vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

362 επισκέπτες, 3 χρήστες
Ηρακλης, pngtszs1976, bloodlessz

Twitter

Πόλεμος κατά του ΗΤ & ενεργοί ατμιστές: Νέα, ειδήσεις, επιχειρήματα, links

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Τους φορους μας τους επιβαλουν & δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι αυτο, εμενα μ αρεσει να βαζω σταγονιτσες χιουμορ γιατι αλλιως δεν βγαινει η ολη φαση γενικοτερα  ;)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Άσε το βρήκα μόνος μου, για φόρο στα "λοιπά προϊόντα καπνού" κάνει λόγο το κείμενο. Τώρα από που κι ως που εμπλέκεται ο καπνός ένας θεός ξέρει :o


Αν ψάξεις λίγο μέσα στο φόρουμ θα δεις που εμπλέκεται... ;)



Δεν συμμερίζομαι το χιούμορ σας σ' αυτά τα θέματα. Θεωρώ ότι πρέπει να είμαστε καλοί γνώστες της κατάστασης που διαμορφώνεται, αν θέλουμε και μπορούμε να κάνουμε κάτι να την αντιμετωπίσουμε.

Δηλαδή οι αμερικάνοι δεν θέλανε να κάνουν κάτι?
Και εν κατακλείδι... ούτε θέλουμε ούτε μπορούμε να κάνουμε τίποτα...

Εκτός αν εννοείς τα ''θέλω'' του καναπέ και του πληκτρολογίου... :))

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
tsiv, ας μπει ο φόρος μόνο στα NET υγρά λοιπόν. Οτιδήποτε άλλο τι σχέση έχει με καπνό; Σαν παράγωγό του; Καμία.


Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Ότι και να λέμε ή να κάνουμε, έχουν στα χέρια τους ένα εύκολο ισοδύναμο.. Το χαρακτηρίζουν από χόμπι έως κοντινό προϊόν καπνού (και όχι προϊόν διακοπής καπνίσματος), το επιβάλουν και σιγά τις αντιδράσεις μπροστά σε τόσα άλλα. Το ότι το θεωρούν μικρό ή δεν έχουν πολυασχοληθει ή περιμένουν την κοινοτική μας έχει έως τώρα γλυτώσει από επιβολή.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Tzenamo, δε λέω, καλό είναι το χιούμορ αλλά προέχει ο αγώνας, απέναντι σε οτιδήποτε επιβάλλεται και ειδικά αν αυτό είναι άδικο.
Αν δεν αγωνιστείς με κάθε μέσο τότε δεν έχει νόημα η συζήτηση :dontknow:

tsiv, δεν ξέρω τι θέλουν, τι έκαναν ή τι θα κάνουν, οι νεοϋρκέζοι στην προκειμένη περίπτωση, αυτό που ξέρω είναι ότι αν δεν κάνει κανείς τίποτα, οι ηγεμόνες θα συνεχίσουν να επιβάλουν ότι τους συμφέρει κι εμείς θα κλαψουρίζουμε στα φόρουμ.

 

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Ribot τα λες πολύ καλά και σωστά όλα και συμφωνώ.  Αλλά μην ελπίζεις. Εδώ δεν αντιδράσαμε και δεν αντιδρούμε σε πολύ σοβαρότερα θέματα. Δυστυχώς. ..

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Δεν ξέρω τι κάνατε εσείς αλλά εγώ είμαι αντιδραστικό στοιχείο :laugh1:
Και φυσικά πάντα θα ελπίζω ότι θα αντιδράσουν οι πολλοί απέναντι στα σοβαρότερα αυτά θέματα που υποννοείς. Δεν έχω αυταπάτες βέβαια ότι θα ξεπηδήσει κάποιο "αυτόνομο ατμιστικό κίνημα" που θα σαρώσει στο διάβα του τα συμφέροντα των καπνοβιομηχανιών που κρύβονται από πίσω, οπότε προς το παρόν τουλάχιστον, θα συνεχίσω να ελπίζω γενικά στο κίνημα, που το ενώνει ο μισθός και όχι ο ατμός ;)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
tsiv, ας μπει ο φόρος μόνο στα NET υγρά λοιπόν. Οτιδήποτε άλλο τι σχέση έχει με καπνό; Σαν παράγωγό του; Καμία.

johnnypatras όλα θα τσουβαλιαστούν από τους νομοθέτες...



tsiv, δεν ξέρω τι θέλουν, τι έκαναν ή τι θα κάνουν, οι νεοϋρκέζοι στην προκειμένη περίπτωση, αυτό που ξέρω είναι ότι αν δεν κάνει κανείς τίποτα, οι ηγεμόνες θα συνεχίσουν να επιβάλουν ότι τους συμφέρει κι εμείς θα κλαψουρίζουμε στα φόρουμ.

 
Ribot εγώ δεν πρόκειται να κλαψουρίσω για το ηλεκτρονικό τσιγάρο , έχω σοβαρότερα θέματα να επιλύσω στη ζωή μου...[/b]
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 06, 2015, 17:18 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Αν βλέπω το σωστό κείμενο και το καταλαβαίνω σωστά, εξαιρούνται τα υγρά χωρίς νικοτίνη.
http://lims.dccouncil.us/Download/33645/B21-0158-Introduction.pdf
Σελίδες 65-66
Washington D.C. όχι Νέα Υόρκη

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Ribot Πολύ χαίρομαι που συμφωνούμε ΚΑΙ εδώ. Το νόημα αυτού που έγραψα είναι πως αφού το κίνημα δε γιγαντώνεται σε σοβαρότερα θέματα, δεν πρόκειται να γίνει από τον ατμό. Δυστυχώς. Για το πρώτο. Για τον ατμό δε με ενδιαφέρει καν. Αν γίνει πολύ ακριβό, το πολύ πολύ να το κόψω. Σταματάω λοιπόν να συμμετέχω στο νήμα μιας και δεν προσφέρω κάτι

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Και το μόνο που θα καταφέρουν είναι να κλείσουν όλα τα καταστήματα.  :-\

Η απλά να ψωνίζουν οι καταναλωτές από μαγαζιά εκτός Whasington... Τα καλά της Ομοσπονδίας!

tsiv, ας μπει ο φόρος μόνο στα NET υγρά λοιπόν. Οτιδήποτε άλλο τι σχέση έχει με καπνό; Σαν παράγωγό του; Καμία.

Το ότι χρησιμοποιείται καπνός για να αρωματιστεί ένα υγρό, δεν το κάνει αυτόματα παράγωγο. Οι VG και οι PG που είναι και υποπροϊόντα του πετρελαίου, πρέπει να υπαχθούν σε ΕΦΚ δηλαδή? (Αν ακούει ο συνονόματος κος Αλεξιάδης, ας κάνει λίγο το κορόιδο, ντροπιάζει που ντροπιάζει το όνομα...)...

Από την άλλη, Ελλάδα είμαστε, σε ορισμούς και έννοιες θα κολλήσουν οι φορομπήχτες? Μήπως πρέπει να αρχίζουμε να βάζουμε κάνα ψιλό στην άκρη να πάμε το θέμα στο ΣτΕ?  :(

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Το νόημα αυτού που έγραψα είναι πως αφού το κίνημα δε γιγαντώνεται σε σοβαρότερα θέματα, δεν πρόκειται να γίνει από τον ατμό. Δυστυχώς. Για το πρώτο. Για τον ατμό δε με ενδιαφέρει καν. Αν γίνει πολύ ακριβό, το πολύ πολύ να το κόψω. Σταματάω λοιπόν να συμμετέχω στο νήμα μιας και δεν προσφέρω κάτι

Συμφωνώ με το παραπάνω και αποχωρώ και εγώ για τον ίδιο λόγο...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Μήπως πρέπει να αρχίζουμε να βάζουμε κάνα ψιλό στην άκρη να πάμε το θέμα στο ΣτΕ?  :(

Συμφωνά απόλυτα, είναι κι αυτό ένα όπλο. Βέβαια κι ο ενφια αν δεν κάνω λάθος έχει κριθεί αντισυνταγματικός, αλλά παρ' όλα αυτά μια κρίση του ΣτΕ υπέρ μας, αν φτάναμε εκεί, θα ήταν κάτι περισσότερο απ' το τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Πράγματι οι φορομπήχτες παγκοσμίως έχουν τελείως γραμμένη την όποια λογική μας και ακολουθούν την δική τους που θέλει περισσότερα λεφτά στα ταμία τους εις βάρος της ζωής μας. Πώς να αντιδράσουμε;
Πάντως όχι με τον τρόπο που παρατηρώ.
Πιάνεται ο ένας μας από μια λέξη του άλλου και βρίσκει αφορμή να στραβώσει...  :(

Υπάρχουν και σπουδαιότερα στη ζωή μας από το αν θα μπει φόρος στο άτμισμα; Ναι, μάλλον. Εξαρτάται: αν κάποιος το γυρίσει στο τσιγάρο και δέκα χρόνια αργότερα πεθάνει από αυτό τότε ίσως να μην υπάρχουν σπουδαιότερα, ίσως αυτό ήταν το σπουδαιότερο στη ζωή του. Αλλά, τέλος πάντων, στην Ελλάδα ζω, ξέρω τα σπουδαιότερα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να μείνουμε στην λογική του "όλα ή τίποτα". Αν δεν μπορούμε να τα λύσουμε όλα τότε δεν έχει νόημα να αγωνιστούμε ούτε για κάτι "μικρό"; Επειδή είναι μικρό; Τι να πω, δεν βλέπω και κανένα αγώνα ή κίνημα για τα μεγάλα να μας τρώει τον χρόνο και την ενέργεια... Βασικά δεν κουνιέται φύλλο για τίποτα. Νομίζω πως είναι η απόλυτη διακαιολογία για να μην ασχοληθούμε ούτε με τα μικρά, ούτε με τα μεγάλα. Ο ύμνος του ηττημένου.
Αντίθετα, ένας λαός που δεν έχει αγωνιστεί για τίποτα εδώ και πολλές δεκαετίες (άρα και γενιές) ας αρχίσει από κάτι μικρό, κάτι στα μέτρα του. Είναι ήδη δύσκολο να μάθει να ανέχεται τα χνώτα του παραδίπλα. Θα πρέπει να το μάθουμε αυτό πριν μιλήσουμε για τα σπουδαία βρε παιδιά...

Μπορεί να είναι κάποια λύση η προσφυγή στο ΣτΕ όταν αρχίσουν τα όργανα. Αλλά ποιός θα την κάνει; Δεν έχουμε σύλλογο, σύνδεσμο, τίποτα. Και βασικός λόγος που δεν έχουμε κάποιον φορέα είναι -κατά την δική μου γνώμη- πως δεν αντέχει ο ένας να ακούσει τον άλλο. Θέλει μόνο "να τα πει", να βγάλει ένταση, να ξεθυμάνει. Ούτε παρέα για ταβέρνα δεν μαζεύεται έτσι, όχι κοινότητα να απαιτήσει πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Μα γιατί το λες αυτό; Δε στράβωσε κανείς. Μάλιστα συμφωνούμε. Δεν έχεις άδικο γενικά σε αυτά που γράφεις, αλλά τι να κάνω; Τα βραχυπρόθεσμα μας θέματα είναι πολύ σημαντικότερα από τα μακροπρόθεσμα. Εδώ οι μισοί πολεμούν να ζήσουν αύριο. Εγώ προσωπικά γι αυτά κατεβαίνω στο δρόμο. Και δεν είμαι καναπεδάτος. Βάζω μια ιεραρχία. Μπορεί να είναι λανθασμένη αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11166 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364