vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kayfun Light Plus vs Kayfun V4

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 14:24 »
Επειδη με εχει κουρασει στον KFL+ ιδιαιτερα η βιδουλα και το γεμισμα με βελονα καθως επισης και επειδη καμια φορα κατι παει στραβα με το βαμβακι και πρεπει να τον αδειασω για να τον ανοιξω σκεφτομουν για kayfun V4.
Εκτος απο αυτα τα δυο συν που ειπα πιο πανω (βεβαια υπαρχει και η πατεντα γεμισματος απο επανω του KFL αλλα δεν το εχω κανει ποτε να κλεισω τρυπα με το δαχτυλο να τον γεμισω μονο video εχω δει) υπαρχει κατι αλλο που να αξιζει την τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη ?
Με λιγα λογια οσοι εισαστε κατοχοι και των δυο (παντα orignal ) αξιζει να μπω στη διαδικασια η να κατσω στα αυγα μου και να μην δινω τσαμπα λεφτα?


Και κατι αλλο σημαντικο,αν τελικα καταληξω να παρω τον V4, επειδη ειδα fake σε συκευασια και ειλικρινα αν δεν τα ειχεις διπλα διπλα ειναι ολα ιδια κουτια αυτοκολλητα ατμοποιητης κλπ. αν παρω απο ελλαδα απο επισημο αντιπροσωπο που εχει ο svoemesto στο site το γερμανικο υπαρχει περιπτωση να φαω φολα οποτε να προτιμησω απο γερμανια αρα 2 εβδομαδες περιμενε συν μεταφορικα?


Ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος geomos

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 14:52 »
Αν είσαι ικανοποιημενος από τον kfl όσον αφορά τη γεύση και το μόνο πρόβλημα σου είναι το γέμισμα και η αντίσταση ρίξε μια ματιά εδώ http://www.steamtuners.gr/products/atomisers/kayfun-lite/accessories/131-deck-access-kit .
Με 1/4 του κόστους ενός kayfun v4 θα μπορείς να γεμίζεις πανεύκολα με μπουκαλάκι με βελόνα ενώ ταυτόχρονα ελέγχεις - ρυθμίζεις το στήσιμο χωρίς να αδειάζεις το τανκ. Γλυτώνεις και από το άγχος των δεκάδων κομματιών και oring του μεγάλου.

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 14:56 »
αυτό που λες δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ποτέ, αν φτάσουμε και εκεί να πουλάνε μαιμού ως γνήσια ζήτω που καήκαμε,
fabvape με κλειστά μάτια.

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 15:09 »
Διαβάζω συνέχεια για το γέμισμα με μπουκαλάκι με βελόνα και απορώ. Δεν έχω τον γνήσιο kfl+ αλλά έναν κλώνο που έχει φέρει η ecig και είναι στην ουσία η βάση με ένα bell cap από πάνω, και όχι όλα τα κλασσικά μέρη του kfl.
Γεμίζω χωρίς κανένα πρόβλημα με τα πλαστικά μπουκαλάκια που έχουν τα φαρμακεία και έχουν μια χοντρή μύτη μπροστά ίσα ίσα που εφαρμόζει στην τρύπα γεμίσματος.


Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 15:10 »
@geomos
βασικα δεν θελω να επεμβω στον ατμοποιητη γιατι ολο και κατι θα αλλαξει προτιμω κατι ετοιμο.
Ναι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος (με την μικρη εμπειρια που εχω σε επισκευασιμους) απο τον KFL+ ισως μονο το γεμισμα με φρικαρει ειδικα οταν ειμαι εξω και τρεχω για καποια δουλεια και μεινω πρεπει να βρω κατσαβιδακι να βαζω βελονα κλπ.
Καλα το να τον ανοιξω να διορθωσω κατι ετυχε μια φορα αλλα με εσκισε κα ιτελικα εφταιγε το βαμβακι ηταν μαπα η παρτιδα αλλα ανοιγοκλεισα 3 φορες και ξενερωσα ,εκει καπου ειδα τον v4 και μπηκα σε σκεψεις αλλα η τιμη ειναι λιγο απαγορευτικη και το σκεφτομαι ...γιατι στην περιπτωση μου ισως τελικα μονο η αλλαγη χωρις αδειασμα και γεμισμα απο πανω ειναι τα Συν μιας και η γευση ειναι μαλλον ιδια για να λες να παρω το tank των st.


@christos520
Ναι βασικα τωρα που ειδα τους αντιπροσωπους ειδα και τη fabvape που τους εμπιστευομαι, απλα καμια φορα ξερεις οταν κατι ειναι τοσο καλη απομιμηση και δεν υπαρχει σχεδον κανενας αμεσος τροπος να το επαληθευσεις ειναι θεμα.Απορω ο svoemesto γιατι δεν βαζει μεσα οπως ολες οι εταιριες χαρτακι με αριθμο ελεγχου γνησιοτητας αφου τοσο διασημοι εχουν γινει οι ατμοποιητες του...
Οπως και να εχει αν τελικα τον παρω απο ελλαδα ναι συμφωνω απολυτα fabvape χωρις δευτερη σκεψη.


@evripidis
Αν εχεις τοσο υπομονη κανενα προβλημα, δοκιμασα μια φορα και εκανα διπλασιο χρονο απο τη βελονα, βεβαια εγω ειμαι και ανθρωπος που οταν τρεχω δεν εχω χρονο ουτε να παω τουαλετα οποτε δεν βολευει ο τροπος γεμισματος του KFL+.Ισως υπερβαλω αλλα ετσι νιωθω οτι αργω πολυ και με αγχωνει μερικες φορες.
Ειδικα οταν εσπασα το πλαστικο και εβαλα το full metal jacket toy KFL+ και δεν ηξερα ποσο υγρο εχιε μεσα και μετα γεμιζα και τεστ με οδοντογλυφιδα να δω αν γεμισε......αστο ενταξει.

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 15:34 »
το κουτί πάνω έχει αυτοκόλλητο γνησιότητας με αριθμό παραγωγής ;)

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 16:57 »
μια ειναι η λυση στον lite plus...


http://www.steamtuners.gr/gr/products/atomisers/kayfun-lite/accessories/124-kampana-kayfun-lite-plus
http://www.steamtuners.gr/gr/products/atomisers/kayfun-lite/c57-tanks/96-clear-view


χωραει περιπου 4,5ml νομιζω και εγω που καταναλωνω πολυ μου βγαζει ανετα μια μερα.


ο v4 ειναι μεγαλος,βαρης, η γευση του δεν ειναι τοσο καλη οσο του lite και πρεπει να εχεις λιγο τυχη η κανενα εργαλειο για να ξεβιδώσεις την βαση για να δεις την αντισταση.


στήνετε πιο δυσκολα ο v4..γενικα εχω 2 lite kαι εναν v4 γνησιο.
το κιτ που σου έδειξα πιο πανω δίνει  τρομερή γευση και μεγαλο χωρο για υγρό.
επισης μην ξεχνας οτι εχει θεματα αγωγιμότητας ακομη και με το spring update...


προσωπικα τον εχω παροπλίσει.

παρε κατι αλλο με αυτα τα λεφτα οπως τον squape η τον cloud one που θα ειναι διαθέσιμος ξανα τον φεβρουαριο 

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 10:03 »
Εαν η γευση δεν ειναι τοσο καλη οσο του KFL+ τοτε απλα το ξεχναω, αν ειναι κατι που με κραταει σε αυτον ειναι η γευση.
Οκ θα δω των ST αυτα που προτεινατε να δοκιμασω.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις να ειστε καλα!!!


Οαον αφορα τα παραπανω που μου ειπες την νανο καμπανα και το διαφανο θα χρειαστω και ενα drip tip οπως της φωτο, ποιο ειναι γνωριζεις (αυτο που ειναι στην φωτο της nano καμπανα light plus).? To T2 ειναι?
Με την νανο βεβαια και το διαφανο δεν αλλαζει κατι στον τροπο γεμισματος ετσι παλι βιδα και βελονα ε?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2016, 10:16 από denial »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 10:56 »
ειχα τον lite+ γνησιο και για μενα ηταν  απογοητευση απ ολα τα θεματα (προσωπικα γουστα παντα) κυριως οσον αφορα τον αερα και τη δυσκολια γεμμισματος στο δρομο. (ο lemo2 που ειχα ηταν κλασεις ανωτερος, ΓΙΑ ΜΕΝΑ παντα)
Πηρα V4 κλωνο και ειναι απιστευτα καλος. Τωρα αν ο γνησιος ειναι ακομα καλυτερος δε το γνωριζω ουτε μ ενδιαφερει αλλα οσον αφορα τη σχεδιαση του ειναι οτι πιο λειτουργικο μπορει να υπαρξει 

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 11:11 »
Επειδη παει να ξεφυγει το νημα και δεν θελω, εμενα με απασχολει αν αξιζει να αλλαξω τον KFL+ για πρακτικους λογους με τον V4 αρκει να μη χασω στην γευση.
Τωρα εδω οι γνωμες διιστανται οποτε παραμενει το ερωτημα, ο V4 ειναι ενας KFL+ με δυνατοτητα γεμισματος απο πανω και δυνατοτητα ανοιγματος χωρις αδειασμα ή "τελικα μιλαμε για εναν τελειως διαφορετικο ατμοποιητη απο αποψης γευσης/στησιματος και χανονται ολες οι ευκολιες του KFL+ ? Γιατι στον KFL+ οτι και να στησεις οπως και να το κανεις θα ατμισεις και αυτο ειναι το μεγαλο του συν μη γελιομαστε.
Απο εκει και περα η διαφορα τιμης ειναι αισθητη το αν αξιζει η οχι ας το αφησω σε εμενα εγω το μονο που θελω ειναι απο καποιον κατοχο και των δυο μια απαντηση στο παραπανω ερωτημα  :) .

Αποσυνδεδεμένος Whitefog

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 11:31 »
Έχω και τους δύο ατμοποιητές γνήσιους. Αν θες τον KFL+ όπως ακριβώς τον ξέρεις με μόνη αλλαγή στο γέμισμα μην πας στον KF4 κατά τη γνώμη μου. Είναι ένας άλλος ατμοποιητής με ότι αυτό συνεπάγεται. Οι απόψεις και εδώ διαφοροποιούνται ανάλογα με τα γούστα του καθένα, άλλος τον βρίσκει λίγο καλύτερο άλλος λίγο χειρότερο. Οι περισσότεροι παραδέχονται ότι δεν υπάρχουν μεγάλες διαφοροποιήσεις στην γεύση. Γνώμη μου είναι ότι ο KF4 είναι λίγο καλύτερος. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις λόγω και του μεγάλου κόστους είναι να τον δοκιμάσεις σε κάποιο κατάστημα ή από κάποιον φίλο που τον έχει για να δεις αν σου κάνει.

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 12:08 »
Για μένα, KFL+ συν αυτό και είσαι άρχοντας
https://www.fasttech.com/p/3144700

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 12:19 »
Υπάρχει και αυτή η λύση για γέμισμα απο πανω και είναι πραγματικα πολύ καλό
Λίγο μεγαλώνει των ατμό αλλά με ενα μίνι μπελ καπ δένει πολύ καλά


απο εδω https://www.fasttech.com/product/1815409

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 18:56 »
Φαντάζομαι ότι μιλάμε για γνήσιους όταν λέμε "vs". Νομίζω ότι οποιαδήποτε σύγκριση αυτών των δύο, είναι αδόκιμη καθώς το μόνο κοινό που έχουν μεταξύ τους είναι το λογότυπο και ο κατασκευαστής.

~ Τελείως διαφορετικό price range. Ο ένας κοστίζει €60, ο άλλος €150
~ Τελείως διαφορετική φιλοσοφία. Ως εκ τούτου, τελείως διαφορετική αίσθηση στο άτμισμα.
~ Για γεύση δεν θα μιλήσω, εκτός του ότι βρήκα τον 4 λίγο πιο "βιλούδο"!
~ Ο Lite συγχωρεί κραυγαλέα λάθη. Ο 4 έχει τα κολπάκια του, τα οποία άπαξ και μάθεις, είναι άρχοντας.

Και να πούμε άλλη μια φορά ότι ο 4 αποτελεί εξέλιξη του 3.1, τον οποίο σαφώς προτιμώ έναντι του lite.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Kayfun Light Plus vs Kayfun V4
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 21:04 »
Ποιον κλωνο εχεις; γιατι εγω ειχα παρει εναν και ειχα προβλημα διαρροης, της tobbeco

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63038 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3700 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 985 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem