vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Cthulhu Massive Air RTA

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 17:26 »
Παιδια τη βοήθεια σας. Εχω στήσει στα 0.11 Ω 28awg 3mm Ni200 και το εχω ρυθμίσει στα 23 watt 235C και χτυπαει συνεχώς TM.

Αποσυνδεδεμένος alenbroson

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 10:58 »
225c 25j      2.5mm 25 συρμα 9 σπειρες  0.18 ohm

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 17:04 »
Παιδια τη βοήθεια σας. Εχω στήσει στα 0.11 Ω 28awg 3mm Ni200 και το εχω ρυθμίσει στα 23 watt 235C και χτυπαει συνεχώς TM.



Μήπως δεν έχει πιάσει καλά το σύρμα; Έχω παρόμοιο build 0.10 ohm με 29awg και παίζει μια χαρά και κάτω από τους 200. 195 για την ακρίβεια το έχω.


Γενικά το να χτυπάει το TC δεν είναι κακό, αυτός είναι ο σκοπός του. Αρκεί να ατμίζει καλά.

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 17:32 »
Αυτο ειναι το θεμα, δεν ατμιζες καλα... Σχεδον στιγμιαία χτυπαει. Κατι με το βαμβακι αλλα ακομα δε το εχω βρει

Δεν εχω καλή τροφοδοσία. Πρεπει να βρω το κουμπί του που λενε. Εχω στήσει 7-8 φορες απο χθες αλλα κατι κανω λαθος. Καμια φωτο απο μονο ντεκ μηπως καταλαβω τιποτα υπαρχει;



Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 30, 2015, 14:56 από antoNiO_an2one »

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 20:42 »
Δεν έχω δουλέψει ακόμη ρύθμιση θερμοκρασίας αλλά μήπως είναι κοντά οι σπείρες ?

Παρεμπιπτόντως πλέον έχω και εγώ ένα Cthulhu στα χέρια μου και με την διπλή αντίσταση δουλεύει όντως στα υψηλότερα βατ...(είχα καλομάθει στα 15 και εδώ θέλω τουλάχιστον 25 για να απολάυσω εξίσου)

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 23:30 »
Ο v2 τελικά υπάρχει στην Ελλάδα;

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 15:32 »
Ναι στο mpixlimpidi

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 22:56 »
Τον  πήρα και αυριο πρωί στήνω.Ευχαριστώ.Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος john6945

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 02:23 »
Διαβάζοντας τα σχόλια και βλέποντας τα διάφορα videakia για τον cthulu είπα και εγώ να τον δοκιμάσω. Α και παρεμπιπτόντως να κάνω μου και το πρώτο μου postστο forum που παρακολουθώ σιωπηρά από την εποχή του πρώτου μου epsilon bdc... με αφορμή τον Cthuluπου με βασάνισε πολύ αλλά αυτή τη στιγμή απολαμβάνω μέσα στην ομίχλη :angel:

Πριν πάμε στο θέμα μας πρέπει να σημειώσω πώς έχω κάποια σχετική εμπειρία με επισκευάσιμους μιας και χρησιμοποιώ ένα kayfun kl+ (original) και ένα marquis κλώνο. Μετά από μια βδομάδα χρήσης με τον cthulu rta v2 μπορώ να δηλώσω ενθουσιασμένος. ΑΛΛΑ! Αυτό μόνο τις δύο τελευταίες μέρες... Τις πρώτες 5 ήμουν σίγουρος ότι είτε έχω τους πιο εύκολους επισκευάσιμους στο στήσιμο ή ότι κάποιο πρόβλημα έχει ο Cthulu!
Τις πρώτες τρεις μέρες που τον είχα και χρησιμοποιώντας υγρά με βάση PinkMule70% vg– 30% pg χωρίς αραίωση με νερό (πηχτό πράγμα δηλαδή…) και ακολουθώντας το στήσιμο που προτείνει ο κατασκευαστής με διπλές αντιστάσεις και με το juice flow control ποτέ δεν κατάφερα να πετύχω καλή τροφοδοσία. Το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιο. Dry hits… Ό,τι και να έκανα στο στήσιμο λίγο βαμβάκι, πολύ βαμβάκι κτλ. έτρωγα τα καμμένα της ζωής μου :wall: . Αφήστε που λόγω της ηλίθιας κατασκευής του juice flow control μια δε γύριζε καθόλου, μια κόλλαγε με τη βάση και το tankσε σημείο που να έχω γίνει λούτσα στα υγρά και να χρειαστεί να τον βάλω στην κατάψυξη γιατί είχε σφίξει πολύ!Αφού είδα όλα τα reviews και τα πιθανά builds τα οποία και είχα δοκιμάσει… είχα αποφασίσει να τον σουτάρω και να γυρίσω στον kayfun και τον marquis μου. Εδώ να σας πω ότι σε αυτό το τριήμερο χάλασα σχεδόν δύο pads, άπειρα ml υγρά με τα leaks από τα κολλήματα του jfc και σχεδόν ένα ρολό κουζίνας

Οπότε πέφτω σε αυτό στο στήσιμο από αυτό το review https://www.youtube.com/watch?v=sFtBmhoBGfo και βλέπω και έναν που το ξηλώνει μια καλή. Για το πώς γίνεται η αφαίρεση του δακτυλίου και το πώς βάζετε το βαμβάκι το βλέπετε και στο video. To αφαιρώ λοιπόν και εγώ και κάνω ένα παρόμοιο στήσιμο με τα βαμβάκια (στο περίπου…).

Στήνω στο velocidydeckμια διπλή twisted 0,45 και ετοιμάζομαι μετά φόβου Θεού να δοκιμάσω στα 30 watt. Και εκεί που ετοιμάζομαι να φάω το καμμένο της αρκούδας πάνε όλα καλά αλλά λίγο υποτονικά. Ξεθαρρεύω και ανεβάζω μέχρι τα 43. Έ κάπου εκεί πήρα και το καλύτερο άτμισμα. Γεύση και ντουμάνι πολύ καλύτερα και από τον marquis χωρίς υποψία καμμένου ακόμα και μετά από chain vaping!

Όμως και πάλι είχα θέμα με τις διαρροές. Μπορεί το καταραμένο juice flow control να εμπόδιζε τη καλή τροφοδοσία, όμως χωρίς αυτό κάθε φορά που γέμιζα από πάνω είχα πλημμύρα από το airflow control ενώ δύο φορές μου χύθηκε και αρκετό υγρό πάνω στο modaki. Με αρκετούς πειραματισμούς με το πώς θα μπει το βαμβάκι στα κανάλια πλέον εδώ και δύο μέρες δεν έχω καμία διαρροή πάνω στο modενώ στο γέμισμα σπανίως έχω διαρροές ή είναι ελάχιστες. Πλέον όμως μπορώ να πω ότι έχω κολλήσει μαζί του! Απίστευτή γεύση και ντουμάνι αλλά πάρα πολύ ντουμάνι!

Τώρα όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής του σε καμία περίπτωση δεν φτάνει τον Kayfun τον οποίο έχω σα μέτρο σύγκρισης. Τα σπειρώματα του αν και είναι καλά δεν τα λες και βούτυρο. Για το juice flow control μην πω τίποτα άλλο… Είναι απλά άχρηστο και μόνο προβλήματα δημιουργεί. Επίσης το γέμισμα από πάνω είναι κάπως δύσκολο με το πολύ λείο μέταλλο ενώ και το afc είναι κάπως χαλαρό. Τέλος, αν και ο δικός μου ήρθε πεντακάθαρος το πάνω oring του tankήταν κολλημένο στο γυαλί και λιωμένο. Πάλι καλά που έχει πολλά ανταλλακτικά! Τα παραπάνω αρνητικά μπορεί να φαίνονται πολλά αλλά αν εξαιρέσουμε το juice flow control -που ειλικρινά εύχομαι καλή τύχη σε όποιον το χρησιμοποιήσει - δεν είναι τόσα πολλά αλλά ούτε και αποτρεπτικά καθώς, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα, αυτά που προσφέρει σε γεύση και ντουμάνι ο συγκεκριμένος δεν τα είχα βρει μέχρι τώρα στους ατμοποιητές μου αφού με τον Kayfun είχα γεύση αλλά όχι ντουμάνι ενώ με τον marquis συνέβαινε το αντίθετο.

Τέλος να πω ότι δεν ξέρω τι θα συμβεί με 50-50 και πιο λεπτόρευστα υγρά. Εκεί χωρίς έλεγχο μπορεί να έχω πλημμύρες πάλι και να έχει νόημα η χρήση του παρόλα τα υπόλοιπα ζητήματα που έχει (δυσκολία στο στρίψιμο κτλ.). Επιφυλάσσομαι να δοκιμάσω και θα ενημερώσω. Σε κάθε περίπτωση πάντως νομίζω ότι αξίζει πραγματικά τα λεφτά του εφόσον όμως αυτός που τον πάρει ξέρει ότι θα παιδευτεί και έχει μια σχετική εμπειρία. A... και όποιος τον προτιμήσει να ξέρει ότι μάλλον θα πρέπει να ξεχάσει τα έτοιμα υγρά εκτός και αν το αντέχει πραγματικά η τσέπη του! Ο Cthulu με το παραπάνω στήσιμο ρουφάει τα υγρά με απίστετους ρυθμούς... Από τα 7-8 ml ανά ημέρα με τον Kayfun έχω φτάσει αισίως στα 18-20 με το κτήνος...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2015, 02:39 από john6945 »

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 16:46 »
Παρεξηγημένο τον έχετε....
Ρύθμιση τροφοδοσίας δεν λέγεται τυχαία ρε παιδιά.... Αν ήθελε μόνο τέρμα ανοιχτό και τέρμα κλειστό ο κατασκευαστής θα είχε βάλει διακόπτη και όχι δαχτυλίδι.... Δεν θέλει τέρμα ανοιχτό για να τροφοδοτήσει σωστά....Παίξτε λίγο και θα βρείτε τη σωστή θέση !!!!

Αποσυνδεδεμένος john6945

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 18:42 »
Δυστυχώς στον συγκεκριμένο αν δεις και τα review όλοι την έχουν τέρμα ανοιχτή ή τέρμα κλειστή. Έτσι και αλλιώς αυτό είναι το βασικό του αρνητικό σημείο. Πάντως όσοι κάνουν max vg υγρά την αφαιρούν εντελώς και ξενοιάζουν. Με αυτό τον τρόπο έχω τέλεια τρφοδοσία με τα παχύρευστα υγρα της pink mule που χρησιμοποιώ. Κάποια στιγμή θα το δω και με τα 50-50.


Πάντως ειλικρινά το juice flow control πέρα από τη δυσκολία της τροφδοσίας με τα high vg υγρά ακόμα και στο τέρμα ανοιχτό έχει και άλλα προβλήματα με τη δυσκολία περιστροφής, το ξεβίδμα ολόκληρης της βάσης, τα κολλήματα κτλ. που ειλικρινά πιστεύω χαλάει την εικόνα ενός εξαιρετικού για τα λεφτά του ατμοποιητή!

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 04:11 »
με 80VG/20PG τον δουλεύω και η τροφοδοσία στη μέση....
Τι κάνουν με την τροφοδοσία οι ριβιούερς (έχω δει 7 ριβιου ως τώρα και μπορώ να το λέω με σιγουριά) Απλά λένε τι έχουν χωρίς καν να δείξουν τη διαδικασία....Μπες στην επίσημη σελίδα του ατμό και θα το δεις μια χαρά.... Καλό πράγμα να μαθαίνεις από ένα ριβιού πως είναι ένας ατμό και 5 πραγματάκια ακόμη αλλά πειραματίσου και μόνος σου....

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 04:14 »
Και η δική μου γνώμη.Με το διπλό deck δεν είχα πρόβλημα τροφοδοσίας ως τώρα.Τον δακτύλιο για τα υγρά τον έχω γυρισμένο στο ανοιχτό και θα παραμείνει έτσι.Το βαμβάκι το βάζω ίσα ίσα να περάσει απο τον εσωτερικό δακτύλιο και έτσι θα παραμείνει.Μέχρι τα 55 watt που δοκίμασα κάποιες απανωτές τζούρες σε 70%vg δεν είχα θέμα ουτε διαρροές.Γεύση και παραγωγή ατμου πολύ καλή.Στην επαναπλήρωση υγρού κάνω το εξής.Κλείνω τον αέρα αλλά..αν δοκιμάσεις να πάρεις τζούρα χωρίς να πατήσεις ρευμα,μόνο και μόνο και μόνο για να δείς αν περνάει αέρας,θα καταλάβεις οτι όντως περνάει.Οπότε,κατεβάζω το διακοσμητικό ελαστικό band που του έχω επάνω φορεμένο στον αέρα και τότε κλείνει εντελώς ο αέρας.Γεμίζω απο πάνω και δεν έχω ποτέ διαρροή.

Στο μονό deck τωρα.Πανεύκολο στήσιμο,υστερεί σε γευση αλλά και σε χτύπημα.Υποθέτω φταίει η μακριά καμινάδα και χάνεται κάπου εκεί το χτύπημα (12mg νικοτίνη);Πάντως σε γευση υστερεί αλλά να τονίσω πως το μονό deck το δουλευω μόνο με τον αέρα κλειστό (που στην ουσία δεν είναι κλειστός) για τσιγαρίσιες τζούρες.Δοκίμασα και με ψιλότερο σύρμα 25 απο 30 που στήνω συνήθως μήπως και λόγω της γρηγορότερης αφής του σύρματος κερδίσω λίγο χτύπημα,αλλά δεν πέτυχε.Δε με πολυένοιαξε βέβαια μιας και τον χρησιμοποιώ μόνο για το διπλό του deck και σε υγρά χωρίς νικοτίνη για πνευμονικές οπου εκεί είναι απλά άριστος.

Βέβαια αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο στήσιμο στο μονό deck που θα μπορέσει να δώσει χτύπημα,είμαι όλος αυτιά και μάτια.

Κατανάλωση υγρού,μόνο αν κάνεις diy υγρά γιατί με τον αέρα ανοιχτό στο διπλό deck και με watt ψηλά,λόγικο και επόμενο είναι να ρουφάει σα τη Σάσα τη γκρέυ.

Μετά απο κάποιες ημέρες χρήσης ανοιξα να δω σε τι κατάσταση είναι το στήσιμο και όλα ήταν μια χαρά κάτι το οποίο με χαροποίησε.

Κλείνοντας-συνοψίζοντας,τα τιμάει τα λεφτά του όσο τον δουλευεις σε mode 'ανοιγω πρόγραμμα σε μαγαζί και χρειάζομαι ομίχλη πριν βγεί η αρτίστα στη πίστα'.Πολύ καλό που μέσα σε αυτή την χαμηλή τιμή σου δίνει και το μονό deck συν ανταλλακτικο tank,orings,drip tip κτλ.
Γεμισμα απο πάνω,αλλαγή-επεμβαση στο deck χωρίς να αδειάσεις το tank.

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 04:20 »
Εγω στο μονο ντεκ εχω προβλημα τροφοδοσίας
Μαλλον βαζω πολυ βαμβακι μεσα στην αντισταση ε; Βαζω  στα λουκια βαμβακι, βγαζω απο τα Λουκια το βαμβακι αλλα τιποτα. Βοηθειαααααα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Cthulhu Massive Air RTA
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 04:36 »
Στα λούκια θέλει να είναι αεράτο το βαμβάκι.Αν καταφέρεις να το στριμώξεις στη πλάτη απο το λουκι και να μείνει χώρος ωστε να περνά το υγρό μεταξύ βαμβακιού και δαχτυλιδιου θα είσαι κομπλέ.Εναλλακτικά μπορείς να αφαιρέσεις τον δακτύλιο απο τα λούκια και να είναι ελευθερο το βαμβάκι.Υποθέτω τον δακτύλιο τον έχει βάλει ο κατασκευαστής ως οδηγό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171669 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9268 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364