουμε οτι η μπαταρια/ το μοντ/ η  ego υπερθερμαινεται στη φορτιση ή αλλη στιγμη τι ειναι καλυτερο να κανουμε; πχ να βγαλουμε το μοντ στο μπαλκονι; ακομα κ αν 2-3 μετρα πιο περα ειναι ο λεβητας αεριου;; σορρυ για το οφτοπικ αλλα φοβαμαι καπως να παω για υπνο :/

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #70 στις: Μαρτίου 07, 2016, 12:44 »
Ας βάλω και γω την πινελιά μου με ένα ωραίο βιντεάκι για το πώς συμπεριφέρεται μια 18650 αν την βραχυκυκλώσεις.


« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2016, 12:59 από Alxhmisths »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #71 στις: Μαρτίου 07, 2016, 12:47 »
Δεν χρησιμοποιούμε Ultrafire πιά στο η.τ

Αυτά είναι μιάς άλλης εποχής τότε που ατμίζαμε στα 10w με 16άρι σύρμα... 8) ;)

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #72 στις: Μαρτίου 07, 2016, 13:01 »
Ναι έλειπε και το δεύτερο βίντεο που δεν μπήκε, για την εκτόνωση χωρίς σκάσιμο.

Έγινε το edit

Αποσυνδεδεμένος alexq

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #73 στις: Μαρτίου 09, 2016, 02:40 »
Τον περασμένο μήνα, μία LG HE4 πέταξε αρκετά υγρά κατά τη διάρκεια της φόρτισης και κόλλησε πάνω στον TrustFire TR001.  Μπαταρία και φορτιστής ήταν του κουτιού, αυθεντικά, σε άριστη κατάσταση και μεταφέρθηκαν πολύ προσεκτικά. 

Ο φορτιστης αυτος πρεπει να πωλειται μαζι με ασφαλεια για το σπιτι! Εχουν καψει πολλες μπαταριες αν διαβασεις κ εδω κ ecf. Και μπορει να στην ξανακανει, προσεχε τον.

Οπως ειπε κ ο tsiv μακρια απο **FIRE μπαταριες αλλα κ φορτιστες λεω εγω.

Δεν ειναι τυχαιο το fire στο ονομα χεχε.

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #74 στις: Ιουνίου 21, 2016, 20:46 »
Σημερα , μετα απο 4 1/2 χρονια ενασχολησης και ενημερωσης με το ηλεκτρονικο τσιγαρο , την πατησα . Εβαλα απο βιασυνη κλειδια σε τσεπη παντελονιου που ειχα μια 18650 samsung καινουρια και μια 18500 aw . Αποτε λεσμα να γινει βραχυκυκλωμα και πηρε φωτια μεσα στη τσεπη η 18650 και ενα πολυ καλο εγκαυμα στο μηρο . Τα γραφω για να προσεχουμε γιατι απο βιασυνη παθαινουμε πολλα .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8485 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34128 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60029 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35569 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10440 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12