vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Lemo by Eleaf

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Lemo by Eleaf
« στις: Απριλίου 19, 2015, 12:48 »
Γειά σας. Άνοιξα το νήμα για έναν ατμοποιητή που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ τίμιος χωρίς προβλήματα και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.
Ο λόγος λοιπόν για τον ELEAF LEMO, τον οποίο έχω αρκετό καιρό στην κατοχή μου, είναι επισκευάσιμος με πολύ άνετο χώρο για εγκατάσταση αντιστάσεων, πολύ χώρο για υγρό (5ml) και καθόλου διαρροές.
Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την όλη "διαγωγή" του. :))

Έχοντας φτιάξει και δοκιμάσει πλήθος αντιστάσεων με διαφορετικά Ohms, διατομές συρμάτων, διάφορες μάρκες οργανικών βαμβακιών κλπ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι ένας ατμοποιητής που συγχωρεί ατέλειες στην κατασκευή αντιστάσεων και στήνεται εύκολα - γρήγορα. Επίσης αποδίδει ικανοποιητικά όπως και να τον στήσεις και ανάλογα τί θέλεις (ντουμάνι - γεύση - χτύπημα).

Το μόνο αρνητικό που του βρίσκω είναι ο αέρας του ο οποίος βέβαια ρυθμίζεται αλλά είναι αρκετός για μένα που μου αρέσει η "σφιχτή" τζούρα (κάτι σαν να καπνίζω), όχι δηλαδή πνευμονικές.

Θα ήθελα αν κάποιος συμφορουμίτης έχει τον LEMO, έχει το ίδιο θέμα και το έχει λύσει με κάποιον τρόπο να μοιραστεί τις ιδέες του μαζί μου.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος nikos1970

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζεις δεν καπνίζεις.
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 20, 2015, 13:28 »
Και εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με το ''δούλεμα'' του εύκολος στο στήσιμο, η φλάτζα σιλικόνης που έχει για την αναπλήρωση του υγρού το κάνει πιό ευκολο  απο την βίδα.Ειδικά να γεμίζεις με μπουκαλι με βελόνα.
Για τον αέρα του η ρυθμιση που έχει (δαχτυλίδι στον πόλο) μου φτάνει, αλλά αν θέλεις  ακόμη πιό
ζεστή μπορείς να τυλίξεις με σελοτέιπ (εγώ είχα ταινία συσκευασίας :confused1: ) αλλά το ίδιο είναι την έκοψα και αρχίσα με βελόνα να τρυπάω, πρωτη τρύπα σφιχτή, τρυπαω δευτερη καλύτερα κ.λ.π


Υπάρχει και αυτό που αν το τρυπήσεις θα σε καλύψει.
https://www.fasttech.com/products/3023/10012616/2152002

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 20, 2015, 14:43 »
Tο πρόβλημα είναι σε μένα ότι η βίδα που ρεγουλάρεις τον αέρα, είναι πολύ χαλαρή και χάνει μετά από λίγο τη ρύθμιση. Σε σένα είναι σφιχτή;
Θα δοκιμάσω με αυτοκόλλητη ταινία αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα να έχω ζιλοτέιπ πάνω στον ατμοποιητή. :(

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 20, 2015, 15:02 »
Εκεί  που  έχει  τα  σπειρώματα  της   βίδας   για  τον  αέρα  τύλιξε  ένα  κομμάτι  αντίσταση πάνω-κάτω   για  να  μην  σου  παίζει   η  βίδα 
 
Και  από  μέσα  βαλε  ένα  ψιλο  ορινκ  σιλικονης  να  πάνε  στο  μισό  και  οι  4  τρύπες  αερισμού 

Αποσυνδεδεμένος nikos1970

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζεις δεν καπνίζεις.
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 20, 2015, 15:25 »
Οχι ούτε και σε μένα είναι σφιχτή αλλα δεν αλλάζει ''στησιμο'' απο μόνη της.


Το σελοτειπ είναι ενα παράδειγμα που λέει πως αν κλείσεις τις τρύπες ο ατμο αλλάζει.


αλλα όπως και αν το κάνουμε είναι ασχημο.


Αν εχεις καμία ψιλή φλαντζα  βάλτην απο μέσα ισως δουλεψει, εψαξα να βρω να δοκιμασω αλλά δεν.


Το ιδιό με τον  tt.ss σκεφτηκα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 20, 2015, 15:26 »
Έβαλα φλατζούλες διάφορες (o-rings) εσωτερικά αλλά δεν γίνεται τίποτα. Πάλι αεράτος είναι.
Έβαλα ζιλοτέιπ από την έξω μεριά και έκλεισα τις τρεις από τις τέσσερις τρύπες με τέρμα ανοιχτό τον αέρα από τη βίδα που ρεγουλάρεις. Έτσι είναι κάπως καλύτερα. Αλλά το ζελοτέιπ δεν μου αρέσει καθόλου.
Δεν κατάλαβα αυτό που μου είπες με το σύρμα της αντίστασης. Πώς είναι δυνατόν να σφίξει η βίδα με σύρμα και να μην γυρνάει από μόνη της. Άσε που είναι δύσκολο να σφίξεις σύρμα εκεί μέσα....
O-ring στη βίδα έβαλα αλλά αυτό που έβαλα ήταν λίγο χοντρό και δεν κάνει δουλειά (είναι χαλαρό, δεν σφίγγει στην βίδα).

Αποσυνδεδεμένος nikos1970

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζεις δεν καπνίζεις.
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 20, 2015, 15:31 »
Μάλλον έμπεξες , τεφλον έχεις.


Αν έχεις βγάλε το δαχτυλίδι και βάλε (πολύ δύκολο) λιγο τεφλον.


Αν  τα καταφέρεις θα '' κάνεις'' δουλειά.


Θα σου έλεγα και για το ελαστικό νήμα που βάζουν στις ''δυσκολες δολωσιές''  οι ψαράδες αλλά αστο ! Μου θυμίζει περασμένα μεγαλεία. :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 20, 2015, 16:07 »
Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας. Θα παιδευτώ λίγο ακόμη να δώ τί θα βγεί. :)

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 20, 2015, 16:10 »
Τον πήρα τον δούλεψα 20-30 τζούρες και έφυγε, ίσως είναι ο μόνος άτμο εδώ και 3,5 χρόνια όπου δεν θέλησα να παίξω μαζί του ούτε λεπτό, δεν ξέρω τι έφταιγε άλλα δεν, δεν, δεν.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 20, 2015, 16:14 »
Τώρα με καθησύχασες  :))
Δεν έχω και δεύτερο :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 20, 2015, 16:17 »
Για ρίξε μια ματιά σε αυτά τα δαχτυλίδια, ανοιγοντας μια μικρότερη τρύπα. Νομίζω ότι ίσως βοηθήσει.
http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=24226.msg823895;topicseen#new

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 20, 2015, 16:41 »
Το θέμα είναι αν ταιριάζουν στην διατομή και αν αντέχουν στο τρύπημα.
Είναι φθηνά αλλά από Μυτυλήνη για Θεσσαλονίκη είναι + 5 ευρώ μεταφορικά
Θα το ψάξω μήπως βρω Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ. :)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Τελικά βρήκα λύση στο πρόβλημα μετά από αρκετά πειράματα.
Ψάχνοντας στα συρτάρια μου με ανταλλακτικά παντός είδους βρήκα ένα λαστιχάκι μαύρο αρκετά σφιχτό, το οποίο εύκολα μπήκε πάνω από τις τέσσερις τρύπες του αέρα και έτσι μπορώ να έχω τέλεια μικρορύθμιση του αέρα εισαγωγής. Η απόδοσή του είναι με άριστα το 10 - 9,9. Είναι εύχρηστο γιατί με ελάχιστο πείραγμα ρυθμίζεις την ροή του αέρα.
Επιτέλους μπορώ να ατμίζω πιο "σφιχτά" και αν θέλω, ανοίγω περισσότερο τις τρύπες για περισσότερο αέρα:

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2015, 17:47 από makis66 »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 20, 2015, 21:55 »
Ωραίος με το μαύρο λαστιχάκι. Του έκανες τρύπες? Η απλά σου κλείνει όλες τις τρύπες αλλά όχι αεροστεγώς?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 20, 2015, 23:42 »
Όχι δεν έκανα τρύπες. Το κατεβάζω ή το ανεβάζω ελάχιστα ώστε να καλύπτει μερικώς τις τρυπούλες, όσο θέλω ανάλογα τη διάθεσή μου. Έτσι δεν βγάζω την βάση για να βιδώσω - ξεβιδώσω το παξιμάδι - ρεγουλατόρο του αέρα που είναι και το κατασκευαστικό μειονέκτημα του LEMO, αλλά μετακινώ ελάχιστα το λαστιχάκι πάνω - κάτω καλύπτοντας ή αποκαλύπτοντας τις τρυπούλες εισαγωγής του αέρα.
Ιδού και μία φωτό πιο κοντινή:



Πολύ καλή πατέντα και μιλάμε ότι έχει πετύχει 100%.


Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Απ: Lemo by Eleaf
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 24, 2015, 20:26 »
Δοκίμασα την ιδέα του Νίκου με τεφλον γιατί και μένα μου έχανε την ρύθμιση με τις ώρες... λίγο δύσκολο όντως, γιατί κόβεις την ταινία του τεφλον στη μέση, το υπολογίζεις να κάνεις ένα κύκλο και κάτι και μετά πρέπει να τρυπήσεις εκεί που θα περνάει ο αέρας, γιατί το τεφλον τις σφραγίζει...εκεί ήταν λίγο δύσκολο γιατί οι τρύπες δεν μπορούν να γίνουν πολύ καλά αν κάποιος το δοκιμάσει θα καταλάβει...μια καλή ιδέα ίσως είναι με κάτι καυτό να ακουμπήσει πάνω στις τρύπες ώστε να το ψιλολιώσει-μαζέψει σε εκείνα τα σημεία.
Πέρα από το 'κατασκευαστικό' είναι σουπερ τώρα, αρκετά σφιχτή η ροδέλα δεν θα αλλάξει θέση μόνη της με τίποτα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10629 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364