vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

118 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, manoslykos, SEB, Ηρακλης

Twitter

Eleaf iStick 60W TC

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Eleaf iStick 60W TC
« στις: Οκτωβρίου 10, 2015, 02:53 »
Σήμερα έφτασε στα χερια μου το iStick 60 TC
Ήμουν σε αναζήτηση για νέο mod λόγο προβλημάτων με το άλλο που έχω και το επέλεξα λόγο του σχεδιασμού του, στο χέρι μου ταιριάζει άψογα το ποιο βολικο mod που έχω κρατήσει

Νομίζω πως η Eleaf μελέτησε αρκετά τον σχεδιασμό του, μου δίνει την εντύπωση ενός hybrid σχήματος μεταξύ του κλασικού σωληνωτού mod (oval σχήμα με τον ατμοποιητη στο κέντρο) και των box που κυκλοφορουν στην αγορά (2 επίπεδες επιφάνειες με μικρό πλάτος όπου στην μια είναι η οθόνη και τα κουμπιά)

Είναι αρκετά πιο ποιοτικό από τα προηγούμενα iStick, Αν και δεν είχα ποτε iStick στην κατοχή μου έχω χρησιμοποιήσει κάποια από φίλους
Από την αφή φαίνεται πως έχει γίνει πως έχει γίνει πολύ καλή επεξεργασία της επιφανειας πριν τι βαφή, η βάση του 510 προεξέχει λίγο και ο ατμοποιητης δεν γδέρνει το χρώμα

Ολες οι γωνιές είναι στρογγυλεμένες όσο πρέπει ανάλογα το σημείο έτσι ώστε να δίνει έμφαση στο σχήμα αλλα και να βολεύει στο κράτημα, επίσης τα καπάκια εφαρμόζουν καλά και δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξουν χωρις να το θέλουμε,
Tο καπάκι για την μπαταρία ανοίγει σχετικα εύκολα όταν θα χρειαστεί,  έχει ένα ελαxιστο τζόγο πάνω κάτω μισό χιλιοστό περίπου με το μάτι αλλα οι μαγνήτες το κρατάνε σταθερό και στην χρήση δεν γίνετε αισθητός μονο αν το περιεργαστεί κάποιος και το προσπαθήσει γίνετε αντιληπτό, προσωπικά με αφήνει αδιάφορο το βρίσκω αμελητέο

Δεν μου αρέσει το fire button είναι πλαστικό μέτριας ποιότητας όπως μέτρια είναι και η αίσθηση που δίνει στο πάτημα θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερος
Τα αλλα δυο κούμπια νομίζω πως είναι και αυτά πλαστικά αλλα φαίνονται ποιο ποιοτικά λόγο του μικρότερου μεγέθους, όλα έχουν τζόγο και ακούγονται στο κούνημα περισσότερο το κεντρικό
Έναν ελάχιστο τζόγο έχει μέσα στην φωλια του και το προστατευτικο τζαμάκι της οθόνης αλλα γίνετε αισθητό μονο να το κουνήσει κάποιος με το δάκτυλο

Από τεχνικά θέματα δεν γνωρίζω πολλά το έχω δουλέψει 12 ώρες με μπαταρία μια LG HG2 στα 14W με τον KFV4 στα 1.13ohm kanthal 28AWG και δίνει 3.97 volt, έχω καταναλώσει 4ml υγρού και η μπαταρία από τα 3/4 που πρόλαβα να την φορτίσω έπεσε στα 2/4

Με τον ΜΕΛΟ 2 δεν βρήκα τον χρόνο να ασχοληθώ δεν βγήκε καν από το κουτί ακόμα, με τον Kayfun V4 ταιριάζει πολύ καλά οπτικά







« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2015, 03:03 από Theo164 »

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 17:55 »
τα ρευματα του πως ειναι ???

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 00:01 »
με τις λίγες γνώσεις που έχω γιατί είμαι σχετικά νέος ατμηστης έχω την εντύπωση πως όλα είναι ok
4 μέρες τώρα το δουλεύω με τον kayfun v4 (με spring update) στα 1.47 ohm που βγήκε η αντισταση δίνει 4.20v στα 12w και φτάνει max τα 7.99v στα 43.5w

έκανα τους παρακάτω υπολογισμούς με το coil calculator από playstore και οι ενδείξεις της οθόνης σε σχέση με τον θεωρητικό υπολογισμό είναι σωστά
αρχικά η αντίσταση βγήκε 1.49 ohm και μετρούσε στα 4.19v 11.8w και 4.21 στα 11.9w έσφιξα τις βίδες της αντιστασης και έπεσε 1.47

Μπαταρία έχω τη LG HG2 τη φορτίζω στο mod και πάντα φορτίζει πλήρως στα 4.16v






EDIT: Το μονο περίεργο που παρατήρησα είναι πως όταν η μπαταρία πεσει και αρχίσει να αναβοσβήνει η ένδειξη με τον kayfun στο1.5 ohm δεν vgazei low batt μήνυμα στην οθόνη συνεχίζει na atmizei αδύναμα χωρίς να αλλάξουν τα volt η τα watt
Mε τoν subtank και 0,6 αντίσταση μου βγάζει μήνυμα να για low bat kai δεν ζεσταίνει την αντίσταση
Κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνει το ίδιο και με μεγαλύτερη αντίσταση?


Σε tc mode ρυθμίζει τα watts αλλα ο τρόπος που το κάνει είναι δύσχρηστος και εκνευριστικός αλλα σημασία όμως έχει ότι υποστηρίζει ρύθμιση watt σε TC
Έκανα ένα build στον kayfun με 28awg Ni200 στα 0.10ohm και σε dry burn στους 210 η 220 το fiber freaks no 2 που χρησιμοποίησα δεν κατάλαβε τίποτα, το δοκίμασα μονο μια φορα  μέχρι να μπει η προστασία δεν το προσπάθησα επανελημμένα

Με τον melo 2 σε TC δοκίμασα περισσότερα υγρά με τη Τι αντίσταση που είναι στα 0.5 ονομαστικά την διάβαζε πάντα όταν ήταν κρύα 0.48
Σε ότι έχει να κάνει με την θερμοκρασία δεν έχω άλλο tc mod για να έχω μέτρο σύγκρισης, αυτό που είδα είναι ότι το ποσο ζεστός είναι ο ατμός εξαρτάται από την αναλογια pg/vg

Για παράδειγμα με eliuidfrance relax/supreme/chopin που είναι 50/50 στους 225 ήταν το max που άντεχα 235 ήταν αρκετά ζεστό αλλα με diy 30/70 vg ανέβαζα και άλλο έφτανα οριακά μέχρι 240 245 στους 220 ένιωθα τον ατμό κρύο προς ουδέτερο όπως είναι και οι γευστικές εντυπωσεις που μου άφησε ο melo 2
Σε όσα υγρά δοκίμασα τόνιζε υπερβολικά τα γλυκα τους στοιχεια σκέτο πετιμέζι ένα πράγμα σε σημείο που κάποια μου φέραν αναγούλα. τελικά τον γέμισα με σκέτη βάση

Σαν κατασκευή όμως ο μελό 2 είναι πολύ ελαφρύς για το μέγεθος του αν δεν διάβαζα ότι είναι SS θα νόμιζα πως είναι αλουμίνιο, δεν είχα καμια διαρροή και γεμίζει ποιο εύκολα από οποιονδήποτε ατμό έχω δει μέχρι στιγμής
Σε σχέση με τον subtank που είναι και οι 2 ίδια κατηγορια foul αεράτοι για πνευμονικές ο sutank φαίνεται ποιο στιβαρός και ανθεκτικός σαν κατασκευή μια κατηγορια παραπάνω







 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 19, 2015, 00:14 από Theo164 »

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 17:20 »
δεν βλεπω πολλους να εχουνε προτιμηση σε αυτο το μοντακι ,ο ηδη κατοχος πως παει ?

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 17:35 »
Δεν βλέπεις, γιατί είχε την ατυχία να βγεί ταυτόχρονα με άλλα μοντάκια που στην ίδια τάξη κόστους προσφέρουν περισσότερες λειτουργίες (π.χ. Joyetech VTC mini) ή έχουν μικρότερες διαστάσεις.


Αυτό δεν σημαίνει πως σαν συσκευή δεν είναι αξιόλογο. Αν είχε βγεί λίγους μήνες νωρίτερα νομίζω θα είχε σαρώσει.

Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 18:53 »
το πηρα και εγω χθες .πραγματικα εντυπωσιακο,το καλυτερο istick που βγηκε .theo το πακετακι σου ειχε μεσα silicone ring? το δικο μου δεν ειχε αν και γραφει οτι περιεχεται .η συσκευασια ηταν με ζελατινα κλειστη φυσικα. η τιμη του στο μαγαζι που κανει 20% εκπτωση απλα φοβερη

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 19:30 »
Aπο Ελλαδα το πηρες -20%?

Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 19:33 »
ναι φιλε μου απο τον επισημο αντιπροσωπο αλλα απο οτι ειδα τωρα τελειωσανε κιολας , αναμενεται λεει

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 19:34 »
ενα λινκ να παρουμε ματι  :yes:

Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 19:43 »
σου εστειλα πμ

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 20:10 »
Πρωτοτυπη σχεδιαση με τον ατμο/τη στην μεση και τα πλαϊνα καπακια να αλλαζουν αλλα με χαλαει το τετραγωνο fire - bouton και απο οτι λενε οι αλλοδαποι ριβιουερς κουδουνιζουν τα κουμπια του.Απο τιμουλα σε λογικα πλαισια το βλεπω σε σχεση με τον ανταγωνισμο.Επιτελους με το 100 w και αυτο η eleaf μπηκε στον χορό των μοντ με εξωτερικη μπαταρια. το timening που το λανσαρε απεναντι στα αρκετα καλα evic mini & ipv D2 d ηταν λανθασμενο αλλα πιστευω οτι θα παει καλα.
Περιμενουμε και αλλες γνωμες να δουμε αν πραγματικα αξιζει.

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 20:59 »
το εχω παραγγειλει και εγω ...απο εξω ...χαοτικη διαφορα τιμης...δεν θα εχω εγγυηση αλλα οσο αντεξει...

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 20:08 »
Tο mod τα πηγαίνει μια χαρά εδώ και 4 μέρες το εχω με τον kayfun 4 σε tc με ni200 awg28 στα 0.09 ohm (με spring update χωρίς ελατήριο)
με την lg hg2 στα 20 εως 25W και από 200 έως 220 βαθμούς ανάλογα την ώρα και τα κέφια  βγάζει 2 tank άνετα ισως και περισοτερο για την καταναλώση που κάνω βγάζω άνετα μια μέρα
Με τη παραπάνω ρύθμιση και τον τρόπο που ατμίζω φτάνεϊ συνήθως στους -5 βαθμούς από την ρυθμισμένη θερμοκρασία μερικές φορες ενεργοποιητε και η προστασία όσο ανεβάζω τα watt τόσο ποιο γρήγορα ενεργοποιείται
Σε VW mode στα 12-13w δεν θυμάμαι ακριβώς 4 -4.2 v με 1.5 ohm αντίσταση βγάζει 3 tank ~ 9 με 10 ml

Δοκίμασα dry burn test με με fider freaks και παίρνει χρώμα στους 170 το nakamichi στους 220
Ότι μπαταρία έχω φορτίσει στην συσκευή την φορτίζει στα 4.12v

Aπό αντοχή είναι ok μου έπεσε 2 φορες από το γραφείο στο πλακάκι μαζί με τον subtank πακέτο αλλα δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά
Γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλα όπως έχω γράψει και σε άλλο θέμα ατμίζω συστηματικά περίπου 2 μήνες οποτε δεν έχω και μεγάλη εμπειρία από αλλα ποιο ποιοτικά mod

Παρήγγειλα και ένα δεύτερο σε ασημι μαζί με ένα set γκρι καπάκια σε τιμή χώμα σε σχέση με την τιμή που έχει εδώ, ένα από τα 2 θα το χαρίσω
http://www.cvapor.com/eleaf-istick-tc-60w-box-mod-with-usb-cable-full-kit-w-o-battery.html

Aκόμα δεν έχω βρει θήκη σιλικόνης σε κανένα ιντερνετoμαγαζο  και έχω την εντύπωση ότι δεν θα κυκλοφορήσει από την ismoka λόγο των εναλλάξιμων πλαϊνών αλλα ίσως οι κινέζοι να βγάλουν

Εδώ ίσως το ποιο ολοκληρωμένο review που έχω δει στο youtube ο τύπος δείχνει και τα σωθικά του mod, σχετικά με τις μετρήσεις ο τρόπος που τις κάνει δεν ξέρω κατά ποσο μπορεί να πλησιάζουν την πραγματικότητα, κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω έχω ένα παρόμοιο θερμόμετρο
[youtube]QyApPggjL0E[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 20:23 »
που τα εχει τα καπακια στο site ? :hmmm: :hmmm:


ωπα μαλλον εννοεις οτι ειναι ασημι στο περιβλημα και γκριζα τα εξω ...


αν ειναι να το χαρισεις δωστο σε μενα χαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 21:04 »
σωστά γκρι χρώμα τα καπάκια
http://www.cvapor.com/eleaf-battery-cover-for-eleaf-istick-tc-60w-box-mod.html

το έχω τάξει στην αδελφή μου! θα της δώσω μάλλον το μαύρο και θα κρατήσω το άσημι που ήθελα από την αρχή αλλα δεν ήταν διαθέσιμο

Κατι αλλο... λίγα posts παραπανω ειχα γράψει
Σε tc mode ρυθμίζει τα watts αλλα ο τρόπος που το κάνει είναι δύσχρηστος και εκνευριστικός αλλα σημασία όμως έχει ότι υποστηρίζει ρύθμιση watt σε TC
Έκανα ένα build στον kayfun με 28awg Ni200 στα 0.10ohm και σε dry burn στους 210 η 220 το fiber freaks no 2 που χρησιμοποίησα δεν κατάλαβε τίποτα, το δοκίμασα μονο μια φορα  μέχρι να μπει η προστασία δεν το προσπάθησα επανελημμένα

Προσπαθουσα να ρυθμίσω τα watt ανά 0.1 ενώ αν κρατουσα τα κουμπιά πατημενα ανεβάζει συνεχόμενα
Επισης το συρματάκι που είχα δεν ξέρω τι ήταν ίσως κάτι άλλο ίσως κακή ποιότητα το είχα πάρει σε ένα σακουλάκι 1 μέτρο και δεν έγραφε τίποτα μου είχαν πει ότι ήταν ni200 awg 28 αλλα ότι υπολογισμούς έκανα ήταν άκυροι οι αντιστάσεις έβγαιναν λάθος και η αντίσταση του δεν ήταν σταθερή τελικά το πέταξα αγόρασα καρουλι σφραγισμένο 28awg και όλα καλά έκανα πάλι το burn test με τα αποτελέσματα στο βαμβάκι που γράφω παραπάνω



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias