vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 10 χρήστες
paiktaras, Doubt, infernity, ThioVag, yorgoss, bloodlessz, maprix, Milarepa, lagoudakis, Tem

Twitter

Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #270 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 04:46 »
Ενδιαφερον! Θα το δοκιμασω αμεσως μολις παραλαβω το RX200!

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #271 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 09:25 »
τίποτα δεν είναι τυχαίο...ότι πληρώνεις παίρνεις


τα ηλεκτρονικά έτσι είναι
CHIPS με CHIPS υπάρχει διαφορά ....έτσι και εδώ  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2015, 13:36 από kk »

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #272 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 09:38 »
Διαβάζοντας μερικές φορές την τάση, εμφανίζει όντως διαφορά, αλλά της τάξεως των 2-3 εκατοστών. Δηλαδή π.χ.: 4.15, 4.16, 4.17. Ηλεκτρονικός δεν είμαι, αλλά φαντάζομαι ότι δεν είναι κάτι τρομερό, ειδικά όταν στις οδηγίες χρήσεως κρούεται ο κώδωνας του κινδύνου, όταν υπάρχει διαφορά άνω του 0.3V. Νομίζω ότι είναι μεγάλη η απόσταση.

Κατά τ' άλλα, έκλεισα 1μιση ημέρα μέχρι να αδειάσουν οι μπαταρίες. Καθαρός ατμιστικός χρόνος, γύρω στο 24ωρο, με εντατική χρήση σε λειτουργία θερμοκρασίας, που γνωρίζουμε πόσο ενεργοβόρα είναι (Ναυτίλος, Ni200, στα 0.3Ω). Πρακτικά, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις από μπαταρία στη διάρκεια της ημέρας κι ας ρουφάς κι από τ' αφτιά. Στην καλύτερη περίπτωση, σε λειτουργία σε Watt και κανονική χρήση είναι πιθανόν να φτάνει τις 2-3 ημέρες αυτονομία.

Το πιο σοβαρό μειονέκτημα που το καταλογίζω μέχρι στιγμής, είναι το βάρος του. Δεν είναι για να το κρατάς όλη μέρα στο χέρι.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #273 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 13:20 »
Πάντως αυτά τα περίφημα ρεύματα... μυστήρια πράματα ρε παιδί μου. Η μιά επίπεδη γραμμή στον παλμογράφο ατμίζει διαφορετικά από την άλλη επίπεδη γραμμη τελικά.


Ναι, αλλά είναι το ίδιο επίπεδες οι δύο γραμμές στον παλμογράφο, φίλε ferongr;  :hmmm:

Ηλεκτρονικός δεν είμαι, αλλά μου φαίνεται να υπάρχει μια διαφορά στην απεικόνιση στον παλμογράφο ανάμεσα στα δύο μοντάκια, σε μία τυπική αντίσταση στα 0.5Ω και 30W, συνθήκες αντίστασης δηλαδή που είναι αρκετά πιθανό να παίξουν πολλοί από εμάς. Και δεν έχω ιδέα αν αυτή η διαφορά στην απεικόνιση στον παλμογράφο μπορεί να γίνει αντιληπτή κατά το άτμισμα, αλλά το ζητούμενο πάντως στη θεωρία, είναι η γραμμή να είναι όσο πιο ευθεία, έτσι δεν είναι;

Εδώ είναι το RX200.





Κι εδώ είναι το DNA200.





στο διαταυτα ομως ξεκολλα ρε ζαρκο με εκεινο το θεμα.ειπαμε οτι ο  χρηστης δεν πατησε καν το φαιρ για να μπουνε οι προστασιες και ετσι εγινε η χαζομαρα με τις μουφα μπαταριες.το rx αξιζει καθε ευρω και θα αφησει εποχη.ασε που για μενα εσσκεμενα αφησε να βγει πρωτα το dna γιατι αν εβγαζε πρωτα το rx θα επιανε πατο απο πωλησεις το ακριβο.

Mobile klaz speaking...


Κώστα, με βλέπω τελικά να τα αποκτάω και τα δύο, μόνο και μόνο για να μου φύγει η περιέργεια.  ;D Δηλαδή και να κρατήσω το RX200, αλλά και να τσιμπήσω το Reuleaux με την DNA200 λίγο αργότερα, μόνο και μόνο για να τα συγκρίνω.  :)

Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #274 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 13:40 »
Αν σε παιρνει χρηματικα καντο.θα εμποστευομουν πχ 1000% εσενα για την οποιαδηποτε συγκριση τυχον μεταξυ τους σε σχεση με τον οποιοδηποτε αλλον αγνωστο στο εξωτερικο.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #275 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 13:43 »
Ο αριθμός 5 μS ( μικροδευτερόλεπτα, η εκατομυριοστά του δευτερολέπτου) πάνω δεξιά υποδηλώνει μεταξύ των όριζόντιων γραμμών έχει περάσει τόσος χρόνος. Με το μάτι, ένας κύκλος της κυμματομορφής αντιστοιχεί σε περίπου 1.2 διαχωρισμούς, δηλαδή 6μS η 180ΚΗz, ενώ η κυμμάτωση κορυφή σε κορυφή είναι λιγότερο από 0.1V. Μακάρι να μπορούμε να αισθανθούμε κάτι τέτοιο.

Το σφάλμα που υπέπεσες δεν είναι μεμπτο, πολλοί πέφτουν σε τέτοια παγίδα στο χώρο του ήχου και κυνηγούν ακουστικές χίμαιρες.  Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά χωρίς διπλό τυφλό τέστ δεν πιστεύω ότι αξίζει να δίνεις σημασία σε ισχυρισμούς "ρευμάτων" κλπ. Το φαινόμενο placebo εφαρμόζεται και στο άτμισμα όπου η υποκειμενικότητα και οι προτιμήσεις του καθενός επηρρεάζουν ασυναίσθητα την ατμιστική αντίληψη του.

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #276 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 14:19 »
Αν σε παιρνει χρηματικα καντο.θα εμποστευομουν πχ 1000% εσενα για την οποιαδηποτε συγκριση τυχον μεταξυ τους σε σχεση με τον οποιοδηποτε αλλον αγνωστο στο εξωτερικο.


Mobile klaz speaking...


φίλε μου είναι τόσο παραμετροποιήσιμο το dna 200 που δεν μπορείς να το συγκρινεις με μια απλή πλακέτα που κάνει 2 πράγματα...


το ένα είναι για συγκεκριμένα πράγματα και δυνατότητες και το άλλο για να πας παραπέρα ατμιστικά αν θες .....με μεγάλη ακρίβεια σε αυτό που θες να πετύχεις...






Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #277 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 14:23 »
Λοιπόν, όντως πιστεύω κι εγώ ότι εάν τα δύο μοντάκια είναι παρά πολύ κοντά στο άτμισμα με διάφορους ατμοποιητές, τότε μόνο ένα blind test μπορεί να μας πείσει για το εάν μιλάμε για το φαινόμενο placebo.  :)

Κι αν έχουμε και τα δύο μοντάκια στα χέρια μας, ένα blind test οργανώνεται πολύ εύκολα. Απλά τα τυλίγεις και τα δύο με ένα πολύ λεπτό ύφασμα, για να μη γίνεται αντιληπτή η διαφορά ανάμεσα στα δύο φινιρίσματα στην αφή, και τα δίνεις σε κάποιον να τα ατμίσει με δεμένα μάτια.  ;)

Χαχά, για να δούμε, ίσως και να μπορούμε να το οργανώσουμε με έναν φίλο από το forum...  ;D


UPDATE. Λοιπόν, σας έχω νέα. Βρέθηκε ήδη φίλος που έχει Reuleaux με το DNA200 και μόλις μου έρθει το RX200, πέρα από τις μετρήσεις μας κτλ., διοργανώνουμε blind test. Θα έχω κανονίσει και θα έρθουν εκτός από εμάς τους δύο, και άλλοι τρεις φίλοι μου ατμιστές. Και οι πέντε θα δοκιμάσουμε με blind test, αλλά οι τρεις φίλοι δεν θα έχουν ιδέα ούτε καν ποια μοντάκια θα δοκιμάσουν με τα μάτια δεμένα...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2015, 14:35 από Zarko27 »

Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #278 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 14:36 »
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αυτό δεν γίνεται σε TC , όποιο κλειδώσει πρώτο σε κρύα αντίσταση , μετά δεν μπορείς να το βάλεις στο άλλο και να ξανακλειδώσεις. Εκτός αν χρησιμοποιήσεις δύο όμοιους εργοστασιακούς με καινούργια αντίσταση και ίσες σταγόνες. Με επισκευάσημους γίνεται μόνο σε VW  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #279 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 14:41 »
Σωστό, συμφωνώ. Μιλάμε για blind test αποκλειστικά με Kanthal...  :)

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #280 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 15:09 »
UPDATE. Λοιπόν, σας έχω νέα. Βρέθηκε ήδη φίλος που έχει Reuleaux με το DNA200 και μόλις μου έρθει το RX200, πέρα από τις μετρήσεις μας κτλ., διοργανώνουμε blind test. Θα έχω κανονίσει και θα έρθουν εκτός από εμάς τους δύο, και άλλοι τρεις φίλοι μου ατμιστές. Και οι πέντε θα δοκιμάσουμε με blind test, αλλά οι τρεις φίλοι δεν θα έχουν ιδέα ούτε καν ποια μοντάκια θα δοκιμάσουν με τα μάτια δεμένα...  ;)

Βάλε κάτι μαλακό πάνω από το κουμπί του fire επειδή έχουν διαφορετική αίσθηση. Επίσης, καλύτερο είναι να γίνουν τουλάχιστον 5 δοκιμές από τον καθένα για να μειωθεί το τυχαίο αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #281 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 15:12 »
δουλευω το triton 2 με Clapton coil στα 0.5 στα 38w
Tον κουμπωνω στο Boxer yihi 350j 2 18650 και το αποτελεσμα δεν ειναι το ιδιο οπως με το DNA200.

Τωρα δεν ξερω αν σας καλυπτει το παραδειγμα μου η ειναι λαθος συγκριση.εγω παντως εχω καταληξει στα συμπερασματα μου.

Μακαρι το RX να εχει το ιδιο ατμιστικο αποτελεσμα με του DNA και να την βγαλετε με 40-50 ευρω  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #282 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 15:18 »
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αυτό δεν γίνεται σε TC , όποιο κλειδώσει πρώτο σε κρύα αντίσταση , μετά δεν μπορείς να το βάλεις στο άλλο και να ξανακλειδώσεις. Εκτός αν χρησιμοποιήσεις δύο όμοιους εργοστασιακούς με καινούργια αντίσταση και ίσες σταγόνες. Με επισκευάσημους γίνεται μόνο σε VW  :hmmm:
Και σε TC μπορεί να γίνει. Κλειδώνεις κρύο τον ατμοποιητή και στα 2 mod και μετά αρχίζεις τις δοκιμές

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #283 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 15:23 »
Προσωπικά δεν περιμένω να έχει ρεύματα σαν το DNA 200.
Αν όμως έχει τα ρεύματα σε power mode  του VTC mini θα είμαι ικανοποιημένος.
Είναι τελείως διαφορετικές πλακετες η μία με την άλλη και σε τελείως διαφορετικό κόστος.
Πιο πολύ με ενδιαφέρει να βγει αξιόπιστο, να δουλεύει όπως πρέπει και χωρίς προβλήματα.
Μακάρι να βγει καλό σε όλα του, και η πλακέτα του αξιομαχη.
Έχω μάθει να κρατάω μικρό καλάθι και να μην ενθουσιαζομαι εύκολα, πόσο μάλλον για κάτι που δεν το έχω δουλέψει.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #284 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 15:28 »
Ετσι οπως τα λες, δεν υπαρχει πιθανοτητα να εχει το ιδιο αποτελεσμα με την  DNA200

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124771 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93527 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix