vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 3 χρήστες
th3ofilos, stamatisgr, camber

Twitter

Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Καποιος φιλος μου ελεγε οτι στην απαγορευση στους δημοσιους χωρους συμπεριλαμβανουν και το η.τ. Εχει διαβασει ή τουλαχιστον εχει να το διαβασουμε, καποιος το προεδρικο διαταγμα;
Εχετε ακουσει εσεις κατι διαφορετικο;

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 29, 2009, 14:23 »
Καποιος φιλος μου ελεγε οτι στην απαγορευση στους δημοσιους χωρους συμπεριλαμβανουν και το η.τ. Εχει διαβασει ή τουλαχιστον εχει να το διαβασουμε, καποιος το προεδρικο διαταγμα;
Εχετε ακουσει εσεις κατι διαφορετικο;
Περαν αυτού δν έχω διαβάσει κατι αλλο

"2. Κατά την έννοια του παρόντος νόμου:
α) προϊόντα καπνού είναι όσα παρασκευάζονται εξ
ολοκλήρου ή εν μέρει από φύλλα καπνού ως πρώτη ύλη
και προορίζονται για χρήση μέσω εισπνοής, μύζησης ή
μάσησης,
β) ανήλικοι είναι όποιοι δεν έχουν συμπληρώσει το
δέκατο όγδοο έτος της ηλικίας τους.
Άρθρο 2
Ρυθμίσεις για τα προϊόντα καπνού
1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται:
α) η πώληση προϊόντων καπνού σε ανηλίκους και από
ανηλίκους,
β) η τοποθέτηση προϊόντων καπνού σε προθήκες κα.
ταστημάτων, εξαιρουμένων των καταστημάτων αφορο.
λογήτων ειδών, των περιπτέρων και των καταστημάτων
που πωλούν αποκλειστικά προϊόντα καπνού,
γ) η κατασκευή, προβολή, εμπορία και πώληση αντι.
κειμένων που έχουν την εξωτερική μορφή προϊόντων
καπνού, καθώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο με την επι.
φύλαξη της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου,
δ) η διαφήμιση και πώληση προϊόντων καπνού σε χώ.
ρους Υπηρεσιών Υγείας και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων
όλων των βαθμίδων Δημοσίου και Ιδιωτικού Δικαίου,
καθώς και στα κυλικεία των Ιδρυμάτων και των Υπη.
ρεσιών αυτών,
ε) η πώληση προϊόντων καπνού και το κάπνισμα σε
χώρους παροχής υπηρεσιών διαδικτύου και παιχνιδιών
τεχνητής νοημοσύνης και
στ) η κατανάλωση προϊόντων καπνού σε κλειστούς
χώρους διεξαγωγής αθλοπαιδιών, ομαδικών αθλημάτων
και αθλητικών εκδηλώσεων.
2. Απαγορεύεται από τη δημοσίευση του παρόντος,
χωρίς την προηγούμενη έγκριση του Υπουργείου Υγείας
και Κοινωνικής Αλληλεγγύης: (α) κάθε συνοδευτική έν.
δειξη σε συσκευασίες προϊόντων καπνού, καθώς και
κάθε μορφή διαφημιστικής προβολής ή καταχώρισης,
σύμφωνα με τις οποίες η χρήση των προϊόντων καπνού
εμφανίζει μειωμένο κίνδυνο για την υγεία και (β) η κυ.
κλοφορία προϊόντων, που διατίθενται για τη διακοπή
του καπνίσματος. Με κοινή απόφαση των Υπουργών
Ανάπτυξης και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης
ορίζονται οι προϋποθέσεις και η διαδικασία για τη χο.
ρήγηση της έγκρισης".

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 29, 2009, 14:33 »
Σημαντικη διαφοροποιηση στην Αμερικη.
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=55642

...........Σημειωτέον, υπάρχουν αντιδράσεις στις ΗΠΑ ότι ένα θέμα που δεν αντιμετωπίζεται από το αυστηρό νομοσχέδιο είναι αυτό των ηλεκτρονικών τσιγάρων, που κάνουν θραύση στην αγορά. Πρόκειται για μια συσκευή που λειτουργεί με μπαταρία και προσφέρει στον χρήστη της άοσμη δόση νικοτίνης και τη γεύση του τσιγάρου χωρίς να επιβαρύνει την υγεία με πίσσα και άλλες επικίνδυνες προσμείξεις. Ο καπνός που παράγει το τσιγάρο είναι πανομοιότυπος με εκείνον του κοινού τσιγάρου. Χιλιάδες καπνιστές έχουν αρχίσει να τα προμηθεύονται μέσω του Ιντερνετ και ειδικών καταστημάτων καπνού, αφού τα ηλεκτρονικά τσιγάρα έχουν το «προνόμιο» να μην παράγουν καπνό και έτσι οι καπνιστές μπορούν να ικανοποιηθούν σε χώρους (ρεστοράν, αεροδρόμια, μέσα μεταφοράς και χώρους εργασίας) όπου απαγορεύεται το κάπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 30, 2009, 11:11 »
Δεν μου φαίνεται λογική η απαγόρευση του η.τ. αφού εκτός του οτι δεν επιβαρύνουμε τους γύρω μας, τα "μεγάλα κεφάλια" με το ζόρι γνωρίζουν (και αν) το τι είναι το η.τ.  ???

Ίσως να μου φαινόταν λογικό αν έθεταν κάποιους περιορισμούς π.χ. στο άτμισμα νικοτίνης... αλλά και πάλι δεν.


Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 30, 2009, 14:37 »
Μήπως να μας ρίξουν και στα λιοντάρια να μας φάνε????? :confused1: :confused1: :( :( :o :o
Λέω εγώ τώρα.............

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 30, 2009, 16:01 »
Νομίζω πως οι αντιπρόσωποι/εισαγωγείς της παρέας, καλό θα ήταν να μας πουν την δική τους άποψη επί του θέματος καθώς (όπως φαντάζομαι δηλαδή) εχουν ήδη ψαξει το ζήτημα μέσω των νομικών τους....

Τελικά επιτρέπεται; απαγορεύεται; Απαγορευεται μόνο η πώλησή τους; Επιτρέπεται μόνο χωρίς νικοτίνη;
Επιτρεπονται μόνο e-cigs, συναρμολογημένα από 19χρονες παρθένες κινέζες, και υγρό ξαστρισμένο για 3 νύχτες με πανσέληνο σε νεκροταφείο;

Τελικά τι ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 30, 2009, 16:18 »
Επιτρεπονται μόνο e-cigs, συναρμολογημένα από 19χρονες παρθένες κινέζες, και υγρό ξαστρισμένο για 3 νύχτες με πανσέληνο σε νεκροταφείο;
χαχαχαχαχαχα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 30, 2009, 17:45 »
Νομίζω πως οι αντιπρόσωποι/εισαγωγείς της παρέας, καλό θα ήταν να μας πουν την δική τους άποψη επί του θέματος καθώς (όπως φαντάζομαι δηλαδή) εχουν ήδη ψαξει το ζήτημα μέσω των νομικών τους....

Αναμένονται πράγματι, κάποιες ρυθμίσεις.
Μέχρι να συμβεί αυτό, δεν θα θέλαμε (προτρέχοντας) να ανακοινώσουμε κάτι.

Με εκτίμηση
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2009, 17:56 από NOBACCO »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 30, 2009, 17:48 »
Ευχόμαστε το καλύτερο.
Για όλους μας.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 30, 2009, 18:00 »
Σε περίπτωση που απαγορευτεί πάντως, δε θα ήταν άσχημη η ιδέα μιας ομαδικής μήνυσης ότι μας σκοτώνουν με την απόφασή τους.

Από τη στιγμή που δεν μπορώ να κόψω το κάπνισμα, είμαι ασθενής και πρέπει να αντιμετωπιστώ έτσι. Σε περίπτωση απαγόρευσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου θα αναγκαστώ να γυρίσω στα κανονικά τσιγάρα με άμεσα αρνητικά αποτελέσματα στην υγεία μου.

Προσφέρομαι για μετρήσεις. Με τρεις μήνες κάπνισμα θα είμαι τόσο χάλια που δε θα χωράει καμία αμφισβήτηση για το πόσο με βλάπτει το τσιγάρο. Με τρεις μήνες άτμισμα στη συνέχεια θα είμαι τόσο καλά που επίσης δε θα χωράει καμία αμφισβήτηση για τη βελτίωση της υγείας μου.

Από τη στιγμή που μου απαγορεύουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο, αυτός που το κάνει υπογράφει τη θανατική μου καταδίκη.

Δείξε αυτό το μήνυμα σε όποιον (και αν) διαπραγματεύεσαι για το θέμα σε παρακαλώ κ. Μαρκόπουλε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2009, 18:34 από Atmos »

Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 30, 2009, 18:23 »
Προσωπικά, θα πρότεινα να περιμένουμε την ανακοίνωση των ρυθμίσεων, τις προσεχείς ημέρες.

Με εκτίμηση



Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 30, 2009, 18:33 »
Οκ. Κρατάω τις κατάρες σε περίπτωση που...  ;D

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 30, 2009, 21:35 »
Πριν απο λιγα λεπτα στις ειδησεις της ΝΕΤ και δια στοματος του κ. Μπεχρακη (πνευμονολογος) ανακοινωθηκε και απο την Χουκλη (την παρουσιαστρια των ειδησεων) οτι το η.τ. δεν θα επιτρεπεται στους χωρους εργασιας και κατ επεκταση φυσικα πουθενα :angry_orange:
Κατα τη γνωμη μου, προκειται για μια ηλιθια νοοτροπια καποιων "μεγαλοσχημων" , οι οποιοι με αυτον τον τροπο θελουν να απαγορευσουν απο ολους μας τη  δυνατοτητα χρησης οποιασδηποτε εναλλακτικης λυσης για να κανουμε αυτο που μας ευχαριστει :thumpdown:
Απο τη στιγμη που το η.τ. δεν ενοχλει κανεναν και δεν εχει αποδειχτει το αντιθετο, θεωρω οτι ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ μας επιβαλει με αυτον τον τροπο τις αποψεις του (σωστες ή μη) θα πρεπει να αντιμετωπιζεται οπως ακριβως αντιμετωπιζονται οι κλεφτες και οι βανδαλοι: με την χλευη μας και κυριως αν προκειται για πολιτικους, με τον καταλληλο χειρισμο στις καλπες :thumpdown:
Ο φασισμός εχει πολλες μορφες, οταν παρουσιαζεται με δηθεν δημοκρατικες διαδικασιες, ειναι κατα την αποψη μου, η εκφραση του στην χειροτερη της μορφη :thumpdown:
Πολυ λυπαμαι για ακομα μια φορα που καποιοι στη χώρα μου νομιζουν οτι ειναι προοδευτικοι, ενω στην πραγματικοτητα συμβαινει το ακριβως αντιθετο :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 30, 2009, 22:00 »
Αν λεω αν και ελπιζω ακομα ισχυουν τα παραπανω που εγραψα, να μας εξηγησουν το λογο της απαγορευσης. Το η.τ. δεν ειναι τσιγαρο, δεν περιεχει καπνο, δεν ειναι προϊον καπνου. Ακομα ακομα αν δεν περιεχει και νικοτινη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.
Ειναι σαν να μας απαγορευουν τη συσκευη gps ή τον φορτιστη του κινητου μας ή το blue tooth μας :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180760 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59896 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15918 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136186 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085413 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35478 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12