vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

194 επισκέπτες, 3 χρήστες
sakissalonika, Chris66, kyrgiannis

Twitter

Aspire Atlantis 2

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 21, 2015, 16:57 »

Μαλον alexS3 ΔΕΝ ειναι για σενα οι 0.3 κεφαλες :) Στα 50 ειναι υποτονικες αρκετα...θα δεις απιστευτα αποτελεσματα απο τα 60 και πανω :D





Το drip tip παντως ειναι πολυ μεγαλο.θα ελεγα υπερβολικο
Κατω απο 50W οντως υπολειτουργεI
Στα 50W που τον ατμιζω παρατηρω πως ζεματαει υπερβολικα ο ατμοποιητης
Το drip tip ειναι οντως αρκετα φαρδυ γιαυτο και η Aspire εβγαλε ανταπτορα για να βαζουμε το δικο μας drip tip (Προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα με το νεο αυτο φαρδυ drip tip)...Οντως μεχρι και τα 50 watt η 0.3 κεφαλη δεν προσφερει και πολλα πραγματα...Επισης ο δικος μου Atlantis 2 μεχρι και τα 50-55 δεν θα ελεγα οτι ζεματαει ιδιαιτερα πολυ...Απο τα 60 και πανω αρχιζει η βαζη να ζεματαει καπως αλλα οχι το drip tip..Στα 70 watt η βαση ειναι αρκετα ζεστη αλλα το drip tip και με κλειστες τις τρυπες δεν ειναι πολυ ζεστο και αυτα ειναι τα ιδανικα watt (ΓΙΑ ΜΕΝΑ) για τις 0.3 κεφαλες γιατι γευση-ατμος και χτυπημα ειναι ΣΟΥΠΕΡ...Στα 80 watt το ατμισμα ειναι οριακο ακομα και με τις τρυπες του drip tip ανοιχτες...




Απ' ότι βλέπω ατμίζεις με την 0,3 την κεφαλή η οποία θέλει κάμποσα βατ για να αποδώσει. Αν ζεσταίνεται υπερβολικά, άνοιξε και τον αέρα από το ντριπ τιπ, βοηθάει κάπως στην ψύξη Εγώ χρησιμοποιώ την 0,5 στα 30 βατ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Όσον αφορά το ντριπ τιπ θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι είναι υπερβολικά μεγάλο.
Με την 0.5 κεφαλη ανεβα στα 40 watt...Πολυ καλυτερη γευση-ντουμανια και χτυπημα απότι στα 30 watt και ο ατμος παραμενει κρυος σχετικα...Ακομα και στα 45-50 watt δουλευουν απιστευτα καλα οι 0.5 κεφαλες με τον ατμο απλα να ειναι χλιαρος :)

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 21, 2015, 17:48 »
Οντως στα 70 ειναι καλυτερα  :yes:


Τις κεφαλες τις εστρωσες ?

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 21, 2015, 18:48 »
Στα 70 watt απλα η 0.3 ειναι ακαταμαχητη εργοστασιακη κεφαλη..Καθολου στρωσιμο..Απλα πριν την 1η χρηση της  καθε κεφαλης,σταζω μερικες σταγονες απο πανω στην κεφαλη (Περιπου 10 σταγονες) και 1 σταγονα πανω σε καθε εξωτερικη τρυπα απο τις 4 συνολικα που εχει η κεφαλη και απλα βιδωνω μετα την κεφαλη στην βαση και αρχιζω ατμισμα αμεσως..Ουτε καν περιμενω να ποτισει απο το υγρο που εχει μεσα το τανκ...Η κεφαλη αποδιδει εξαιρετικα απο την αρχη και δεν υπαρχει περιοδος στρωσιματος ειτε αυτη ειναι η 0.3 ειτε η 0.5....Την 1.0 ohm δεν την εχω τσεκαρει ακομα αλλα συντομα θα γινει και αυτο :)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 28, 2015, 23:09 »

να καλησπερίσω  και να ρωτήσω

σου έχει καεί η αντίσταση ? (κουφια η ωρα  :sfyrigma: ) και πόσα ml πάνω κάτω ?

η αντιστάσεις οπτικά φαίνονται σαν της πρώτης ατλαντηδας αλλά έχουν ποιο μεγάλες τρύπες ,  μπαίνουν στο ατλαντης τον πρώτο?


ο ατλαντις όταν εμφανίστηκε ήτανε καινοτομία τρελά ντουμάνια και απίστευτη γεύση αλλά και τρελά wat ώθησε τους κατασκευαστές  να βγάλουν ποιο δυνατά μοντακια χαμηλές αντιστάσεις κτλ.
θεωρείς ότι η δεύτερη έκδοση είναι μια καλύτερη έκδοση η αλλιώς συνέχεια
του πρώτου? .

για μένα μετράει η γνώμη ενός ατόμου που το αγόρασε και το τεστάρει στην καθημερινότητα , και όχι κάποιου και καλά ειδήμονα που τράβηξε 10 τζούρες και μου έβγαλε το πόρισμα .
αυτό γιατί πολλά κουλά βλέπω σε βιντεακια.. 

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 28, 2015, 23:27 »
μπαινει μια χαρα η κεφαλη 0.3 στον Antlantis 1.μολις την εβαλα και την δοκιμαζω
Eπισης το airflow του antlantis 2 βιδωνει κανονικα στο τανκ του antlantis 1
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2015, 23:39 από alexS3 »

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 28, 2015, 23:57 »
να καλησπερίσω  και να ρωτήσω

σου έχει καεί η αντίσταση ? (κουφια η ωρα  :sfyrigma: ) και πόσα ml πάνω κάτω ?

η αντιστάσεις οπτικά φαίνονται σαν της πρώτης ατλαντηδας αλλά έχουν ποιο μεγάλες τρύπες ,  μπαίνουν στο ατλαντης τον πρώτο?


ο ατλαντις όταν εμφανίστηκε ήτανε καινοτομία τρελά ντουμάνια και απίστευτη γεύση αλλά και τρελά wat ώθησε τους κατασκευαστές  να βγάλουν ποιο δυνατά μοντακια χαμηλές αντιστάσεις κτλ.
θεωρείς ότι η δεύτερη έκδοση είναι μια καλύτερη έκδοση η αλλιώς συνέχεια
του πρώτου? .

για μένα μετράει η γνώμη ενός ατόμου που το αγόρασε και το τεστάρει στην καθημερινότητα , και όχι κάποιου και καλά ειδήμονα που τράβηξε 10 τζούρες και μου έβγαλε το πόρισμα .
αυτό γιατί πολλά κουλά βλέπω σε βιντεακια..
Καλησπερα...Οι νεες κεφαλες εχουν σαν διαφορες απο τις παλιες,τις μεγαλυτερες τρυπες υγρου προς την αντισταη αλλα και 4 τρυπες αερα στο κατω μερος αντι για 2 τρυπες που ειχαν οι παλιες..Εως τωρα εχω δοκιμασει 2 κεφαλες τις 0.3 και 0.5....Αυριο θα δοκιμασω και την 1.0ohm....Οταν ειμαι σιγουρος για την αντοχη των κεφαλων,θα ενημερωσω...Σαν μια πρωτη ιδεα και μετα απο σχεδον 1 μηνα χρησης,μεχρι και 2 εβομαδες (200+ml περιπου) βγαζει η καθε κεφαλη χωρις την παραμικρη αλλοιωση σε γευση η σε πτωση στο ντουμανι και στο χτυπημα..Και οταν λεω χρηση για 2 εβδομαδες ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ,για αλλους ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι και ΜΗΝΑΣ γιατι εγω πραγματικα τον εχω πιπιλα τον Atlantis 2 και κανω τρελη καταναλωση σε ml...Οσο για την καλυτερη εκδοση η συνεχεια απλα να πω οτι κακα τα ψεματα,ο Atlantis 1 δεν ειχε και πολλα περιθωρια βελτιωσης καθως μειονεκτηματα περα απο τα 2 ml και το μη επισκευασιμο κομματι,δεν ειχε αλλα :) Οποτε εδω εχουμε ενα Atlantis 1 στην ουσια με καποιες μικροαλλαγες κυριως στην βαση που πλεον ειναι πολυ πιο αερατη και επισης το νεο drip tip βοηθαει πραγματικα να μην γινεται ο ατμος και το drip tip αβολα καυτα οπως στους περισσοτερους subohm ατμοποιητες που δουλευουν στα 50+ watt..Οι κεφαλες οι νεες μπαινουν κανονικοτατα στον Atlantis 1...ΑΛΛΑ...Προς θεου..Οχι 0.3 μαζι με Atlantis 1...Με την 0.3 κεφαλη δεν θα κανει κανεις ανετο ατμισμα στον Atlantis 1 γιατι τα watt που ζηταει αυτη η κεφαλη για να παιξει σωστα,ειναι απαγορευτικα για τον Atlantis 1 λογω του drip tip αλλα και της βασης...Δεν τα σηκωνει ο Atlantis 1 τα 60 και 70 και 80 watt που σηκωνει ο Atlantis 2...Νεα κεφαλη 0.5 και πιθανοτατα 1.0hm?Μια χαρα παιζουν αυτες στον Atlantis 1 :)


Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 29, 2015, 02:46 »
Βρε παιδιά, παρατηρώ μια γενική έλλειψη στην αγορά ειδικά για τις κεφαλές 0,5Ω της Ατλαντίδας 2 ή είναι ιδέα μου;  :hmmm:

Στα περισσότερα sites (στο εξωτερικό) βρίσκεις ετοιμοπαράδοτες τις 0,3 και τις 1Ω της Ατλαντίδας 2, αλλά πουθενά δεν βλέπω ετοιμοπαράδοτες τις 0,5Ω. Στα 0,5Ω όλοι έχους τις κεφαλές της πρώτης Ατλαντίδας. Φίλε imjp1982 και οι υπόλοιποι, από πού αγοράζετε τις 0,5Ω της Ατλαντίδας 2;

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 29, 2015, 03:05 »
Και οι 1.0 ohm δεν ειναι ευκολο να βρεθουν...Αλλα οντως οι 0.5 μαλλον εχουν την μεγαλυτερη ζητηση..Φαινεται πως δεν την παλευουν πολλοι με τα 60+ watt και αρεσκονται στα μισα :tongue_smilie: Και τις τρεις κεφαλες (0.3-0.5-1.0) τις πηρα απο μαγαζι εδω στο Ηρακλειο δεν τις παρηγγειλα απο εξω :) Λογικα τα Ελληνικα καταστηματα που εχουν τον Atlantis 2 θα πρεπει να αρχισουν να φερνουν ΟΛΕΣ τις κεφαλες σιγα σιγα :yes:

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 29, 2015, 09:36 »
Και εγω μονο ο.3 βρισκω  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 29, 2015, 11:37 »
Εχει διαφορά η νεα 0,5 με τη παλια 0,5; Εννοώ εχει οντως μεγαλύτερες τρύπες εισαγωγής υγρού και αερα; Και αν ναι,μπορω να τις κουμπωσω στον ατλαντις 1; Κριμα που το μοντακι μου φτάνει μεχρι 50w και δε μπορω να αναβαθμιστω σε ατλαντις 2 :(

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 29, 2015, 12:33 »
Ναι έχει όντως διαφορές. Έχει και μεγαλύτερες τρύπες εισαγωγής υγρού αλλά και τρύπες εισαγωγής αέρα. Επίσης το απορροφητικό υλικό είναι πλέον οργανικό βαμβάκι. Η απόδοση της καινούργιας κεφαλής είναι ελαφρώς βελτιωμένη από την παλιά και σίγουρα αξίζει ο κόπος να την δοκιμάσεις. Οι καινούργιες αντιστάσεις κουμπώνουν στην παλιά Ατλαντίδα και φαντάζομαι θα δουλεύουν μια χαρά, αν και δεν το έχω δοκιμάσει. (Να κουμπώσω τις καινούργιες κεφαλές στην παλιά Ατλαντίδα). Απλά δοκίμασε να βάλεις αυτές των 0,5 και 1 ohm. Οι αντιστάσεις των 0,3 ohm δεν ενδείκνυνται για την πρώτη Ατλαντίδα.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 29, 2015, 15:02 »
Θα διαφωνησω μαζι σου για αυτο που λες οτι η αποδοση ειναι ελαφρως βελτιωμενη..Φανταζομαι θα αναφερεσαι στη γευση και αν ειναι ετσι,τοτε αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι η γευση δεν ειναι απλα ελαφρως βελτιωμενη..Ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΓΕΥΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΚΕΦΑΛΕΣ..Τωρα ατμιζω με την 1.0 ohm το αγαπημενο μου Frosty Tart.... 8) :cigar:

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 29, 2015, 15:04 »
Ναι είναι πολύ βελτιωμένη. Έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά δεν ήθελα να υπερβάλλω  :)

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 29, 2015, 15:12 »
Εχω δοκιμασει μερικους subohm ατμοποιητες (Atlantis 1-Atlantis 2-Subtank Mini-Melo-Arctic-Delta 2) και απο ολους αυτους την καλυτερη γευση την εχω με τις νεες κεφαλες του Atlantis 2...Επισης καλη γευση αλλα οχι τοσο καλη οσο του Atlantis 2,εχω παρει και απο την 1.2 εργοστασιακη κεφαλη του Subtank Mini αλλα το ντουμανι σαφως λιγοτερο και το χτυπημα δεν συμβαδιζε με τα watt που χρησιμοποιουσα...20 watt ειχα και χτυπουσε λες και του ζητουσα 40..Φυσικα και με χαλασε αυτο οποτε και δεν μπορω να φανταστω πως θα ειναι η 0.5 κεφαλη του Subtank Mini... :o Μακραν ο καλυτερος subohm σε ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ απο οσους εχω δοκιμασει,ειναι ο Atlantis 2 με τις νεες κεφαλες :yes:

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis 2
« Απάντηση #29 στις: Μαΐου 29, 2015, 15:21 »
Δεν έχω δοκιμάσει πολλούς subohm ατμοποιητές αλλά μεταξύ της καινούργιας Ατλαντίδας και του subtank θεωρώ μακράν καλύτερη την Ατλαντίδα για πολλούς λόγους. Το μόνο πράγμα που δεν μου αρέσει είναι το τεράστιο ντριπ τιπ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171347 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275260 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15195 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13919 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8963 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364