vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 7 χρήστες
aragiannis, dkostas, Jorge, Doubt, manoslykos, Milarepa, th3ofilos

Twitter

Ασχημα νεα απο Αμερική

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Ασχημα νεα απο Αμερική
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 30, 2009, 09:06 »
Δεν μαθαίνουν με τίποτα αυτοί οι άνθρωποι ρε παιδάκι μου!!!!!!
Δεν τους εφτανε όσα έπαθαν με την ποταπαγόρευση, τωρα θέλουν να τραβήξουν τα ίδια με την.... καπναπαγόρευση!!!
Θα βγει λοιπόν κανένας καινούργιος "Καπόνε", θα φτιαχτούν underground τεκέδες που να μπορεί ο κόσμος να καπνίζει/ατμίζει, και θα ξαναζήσουν πάλι τις παλιές καλές μέρες του Chicago των gangster!!
Αστυνομικοί να "τα παίρνουν" κάτω απο το τραπέζι, φορτία νικοτίνης να ερχονται κρυφά από τον Καναδα, πυροβολισμοί στους δρόμους και ο Κέβιν Κόστνερ στον ρόλο του Ελλιοτ Νες :)) :)) :))

Σοβαρά πάντως, αυτη δεν είναι καλή εξέλιξη. Συνήθως ότι χαζομάρα αποφασίσουν οι Αμερικανοί την ακολουθούν όλοι οι υπόλοιποι με μαθηματική ακρίβεια.
Ελπίζω να μην περάσει γιατι αλλιώς..... καλά ήταν όσο κράτησε!  :'(
:laugh_cantstop: :laugh_cantstop: :laugh_cantstop: :laugh_cantstop: :laugh_cantstop: :laugh_cantstop:
όλα τα περίμενα αλλά να με δω σαν το Καπόνε......και τι δε θα δινα.Πάντως σαν συμμορία θα είμαστε φανταστικοί :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος NJOY Hellas

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
    • ηλεκτρονικο τσιγαρο NJOY
Απ: Ασχημα νεα απο Αμερική
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 03, 2009, 07:56 »
Να σας πώ ορισμένα πράγματα ενημερωτικά για το τι συμβαίνει στην Αμερική.

Εκεί λοιπόν, μέχρι πρόσφατα ο FDA με νόμο, δεν είχε την δυνατότητα ελέγχου και επιβολής μέτρων στα τσιγάρα!

Για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, ο FDA πριν μερικούς μήνες, αποφάσισε ότι είναι φάρμακα, και ξεκίνησε να απαγορεύει τις εισαγωγές και εξαγωγές μέχρι ότου να ελεγχθούν. (Μάλιστα αυτός είναι και ο λόγος που και εμείς καθυστερήσαμε να ξεκινήσουμε εδώ στην Ελλάδα, παρότι όλα ήταν έτοιμα αρκετό καιρό πριν)

Οι εταιρίες η.τ. εκεί βασισμένες στον παραπάνω νόμο, μήνυσαν τον FDA, λέγοντας ότι τα η.τ. δεν είναι φάρμακα, είναι τσιγάρα, και άρα δεν έχετε κανένα δικαίωμα να επεμβαίνετε.

Ο νόμος που ψηφίστηκε τελευταία, δίνει την δυνατότητα στον FDA να ασκεί έλεγχο πάνω στα τσιγάρα, τα περιεχόμενα τους, την διαφήμιση τους κλπ.

Στα πλαίσια αυτά έχουν ξεκινήσει (και θα ολοκληρωθούν σύντομα) οι επαφές με τον FDA, ώστε να επιβληθούν κανόνες όσον αφορά και τα η.τ. Δηλαδή, τον τρόπο που θα διαφημίζονται, τα περιεχόμενά τους κλπ, κλπ.

Το πιθανότερο σενάριο είναι ότι τα η.τ. θα θεωρηθούν τσιγάρα και θα φορολογηθούν. Επίσης θα επιβληθούν αυστηροί κανόνες σε σχέση με τον τρόπο διαφήμισης, τα περιεχόμενα, τον τρόπο και την διαδικασία παραγωγής κλπ

Είναι καλό αυτό?

εγώ νομίζω ΝΑΙ, γιατί
1. Θα κυκλοφορούν ελεύθερα.
2. Θα σταματήσει η παραπληροφόρηση από πολλούς.
3. Θα κυκλοφορούν μόνο όσα τηρούν πολύ αυστηρές προδιαγραφές, γιατί όπως και να το κάνουμε και η κουτσή μαρία μπορεί σήμερα να κυκλοφορήσει η.τ. με όνομα "Μαρία η Κουτσή" και να γράφει επάνω ότι θέλει


Πάντως να σταματήσει η κυκλοφορία η.τ. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Το ποτάμι έχει πάρει τον δόμο του...

Θα σας ενημερώνω

Καλημέρα σε όλους

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Ασχημα νεα απο Αμερική
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 03, 2009, 08:00 »

3. Θα κυκλοφορούν μόνο όσα τηρούν πολύ αυστηρές προδιαγραφές, γιατί όπως και να το κάνουμε και η κουτσή μαρία μπορεί σήμερα να κυκλοφορήσει η.τ. με όνομα "Μαρία η Κουτσή" και να γράφει επάνω ότι θέλει

Πχ. "ΑΕΚ"  ...     :laugh1: :laugh1: :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημα νεα απο Αμερική
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 03, 2009, 08:06 »
Στα πλαίσια αυτά έχουν ξεκινήσει (και θα ολοκληρωθούν σύντομα) οι επαφές με τον FDA, ώστε να επιβληθούν κανόνες όσον αφορά και τα η.τ. Δηλαδή, τον τρόπο που θα διαφημίζονται, τα περιεχόμενά τους κλπ, κλπ.

Καλημέρα σε όλους
Καλημερα, ετσι ειναι ακριβως!
Το θεμα ειναι με το περιεχομενο που λετε
Αν καταργησουν αρωματα - νικοτινη , θα ειναι λιγοτερο ελκυστικο, εως αποκρουστικο μπορω να πω, οποτε στην ουσια, αχρηστο :thumpdown:
Ευχαριστουμε για τν ενημερωση :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος NJOY Hellas

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
    • ηλεκτρονικο τσιγαρο NJOY
Απ: Ασχημα νεα απο Αμερική
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 03, 2009, 09:01 »
ΝΑ καταργηθεί η νικοτίνη, το θεωρώ απίθανο.

Για τις γεύσεις...

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Ασχημα νεα απο Αμερική
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 03, 2009, 09:41 »
Το παράλογο του παραλόγου πως μπορόύν να θεωρήθουν τσιγάρα λογω σχήματος ή λόγω νικοτίνης?????Ούτε στο σχήμα μοιάζουν ειδικά όσον αφορά κάποια μοντέλα αλλά και νικοτίνη έχουν και άλλα σκευάσματα φαρμακευτικά.Τι να πω?????

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημα νεα απο Αμερική
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 03, 2009, 09:51 »
Είναι καλό αυτό?

εγώ νομίζω ΝΑΙ, γιατί
1. Θα κυκλοφορούν ελεύθερα.
2. Θα σταματήσει η παραπληροφόρηση από πολλούς.
3. Θα κυκλοφορούν μόνο όσα τηρούν πολύ αυστηρές προδιαγραφές, γιατί όπως και να το κάνουμε και η κουτσή μαρία μπορεί σήμερα να κυκλοφορήσει η.τ. με όνομα "Μαρία η Κουτσή" και να γράφει επάνω ότι θέλει


Πάντως να σταματήσει η κυκλοφορία η.τ. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Το ποτάμι έχει πάρει τον δόμο του...

Στην τελικη παντως, κι εγω πιστευω οτι, αν θα ειναι ετσι, θα ειναι καλα.
Θα υπαρχει καλυτερος ελεγχος και οσων αφορα τις γευσεις θα βρεθει και εκει καποια ακρη.
Θα περιμενουμε φιλε, κανουργια ενημερωση (και θα παρακαλουσα και ολους τους αντιπροσωπους) γιατι, δυστυχως, οτι γινεται στο Αμερικα, ειναι αυτο που θα ισχυσει και παγκοσμιως.

Πχ. "ΑΕΚ"  ...     :laugh1: :laugh1: :lotpot: :lotpot:

Δεν μ'αρεσε καθολου, δεν γελασα καθολου!!    :nope:  :angry_tickedoff:  ;)

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημα νεα απο Αμερική
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 03, 2009, 10:15 »
Πχ. "ΑΕΚ"  ...     :laugh1: :laugh1: :lotpot: :lotpot:

Όντως γιατί γελάς τόσο πολύ;

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,92.0.html

Αποσυνδεδεμένος Solanaceae

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗ
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 08, 2009, 23:03 »
Καλησπέρα...

Στην Wikipedia αναφέρονται κάποιες χώρες και το πως αντιμετωπίζουν το e-cig

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_cigarette

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ασχημα νεα απο Αμερική
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 09, 2009, 00:04 »
Καλά, αυτοί εκεί στο Χονκ Κονγκ δεν παίζονται: Απαγορεύεται ακόμα και η κατοχή!
Έχω διαβάζει τα πιο κουφά  πράγματα σχετικά με τη νομοθεσία τους.
Ο Δράκοντας ήταν άγιος μπροστά τους.

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημα νεα απο Αμερική
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 09, 2009, 09:24 »
Εγώ ένα έχω να πω ...Δεν πάμε καθόλου καλά ! ..Αυτοί θα μας αναγκάσουν να το κόψουμε τελείως ! >:(

Αποσυνδεδεμένος elenkw

  • *
  • 34
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Το παχουλό μου Blog
Απ: Ασχημα νεα απο Αμερική
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 09, 2009, 12:51 »
Το σωστό είναι οτι το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Ως εκ τούτου, το πιθανότερο είναι σε λίγο καιρό να αγοράζουμε απ το περίπτερο υγρά Μάρλμπορο! ;)

Αποσυνδεδεμένος reflector

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημα νεα απο Αμερική
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 09, 2009, 13:53 »
Σημερα ακουσα το αλλο κουφο απο εναν φιλο εργαζομενο στην εθνικη τραπεζα "απαγορεύεται λεει και το η.τ. γιατι απαγορεύεται  οτιδηποτε βγαζει ορατό καπνο ή ατμο  που μπορει να εισπνεύσει καποιος άλλος "
φισικα τον ρωτησα αν εχουν διαβασει το νομο ,  :angry_orange:
 :wall: :wall: :wall:  δεν πανε καλα οι ανθρωποι

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Ασχημα νεα απο Αμερική
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 09, 2009, 14:37 »
Σημερα ακουσα το αλλο κουφο απο εναν φιλο εργαζομενο στην εθνικη τραπεζα "απαγορεύεται λεει και το η.τ. γιατι απαγορεύεται  οτιδηποτε βγαζει ορατό καπνο ή ατμο  που μπορει να εισπνεύσει καποιος άλλος "

Όταν τον χειμώνα θα πάει να πιεί.... καφέ ή τσάι, να του την πείς άμεσα!!!!!
Και αν επιμείνει, πάρε ειρωνικό μπλαζέ υφάκι και ρώτα τον "και που ξέρω εγω αν μακροπρόθεσμα αυτός ο ατμός δεν μου κάνει κακό; εχεις καμμιά μελέτη;;"  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

ρε τι άλλο θα ακούσουμε.......  :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος elenkw

  • *
  • 34
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Το παχουλό μου Blog
Απ: Ασχημα νεα απο Αμερική
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 09, 2009, 19:05 »
Σημερα ακουσα το αλλο κουφο απο εναν φιλο εργαζομενο στην εθνικη τραπεζα "απαγορεύεται λεει και το η.τ. γιατι απαγορεύεται  οτιδηποτε βγαζει ορατό καπνο ή ατμο  που μπορει να εισπνεύσει καποιος άλλος "
φισικα τον ρωτησα αν εχουν διαβασει το νομο ,  :angry_orange:
 :wall: :wall: :wall:  δεν πανε καλα οι ανθρωποι
Σ΄εμένα είπαν κατι καλύτερο. ειμαι απανθρωπη γιατι δεν σκεφτομαι την ψυχολογια του αλλου που παει να το κοψει εντελως. με βλεπει και... (θου κυριε φυλακη εν τω στοματι μου)!!! :lipssealed:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8471 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34111 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60004 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238037 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 619 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35558 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12