vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Joyetech TRON

Αποσυνδεδεμένος fidodido

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 02:03 »
φιλε μου ευχαριστημενος ειμαι απο γευση αν και δν εχω εμπειρια μολις ξεκινησα.γενικα παντου ακουω οτι ειναι οτι καλυτερο  απλα εγω δεν θελω  διαρροες κ ειχα 2 σε μια μερα χωρις να ξερω τον λογο/και σε μαγαζι που πηγα( αλλο απο αυτο που εκανα την αγορα λογο αποστασης δν μου απαντησαν τι εφταιξε πιστικα).

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #61 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 02:52 »
Συνήθως στην αρχή έχουμε διαρροές απο το έντονο ¨ρουφηγμα¨.
Αυτοί οι ατμοποιητες τραβάνε υγρό στην αντίσταση απο την υποπιεση που δημιουργητε όταν ρουφάμε, συνηθισμένοι απο τη σφιχτή τςιγαρισια τζουρα, συνήθως το παρακάνουμε και έχουμε υπερτροφοδοσια.
Δώσε μας ομως και μερικές επιπλέον πληροφορίες όπως ohm αντίστασης, watt που δουλεύεις, ηλικία σε ml της αντίστασης σου.

Αποσυνδεδεμένος fidodido

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #62 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 03:34 »
φιλε μ ο πωλητης μου ειπε να εχω αντισταση τιτανιου παντα γτ ειναι η καλυτερη κ σε 270βαθμους,30w και αντισταση κλειδωνει στα 0,37om.αποτι παρατήρησα εγω μετα την τριτη μερα η τερμα σφιχτη τζουρα δεν εκανε καθολου παραγωγη ενω πριν λειτουργουσε απ οσο θυμαμαι και οποτε καταλαθως ρουφουσα απο τερμα κλειστη τοτε μου πετουσε λιγο υγρο μετα απο λιγη ωρα.την αντισταση την αλλαξα πριν 48ωρες  κ εχω κανει περιπου 20ml αλλα καταναλωνει υπερβολικα περισσότερο κ μου εκανε εντυπωση

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #63 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 04:17 »
Α. Μαλλον ήμαστε off topic όποτε κάποιος moderator ας το μεταφέρει στις απορίες αρχαρίων.
Β. Δεν εχω τον Tron, αλλα επειδή ειναι καινούργιος και κατα βάση εργοστασιακός πιθανόν να αργήσει κάποιος έμπειρος να ασχοληθεί μαζι του, βέβαια δε μπορει να ξεφεύγει και πολυ απο παρόμοιους.
Γ. 270 βαθμοί ειναι μαλλον πολλοί, αν και το Vtc δεν τα πάει πάντα καλα με τον έλεγχο θερμοκρασίας, υποθέτω βέβαια ότι με τον συγκεκριμένο atmo θα πρεπει να συνεργάζεται αφού έρχεται πακέτο.
Δ. 20 ml ανάλογα και με τη φύση του υγρού που κανεις μπορει να ειναι στα όρια της κεφαλής.
Ε. Ο ατμοποιητης σου ειναι καινούργιος όποτε θεωρώ ότι δε θα εχεις θέματα με oring και στεγανοτητες. Καλο ειναι βέβαια να ρίξεις μια μάτια ότι ολα ειναι στη θεση τους.


Θα σου πρότεινα να αλλάξεις μια κεφαλή, μη ξεχάσεις να τη διαβρεξεις πρώτα, να καθαρίσεις καλα τη βάση, και διάλεξε μια ρύθμιση αέρα που να σου επιτρέπει να εχεις τη ροη αέρα που σε ευχαριστεί ΧΩΡΙΣ να χρειάζεται να ρουφας με ένταση.
Σκέψου ότι απλά αναπνέεις, έστω και αν χρειαστεί να ρουφας περισσότερο χρόνο.
Α και ξεκινά με 220 βαθμούς και αν δε σε ευχαριστεί ανέβασε μέχρι 250.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Aπό τον συντονισμό :
Έγινε μεταφορά των τελευταίων πέντε σχολίων-απαντήσεων από το θέμα με τίτλο Joyetech evic vtc mini στο παρόν θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2015, 07:27 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #64 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 04:31 »
Έχει ασχοληθεί ήδη κάποιος με τον Tron και υπάρχει ήδη ανοιχτό (και αξιόλογο) νήμα εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,27928.0.html
Ό,τι άλλο θέλετε για τον Tron ανοίξτε αυτό το link.

Ας μην βγαίνουμε άλλο off topic από το eVic VTC Mini, παίδες...

Aπό τον συντονισμό :
Έγινε μεταφορά των τελευταίων απαντήσεων από το θέμα με τίτλο Joyetech evic vtc mini στο παρόν θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2015, 07:23 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #65 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 06:41 »
Χαζη ερωτηση, αλλα περισσοτερο για σιγουρια το ρωταω:


Αυτες ειναι οι...περιβοητες κεφαλες που κανουν και για τον tron; http://www.cvapor.com/clr-rebuildable-coils-for-joyetech-ego-one-5pcs.html
Σκεφτομαι να τον προτεινω σε εναν φιλο, παρεα με το evic mini

Επειδη για αρχη, δεν θα του προτεινω να ασχοληθει με το επισκευασιμο κομματι. Aξιζει να τις ατμισει καποιος οπως ειναι αρχικα φτιαγμενες; (μαλλον θα του προτεινω στο 1 ohm)




Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #66 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 06:50 »
Ναι θεωρούνται καλύτερες από τις CL λόγω οργανικού βαμβακιού. Έχουν την ίδια τιμή και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και σαν εργοστασιακές.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #67 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 10:17 »
φιλε μ ο πωλητης μου ειπε να εχω αντισταση τιτανιου παντα γτ ειναι η καλυτερη κ σε 270βαθμους,30w και αντισταση κλειδωνει στα 0,37om.
Τα παραπάνω τα επιβεβαιώνω. Δεν ξέρω γιατί, αλλά όντως την αντίσταση τιτανίου την παίζει καλύτερα στους 270-280C.
Πλέον τον δουλεύω μόνο με CLR-Kanthal.
κ εχω κανει περιπου 20ml αλλα καταναλωνει υπερβολικα περισσότερο κ μου εκανε εντυπωση
Και αυτό τα επιβεβαιώνω. Βασικά έπρεπε να τον έλεγαν TROI και όχι ΤRON... :)) . Είναι καλός όμως...

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #68 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 11:40 »
παιδια αν ξερει καποιος την βοηθεια του. Εχω ατμοποιητη τον τρον της joyetech κ τον λειτουργω μονο με αντισταση τιτανιου.ερωτηση, μου εσταξε 3 φορες υγρο απο την ενωση του ατμοποιητη με το δοχείο υποδοχής αντιστασης.ουτε το ρουφουσα υπερβολικά κ καλα βιδωμενο τον ειχα.δεν ξερω τι φταει αν κ το κανει περιστασιακα.τι φταίει?Ενω οταν τον αγορασα μ ειπες ο πωλητης οτι δν υπάρχει περίπτωση να σταξει υγρο ο τρον.οταν ανοιξα την αντίσταση η υποδοχη της ειχε λιγο υγρο μαζεμενο κ το καθαρισα.

Θα παραθέσω μία απάντηση για το ίδιο πρόβλημα που είχε ένας φίλος με τον ego one mega, που χρησιμοποιούν τις ίδιες κεφαλές:

Παιδιά όταν βγάζετε την κεφαλή για να την αλλάξετε ή την CLR για να την επισκευάσετε, να καθαρίζετε - σκουπίζετε με χαρτί κουζίνας τον εσωτερικό χώρο της βάσης μέσα εκεί που βιδώνει η κεφαλή.
Εκεί μαζεύονται υγρά και υδρατμοί από υπερτροφοδοσία και από υγροποίηση των ατμών.
Αν δεν το σκουπίζετε τότε αυτά τα υγρά βγαίνουν από τις εισόδους αέρα και γύρω από το δαχτυλίδι ρύθμισης αέρα. :)

Εναλλακτικά φίλε μου δοκίμασε την CLR η οποία είναι μεν εργοστασιακή αλλά και επισκευάσιμη.
Έχουν την ίδια τιμή με τις CL αλλά λόγω κατασκευής (οριζόντια αντίσταση, ρυθμιζόμενη εισαγωγή υγρού) δεν έχουν τα προβλήματα που έχουν οι καθαρά εργοστασιακές CL. :)

Αποσυνδεδεμένος fidodido

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #69 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 14:40 »
Αποτι παρατήρησα μαγκες τις διαρροές τις είχα οταν ψαχνόμουν στη ρύθμιση αερα, έκανα τερμα  σφιχτη τζουρα κ δν μ εβγαζε ατμο.αν κ τις πρώτες δυο μερες λειτουργίας ατμιζε κανονικα κ απο τερμα σφιχτή μετα τίποτα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Κ επιπλεον υψηλή κατανάλωση εχω απο την στιγμή που αλλαξα την αντίσταση παλι με τιτανιου. Τι μπορει να φταιει?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2015, 14:54 από fidodido »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #70 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 21:30 »
Αν χρησιμοποιείς την απλή κεφαλή CL με την κάθετη αντίσταση, άλλαξέ την με την CLR του 1 Ohm (για power mode), η οποία είναι και επισκευάσιμη και έρχεται με οριζόντια αντίσταση.
Πιστεύω ότι θα λύσεις το πρόβλημά σου.
Διάβασε και το προηγούμενο ποστ μου.
Τις CL κεφαλές δεν μπόρεσα να τις δουλέψω χωρίς προβλήματα και πήγα στις CLR (που είναι και επισκευάσιμες).
Από τότε προβλήματα τέλος.
Επίσης έχω αρκετό καιρό που ατμίζω με CLR, σε στήσιμο με Ni200 και έλεγχο θερμοκρασίας με πολύ καλύτερη γεύση και πιο βελούδινο ατμό.

Αποσυνδεδεμένος Silvester

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #71 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 23:01 »
Εχω παραγγείλει και εγώ το σετ  eVic VTC Mini 75W με τον TRON-S από fastTech μαζί με μια 5άδα CLR 1ohm και μια 5άδα CLR-Ti 0.5ohm και ενα πακέτο οργανικό βαμβάκι για να το αλλάζω και να την βγάλω για λίγο καιρό μέχρι να χρειαστεί να αλλάξω και σύρμα. Δεν έβγαλα άκρη με τα σύρματα και δεν έχω πάρει τίποτα. Πολύ μπέρδεμα βρε παιδί μου SS, Ti, Ni διατομές κλπ κλπ... Εντάξει τα περισσότερα τα κατάλαβα πχ οτι σε οτιδήποτε CLR βάζεις ότι σύρμα θέλεις εσύ. Απλά πήρα και τα Ti λόγο του διαφορετικού χρώματος για να μην τα μπερδεύω όταν κάνω ανακατασκευή.

 Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με επισκευάσιμους και για αρχή, τι σύρμα να πάρω για τον απλό CLR για απλή λειτουργία και τι σύρμα για τον Ti για την λειτουργία με έλεγχο θερμοκρασίας ώστε να δουλεύουν σωστά με το συγκεκριμένο MOD?

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #72 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 23:14 »
Η πιο κοινές/πιο αποδεκτές διατομές είτε για kanthal είτε για τιτάνιο (grade 1), κατ' εμέ (και για άλλους φαντάζομαι) είναι οι 0,32 mm ή αλλιώς 28 AWG (gauge). Έχεις μεγάλο εύρος να παίξεις σε διάμμετρο στριψίματος, σε αριθμό σπειρών σε watt κλπ.
Μπορεί επίσης να σε βολέψει και το 0,28 mm (29 AWG) στο kanthal. Το βλέπεις...
Αλλά ύστερα από μεγάλη διατριβή και πολλούς πειραματισμούς, πιστεύω γενικά πως το 0,32 mm είναι το ιδανικότερο όλων.
Στο τιτάνιο πάντως, ΣΙΓΟΥΡΑ όχι μικρότερο από 0,32 mm. Όσο πιο χοντρό, τόσο το καλύτερο. Το είδα κι εγώ, αλλά το λέει επίσης και ο Tem...

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #73 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 00:36 »
Συμφωνώ και γώ ως προς το πάχος των συρμάτων. To 0,32mm είναι καλή διατομή. :thumpup:
Στην CLR στρίβεις σε 2,5mm διάμετρο 7 ή 8 σπείρες με απόσταση μεταξύ των σπειρών 0,3 με 0,5mm το πολύ. Οι σπείρες απαραίτητα να ισαπέχουν μεταξύ τους.
Μετά το Kanthal που έρχεται στημένη η CLR (για Power mode) δοκιμάστε στήσιμο και σε έλεγχο θερμοκρασίας με Ni200 σύμφωνα με το ανωτέρω στήσιμο, στους 220 με 230 βαθμούς, στα 15 με 20 Watts.

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #74 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 17:29 »
Κάτοχος του Tron-Τ και εγώ από σήμερα  :D .Πήρα πακέτο με το eviv vtc mini από την Replace Smoke.Πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ καλές  :yes: .Γέυση - ντουμάνια πολύ καλά (τον δουλέυω με την μαμίσια κεφαλή του 1Ω).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207008 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias