vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, RobGup, camber, manoslykos, Jorge

Twitter

The Versus Thread ή συγκρινοντας ατμοποιητες!

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα συνατμιστες και συνατμιστριες! Θα ηθελα να προτεινω σε αυτο το νημα, μιας και υπαρχουν πολλοι νεοι η και οχι τοσο νεοι αλλα αναποφασιστοι (εγω ειμαι και τα 2!) και μιας και τα οικονομικα δεν επιτρεπουν ευκολα δοκιμες (ασε που στην επαρχια η κατασταση ειναι χαλια) να κανουμε το εξης απλο: συγκριση ατμοποιητων και των κεφαλων τους, δηλαδη οσοι εχουν χρησιμοποιησει -καλυτερα απο 2 και πανω- ατμοποιητες να κανουν ενα συντομο review με τα θετικα και τα αρνητικα τους και να καταληξουν σε μια προταση προς τους αλλους.
π.χ.


Vivi nova s glass:
αρκετο το τανκακι στα 3,5ml λεει η περιγραφη αλλα θα ελεγα οτι ειναι γυρω στα 3. Με τις BDC ειχα προβλημα μονο οταν λογω δοκιμης μιας απαισιας γευσης υγρου εκανα πειραματα για να καθαρισω 2 κεφαλες και την 1 την κατεστρεψα (υποθετω οτι ηταν δικο μου λαθος). Οι BDC βγαζουν αρκετα σφηχτη τζουρα. Τωρα αν και υποτιθεται οτι δουλευει και τις BVC της Aspire, εγω δοκιμασα μονο μια η οποια ηταν χαλι μαυρο, πολυ πιο αερατη μεν, αλλα με διαρροες καθως αδειαζε το τανκ, αυτον τον ηχο του βρασιματος εντονο και συνεχεια, και μικρες καυτες σταγονες στα χειλη - >:( :thumpdown: .
Οι BDC  μου εχουν βγαλει και πανω απο 10ημερο με ατμισμα 3-4ml την ημερα , σε γενικες γραμμες θα ελεγα οτι αντεχουν αρκετα και ειναι καλο value for money στα 10e για starter η για δευτερη γευση- καβατζα.

Αποσυνδεδεμένος Steve666

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Versus Thread ή συγκρινοντας ατμοποιητες!
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 18:58 »
ARCTIC TANK VS KANGER SUBTANK MINI/NANO
-------------------------------------------------------
 Γειά σας! Είμαι κάτοχος και των τριών.

Απορώ πως έχει περάσει απαρατήρητος ο ARCTIC...

Γεύση: ΑΝΕΤΑ ο ARCTIC (με την 0,5 BTDC που έχω δοκιμάσει προς το παρόν) σε εργοστασιακές. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω στήσει την επισκευάσιμη του KANGER, προτιμώ drippers για αυτήν την δουλειά, αλλά με τον arctic τους χρησιμοποιώ πλέον σπάνια και αυτούς...
Ντουμάνι : Καμία επαφή - υπερισχύει κατά κράτος ο arctic. Στα 60 watt που χρησιμοποιώ τον arctic τα οποία είναι συντηρητικά για την 0,5Ω κεφαλή (30-80 watt) βγάζει τρελά σύννεφα αλλά ΚΑΙ γεύση (και μάλιστα αυτό είναι το sweet spot που λέμε). Σε αυτά τα watt o kanger θα είχε λιώσει..
Τροφοδοσία: Τι να συζητάμε ... 90+ vg υγρά και μου ήταν φυσικώς αδύνατο να τον κάνω να στεγνώσει ο arctic, o kanger κολλάει με την πολύ vg πάνω από κάποια watt ή με chain vaping
Άλλες παρατηρήσεις: Σαν πακέτο πολύ καλύτεροι οι subtank (ανταλλακτικό τζαμάκι, rba κεφαλή κτλ.). Σε όλα όμως τα άλλα ποιοτικά χαρακτηριστικά η ΜΕΡΑ με την ΝΥΧΤΑ.

Το μόνο ελάττωμα του arctic είναι τα λίγα ml αναπλήρωσης γιατί ΠΙΝΕΙ πολύ..

Η σύγκριση αφορά εργοστασιακές κεφαλές μόνο (όλων των ειδών ni200, 0,5ω 1,2 κτλ)
 

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Versus Thread ή συγκρινοντας ατμοποιητες!
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 22:12 »
Vivi nova s glass:
αρκετο το τανκακι στα 3,5ml λεει η περιγραφη αλλα θα ελεγα οτι ειναι γυρω στα 3. Με τις BDC ειχα προβλημα μονο οταν λογω δοκιμης μιας απαισιας γευσης υγρου εκανα πειραματα για να καθαρισω 2 κεφαλες και την 1 την κατεστρεψα (υποθετω οτι ηταν δικο μου λαθος). Οι BDC βγαζουν αρκετα σφηχτη τζουρα. Τωρα αν και υποτιθεται οτι δουλευει και τις BVC της Aspire, εγω δοκιμασα μονο μια η οποια ηταν χαλι μαυρο, πολυ πιο αερατη μεν, αλλα με διαρροες καθως αδειαζε το τανκ, αυτον τον ηχο του βρασιματος εντονο και συνεχεια, και μικρες καυτες σταγονες στα χειλη - >:( :thumpdown: .
Οι BDC  μου εχουν βγαλει και πανω απο 10ημερο με ατμισμα 3-4ml την ημερα , σε γενικες γραμμες θα ελεγα οτι αντεχουν αρκετα και ειναι καλο value for money στα 10e για starter η για δευτερη γευση- καβατζα.
:respect: :respect: :respect:
10 μηνών ατμοποιητής των 10 ευρώ και δουλεύει μια χαρά, με πτώσεις και δεν συμμαζεύεται. Ούτε "έσπασε το τζαμάκι" ούτε "έσπασε η βάση" ούτε διαρροή. Το μόνο μείον μια σταγόνα συμπύκνωσης στον πόλο του mod.
Όπως τα λες, για καβάντζα και για νέο στο σπορ απλά τέλειος. Για τις κεφαλές θα συμφωνήσω επίσης,  bdc 1,6 και βρήκα την υγειά μου. Αντοχή, γεύση, απόλαυση full (τηρουμένων των αναλογιών)
BVC, no thanks. 4 δοκίμασα, καμιά δεν με ικανοποίησε. Δεν κάνουν απλά.
Μερικές τζούρες με τον μεγάλο ναυτίλο δεν με έπεισαν για να τον αγοράσω. Μου άρεσε το δαχτυλίδι με τις τρύπες για τη ρύθμιση του αέρα. Απλό και με ωραία αίσθηση.
Ο delta19, καλός ατμοποιητής και οι κεφαλές του ακόμα καλύτερες. Τα ml έφευγαν νεράκι. Μόνο που έφυγαν και μερικά από τις σχισμές ρύθμισης του αέρα. Ελπίζω με την ανταλλακτική τσιμούχα που περιμένω να λυθεί το πρόβλημα. Δεν μου άρεσε ο τρόπος ρύθμισης του αέρα, δύσκολο να γυρίσεις το δαχτυλίδι μόνο και να μην ξεβιδώσεις τον ατμοποιητή από το mod. Ίσως να με καλύψει ο 16 καλύτερα.
Αναμένω με ενδιαφέρον τον νέο tron :bye:

Αποσυνδεδεμένος Steve666

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Versus Thread ή συγκρινοντας ατμοποιητες!
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 12:00 »
Καλά δεν λέω πολλά = 160+ σελίδες για τον subtank... που θα πάει θα ανακαλύψουν τον  arctic ή τον freemax starre ή τον Hercules ..

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: The Versus Thread ή συγκρινοντας ατμοποιητες!
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 12:30 »
Η ακομη καλυτερα τον uwell crown


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180764 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34042 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237771 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 604 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12