vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

657 επισκέπτες, 7 χρήστες
maprix, ΨΗΛΟΣ, Buliwyf, Jorge, manoslykos, tibolaso, Milarepa

Twitter

Yihi SX mini 350J M class

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Yihi SX mini 350J M class
« στις: Απριλίου 22, 2015, 20:59 »
Το αντίπαλο δέος από Αμερική στο θέμα της ρύθμισης θερμοκρασίας.


Κατασκευάζεται από την ίδια τη YIHI την γνωστή εταιρία που τροφοδοτεί και άλλους κατασκευαστές με τα δικά τις κυκλώματα.



Λειτουργεί σε 2 καταστάσεις τη συμβατική με τα Watt όπου φτάνει τα 60 watt(120 με σωλήνα επέκτασης, δε παρέχεται) ή σε λειτουργία ρύθμισης θερμοκρασίας από 10-50 Joule.

Η συσκευή διαθέτει και την επιλογή BYPASS που ουσιαστικά μας δίνει ότι τάση έχει η μπαταρία "παρακάμπτοντας" το ηλεκτρονικό κύκλωμα  και λειτουργεί σαν μηχανικό μοντάκι με τις επιπλέον προστασίες.


Τώρα για τη ρύθμιση θερμοκρασίας όπως και στο DNA 40 της Evolv χρειάζεται η χρήση σύρματος nickel 200. Η θερμοκρασία υπολογίζεται με βάση τις μικρές  μεταβολές της αντίσταση που φτιάχνουμε Το νικέλιο είναι το μόνο σε σχέση με τα λοιπά υλικά (kanthal ,nichrome κλπ) που μεταβάλει σημαντικά την αντίσταση του όσο θερμαίνεται και μάλιστα σχεδόν σε γραμμική σχέση αντίστασης - θερμοκρασίας.


Η Yihi εισάγει μία νέα έννοια στο χώρο του ατμίσματος το Joule που σημαίνει βιβλιογραφικά 1 watt/1 δευτερόλεπτο και θεωρεί ότι αναπαριστά με μεγαλύτερη ακρίβεια το έργο που παράγεται ή καλούμε να παραχθεί από τη συσκευή.  ( επίσημη απάντηση της Υihi
)


H συσκευή έρχεται σε ένα πολύ ωραίο κουτάκι , εμένα μου θύμισε του Iphone που περιέχει το εγχειρίδιο χρήσης , τον κωδικό που ελέγχεις την αυθεντικότητα του προϊόντος Online,το καλώδιο micro usb για φόρτιση και φυσικά την ίδια τη συσκευή.


Στην οθόνη που εκτός από τη τάση της μπαταρίας σε πραγματικό χρόνο βλέπετε και ένα νέο μετρητή αυτών των Joule. Μηδενίζει μόνο όταν αλλάξεις εντελώς μπαταρία και ουσιαστικά εκτός από ένα Puff counter (κατά καποιο τρόπο) μπορείς να συγκρίνεις την κατάσταση των διαφόρων μπαταριών σου.
Κατά τα λοιπά Joule ή Watt, υπολογισμένα Volt ανάλογα με τη ρύθμιση μας, αντίσταση και θερμοκρασία(και σε Κελσίου).
Επιπλέον η οθόνη μας εμφανίζει τη μνήμη που είναι ενεργή .Υπάρχουν 5 συνολικά οι οποίες φυσικά μπορούν να τροποποιηθούν ανάλογα με τις συνήθειες του καθενός και επιτρέπουν την εύκολη μετάβαση σε όλο το εύρος των λειτουργειών.
Τέλος η  συσκευή εκτός όλων μας παρέχει μία ακόμη επιλογή που ουσιαστικά μεταβάλλει το τρόπο παροχής της ενέργειας.
SOFT STANDARD POWERFULL POWERFULL+. Στη SOFT επιλογή ξεκινάει από πιο χαμηλά κατά 10% και για διάρκεια 2 δευτερολέπτων, στη συνέχεια μας παρέχει τη ρυθμισμένη ισχύ.Αντίστοιχα στη λειρουργία STANDARD εξ' αρχής μας δίνει τι ρυθμίσαμε και στην powerfull το αντίθετο από τη Soft, ξεκινάει από πιο υψηλά watt/joule και μετά μας επαναφέρει στην αρχική ρύθμιση.





Μερικά γενικά χαρακτηριστικά:




Πλακέτα  YiHi SX350J
Έλεγχος της θερμοκρασίας (Νίκελ σύρμα)
Joule λειτουργίας: 10J-50J (200 - 580 F / 100 - 300 C)
Κονέκτορας 510 με ελατήριο
Με μία μπαταρία  ρύθμιση έως 60W , 85W σε λειτουργία παράκαμψης
Τάση εξόδου: 1,0 - 9,5 Volts
Αντίσταση: 0,08 ohm - 3,0 ohm
Τρεις τρόποι: ισχυρά, πρότυπο, μαλακό
Φόρτιση  μέσω USB
Ανοξείδωτο ατσάλι και υψηλής ποιότητας σώμα από αλουμίνιο
Αισθητήρα βαρύτητας ώστε να αλλάζει η οθόνη φορά ανάλογα με τη φορά της συσκευής στην επιλογή AUTO.

Εντυπώσεις :
Η μπαταρία αλλάζει με βιδωτό καπάκι που δε χρειάζεται ειδικό εργαλείο αλλά γίνεται με ένα κέρμα. Δε μου αρέσουν οι μαγνήτες που όσο και καλοί να είναι δε παρέχουν την σταθερότητα που θέλω.
Το μενού αλλάζει με τον ενσωματωμένο αισθητήρα βαρύτητας αλλά και με τα κουμπιά +/-  . Χρειάζεται λίγο καιρό για να το συνηθίσεις αλλά  οι μνήμες μου άρεσαν πολύ.
Οι ρυθμίσεις soft standar powerful λειτουργούν μια χαρά. Κάνουν αισθητή διαφορά και για κάποιες ώρες που θέλεις επιπλέον ένταση θα είναι πολύ χρήσιμες.
Στιβαρή κατασκευή , με καταπληκτική εργονομική σχεδίαση και μόνο αρνητικό ότι τα κουμπιά ρύθμισης κουδουνίζουν.
Η ρύθμιση θερμοκρασίας λειτουργεί και έχει αποδειχθεί με πολλά βίντεο στο ίντερνετ όπου έγιναν τα γνωστά τεστ με το εντελώς στεγνό βαμβάκι.








[youtube]-AbRhHBDXmc[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2015, 00:14 από globalzero »

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 22, 2015, 21:06 »
Ρε παιδιά ας μου πει κάποιος έφτιαξα μια αντίσταση με 0.28ni200 10 σπείρες βγήκε 0.14ωμ σε τι θερμοκρασία και σε πόσα j να το βάλω για να είναι νορμάλ η θερμοκρασία και να ατμιζω και σωστά;

Το κακό είναι ότι εγώ πχ που βάζω πάνω δυο ατμοποιητες αν ο ένας δεν είναι με ni200 και είναι με κανθαλ δεν το αναγνωρίζει αυτόματα και δεν ξέρω τι θα γίνει αν από κανθαλ με ρύθμιση power  βάλεις πάνω τον ατμό με ni200 και πατήσεις λογικά θα τα κάψει όλα;

Μεταφορά από εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 22, 2015, 22:00 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 22, 2015, 21:17 »
καλοατμιστο φιλε μου!!!


οτι τα κουμπια κουδουνιζουν σε ενα μοντ με τοσο ανεβασμενο το πυχη και με τετοια τιμη εγω δε θα το ελεγα αρνητικο αλλα ΚΑΡΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 22, 2015, 22:09 »


araditsas
δεν έχω το ίδιο αλλα έχω dna 25 και έχει και αυτό έλεγχο θερμοκρασίας
την θερμοκρασία θα την ρύθμισις εκεί που σε ευχάριστη εσένα εγώ για παράδειγμα ατμίζω 420f είτε κάνω 0.15 είτε 0.23 αντίσταση
τα watt στα ψιλά σύρματα χαμηλά και όσο πιο χοντρό το σύρμα ανεβαίνεις αλλα και αυτό είναι κάτι που δεν θα στο πει κάποιος αλλα θα το καταλάβεις ατμιζοντας

ξέρω δεν σε βοήθησα και πολύ αφού πρέπει να τα βρείς όλα μονος σου αλλα κάπως έτσι λειτούργησε και σε μένα

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 22, 2015, 22:51 »
Κότσος σε ευχαριστώ ρε φίλε τουλάχιστον πήρα μια κάποια απάντηση καλύτερη από το τίποτα.
Αναρωτιέμαι έχουμε αυτήν την ρύθμιση για να ατμιζουμε σε ασφαλείς θερμοκρασίες χωρίς να μου λέει κανείς το νούμερο της θερμοκρασίας. Έστω περίπου  τεσπα θα το βάλω στους 200κελσιου και στα 15 j απλά θέλω τριβή ακόμα για να τα μάθω πως δουλεύουν είχα το rdna 40th είχα και σύρματα αλλά δεν είχα ασχοληθεί.  Τώρα ήρθε η ώρα

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 22, 2015, 23:07 »

δεν σου λέει κανεις νούμερο απλούστατα γιατί κανεις δεν ξέρει
η ερευνα του k. φαρσαλινού νομίζω ότι ακόμα βρίσκετε σε εξέλιξη αν δεν κάνω λάθος οποτε δεν έχουμε ακόμα στοιχεια
αλλα και να σου έλεγα κάποιο νούμερο και το ρύθμιζες εκεί και δεν σε ευχαριστούσε θα ήταν δώρων άδωρον

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 22, 2015, 23:42 »
@araditsas αφού αδελφέ εχεις και τα δυο καλο θα ειναι να κανεις ενα συγκριτικό μεταξύ τους αν μπορεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 23, 2015, 00:44 »
Βασικά μέχρι να πιάσω στα χέρια μου το sx πίστευα πως δεν υπήρχε τίποτα καλύτερο και ποίο ποιοτικό από το Vs  Ε έκανα λάθος.

Στα ρεύματα που είναι και το νούμερο ένα για την απόλαυση δεν βρήκα κάποια διάφορα είναι πάρα πολύ καλά και τα δύο.
Στο Vs δεν δούλευα την θερμοκρασία γιατί είχα ακούσει ότι δεν κρατάει σωστάτα Ωμ εμένα το δικό μου μια χαρά δούλευε με όλα δεν είχα πρόβλημα αλλά δεν ξέρω να τα συγκρίνω θα ήταν άδικο τώρα με το sx  έφτιαξα μια ni200 και μου φαίνεται ότι αυτό θα είναι το μόνιμο ατμισμα μου.
Με τον ντριπερ δεν ξέρω πως να το κάνω για ντουμάνια και για διπλές....
Στο χρώμα κερδίζει το sx και ας μην έχει δοκιμαστεί ακόμα πολύ όμορφο το Vs αλλά γρατσουνιές για πλάκα.
Το sx είναι ελαφρός βαρύτερα και μεγαλύτερο αλλά με αυτό το σχήμα που έχει κουμπώνει τόσο όμορφα στο χέρι που το κάνει τέλειο.
Η οθόνη του sx έχει όλες τις πληροφορίες είναι πολύ καλύτερη του Vs.
Το καλό στο Vs είναι ότι όταν φορτώνει σου έχει ένδειξη, όταν αλλάζεις ατμοποιητες και στον έναν έχεις κανθαλ ενω στον άλλον ni200  το αναγνωρίζει μόνο του και πράττει ανάλογα όταν θες να αλλάξεις βατ είναι μόνο ένα κουμπί το sx θέλει 3 τουλάχιστον , και για να κλείσει ακόμα θέλει 5 κλικ για να μπεις ρυθμίσεις αλλά 4με 6 για να βρεις την επιλογή και μετά κλείνει ενω το Vs μόνο με 5κλικ..με αυτά θέλω να πω πως το Vs έχει τα βασικά και είναι εφκολοτατο όχι ότι στο sx πρέπει να είσαι επιστήμων αλλά είναι λίγο φρουφρου και αρώματα κάτι που εμένα προσωπικά μου αρέσει με κάνει να μην βαριέμαι και να ψάχνομαι.

Μπαταρία δεν έχω τσεκάρει ακόμα σίγουρα αλλάζει pio εύκολα στο vs  .

Για τέλος
Είναι και τα 2 πολύ καλά αλλά τώρα βλέπω το Vs με λοξό μάτι δεν μπορώ να χωνέψω πως ο Κινέζος κέρδισε τον Αμερικανό ταπεινή μου γνώμη το sx με έχει τρελάνει το γουστάρω πολύ  .

Δεν ξέρω αν κάλυψα απορίες ότι αν θες να ρωτήσεις εδώ είμαι.

Συγνώμη για το κακό συντακτικό μου είμαι ενημερωμένος ότι δεν το έχω.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 23, 2015, 01:20 »
Δυο παραπονα μονο για το SX mini:
1) Μεγαλο μενου που πρεπει να το ψαξεις. Οπως ειπε και ο φιλος απο πανω ομως , δεν πρεπει να εισαι και επιστήμων...... ::)
2) Βρηκα καποια δυσκολια στο να αλλαξω μπαταρια. Το καπακι θα επρεπε κατα τη γνωμη μου να ειναι καλυτερης κατασκευης. Τα βρηκα λιγο σκουρα στο να το ξεβιδωσω και να το βιδωσω.  Μπορει βεβαια να ειμαι και κουλος.... ;D


Ενα ακομα σημειο που σαν εικονα-λειτουργια-αισθηση ειναι πολυ καλο , ειναι το πολυ ωραιο κουμπι που εχει , αλλα δεν ξερω πως θα μπορεσει καποιος να το αλλαξει και που θα βρει το ιδιο αν παθει καποια ζημια (σκα... στη γλωσσα μου φυσικα  ;D )

Η μονη λυση που βλεπω , ειναι η αποστολη στην εταιρια......

Παντως σαν συνολικη εικονα , ειναι ενα παρα πολυ ωραιο μοντακι.   Καλοατμιστο στους κατοχους.

Το δοκιμασα για καποια ml και πραγματικα μου αρεσε πολυ.


Αποσυνδεδεμένος rivol

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξης
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 23, 2015, 07:02 »
Άλλος ένας ευτυχισμένος κάτοχος από χθες.

Δεν εχω πολλά να πω γιατί με κάλυψαν τα παιδιά ποιο πάνω.

Τα δυο μικρά κουμπάκια όντως κουδουνίζουν ελαφρώς , το μενού είναι πολύ απλό και μαθαίνεται εύκολα.

Να προσθέσω μόνο στα όσα ειπώθηκαν παραπάνω ότι όταν στήνεις αντίσταση Ni200 και βάζεις τον ατμοποιητή
   
επάνω στο μοντάκι, πρέπει να πατήσεις τα δυο μικρά κουμπάκια ταυτόχρονα για να καλιμπράρεις την αντίσταση.


Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 23, 2015, 08:05 »
Το μονο αρνητικο που βρηκα , ειναι το βαρος του.Για ολοημερη χρηση-πιπιλα ,θα σου πεσει το χερι

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 23, 2015, 08:15 »
..............
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2015, 16:09 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος XPIRE

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 23, 2015, 08:45 »
Τελικά μόνο στο δικό μου το SX mini δεν κουδουνίζουν τα κουμπία του;  :o (ίσως να υπάρχουν διαφορές στις παρτίδες)

Ένας τρόπος για πιο εύκολη τοποθέτηση της μπαταρίας είναι:
Στρίβουμε το ξεβίδωμενο καπάκι λίγο αριστερά για να ¨κάτσει" καλύτερα στις στροφές και μετά βιδώνουμε κανονικά προς τα δεξιά. :thumpup:

Επειδή έχω και συσκευές dna40 (ιδιοκατασκευές και μή) ενα θα πω...καμία σχέση....το ολοκληρωμένο sx350j είναι πολύ καλύτερο...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2015, 08:50 από XPIRE »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 23, 2015, 08:48 »
Ας μου εξηγησει καποιος ρε παιδια γιατι ειναι αρνητικο το να κουδουνιζουν-κροταλιζουν και ολα τα σε ιζουν τα κουμπια?
Aν θεωρειται λαθος πινακας ας μεταφερθει οπου πρεπει
[youtube]M9_WMZqFXfM[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2015, 12:41 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος porfyras

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 23, 2015, 09:04 »
Ευτυχής κάτοχος κι εγώ από χθες.
Χίλια ευχαριστώ στα παιδιά στο mpixlimpidi.
Μετά από 8 μήνες με το rdna 30 το οποίο στην κυριολεξία είχε γίνει προέκταση του χεριού μου, έχω 2-τευρο μοντάκι φυσικά πολύ καλύτερο.
Τώρα πλέον νοιώθω σίγουρος - καλυμμένος,  πως ότι και να συμβεί δεν θα ξαναπάω ποτέ στο τσιγάρο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284899 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126666 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem