vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

476 επισκέπτες, 5 χρήστες
John015, Lazy Dog, dkostas, vasim, dinos_74

Twitter

Lemo by Eleaf

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 24, 2015, 21:18 »

Aντρέα όπως έγραψα πιο πάνω έβαλα ένα σιλικονάτο δαχτυλίδι που βρήκα στα συρτάρια μου. Ξαναβάζω τις Φωτό γιατί μυστηριωδώς χάθηκαν από προηγούμενο πόστ μου:




Και μία κοντινή





Και σήμερα αγόρασα και μερικά δακτυλίδια σιλικόνης από αυτά που βάζουν για να προστατεύσουν το γυαλί από πτώσεις και χτυπήματα. Το αγοραστό είναι αυτό με τα γράμματα, το άσπρο.
Μπορώ να πω ότι κάνει τέλεια δουλειά. Το παξιμάδι μέσα το έχω τέρμα ανοικτό. Με το δακτυλίδι καλύπτω τις τρύπες όσο θέλω από σφιχτή τζούρα έως αεράτη φούλ. Έχω πάθει πλάκα. Ατμίζω και νομίζω ότι καπνίζω. Αυτό ήθελα να πετύχω, πράγμα που δεν γινόταν με την κεντρική εσωτερική ροδέλα όσο και αν προσπαθούσα. Δεν ήθελα να μπλέξω με κάτι που εγκαθιστάται δύσκολα και όταν θέλεις να καθαρίσεις τον ατμοποιητή (εκεί γύρω από τη ροδέλα μαζεύει υγρό συνήθως σκούρο), ξανά παίδεμα από την αρχή.
Τώρα σε ένα δευτερόλεπτο ρυθμίζω τον αέρα όπως θέλω με ένα χάιδεμα: ;)




Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 24, 2015, 21:40 »
Tις είχα δει τις φωτογραφίες, καλό και αυτό όπως και το σύρμα (αν βρεις ακριβώς που είναι το σημείο που θες), και δεν θα χει και θέμα με πλύσιμο κτλ... εγώ δεν έχω τόσο διαρροή, πολύ σπάνια να συναντήσω θέμα... όμως σωστά λες μετά από καιρό ίσως χρειαστεί αλλαγή.

Αποσυνδεδεμένος dttas

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 31, 2015, 13:31 »
Καλησπέρα.. έχει δοκιμάσει κανείς το pancake wicking method όπως το δείχνει ο rip trippers στο youtube? Εμένα μ βγάζει τρελή αλλοίωση.. Τί κάνω λάθος?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 31, 2015, 19:26 »
Αυτό το pancake wicking method που αναφέρεις δεν το γνωρίζω. Το τί κάνεις λάθος πρέπει να το ψάξεις μόνος σου δοκιμάζοντας πολλές φορές. Αν θέλεις βάλε το λίνκ από το βίντεο για να μην ψάχνω...
Εγώ φτιάχνω παραδοσιακές αντιστάσεις 0,32mm Kanthal A1, διάμετρος σπείρας 2,5 με 3mm, βγαίνουν ανάλογα από 1,5 έως 2,2 Ohm. Χρησιμοποιώ βαμβάκι MUJI, με τέλειο αποτέλεσμα.  :)
Δεν έχω μπει στην διαδικασία των extreme αντιστάσεων γιατί είμαι ευχαριστημένος με αυτές που κάνω και όποτε και αν δοκίμασα κάτι ακραίο πήρα χειρότερο αποτέλεσμα.
Οπότε κάτι που πάει καλά δεν το αλλάζεις.  ;)
Μου αρέσει να πειραματίζομαι μόνο για την πλάκα μου και όταν έχω χρόνο. Αλλά συνήθως δεν βγαίνει τίποτα καλό.  :(

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 31, 2015, 19:52 »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 31, 2015, 20:11 »
Είδα το βίντεο, αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να τραβήξει υγρό το βαμβάκι αν δεν ακουμπάει και δεν έχει επαφή με το κάτω μέρος του ντεκ που βρίσκονται οι υποδοχές - αυλάκια που εισέρχεται το υγρό.
Εγώ το στήνω έτσι ακριβώς μόνο που αφήνω περισσότερο βαμβάκι στις δύο άκρες και το σπρώχνω απαλά να ακουμπήσει κάτω στα αυλάκια.
Έτσι νομίζω είναι το σωστό. ;)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 31, 2015, 21:14 »
Βάζεις πολύ βαμβάκι εσύ και έτσι όπως το στήνεις είναι μάλλον μόνο για 50/50 υγρά. Αρκεί να κλείσεις τα πλάγια για να μην περάσει υγρό μέσα από την τρύπα του αέρα, το υγρό θα φτάσει εκεί όπως φτάνει και στο στόμα σου όταν ρουφάς από καλαμάκι. Βοηθάει με max vg αυτό το στήσιμο γιατί έχει πολύ χώρο το υγρό να μαζευτεί και να πάει στο βαμβάκι, οπότε έχεις καλύτερη τροφοδοσία σε πηχτά υγρά και υψηλά βατ.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 31, 2015, 22:33 »
Αν απευθύνεσαι σε μένα δεν βάζω πολύ βαμβάκι βάζω όσο πρέπει και δεν έχω ούτε υπερτροφοδοσία ούτε υποτροφοδοσία. Εγώ χρησιμοποιώ από 50/50 έως 70 PG/30VG και δεν δουλεύω πολλά Watts, συνήθως στα 8,5 έως 10 (το πολύ 12 σε λίγες περιπτώσεις)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 31, 2015, 23:51 »
Ναι, σε εσένα απευθύνομαι και εννοώ βάζεις πολύ βαμβάκι σε σχέση με την μέθοδο που χρησιμοποιεί ο RIP. Στα watt που δουλεύεις δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάποια ειδική μέθοδο wicking, δύσκολα θα έχεις πρόβλημα. Η μέθοδος αυτή είναι χρήσιμη για αρκετά ψηλότερα watt. Τα διπλάσια και πάνω θα έλεγα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 01, 2015, 11:09 »
Kατάλαβα, άρα δεν είναι για μένα. :))

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 06, 2015, 12:19 »
προσφατα αγορασα κ εγω τον lemo (drop) και προς το παρον αν και ευχαρηστιμενος εχω ενα προβληματισμο.
η γευση που περνω μου θυμιζει επισκευασιμο της ft η καπως η γευση να ειναι αλλοιωμενη..
θελω να ρωτησω αν η συσκευασια της εταιρειας ειχε καποιο serial number η security code για επαληθευση του αριθμου στην επισημη ιστοσελιδα της εταιρειας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2015, 12:31 από antonishart »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 06, 2015, 15:00 »
Από πού τον αγόρασες; Αν είναι από Ελλάδα ρωτάς το μαγαζί που το πήρες. Αν είναι π.χ. Από Fasttech, θα πρέπει να γράφει "authentic" στη σελίδα τους.
Eγώ είχα αγοράσει τον Lemo (όχι τον drop) από Ελλάδα.
Δεν έχει serial number, αλλά ένα barcode στα πλάγια του άσπρου κουτιού με κάποια νούμερα (6923641361474) και δίπλα ένα αυτοκολλητάκι στρόγγυλο που γράφει silver (το χρώμα του).

Τον έπλυνες καλά με χλιαρό σαπουνόνερο; Εμένα δεν μου έβγαλε αλοίωση γεύσης. Τον έχω 4 μήνες και τα πάμε τέλεια. :)

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 06, 2015, 15:51 »
ναι τον εχω πλυνει καλα (τουλαχιστον ετσι λεω..) και ειναι αγορασμενος απο ελληνικο μαγαζι.
Δεν έχει serial number, αλλά ένα barcode στα πλάγια του άσπρου κουτιού με κάποια νούμερα (6923641361474) και δίπλα ένα αυτοκολλητάκι στρόγγυλο που γράφει silver (το χρώμα του).
αυτο το εχει κ μενα αλλα δεν ξερω αν λεει κατι αυτο,στη ιστοσελιδα αναφερει το παρτακατω.
γενικοτερα σε προιον της εταιριειας εχει δει κανενας κατι τετοιο? :hmmm:


Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 06, 2015, 16:39 »
Στο Lemo 2  υπαρχει στο κατω μερος του κουτιου το scratch and check. Σε αλλα προϊοντα της δεν το εχω προσεξει οντως.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 06, 2015, 18:01 »
Στο eleaf istick 50W που αγόρασα από ελληνικό μαγαζί, έχει το scratch and check. Μπήκα σ' αυτήν της σελίδα της Eleaf:
http://www.eleafworld.com/info/batchcode.php?add=1
και το τσέκαρα για την γνησιότητα (είναι ΟΚ), αλλά ο Lemo δεν έχει S/N (και είναι από ελληνικό μαγαζί). >:(

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172039 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14033 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10484 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364