vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

360 επισκέπτες, 5 χρήστες
stamatisgr, camber, bloodlessz, dvelev, Jorge

Twitter

Kayfun Light Plus vs Kayfun V4

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 21:46 »
Τον Tobecco έχω και είναι άψογος!

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 21:50 »
Εχεις αλλαξει τιποτα σε αυτον;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 09:37 »
Μόνο το drip tip.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 09:51 »
Διάβασε στο σχετικό νήμα για τον κλώνο και άλλαξε τα o-rings που αναφέρονται (δεν θυμάμαι ποιά είναι) και θα σου λυθεί το πρόβλημα με τις διαρροές.
Επειδή είναι μεγάλο το νήμα, κάνε αναζήτηση για διαρροή...

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 09:53 »
Φαντάζομαι ότι μιλάμε για γνήσιους όταν λέμε "vs". Νομίζω ότι οποιαδήποτε σύγκριση αυτών των δύο, είναι αδόκιμη καθώς το μόνο κοινό που έχουν μεταξύ τους είναι το λογότυπο και ο κατασκευαστής.

~ Τελείως διαφορετικό price range. Ο ένας κοστίζει €60, ο άλλος €150
~ Τελείως διαφορετική φιλοσοφία. Ως εκ τούτου, τελείως διαφορετική αίσθηση στο άτμισμα.
~ Για γεύση δεν θα μιλήσω, εκτός του ότι βρήκα τον 4 λίγο πιο "βιλούδο"!
~ Ο Lite συγχωρεί κραυγαλέα λάθη. Ο 4 έχει τα κολπάκια του, τα οποία άπαξ και μάθεις, είναι άρχοντας.

Και να πούμε άλλη μια φορά ότι ο 4 αποτελεί εξέλιξη του 3.1, τον οποίο σαφώς προτιμώ έναντι του lite.


Ναι μιλαω για original ποτε δεν ημουν του κλωνου γενικως στην ζωη μου .
Με καλυψες πληρως  ;D

Αποσυνδεδεμένος Hlias21

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 09:16 »
παιδια,μεταξυ Τηλεμαχου και kayfun, ποιον θα προτιμουσατε και γιατι?
Μιλαω παντα για ευκολια,ποιοτητα κατασκευης,γευση. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 11:02 »
Προσωπικά θεωρώ τον KFL+ ως τον απόλυτο vfm ατμοποιητή.
Aκόμα και τώρα που έχω μεταπηδήσει σε Phenomenon και Eviva, συχνά τον πιάνω στα χέρια μου και τον δουλεύω.
Απλός-στήνεται και με κλειστά μάτια-καλή απόδοση-πληθώρα after market αξεσουάρ για να τον φτιάξεις όπως θες-σχετικά χαμηλό κόστος απόκτησης.
Aπό την άλλη τον KF V4 τον πούλησα στο τρίμηνο.
Υπερβολικά πολύπλοκος-το καθάρισμα των επιμέρους parts ήταν χρονοβόρο-μεγάλο μέγεθος, βάρος-πανάκριβος.
Στα + του, πιο βελούδινη τζούρα-γέμισμα από πάνω-πρόσβαση στο deck.


Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 14:09 »
1000 και ακομα ενα νημα για kayfun :o

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 14:17 »
παιδια,μεταξυ Τηλεμαχου και kayfun, ποιον θα προτιμουσατε και γιατι?
Μιλαω παντα για ευκολια,ποιοτητα κατασκευης,γευση. :hmmm:


Αν και μάλλον δεν είμαστε στο σωστό νήμα ψηφίζω Τηλέμαχο δαγκωτό.
Τους λόγους που το πιστεύω αυτό τους έχω γράψει εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22902.msg923393.html#msg923393


Κατά την άποψη μου στο μόνο πράγμα που υπερτερεί ο καϋφουν είναι στο γεγονός ότι πωλούνται πολλά έξτρα τανκάκια κλπ αξεσουάρ για να του αλλάξεις παρουσιαστικό και κάποια λειτουργικά χαρακτηριστικά. 

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 16:31 »
Τηλεμαχο "δαγκωτο"


Πολυ πιο ευκολο στησιμο


Δυνατοτητα για οποιαδηποτε υγρο με απλη ρυθμιση απο την καμπανα


Φτηνοτερος (σε συγκριση κοστους λιανικης αυθεντικων με Kayfun 4, τα 30 ευρω διαφορα απο τον KFL δικαιολογουνται και με το παραπανω)


Σε υποκειμενικο τελειως επιπεδο , πολυ καλυτερη γευση




Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 17:24 »
Φίλε denial είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με εσένα και πήρα τον Κ4, αυθεντικό εννοείται. Από τότε ούτε που έχω ξανακουμπήσει τον KL+. Ο Κ4 είναι μακράν ανώτερος, γεμίζει με κουβά, αλλάζεις αντίσταση χωρίς να αδειάζεις υγρά (οπότε πρκατικά χρειάζεται λύσιμο μόνο όταν αλλάζεις γεύσεις) και σε ταξίδια που αλλάζω υψόμετρο απλά κλείνω τα υγρά και δεν πλημμυρίζει όπως ΟΛΟΙ οι άλλοι ατμοποιητές. Επίσης γλίτωσα από το κατσαβιδάκι που μόνιμα έπρεπε να έχω μαζί μου και τη μεταφορά όλων των υγρών μου σε πλαστικά μπουκαλάκια με μύτη (που κατά τη γνώμη μου μετά από 2-3 μερες τους μείωναν λίγο τη γεύση). Για να μην αναφέρω και το γνωστό "σφύριγμα".

Δοκίμασα για λίγο και το φαινόμενο όσο περίμενα τον Κ4 αλλά θέλει να ασχοληθείς ΠΟΛΥ με το στήσιμό του για να μην έχεις προβλήματα και επίσης (το μεγαλύτερό μου πρόβλημα) δε χωράνε μεγαλούτσικες αντιστάσεις που μου αρέσουν.

Από γεύση ο Κ4 είναι ένα κλικ παραπάνω από τον KL+ αλλά μη φανταστείς τρελές διαφορές.

Τώρα οόσον αφορά τον έλεγχο θερμοκρασίας, με το χρυσό ελατηριάκι δεν έχω το παραμικρό θέμα. Το μόνο που έχω βρει ότι θέλει προσοχή είναι το να είναι πεντακάθαρα τα σημεία που ακουμπάει η αντίσταση δηλ οι βιδούλες και η βάση τους. Αυτό που αναφέρεται ότι ο ατμός δεν είναι τόσο ζεστός στος 210-220 βαθμούς και πρέπει να ανεβάσεις θερμοκρασία ισχύει εν μέρει αλλά ενώ στους 220 βαθμόυς το βαμβάκι είναι ολόλευκο, στους 250-260 που το προτιμώ εγώ αρχίζει να ψιλομαυρίζει (όχι όμως να καίγεται) που για μένα σημαίνει ότι η θερμοκρασία δουλεύει άψογα.

Γενικά δε μετάνιωσα στο παραμικρό γι'αυτή μου τη μετάβαση, ίσα ίσα το μόνο που μετάνιωσα είναι το ότι δεν τον είχα πάρει από την πρώτη στιγμή αντί του KL+.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 19:47 »
Κατοχος των γνησιων δεν ειμαι.. ως κατοχος των κλωνων μπορω να προτεινω εναν συνδιασμο που εχω τωρα...

Κατω μερος lite (που ειναι πιο μικρο και μου αρεσει το deck) και πανω μερος απο τον V4 για το γεμισμα χωρις βιδακια κλπ..
εμενα μου εφαρμοζει καλα και σε υψος ειναι σχεδον ιδιο με το ολικο υψος απο τον light




δεξια ειναι το υβρίδιο με το οποιο ατμιζω τωρα.. τζαμακι και πανω μερος απο V4, ολα τα υπολοιπα απο light plus

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 00:06 »
σε ταξίδια που αλλάζω υψόμετρο απλά κλείνω τα υγρά και δεν πλημμυρίζει όπως ΟΛΟΙ οι άλλοι ατμοποιητές

Φίλε TasMan απλά να αναφέρω ότι υπάρχουν και άλλοι ατμοποιητές που κλείνουν τα υγρά τους και δεν στάζουν, ενδεικτικά Cloud, Σοφια 2, Calix, κα.  Επειδή πρόσφατα πήγα ταξίδι Καλάβρυτα και Cloud & Sofia ήταν στο τσαντάκι μου, δεν είχα ΚΑΜΜΙΑ διαρροή  ;)

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 02:37 »
Εντάξει, ίσως ήμουν λίγο υπερβολικός. Ίσως θα έπρεπε να πω, και είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνείς, πως οι ατμοποιητές που κλείνουν τελείως ταυγρά τους είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Εντάξει δεν είναι και από τα πρώτα κριτήρια στη λίστα κάποιου για επιλογή ατμοποιητή, είναι όμως στα πολύ θετικά το να μη χρειάζεται να αδειάσεις το τανκ αν πρόκειται να αλλάξεις υψόμετρο.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 03:46 »


Προσωπικά προτιμώ του kayfun3.1.
 


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9438 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183048 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11137 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364