vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, petr@n, sentinelba, camber

Twitter

Eleaf iStick 40W TC

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 17, 2015, 09:03 »
Να υποθέσω ταιριάζει η θήκη σιλικόνης του 20w/30w?

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 17, 2015, 09:31 »
Είναι λίγο πιο μεγάλο το 40αρι, δεν νομίζω..

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 17, 2015, 09:40 »
Ούτως η άλλως έχει διαφορετικά κουμπιά το 40άρι παίδες, η σιλικονάτη θήκη έχει "θέσεις" γι'αυτά. Στρογγυλό πλέον το "fire", έχει το ενδιάμεσο ανάμεσα στο "up" και "down" που η λογική λέει ότι θα έχουν και μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους λόγω αυτού που προστέθηκε.. είναι ελάχιστα ψηλότερο το 40άρι επίσης αν και το θέμα των κουμπιών μπαίνει πρώτο, υπομονή λοιπόν. Σε λίγο καιρό λογικά θα βγει σιλικονάτη και για το καινούργιο.. ;)

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 17, 2015, 10:01 »
 Σωστός ο Μάκαρος, τα πιο απλά δεν σκεφτόμαστε!  :eyesplash: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 17, 2015, 10:06 »
Ιδιαίτερη χαρά μας η έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση του κόσμου.! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #35 στις: Ιουλίου 17, 2015, 12:57 »
Δοκιμασα το temp control με ni200 αλλα ή κανω εγω κατι λαθος ή δεν ειναι για kayfun 4 το συγκεκριμενο mod.
Μου βγηκε 0,16 ohm και το lockαρα οπως λεει το manual σε θερμοκρασια περιβαλλοντος πριν το χρησιμοποιησω, αλλα δυστυχως το mod μονο του προσπαθει να μου δωσει τα watts με αποτελεσμα να ξεκιναει απο κατι 28αρια που για ατμοποιητες σαν τον k4 ειναι θανατος! Το μονο που αλλαζει με το να ανεβοκατεβαζω τη θερμοκρασια ειναι το ποσο γρηγορα θα φτασει τη θερμοκρασια που εβαλες.

Ελπιζω να φταιω εγω που ασχολουμαι πρωτη φορα και οχι το μοντ. Αλλα δε μπορω να βρω πως να το δουλεψω σε tc με kayfun 4.

Αποσυνδεδεμένος Red Led

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • To be a rock and not to roll
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #36 στις: Ιουλίου 17, 2015, 13:05 »
Υπάρχει ένα sub ohm kit για τον kayfun 4 .  http://www.vapormania.gr/kayfun-sub-ohm-kit


Και όσο για τις θήκες.....
Θήκες θέλετε; παρακαλώ περάστε.... http://sweet-vapes.com/eleaf-istick-40-watt-temp-control-silicone-case.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2015, 13:40 από Red Led »

Αποσυνδεδεμένος manosfzr

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 17, 2015, 13:45 »
δοκιμάζοντας το μοντακι με ενα φίλο είδα και εγώ οτι στα πρώτα 2-3  πατήματα όντως δίνει πολλά ρεύματα στον ελενχο θερμοκρασίας (180-220) βαθμούς , μετα ειναι οκ . στο vw ειναι μια χαρα . όσο για το κλείδωμα , το μοντακι κράτα σε μνήμη τι μικρότερη τιμη αντίστασης , ετσι το κατάλαβα εγω ,  οπότε οταν  αλλάζουμε ατμο για σωστό κλείδωμα καλο ειναι να παταμε το κουμπί ατμισματος μια φορά για να διαβάζει το νεο κοιλ και με το κουμπί up να επιλέγουμε το νεο κοιλ. καθε φορα που θα βάζουμε ατμό με ποιο πολλά ωμ και ας τον έχουμε ξαναβάλει πανω στο μοντ καλο να κλειδώνουμε σεταροντας σαν νεο κοιλ !!

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 17, 2015, 15:13 »
Εμπειρία πρώτης ώρας:

Καταρχήν εκτός απο σύρμα Ni200 0.25 πήρα και μια κεφαλή του gs air για έλεγχο θερμοκρασίας μέχρι να πειραματιστώ γιατί δεν έχω ξαναδουλέψει με τέτοιο σύρμα.
Με την εργοστασιακή κεφαλή πήγα μέχρι 250 βαθμούς και δεν καταλάβαινα χριστό. Πολύ υποτονικό.
Άρχισα να ξενερώνω.
Έστριψα μερικές αντιστάσεις μέχρι να συνηθίσω το σύρμα επειδή είναι μαλακό.
Τελικά έφτιαξα μια στα 0.2Ω αρκετά ομοιόμορφη θα έλεγα και με καλές αποστάσεις.
Την φοράω στον phenomenon και το βάζω στους 190....
Της π@@τάνας!!! Φωτιά και λαύρα. Έπρεπε να το πάω στους 140 για να μπορέσω να το αντέξω, αλλά και πάλι ήταν αρκετα ζεστός ο ατμός.
Άρχισα να πιστεύω οτι κάτι έχω κάνει λάθος.
Στην πορεία όμως δεν ξέρω τι έγινε και ηρέμησε. Τώρα το έχω στους 180 και είμαι αρκετά καλά.
Δεν ξέρω γιατι τα πρώτα 5 πατήματα ήταν τόσο άγριο.
Να φταίει το μοντ? Και αν ναι γιατί δεν ήταν τόσο άγριο και στην εργοστασιακή?
Να φταίει το σύρμα? Να θέλει "στρώσιμο" όταν είναι καινούργιο και άκαφτο? Δεν ξέρω.
Το θέμα είναι οτι τώρα έχει στρώσει και είναι πολύ σταθερό. Έχω την ίδια αίσθηση σε κάθε τζούρα αλλά και σε απανοτές.
Στην αρχή όμως χέστηκα λίγο. Πολύ μπουρλότο.
Εύχομαι να είναι λόγω σύρματος και να ξέρω κάθε φορά που θα στρύβω καινούργιο να το ξεκινάω απο χαμηλά.
Αν όμως το αφήσω το βράδυ ήσυχο και το πρωί τις πρώτες τζούρες μου τις δώσει πάλι τούρμπο σημαίνει οτι φταίει το μοντ.

Δεν έκανα πείραμα με στεγνο βαμβάκι για να τεστάρω.

Τώρα, αν έχεις κλειδώσει μια αντίσταση πχ 0.15 και βάλεις άλλη στα 0.20, ακόμα και αν ξανακλειδώσεις απο την αρχή θα θυμάται την 0.15.
Για να αλλάξεις αντίσταση ξεκλειδώνεις την 1η, βάζεις την δεύτερη, πατάς fire, σε ρωτάει αν είναι καινούργια, πατάς ναι και κλειδώνεις.
Αν η μια αντίσταση δεν έχει μεγάλη διαφορά απο την άλλη παίζει και να μη σε ρωτήσει αν είναι καινούργια και να κρατήσει την 1η.
πχ αν βγάλεις μια αντίσταση 0.17 και βάλεις μια 0.18 δεν θα σε ρωτήσει και θα κλειδώσει στα 0.17 (μακακία αυτό).

Αυτά.
Μέχρι στιγμής καλές εντυπώσεις αλλά με αρκετές επιφυλάξεις για τον τσαμπουκά των πρώτων τζουρών που θύμισαν το τουρλουμπούκι του istick 20w.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2015, 15:38 από vato »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 17, 2015, 15:26 »
Όλα αυτά που λες θυμίζουν evic vt  :hmmm:

Θα μου πεις τώρα , Joyetech από τη μία , eleaf (θυγατρική της Joyetech) από την άλλη μάλλον χρησιμοποιούν το ίδιο hardware και τον ίδιο αλγόριθμο για τον έλεγχο θερμοκρασίας... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #40 στις: Ιουλίου 17, 2015, 15:38 »
Το βρίσκω αρκετά λογικό πάντως στα πρώτα πατήματα που η θερμοκρασία είναι αυτή του περιβάλλοντος να ανεβάσει πολύ τα Watts για να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, και μετά να πέσει για να την διατηρήσει... Χωρίς να έχω ασχοληθεί (ακόμα) με έλεγχο θερμοκρασίας καταλαβαίνω ότι το mod λειτουργεί σαν θερμοστάτης.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 17, 2015, 16:41 »
Δεν λέω αυτό.
Στις 5 πρώτες τζούρες ήταν απλά σαν να μην έκοβε ο "θερμοστάτης". Σαν να έδινε ξερά 40 βατ καθ'ολη τη διάρκεια. Με αποτέλεσμα να παίρνεις ατμό λάβα.
Απο εκεί και πέρα λειτουργεί όπως πρέπει. Ξεκινάει με 40 και όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία τα ρίχνει.

Έστριψα κι άλλη αντίσταση και έβαλα στεγνο βαμβάκι. Ξεκίνησα απο τους 100 και ανέβαινα σταδιακά μέχρι και τους 200. Δεν κάηκε. Στους 200 σαν να πήρε ένα ανεπαίσθητο μπεζ χρώμα στο κέντρο.
Σε αυτή την αντίσταση μόλις γέμισα τον ατμοποιητή έπαιξε με τη μια καλά. Δεν είχα αγριάδες.
Φαντάζομαι επειδη τα πρώτα πατήματα τα έκανα ξεκινώντας απο χαμηλά σε στεγνό.

Μια υπόθεση που κάνω (έχοντας πλήρη άγνοια) είναι η εξής:
Πριν την υπόθεση, έχουμε ως δεδομένο οτι όλα τα μοντ με έλεγχο θερμοκρασίας δεν μετράνε τη θερμοκρασία αλλά την αντίσταση.
Το νικέλιο όσο ανεβάζει θερμοκρασία αλλάζει η αντίστασή του με βάση μια εξίσωση (ας πούμε), άρα μετρώντας την αντίσταση συνεχώς "μαντεύουν" τη θερμοκρασία.
Η υπόθεσή μου λοιπόν είναι οτι το συγκεκριμένο σύρμα (της UD ας πούμε) στην αρχή όντας καινούργιο και πιθανώς έχοντας και καμια στρώση απο κάτι άλλο πάνω (απο την επεξεργασία του) μέχρι να "αρπάξει" μια-δυο φορές δεν "υπακούει" 100% σε αυτή την εξίσωση με βάση την οποία δουλεύει η πλακέτα.
Δηλαδή μπορεί μια αντίσταση σε θερμοκρασία περιβάλλοντος να είναι 0.18Ω και στους 200 βαθμούς να πηγαίνει στα 0.23Ω. ¨αρα μόλις η πλακέτα μετρήσει 0.23Ω ξέρει οτι έφτασε στους 200 βαθμούς.
Μπορεί λοιπόν τις πρώτες φορές να φτάνει 200 βαθμούς και η αντίστασή του να είναι 0.19Ω άρα η πλακέτα συνεχίζει να δίνει πόνο.
Μόλις καθαρίσει απο τα περιττά στοιχεία και αρχίσει να συμπεριφέρεται σαν καθαρό νικέλιο, τότε μετράει και καλύτερα η πλακέτα.
Για αυτό κάθε φορά που θα φτιάχνω καινούργια αντίσταση θα κάνω 2-3 πατήματα πριν περάσω το βαμβάκι.

Κουτουρού τα λέω αυτά τώρα, μπορεί και να μην ισχύει καν κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος manosfzr

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 17, 2015, 17:52 »
προσπάθησε και τσέκαρε να κανει καλη επαφη το Νι 200 με τους πόλους . το οτι εχεις πολύ ζεστο ατμο σε χαμηλούς βαθμούς , αυτο σημαίνει , οτι δεν κανει καλη επαφη . δοκίμασε να κλείδωσης το κοιλ με υγρό στο βαμβακι και οχι στεγνό να δεις διάφορες

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 17, 2015, 18:21 »
Οπως ειπα και παραπανω, αυτο εγινε στις 3-4 πρωτες τζουρες. Σε αυτες τις τζουρες πανω απο 150 δεν αντεχοταν. Απο την 5η-6η τζουρα και μετα παιζει στους 190-200 μια χαρα.

Sent from my D5503 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 17, 2015, 18:58 »
Θεωρητικά το μοντάκι είναι καθ' οδόν και θα φτάσει κάποια στιγμή στα χέρια μου μετά από αρκετές μέρες για να κάνω παρουσίαση.
Για να είμαι όμως κυνικά ειλικρινής, θεωρώ πως κάθε 1% απόδοσης του μονδακίου σε tc mode είναι 1% πάνω από τις προσδοκίες μου.
εξηγούμαι: στα ίδια χρήματα που μου στοίχισε το 30ρι, βγαίνει τώρα το 40ρι, με 10 βατ περισσότερα και 400mah μεγαλύτερη μπαταρία. Και καθόλου tc να μην είχε, θα το έπαιρνα, διότι θεωρώ ότι μ΄αυτά τα χρήματα είμαι υπέρ το δέον καλυμμένη σε ποιότητα κατασκευής (αν είναι ίδια με το 30ρι) σε ρεύματα, σε έξυπνο και κομψό κόμπακτ σχεδιασμό και ως μπόνους έχω ενσωματωμένο το κόστος της αγοράς νέας μπαταρίας, η οποία αλλάζει όταν χρειαστεί μετά από μήνες.
Θεωρώ ότι ένα tc που θα δουλεύει πραγματικά πολύ καλά χρειάζεται ακριβότερο τσιπάκι, άρα κατά πολύ ακριβότερο μοντ.
Οπότε, ξεκινώ πιστεύοντας ότι το φτηνό μοντ της eleaf μου το δίνει δώρο το tc και το αποδέχομαι με την πλήρη επιφύλαξη ότι μπορεί και να μη δουλεύει καλά.
Αν δουλεύει υποτυπωδώς καλά, είναι εξαιρετική αγορά.
Αν δουλεύει πολύ καλά, είναι Η ευκαιρία αγοράς.
Αν δουλεύει τόσο καλά όσο το dna όταν δεν το πιάνουν τα bug του, τότε μιλάμε για τιμολογιακή επανάσταση στο χώρο του η.τ.


Αν και έχουμε κρίση, με το χέρι σε καυτή γλυκερίνη, θα δηλώσω πως αν η προτεραιότητά μου ήταν ένα μοντ με άψογο TC, τότε από την αρχή θα κοίταζα αλλού και θα ήμουν έτοιμη να βάλω πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη, ίσως για ένα dna25, που όμως δεν θα μπορούσα να το βάλω σε κουτάκι εξίσου μικρό μ΄αυτό του istick.


Γι΄αυτό και ο μείζων προβληματισμός μου είναι αν θα έχει την ποιότητα κατασκευής ενός istick 30 ή αυτήν του 50ριού. Κατά δεύτερο λόγο το πόσο καλά θα λειτουργεί το tc

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171624 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557836 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9241 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364