vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

360 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, Ηρακλης

Twitter

Πόλεμος κατά του ΗΤ & ενεργοί ατμιστές: Νέα, ειδήσεις, επιχειρήματα, links

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Το θέμα ήταν πως εφόσον αρχικά ήταν εναλλακτική του τσιγάρου, θα μπορούσε να κατέληγε και σαν υγιέστερη, στην αντίληψη όλων δηλαδη. ΑΥτό ξέφυγε και προφανώς εσκεμμένα το άφησαν να ξεφύγει και δεν εφάρμοσαν ρυθμίσεις ασφαλείας. 

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Ωραία τά λέτε μέχρι τώρα αλλά ξεχνάμε μάλλον ότι έχουμε φάει 3 μνημονια στή μουρί και δεν κάναμε τίποτα το φόρο στο ή.τ θα σταματήσουμε? Από τον καναπέ δέν γίνετε τίποτα και από ότι φαίνεται είμαστε λαός του καναπέ !

Sent from my H60-L04 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Μα γιατί το λες αυτό; Δε στράβωσε κανείς. Μάλιστα συμφωνούμε. Δεν έχεις άδικο γενικά σε αυτά που γράφεις, αλλά τι να κάνω; Τα βραχυπρόθεσμα μας θέματα είναι πολύ σημαντικότερα από τα μακροπρόθεσμα. Εδώ οι μισοί πολεμούν να ζήσουν αύριο. Εγώ προσωπικά γι αυτά κατεβαίνω στο δρόμο. Και δεν είμαι καναπεδάτος. Βάζω μια ιεραρχία. Μπορεί να είναι λανθασμένη αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα

Ρε φίλε, μέσα σε 2 ώρες δυο από τους ελάχιστους που διαβάζουν αυτό το νήμα δηλώνετε πως... αποχωρείτε από ένα νήμα που απλά πληροφορεί, και έναν ανύπαρκτο "αγώνα" που δεν έχει αρχίσει καν!  :dontknow:
Φαντάσου και να στράβωνατε τι θα γινόταν!

Δεν είμαι σε θέση να ξέρω τι κάνει ο καθένας, και ακόμα λιγότερο να κρίνω την ιεράρχηση που κάνει στο πού θα βάλει την ενέργειά του. Οπότε δεν μπαίνω σε αυτή την κουβέντα επί προσωπικού. Αλλά η συνολική εικόνα είναι αυτή: δεν κουνιέται φύλλο. Έχουμε κάτσει και τον τρώμε κανονικά. Και μόνιμη δικαιολογία είναι τα σοβαρότερα προβλήματα... Ε, δεν βλέπω τα σοβαρότερα προβλήματα να εμποδίζουν τους συμφορουμίτες που πολεμούν να ζήσουν αύριο να τρώνε άπειρες ώρες στο φόρουμ μιλώντας για ατμοποιητές, μοντάκια και να ψάχνουν καλύτερες τιμές. Και τον χρόνο και την ενέργεια έχουν. Και αμέσως επαναστατούν αν τους θίξεις την υπερήφανη ιδιότητητα του αδούλωτου καταναλωτή ή δεν επαινέσεις το αγαπημένο τους μοντ. Ξενυχτούν για να σου αναλύσουν πόσο προσβλητικός είσαι!
Μόλις γίνει η παραμικρή νύξη για το "παιδιά, τι κάνουμε; μας την πέφτουν από παντού", θυμόμαστε πως δεν προλαβαίνουμε γιατί έχουμε πήξει... στον πολύ αγώνα;
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Λίγες σελίδες έχει προχωρήσει το νήμα αυτό και περισσότεροι είναι αυτοί που δηλώνουν πως θα σταματήσουν να ασχολούνται από αυτούς που αποφάσισαν να ψάχνουν λίγο μήπως μας πουν καμιά πληροφορία. Τόση ανησυχία μήπως κανείς μας ζητήσει να... κάνουμε κάτι; Εγώ πάντως στρατό δεν μαζεύω, τα προβλήματά μας προβάλλω. Θα συνεχίσω να το κάνω -όσο έχω χρόνο- για τον ένα ή δύο που δεν φοβάται να διαβάζει.

------------------------------------------

@lipo:
Για το πρώτο ποστ στο νήμα έφαγα μήνες στον καναπέ με το λάπτοπ να μαζεύω στοιχεία -όχι κι άσχημα για καθισιό. Αν πιστεύεις πως δεν γίνεται τίποτα τότε τίποτα δεν θα γίνει. Αν σε ενοχλεί ο καναπές σήκω πρώτος από τον καναπέ. Αν δεν σε ενοχλεί τότε κάτσε, δεν μου πέφτει λόγος. Αλλά τα διάφορα "Οι Έλληνες είμαστε ετούτο", "οι Έλληνες είμαστε εκείνο" είναι σαν να κάθεσαι στον καναπέ και κριτικάρεις τους υπόλοιπους καθισμένους.
Θεωρητικά, ναι, θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για το ΗΤ άσχετα από τα μνημόνια. Γιατί είναι πολύ πιο εύκολος στόχος. Θεωρητικά. Στην πραγματικότητα δεν θα κάνουμε απολύτως τίποτα γιατί τρέμουμε στην ιδέα πως θα μπορούσαμε να έχουμε μια μικρή ευθύνη να κάνουμε κάτι.

Το τι λαός είμαστε δεν παίζει κανέναν ρόλο στις προσωπικές αποφάσεις. Μιλάμε για άτμισμα που μας σώζει από το κάπνισμα. Τον καρκίνο, το έμφραγμα δεν το παθαίνουν "οι Έλληνες" ούτε "ο λαός". Το παθαίνει ο καθένας μας, μόνος του, μέσα στο διαμέρισμά του ή στον δρόμο και του γαμάει την ζωή. Κάποιοι (παγκοσμίως) θέλουν να συνεχίσουμε να το παθαίνουμε. Εσύ και ο καθένας μας ας κρίνει τι σημαίνει αυτό και ποιό είναι το ρίσκο. Ας κάνουμε κάτι ή ας μην κάνουμε, πραγματικά δεν κρίνω και δεν ωθώ κανέναν σε τίποτα.

Αλλά μην μπαίνετε εδώ ρε παιδιά να μας πείτε πως δεν γίνεται ποτέ τίποτα. Αυτό λέει μόνο πως εσείς δεν έχετε σκοπό να κάνετε τίποτα και θέλετε παρέα για να μην νιώθετε τύψεις.

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Μακάρι νά μπορούμε να κάνουμε κάτι αλλά τα μέχρι τώρα γεγονότα ειδικά στα φορολογικά είναι οτι απλά δεν μασλς πέφτει λόγος δυστυχώς ότι φόρο γουσταρουν βάζουν. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να βρούμε εναλλακτική όπως πολλοί αγοράζουν μοντακι από Κίνα γιατί ουσιαστικά γλιτώνουν τούς φόρους που όι καταστηματάρχες υποχρεούνται να πληρώνουν έτσι θα γίνει και με τα υγρά θα απευθυνθούμε σε χώρες χωρίς φορολογία πού αυτό θα έχει αποτέλεσμα αρχικά να κλείσουν πολλά μαγαζιά και μεταγενέστερα να παίζουμε κρυφτό για τα "παράνομα" υγρά θα όπως με τα λαθραία τσιγάρα και καπνούς.... Για αυτό ή χωριά δεν πάει μπροστά πάνε να βγάλουν από την μύγα ξιγκι και στο τέλος διογκωνουν το πρόβλημα

Sent from my H60-L04 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
BigSur σε εκτιμώ πάρα πολύ από τα γραφόμενά σου. Καταλαβαίνω πως ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα γι' αυτό δε θα συνεχίσω. Δεν ήθελα να ακυρώσω ούτε τις ώρες που διέθεσες, ούτε να μειώσω τον αγώνα που θες να ξεκινήσεις. Εγώ τον χρόνο που διαθέτω στον αγώνα, κρίνω πως πρέπει να τον δώσω αλλού. Για το πόση ώρα περνάω στο ίντερνετ νομίζω πως δε χρειάζεται να απολογηθώ.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
BigSur και εγώ εκτιμώ πολύ τα γραπτά σου και χαίρομαι να τα διαβάζω όσο σεντόνια και αν είναι.
Το ότι δήλωσα ότι αποχωρώ (όχι ότι συμμετείχα και ποτέ βέβαια) από αυτό το νήμα είναι ότι δεν έχω να προσφέρω τίποτα παραπάνω από αυτό που είπα σε εκείνο το ποστ.

Είμαι ρεαλιστής και είσαι ιδεαλιστής , όλα καλά... :bye:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
@altan:
Εφόσον (1) δεν ξεκίνησα κάποιον αγώνα, (2) δεν έκρινα το πού θες να δώσεις τον χρόνο σου (ακριβώς το αντίθετο είπα) και (3) σε καμία περίπτωση δεν θεώρησα πως πρέπει να απολογηθείς για κάτι... έχουμε 3/3 πλήρη έλλειψη στοιχειώδους επικοινωνίας.
Το οποίο εξηγεί ακριβώς την δήλωσή μου που σε προβλημάτισε:

Πιάνεται ο ένας μας από μια λέξη του άλλου και βρίσκει αφορμή να στραβώσει... 

Ανταποδίδω την εκτίμηση αλλά θα μείνω με την απορία του πώς μπορεί κάποιος να διαβάζει άλλες λέξεις από αυτές που γράφτηκαν. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, συνεχίζω όπως ξέρω.
 :dontknow:

----------------------------------------------

@Tsiv
Ευχαριστώ Tsiv.
Ρεαλιστής είμαι, γι αυτό γνωρίζω πως αν παραμείνουμε ακίνητοι θα μας φάνε λάχανο.
Επίσης, βλέπω εδώ και χρόνια πως και ακίνητοι θα παραμείνουμε και θα μας φάνε λάχανο.
Αυτό δεν σημαίνει πως θέλω να παίξω και προσωπικά τον ρόλο του καρπαζοεισπράχτορα.
 :bye:
 

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Καλή ευκαιρία ήταν τώρα με τον Μαραθώνιο, να στέλναμε κανα δυο αθληταράδες μας
και στο τέλος να πανε και δίπλα στα μίντια και να ατμίζουν!
Κανα μάγκο ίσως , οκ όχι τίποτα βαριά  :))
 
Σοβαρά! αλλα και λίγο αστεία   :)

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
@BigSur Φίλε έχεις δίκιο. Ξαναδιαβάζοντας τα προηγούμενα ποστ σου, είχα καταλάβει λάθος τι εννοούσες. Ήμουν και σε μια εκδήλωση και δεν έδωσα την πρέπουσα προσοχή. Αυτό δεν το λέω ως δικαιολογία,  αφού έπρεπε να σκεφτώ και να είμαι πιο προσεκτικός πριν γράψω. Το λέω ως εξήγηση. Ο γραπτός λόγος παρόλο που είναι ο πιο δυνατός,  παραμένει ο πιο παρεξηγήσιμος, αφού προσπαθούμε με λίγες λέξεις να ξεδιπλώσουμε τις σκέψεις μας.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
 :bow:

Πάμε παρακάτω. Με την βοήθεια όλων μας εδώ, έχουμε πολλά να μάθουμε.
Ίσως βρούμε και κάτι που θα μπορούσαμε να κάνουμε, ίσως όχι.
Θα δούμε. Και μόνο να καταλαβαινόμαστε κέρδος είναι.
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2015, 01:20 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος kapogias31

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
κάπως πρέπει να χτυπήσουν οι καπνοπαραγωγοι κτλπ που βλέπουν όλο και περισσότερο κόσμο να φεύγει από το τσιγάρο!!πιστεύω και μακάρι να βγω ψεύτης που θα βάλουν τόσο μεγάλη φορολογία γεια να σταματήσουν και να κλείσουν τα περισσότερα μαγαζιά και να αποτρέπουν τον κόσμο να το πιάσει το η.τ και να μένει στον καρκίνο!!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
@chillo:
Να σου γνωρίσω τον Jerry Iozzo:
https://twitter.com/21_iozzo

Ατμιστής, κάπνιζε 23 χρόνια, τώρα τρέχει σε μαραθώνιους φορώντας σλόγκαν υπέρ του ατμίσματος.
Η καλύτερη δυνατή διαφήμιση για αυτό που κάνουμε!
Μακάρι να δούμε και κάποιον από εμάς σε τέτοιο ρόλο.
[Εγώ δυστυχώς απέχω πολύ!  :-[ ]

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Αστείρευτος ο bigsur!!!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απλά έχω κέφι για το θέμα, χρόνο στα χέρια μου (όχι και πολύ καλό αυτό  ??? ) και ψάχνω συμπαθητικά στο ίντερνετ. Στον Jerry έταξα μερικά ατμιστικά σχέδια για μπαντάνες που θέλει να φοράει όσο τρέχει αλλά... έχω κωλοβαρέσει λίγο!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Βρίσκεται υπό συζήτηση σχέδιο νόμου για το ΗΤ στην Σκωτία.
Φαίνεται να μιλάνε για ήπιους περιορισμούς:
Απαγόρευση στην πώληση σε ανήλικους, εγγραφή των σχετικών καταστημάτων στην λίστα εμπόρων ειδών καπνού (που όμως θα αλλάξει όνομα για τους περιλαμβάνει χωρίς να τους ονομάζει με το ζόρι καπνοπώλες), απαγόρευση στην πώληση μέσω αυτόματων μηχανών πωλησης και ήπιο περιορισμό της διαφήμισης.

http://www.scottish.parliament.uk/parliamentarybusiness/CurrentCommittees/93809.aspx#a9

Μου έκανε εντύπωση ο συνολικός βαθμός ενημέρωσης και πολυφωνίας. Έχουν πληροφορίες και συζητούν για λεπτομέρειες σε βαθμό εντυπωσιακό για κρατικό επίπεδο. Ακούγονται όλων οι απόψεις και λαμβάνεται υπόψη και η πρακτική και η επιστημονική εμπειρία -αυτό δεν είναι κάτι που έχουμε συνηθίσει. Υπάρχουν κάποια παράπονα από την πλευρά των ατμιστών αλλά το επίπεδο συζήτησης είναι υψηλό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2015, 03:54 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Στην Ουαλλία συνεχίζεται η διαμάχη για το αν πρέπει να απαγορευτεί το άτμισμα στους κλειστούς δημόσιους χώρους (όπως θέλει η Ουαλλική κυβέρνηση των εργατικών) ή όχι (όπως προτείνει σύσσωμη η αντιπολίτευση).
Η πρόσφατη ανακοίνωση των υπεύθυνων υγείας του Ην.Βασιλείου για το ΗΤ να είναι πολύ ασφαλέστερο από το τσιγάρο ενισχύει τις φιλοατμιστικές φωνές.

Προς το παρόν, όμως, η κυβέρνηση επιμένει πως ανησυχεί μήπως το άτμισμα επαναφέρει στη μόδα το κάπνισμα! Δεν υπάρχουν ενδείξεις πως συμβαίνει πουθενά κάτι τέτοιο αλλά επικαλούνται πως "ανάλογες είναι και οι ανησυχίες του ΠΟΥ και άλλων οργανισμών".

E-cigarette restrictions in Wales 'not backed by evidence'

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560027 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11188 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364