vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

423 επισκέπτες, 4 χρήστες
zamploutos, vasim, camber, Jorge

Twitter

Youde Goblin v 1.2

Youde Goblin v 1.2
« στις: Απριλίου 16, 2015, 23:49 »
Καλησπέρα.


μία μικρή παρουσίαση του Youde Goblin 1.2 που έπεσε στα χέρια μου σήμερα από Vapesin.
Σε καμία περίπτωση δεν είμαι connoisseur των ατμοποιητών οπότε μη βαράτε ;D


Copy από Vapesin


22mm , κατασκευή από ατσάλι 304 SS το οποίο μετά από έρευνα στη Wikipedia είδα ότι ονομάζεται και A2 stainless steel


Στο πακέτο θα βρείτε:[/size]1 x Goblin Atomizer με το tank για 3ml χωρητικότητα1 x Γυάλινο tank για 4,2ml χωρητικότητα1 x Μεγάλη καμπάνα για χρήση με το μεγαλύτερο tank.1 x Μαύρο κατσαβιδάκι2 x Ανταλλακτικά o-rings1 x Ανταλλακτική Βίδα για το deckΠροσοχή: Έρχεται χωρίς drip tip και θα χρειαστεί ένα οποιοδήποτε 510 drip tip για να τον χρησιμοποιήσετε.


Συσκευασία: Είναι η καλύτερη και ποιο πλήρης συσκευασία που έχω δει σε κινέζικο προϊον. Χάρτινο πολύ ωραία σχεδιασμένο κουτάκι. Στην μία πλευρά μέσα σε μαξιλαράκι ο ατμοποιητής δεμένος και στην άλλη πλευρά το δεύτερο τανκάκι , σετ από εργαλεία και η δεύτερη καμπάνα.

To παράξενο εδώ είναι ότι υπάρχουν και αναλυτικότατες οδηγίες που δεν αφορούν τόσο πολύ τα στοιχεία που συνθέτουν το προϊον (υπάρχουν και αυτά) αλλά αναλυτικός οδηγός για το πως πρέπει να στηθεί σωστά ο ατμοποιητής.



Και εδώ τα εργαλεία και manual





O ατμοποιητής και τα βασικά του στοιχεία. Τον άνοιξα μέχρι σημείου ώστε να μη ψάχνω μετά πως θα τον φτιάξω από την αρχή. Ουσιαστικά δεν έλυσα τη βάση. Όλα τα άλλα κομμάτια είναι όπως τα βλέπετε. Καθαριότητα στις γνωστές ISO προδιαγραφές της Vapesin. Δηλαδή ντρέπεσαι να τον αγγίξεις.



Τα δύο τανκ (τζούνιορ στα 3ml και το μεγάλο στα 4ml που έρχεται και με τη δική του καμπάνα φυσικά).
Οριγκάκια , κατσαβιδάκι και όλα τα απαραίτητα στη συσκευασία μαζί με silica και σύρμα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πάχος στο γυαλί του τανκ. Το κρατάνε και τα εγγόνια σας να ατμίζουν να σας θυμούνται.





Έκανα δύο στησίματα. Το πρώτο με το μικρό τανκ και μονή αντίσταση στα 1.2 και το δεύτερο με διπλή αντίσταση στα .8 ohm και ένα υγρό 80-20 Creme Brulee Banana με ψηλά τη VG στα 6mg για να δω αυτό το καταραμένο το ντουμάνι που βγάζουν οι reviewers.


Όπως θα δείτε στη φωτογραφία παρακάτω υπάρχει για κάθε αντίσταση μία τρύπα 3 χιλιοστά.





Το αποτέλεσμα είναι χειρότερο από τους reviewers. Η κόρη μου μύρισε την μπανάνα και ήρθε να ρωτήσει τι άρωμα είναι αυτό. Ο ατμός δε έρχεται πολύ ζεστός και ουσιαστικά είναι κάτι αντίστοιχο να ατμίζει κάποιος ένα dripper αλλά με το θετικό του ότι δεν χρειάζεται να στάζει συνέχεια για να ταϊζει τις αντιστάσεις. Αρνητικό η κατανάλωση υγρού , λογικό δε με τόσο ισχύ και ατμό.


Σας αφήνω με μία επαγγελματική φωτογραφία... με το στήσιμο στις διπλές αντιστάσεις.





Για αναλυτικό βίντεο για σωστό στήσιμο απλά έκανα copy/paste τη διαδικασία που ακολουθεί ο κύριος στο παρακάτω βίντεο που έχει ανακυρήξει η Youde επίτιμο διδάκτορα του συγκεκριμένου ατμοποιητή.


 <iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/E1AVxngUbpA" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


Κλείνοντας.


Ο Goblin είναι ένα προιον που έχει σχεδιαστεί και δουλευτεί ώστε να είναι ουσιαστικά ένας dripper μέσα σε τανκ. H ποιότητα κατασκευής είναι άψογη , τα υλικά υψηλής ποιότητας και το μόνο που ίσως σας ταλαιπωρήσει στην αρχή είναι τα σπειρώματα που δεν είναι στο τέλειο αλλά δεν έχουν και καμία σχέση με τα κινέζικα προϊοντα (αυτά που τουλάχιστο έχω χρησιμοποιήσει εγώ).


Γευστικά θα σας δώσει αυτό που θα ζητήσετε. Αν και βγάζει ντουμάνι η γεύση είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα και ειδικά σε όσους αρέσκονται για ζεστό ατμό.


Χρηστικά θα έλεγα ότι ταιριάζει άψογα στο προφίλ κάποιου που έχει δουλέψει με επισκευάσιμους και θέλει να πάρει το κάτι παραπάνω σε όγκο ατμού αλλά συγχωρεί γενικώς στα στησίματα. Προσωπικά δεν είχα διαροές από το πρώτο στήσιμο και η τροφοδοσία ήταν άψογη. (εδώ βοήθησε και το βίντεο του γενιοφόρου που δίνει κάποια σωστά τιπς). Στα υπέρ το γεγονός ότι οι αντιστάσεις στήνονται πανεύκολα και δεν είναι βιδίτσες αλλά μπαίνουν μέσα σε εσοχή και είναι πολύ απλό να φέρεις την αντίσταση εκεί που πρέπει. Γέμισμα και από πάνω με ανοιχτό το καπάκι και με βίδα από κάτω οπότε και σε αυτό το επίπεδο είμαι καλυμένος.


Τελικό συμπέρασμα: Υπάρχει κάποιος στο γραφείο που κάνει καλύτερα ντουμάνια από εσάς με τον ντρίπερ του; Θα θέλατε να αρωματήσετε γρήγορα και εύκολα το χώρο σας; Ή απλά χρειάζεστε ένα ατμοποιητή που δίνει όγκους ατμούς και πολύ καλή γεύση αλλά χωρίς να τριγυρνάτε συνέχεια με το σταγονόμετρο;


Τότε ο Youde Goblin είναι μία value for money - all around λύση.


Ευχαριστώ.











Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Youde Goblin v 1.2
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 17, 2015, 00:15 »
Μιλτιάδη, μπράβο, μια χαρα παρουσίαση εκανες...
Για πες μας λίγο και για τη ρυθμιση του αέρα γενικώς...και τι γινεται με τη μονή αντίσταση...

Απ: Youde Goblin v 1.2
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 17, 2015, 00:27 »
Η ρύθμιση του αέρα με δύο τρύπες στη βάση (πρέπει να είναι 5χιλιοστά η κάθε μία) , γυρνάς το δαχτυλίδι που υπάρχει και ανοίγει/κλείνει ο αέρας. Σε μονή αντίσταση αποδίδει όπως σχεδόν όλοι οι ατμοποιητές με τανκ.

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Youde Goblin v 1.2
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 17, 2015, 00:50 »
και εγώ δύο ερωτήσεις...πρωτη ασχετη με το θέμα το υγρο δικό σου ή ετοιμο? και αν ειναι ενα απο τα δυο απο που μπορουμε να το βρουμε και εμεις ? γιατι με αναστατωσες με αυτον τον συνδιασμο...και δευτερο απο vapesin το πειρες τον goblin?

Απ: Youde Goblin v 1.2
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 17, 2015, 00:52 »
Το υγρό δικό μου.
Ο ατμοποιητής από τη vapesin.

Αποσυνδεδεμένος kkourk

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Youde Goblin v 1.2
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 17, 2015, 01:11 »

Creme Brulee Banana

Αν και εκτός θέματος μήπως θα μπορούσες να δώσεις περισσότερα για το προαναφερόμενο υγρό και από που μπορούμε να προμηθευτούμε τα βασικά?

Έτσι που το περιέγραψες μας άνοιξες την όρεξη.



Αποσυνδεδεμένος teo46

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
  • No Half Measures
Απ: Youde Goblin v 1.2
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 17, 2015, 01:24 »
μπράβο για την παρουσίαση!! :thumpup:


πολύς και βελούδινος ατμός.. :respect:


κοντεύω να παρατήσω τελείως τον μίνι..






Απ: Youde Goblin v 1.2
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 17, 2015, 01:55 »

Creme Brulee Banana

Αν και εκτός θέματος μήπως θα μπορούσες να δώσεις περισσότερα για το προαναφερόμενο υγρό και από που μπορούμε να προμηθευτούμε τα βασικά?

Έτσι που το περιέγραψες μας άνοιξες την όρεξη.





H εύκολη λύση χωρίς να υστερεί:


Catalan Cream FlavourArt 3% + Graham Cracker 0.5% + Bavarian cream 0.5% + όποια μπανάνα σου αρέσει. Εγώ χρησιμοποιώ περίπου 2% από Lorann Banana Cream ή περίπου 4 με 5% (μισό Banana cream από TPA και το άλλο επίσης μισό Banana Nut bread για να δώσει μία υφή από tpa επίσης). Από εκεί και πέρα και απλή μπανάνα να βάλεις από όποια άλλη εταιρεία θα πάρεις το αποτελέσμα που θέλεις. Αν κάνεις το υγρό με VG πάνω από 60% τότε ανεβάζεις περίπου στο 20 με 30% και την αναλογία των αρωμάτων.


Η ποιο σύνθετη λύση.


Μία custard (όποια σου αρέσει) + Caramel (επίσης όποια σου αρέσει) + Μαύρη ζάχαρη + vanilla + egg nog.
Αναλογίες δύσκολα να σου πω εδώ γιατί είναι σχετικό με το τι θα βρεις και από ποια εταιρεία. Βασικό συστατικό η μαύρη ζάχαρη που δίνει μαζί με την καραμέλα μία ελαφριά αίσθηση καψαλισμένου στη βανίλια. Το κομμάτι της μπανάνας μένει το ίδιο.


Το πρώτο ατμίζεται την επόμενη μέρα αλλά έχει και μία μικρή νότα απο πορτοκάλι μέσα λόγω της Catalan cream. Το δεύτερο λόγω custard κανένα 20μερο και μετά.





Αποσυνδεδεμένος kkourk

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Youde Goblin v 1.2
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 17, 2015, 04:26 »
ευχαριστω για τις εξηγήσεις.

Θα ψάξω τα αρώματα  εδώ πάνω Θεσσαλονίκη για να μπορέσω να προχωρήσω στην μίξη.

Αποσυνδεδεμένος teo46

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
  • No Half Measures
Απ: Youde Goblin v 1.2
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 19, 2015, 11:10 »
Δοκίμασα ένα νέο στήσιμο σήμερα που μου άρεσε πολύ..


32αρι σύρμα, 8 στροφές σε 25αρι τρυπανάκι 0.8Ω


πολύ πιο δροσερός ο ατμός σε σχέση με το 40αρι..μιας και αυτό ήταν το ζητούμενο για μένα! :yes: :yes:














 :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Youde Goblin v 1.2
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 19, 2015, 11:43 »
Φυσιολογικο μου φαινεται αυτο γιατι με το 32αρι συρμα θα παιζεις και σε λιγοτερα watts


απο οτι με το 40αρι .Αυτο που μου αρεσει ειναι οτι παιζει με οτι συρμα και να του βαλεις


Τον εχω στημενο με 40αρι συρμα διπλη αντισταση σε 3αρι τρυπανακι 5 σπειρες στα 0.4 ωμ


στα 35 watts η 3.7 volts με χλιαρο ατμο και με γευση φουλ και ντουμανι . Αμα το ανεβασω


στα 40 watts η 4 volts το ντουμανι ειναι εκπληκτικο αλλα η γευση χανεται .Επομενως αναλογα


με το στησιμο ρυθμιζεις και τα watts και παιρνεις το αποτελεσμα που θελεις  :) :)













Αποσυνδεδεμένος teo46

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
  • No Half Measures
Απ: Youde Goblin v 1.2
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 19, 2015, 11:48 »
Στα 26w η 4.5ν κατέληξα.. έχω και καλό ντουμάνι και γεύση! :baby: :baby:


 :bye: :bye:





Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Youde Goblin v 1.2
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 19, 2015, 12:01 »
Mια ερωτηση σε αυτα τα watts δεν εχεις ζεστο ατμο :hmmm: :hmmm: :hmmm: το λεω γιατι εγω με 32αρι


συρμα οταν πηγα σε αυτα τα watts μου εφερε καμμενο και με 1 ωμ αντισταση βεβαια εσυ μπορει να εχεις μεγαλυτερη


αντισταση οποτε ολα καλα  :thumpup: :thumpup:



















Αποσυνδεδεμένος teo46

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
  • No Half Measures
Απ: Youde Goblin v 1.2
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 19, 2015, 12:16 »
απο δοκιμές που έχω κάνει καμένο επερνα όταν είχα πολύ μπαμπάκι μετά το coil δεξιά και αριστερά.

πλέον το περνώ λίγο σφιχτά μέσα στο coil και μετά το κόβω αρκετά δεξιά και αριστερά του μέχρι να μείνει ελάχιστο μέσα στα κανάλια του υγρού.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Youde Goblin v 1.2
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 19, 2015, 12:33 »
Αν επιτρεπεται με τι αντισταση το εχεις  :)  στα ποσα ωμ













 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10974 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364