vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

284 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, grag, Jorge, Christos Z, I.P, manoslykos, radios, Buliwyf

Twitter

Alpha by Atmomixani

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Alpha by Atmomixani
« στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 21:55 »
Από τη στιγμή που πρωτοπαρουσιάστηκε μου έκανε ''κλικ'' που λένε...
Τόσο όσο ο πρώτος μου επισκευάσιμος στα τέλη του 2011

Και φυσικά δεν μπορέσα να αντισταθώ και να τον αποκτήσω την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του.

Οι 3 βασικοί λόγοι που τον ήθελα είναι οι εξής (με τη σειρά που αναφέρονται):

1) εύκολο (πανεύκολο + πανέξυπνο) γέμισμα με την καμπάνα να κατεβαίνει και να κλείνει τα υγρά και γέμισμα με ότι θέλουμε. Και με κουβά που λέει ο λόγος... γεμίζεις :))

2) εύκολο στήσιμο (οι τρυπούλες για να μπαίνει το σύρμα μεγάλη ευκολία)
3) by Μιχάλης Ατμομηχανή :respect_hat:

Τον έστησα με τιτάνιο 0.36 Ohm στους 220c.
Από τις πρώτες τζούρες έχω καλύτερη γεύση από kayfun που ήδη χρησιμοποιώ (το περίμενα εξάλλου) και θα γίνει καλύτερη η γευση του όσο περνάει η ώρα

Έρχεται στο γνωστό πουγκάκι...





...με πολυκαρβονικό tank και ως έξτρα (με χρέωση) έχει και quartz tank και ss tank

Παρακάτω είναι ένα βίντεο από τον κατασκευαστή που εξηγεί τα πάντα.
Πως λύνεται , πως στήνεται πως μπαίνει το quartz κ.λ.π



Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alpha by Atmomixani
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 22:04 »
Αναμενουμε και περισσοτερες λεπτομερειες για τη γευση και με αλλα συρματα  :thumpup: . Ποσο αερατος ειναι σε σχεση με ο,τι αλλο εχεις δοκιμασει για να καταλαβουμε περιπου...

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Alpha by Atmomixani
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 22:47 »
Για τον αέρα να σου πω κατ' αρχήν ότι έχει 6 τρύπες.
Τρεις από τη μία πλευρά και τρεις από την άλλη.
Για να επιτύχω τη τζούρα του kayfun (σφιχτή δηλαδή) έχω μισή και μισή.
Μία δηλαδή από τις έξι.
Δεν κάνω πνευμονικές αλλά θα δώσω σε ένα φίλο που κάνει και ατμίζει με subtank και θα μου πει τι παίζει...

Για τη γεύση μόνο με kayfun μπορώ να συγκρίνω διότι μόνον αυτόν έχω.
Μπορεί να έχω δοκιμάσει τα πάντα όλα αλλά δεν τα είχα στην κατοχή μου... όλα

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alpha by Atmomixani
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 22:50 »
Καλοάτμιστος.
Το στήσιμο το έκανες όπως δείχνει ο Μιχάλης στο βίντεο? Εννοώ τα βαμβάκια που γυρνάει το ένα και το πιάνει πάνω στη βίδα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Alpha by Atmomixani
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 22:55 »
Ναι έτσι.
Δεν το έπιασα στη βίδα βέβαια αλλά όταν τα έβρεξα τα "έπλασα" όπως δείχνει...

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alpha by Atmomixani
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 23:15 »
Τον εχω βαλει στο ματι και εγω, αλλα αντιθετα με σενα ειμαι των αερατων τζουρων, γι' αυτο ρωταω, οποτε δωστον στο φιλαρακι σου να σου πει να μας πεις  :D

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alpha by Atmomixani
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 23:21 »
Καλοάτμιστος να είναι! Θα παρακολουθώ, έχω δείξει απ'την αρχή και το δικό μου ενδιαφέρον νομίζω αλλά θα πρέπει να βοηθήσουν και τα οικονομικά πρώτα απ'όλα.. η ώρα που θα πρέπει να φτιάχνω κι εγώ αγγελίες πλησιάζει νομίζω.. :D

Να τον χαρείς και μαζί σου κι εμείς κάποια στιγμή..! :)

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alpha by Atmomixani
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 23:25 »
Πάντως αν προσομοιάζει σε kayfun με τη μια από τις έξι τρύπες ανοιχτή τότε μάλλον θα φτάνει και σε αρκετά αεράτη τζούρα. Βέβαια εξαρτάται και από την τρύπα στο ντεκ. Τέλος πάντων μετά τη δοκιμή θα μάθουμε.

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Alpha by Atmomixani
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 21:13 »
Τον είδα κι εγώ πριν λίγο καιρό σε βιντεάκι και μου έκανε "κλικ" και για το εύκολο στήσιμό του και για την καινοτομία της κίνησης της καμπάνας που κλείνει τα υγρά και για την προσπάθεια ενός Ελληνικού προιόντος το οποίο το είδα σε παρουσίαση και από αρκετούς ξένους viewers.
Ατμίζω με kayfun lite plus και πρόσφατα προσπάθησα να στήσω σε έναν bellus της UD ο οποίος έχει σχεδόν το ίδιο στήσιμο με τον alpha που μου φάνηκε εύκολο.Βέβαια ο bellus στήνει μονή αντίσταση με τάπα σιλικόνης ή διπλή χωρίς αυτήν.Είναι όμως τόσο ιδιότροπος στο στήσιμο του βαμβακιού που σχεδόν πάντα έχανα υγρά από τις τρύπες του αέρα γιατί ήταν ακριβώς δίπλα απ' το πηνίο, τόσο που με απογοήτευσε και τον έδωσα σε έναν φίλο πιο έμπειρο και συλλέκτη.
Όταν όμως είδα το στήσιμο αντίστασης που μοιάζει με του bellus και την εισαγωγή αέρα που μοιάζει με του kayfun με τον οποίο δεν είχα ποτέ διαρροές, ενθουσιάστηκα!!!!!
Όταν τον είδα βέβαια πριν περίπου δυο εβδομάδες, δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτος και τους έστειλα mail για ενημέρωση όταν θα είναι διαθέσιμος.
Φυσικά και μου απάντησαν πως τώρα είναι διαθέσιμος!!!
Τώρα περιμένω το τέλος του μήνα που θα πληρωθώ (γιατί δεν είναι και από τους φθηνότερους, 125 ευρώ) για να τον κάνω δικό μου!!!!!
Βέβαια τους έστειλα και ένα δεύτερο mail για να τους ευχαριστήσω για την άμεση ενημέρωση, να τους τονίσω πως προτιμώ το γυάλινο tank από το πολυκαρβονικό και πως ενώ το γυάλινο υπάρχει σαν πρόσθετο αξεσουάρ με κόστος 10 ευρώ θα μπορούσαν στην τιμή που τον δίνουν να το έχουν στάνταρ αφού υπάρχουν άλλοι φθηνότεροι που και γυάλινο tank έχουν και δεύτερο δίνουν σαν ανταλλακτικό.
Τους πρότεινα ακόμα μιά αναβάθμιση με καμπάνα που να έχει ψηλότερη καμινάδα ώστε να μπορεί να πάρει λίγο μεγαλύτερο tank για να έχει χωρητικότητα μεγαλύτερη των 3,5 ml που έχει τώρα.
Είδωμεν!!!!
Αυτά από εμένα και από βδομάδα που θα τον έχω στα χέρια μου θα τον ατμίσω και θα σας πω εντυπώσεις.
Τώρα ατμίζω τον kayfun με ni200 και αντίσταση 0,14-0,16 ohms σε evic vtc mini και το ίδιο σκοπεύω να κάνω και με τον alpha.

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Alpha by Atmomixani
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 11:06 »
Απέκτησα λοιπόν κι εγώ τον πολυπόθητο ατμοποιητή!!!!
Είμαι το Νο 171 σύμφωνα με τον σειριακό αριθμό του.
Παραθέτω τις εντυπώσεις μου λοιπόν προς γνώσιν και συμόρφωσιν!!!!


1) Στήσιμο πανεύκολο, πολύ δύσκολο να κάνεις λάθος.


2) Γέμισμα από πάνω επίσης πανεύκολο και με κουβά όπως λέει παραπάνω ο συμφορουμίτης.


3) Πολύ καλή γεύση ίσως λίγο καλύτερη από του Kayfun λόγω του στησίματος του βαμβακιού γύρω από τον ένα πόλο που μικραίνει τον χώρο της καμπάνας.


Και πάμε τώρα στα φάουλ!!!!!!


1) Για να λύσεις την βάση πρέπει να χρησιμοποιήσεις alen no 1,5 (το αναφέρω για να μην ψάχνεστε) το οποίο δεν υπάρχει στην συσκευασία! Όταν δίνεις ένα σεβαστό ποσό αφενός και έχεις μια εξειδικευμένη βιδούλα αφετέρου, δεν δικαιολογείται να μην το συμπεριλαμβάνεις μέσα.


2) Λόγω του ότι η βάση με το δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα είναι "πρόσωπο" που λέμε δηλαδή χωρίς καμία υψομετρική διαφορά, όταν σφίξεις τον ατμοποιητή πάνω στο μοντάκι, δεν μπορείς να γυρίσεις το δαχτυλίδι για να ρυθμίσεις τον αέρα.Εγώ (αθάνατη Ελληνική πατέντα) έβαλα μια ροδελίτσα και έβγαλα λίγο πιο έξω τον πόλο για να κάνει επαφή, ώστε να έχω ένα λειψό χιλιοστό απόσταση από το μοντάκι και να γυρίζει ελεύθερα το δαχτυλίδι.Ίσως λοιπόν θα έπρεπε αυτή η πατούρα-αποστάτης να υπάρχει από κατασκευής.
Εντάξει, λάθη γίνονται σε έναν χειροποίητο ατμοποιητή (εδώ κάνει λάθη η Mercedes) αλλά θα μου άρεσε μια σχετική αναβάθμιση και μια ανάκληση μέσω διαδικτύου ώστε να παρασχεθεί σε όσους έβαλαν βαθιά το χέρι στην τσέπη και τίμησαν-υποστήριξαν το προιόν, δωρεάν η αναβαθμισμένη βάση. Αυτό θα τιμούσε τον κατασκευαστή και θα τον συγχωρούσε για όποιο λάθος.


3) Όσο κι αν ακολούθησα τις οδηγίες για το βαμβάκι και για το κλείσιμο των υγρών όταν γεμίζω και για το σιγανό και με προσοχή βίδωμα της κεφαλής, δεν σταμάτησε να χάνει μια με δύο σταγόνες υγρού αλλά πάντα στην αρχή.
Με το πρώτο άτμισμα, έστρωνε.
Τώρα θα το ψάξω μήπως κάνω εγώ κάποιο λάθος π.χ στην ποσότητα του βαμβακιού.


4) Το φινίρισμά του είναι αποδεκτό αλλά έχει κάποιες ψιλοατέλειες (με μεγανθυτικό φακό γι' αυτούς που είναι "ψείρες" σαν κι εμένα που δεν δικαιολογούν τα 125 ευρώ.
Προσοχή!!!!! Δεν λέω ότι δεν αξίζει τα λεφτά του αλλά όταν δίνεις κάποιο σεβαστό ποσό απαιτείς και λίγη πιο ποιοτική εμφάνιση πέρα από την τεχνολογική και την ποιότητα των υλικών τα οποία παρέχει.


Πέρα από τα παραπάνω για τα οποία έχω σκοπό και έχω κλείσει και ραντεβού γι' αυτό, να μιλήσω προσωπικά με τον Μιχάλη, είμαι υπέρ των Ελληνικών προϊόντων και της καλής και αξιόλογης προσπάθειας και σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Θέλω όμως να είμαι όσο μπορώ αντικειμενικός και έντιμος με τους συμφορουμίτες μου και όσους μου κάνουν την τιμή και τον κόπο να διαβάσουν αυτά που παραθέτω.
Άλλωστε δεν τα παίρνω από κανέναν και αυτό μου δίνει την πολυτέλεια να εκφέρω ελεύθερα την άποψή μου!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2015, 19:16 από commander »

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alpha by Atmomixani
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 11:15 »
για την 3 παντως διαπιστωση,για 125 ευρω,θελω πολυ καλυτερη γευση απο καυφουν για να τον αγορασω  :yes: .

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alpha by Atmomixani
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 11:23 »
Θελω και εγώ να τον αγοράσω αλλά με αυτά που διάβασα τώρα θα το ξανα σκεφτώ η γεύση που με νοιάζει περισσότερο πως είναι σε σχέση με άλλους ατμό αυτής της κατηγορίας?

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Alpha by Atmomixani
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 11:42 »
Θα τον είχα αγοράσει χτές για την ωραία σχεδίαση του εσωτερικου του άλλα απο την μια αν μην δίνει ένα υποτυπώδες driptip να μην έχει μέσα ένα allen των 12 λεπτών για να σε βοηθήσει και για την συσκευασία να μην τα πω τα έχουμε πει χιλιάδες φορές. Δεν ξέρω πραγματικά.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alpha by Atmomixani
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 12:06 »
Συμφωνω και εγω. Φαινεται να εχει αρνητικα που δεν δικαιολογουνται για μια τοσο ακριβη αγορα. Τοσο η αδυναμια περιστροφης της ρυθμισης αερα, οσο και το μετριο φινιρισμα δε με ψηνουν.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Alpha by Atmomixani
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 14:36 »
Θελω και εγώ να τον αγοράσω αλλά με αυτά που διάβασα τώρα θα το ξανα σκεφτώ η γεύση που με νοιάζει περισσότερο πως είναι σε σχέση με άλλους ατμό αυτής της κατηγορίας?
Κοίτα, σε σχέση με τους άλλους ατμοποιητές της αγοράς (δεν τους έχω δοκιμάσει όλους) νομίζω είναι πολλά "κλικ" πάνω.Σε σχέση με τον kayfun που ήταν και ο βασικός μου τώρα τελευταία, σχεδόν ίδια προς κάτι "ψιλά", καλύτερη.
Απλά μην ξεχνάμε πως ο kayfun είναι ένας από τους κορυφαίους στον κόσμο οπότε ο alpha για Ελληνική προσπάθεια, λέει.
Σήμερα που έστησα ni 200 με έλεγχο θερμοκρασίας στου 220 βαθμούς Κελσίου, μπορώ να πω πως ένιωθα την γεύση στον ουρανίσκο μου, μέχρι και την τελευταία σταγόνα!!!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Θα τον είχα αγοράσει χτές για την ωραία σχεδίαση του εσωτερικου του άλλα απο την μια αν μην δίνει ένα υποτυπώδες driptip να μην έχει μέσα ένα allen των 12 λεπτών για να σε βοηθήσει και για την συσκευασία να μην τα πω τα έχουμε πει χιλιάδες φορές. Δεν ξέρω πραγματικά.
Drip tip έχουμε όλοι και πολλές φορές δεν χρησιμοποιούμε αυτό που δίνει ένας ατμποποιητής γιατί έχουμε ένα που μας βολεύει και μας αρέσει και το βάζουμε παντού.
Όσο για το alen που κάνει 50 λεπτά, δεν είναι κόστος.
Αλλά ναι!!! Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και η αλήθεια είναι πως τα παίρνεις κρανίο όταν τα σκας και νιώθεις πως δεν σε έχουν σκεφτεί.
Τώρα είναι πολιτική του κατασκευαστή-παραγωγού, είναι απερισκεψία λόγω έλειψης εμπορικής εμπειρίας, δεν ξέρω.
Πάντως και σαν ιδέα και σαν προσπάθεια αξίζει και καλό θα ήταν να υποστηρίζουμε τους Έλληνες κατασκευαστές αρκεί να μας στηρίζουν και αυτοί.
Αυτό όμως θα φανεί στην πορεία.
Έγραψα παραπάνω πως θα μιλήσω προσωπικά με τον Μιχάλη.Θα του εκθέσω όλα τα παράπονα και τα προβλήματα και ό,τι μου πει θα τα μεταφέρω εδώ.
Και από εκεί και πέρα ο καθ' ένας κρίνει μόνος του.
Θέλω να πιστεύω πως θα κάνει καλές κινήσεις-λύσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2015, 19:21 από commander »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33845 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534452 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59667 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237112 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 522 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136063 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085012 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35267 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9993 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478621 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy