vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, babis1993, Aoratix, camber, pngtszs1976, tapantari, gigelis78

Twitter

Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
...
...

Μη ξεχνας πως οι γνησοι kayfun δεν φτανουν ουτε το 1/3 των κλωναριων. Αν δεν υπηρχαν κλωνοι τοτε θα μιλαγαμε για μια μικροτερη αγορα. Και οι εργοστασιακοι πουλανε αρκετα παντως απλα οι ανθρωποι δεν ειναι χομπιστες για να μπουν στα φορουμ.


Πολύ σωστό αυτό που λές, όμως και η ποσότητα των κλωναριών έχει να κάνει με την ποιότητα του αυθεντικού. Όσο πιο καλός και περιζήτητος ο αυθεντικός, τόσο πιο πολλοί κλώνοι θα κυκλοφορήσουν και θα μοσχοπουλήσουν.
Φυσικά και οι εργοστασιακοί πουλάνε καλά. Αλλοίμονο, έχουν προχωρήσει τόσο πολύ που ανταγωνίζονται αρκετά καλά τους επισκευάσιμους.
Κατά τη γνώμη μου όμως, είναι λίγο πιο πίσω ακόμα και έχουν το μειονέκτημα οτι σε βάθος χρόνου βγαίνουν πιο ακριβοί λόγω αναλώσιμων. Αυτό για κάποιους ατμιστές αντισταθμίζεται από την ευκολία χρήσης.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Έτσι και αλλιώς οφτοπιτς είμαστε... :))

Να πω κι εγώ το εξής...

Συμφωνώ με τον Vamire, σχετικά με αυτά που λέει με τον Kayfun... Τουλάχιστον στον Kayfun Light τον απλό που έχω εγώ, πάνω από ένα 7,5/10 με το προτεινόμενο σετάπ από τον κατασκευαστή σε συνολική απόδοση γεύσης δεν θα του έδινα. Χρειάστηκε να ξεφύγω σε διάφορες πατέντες με βαμβάκια κτλ, ώστε να μικρύνω το χώρο ατμοποίησης και τη διάμετρο της καμινάδας, ώστε να τον ανεβάσω πολύ ψηλότερα σε απόδοση γεύσης. (Όμως σε συνολική απόδοση ατμοποιητή παραμένει κορυφαίος έτσι? ;) )
Πράγμα που ΔΕΝ θα κάνει ο απλός χρήστης που έχει πάει από τον εργοστασιακό στον Kayfun, και ΠΡΑΓΜΑΤΙ έχει δει "το φως το αληθινό".
Όμως εγώ είχα ήδη καλούς ατμοποιητές που δίνουν πάνω από 9/10 και έτσι ξέρω τη διαφορά ;) .

Επίσης... κι εγώ είχα πρόβλημα με τις UMAMI που το είχα αναφέρει στο σχετικό νήμα. Χρειάστηκε να τις αραιώσω για να παίξει σωστά ο Light μου. :yes:

Αντικειμενικα ο kayfun δεν εχει γευση και δεν νομιζω πως τον αγορασε κανεις γιαυτο το λογο. Το οτι πολλοι παιρνουν καλυτερη γευση απο αλλους ατμοποιητες ειναι διοτι συγχωρει λαθακια και πολυ ευκολα μπορει καποιος να πιασει το 100% τις αποδοσης του.
Ερχομενος απο τους dripper και ατμοποιητες με κεραμικο/mesh απογοητευτικα στο θεμα του kfl+ 2 περι γευσης.

Δεν λέει και τίποτε περίεργο το παλικάρι βρε παιδια... εκτός από την ατυχή (πιστεύω) φράση που έχω με bold, δεν βλέπω κάτι μεμπτό σε αυτά που λέει.
Εντάξει... δεν θα έλεγα οτι απογοητεύτηκα προσωπικά από τον KL αλλά όπως λέει και ο Knomax...

"Ο Kayfun δεν είναι και η "επιτομή" στο θέμα απόδοσης της γεύσης."

Έχει πολλά άλλα καλά όμως, και γι αυτό και συνεχίζω να τον έχω ως επιλογή στην ατμιστική μου τσάντα... Αλλά με το σετάπ που του κάνω έτσι? που είναι σαφώς ανώτερο από το προτεινόμενο.

Τελικά είμαι από τους λίγους μάλλον που δεν έχω εργοστασιακό ατμοποιητή για καβάντζα... :))

Επίσης... Τρύφωνα συμφωνώ σε όσα λες παραπάνω και ότι γράφω δεν το γράφω για να σου αντιτεθώ. :D

Θα χρησιμοποιήσω το παράδειγμα του equalizer...
Ο KL που έχω, αποδίδει τα αρώματα σαν να είναι όλα τα μπάσα τέρμα κάτω, ενώ τα πρίμα αρκετά ψηλά ως τέρμα... Λόγω αυτού τα αρώματα με κορυφές φαίνονται έντονα, ενώ κάποια άλλα όπως βανίλιες ζάχαρες και "μουντά" αρώματα δεν φαίνονται όσο πρέπει. Αυτό όμως από μόνο του, δεν τον κάνει και τον καλύτερο στην σωστή απόδοση γεύσης... Ναι έχει γεύση, αλλά δίνει τη σωστή?
EDIT:
Χρειάστηκαν επεμβάσεις και πειραματισμοί στο σετάπ για να φτάσει σε καλύτερα επίπεδα.

Πολύ φοβάμαι ότι αν χρησιμοποιήσεις ατμοποιητή που αγόρασα πρόσφατα ίσως να χρειαστεί να ξαναγράψεις κάποια από τα review σου υγρών. :laugh1:  Εκεί θα δεις όλο το φάσμα των διαφορετικών γεύσεων που περιέχει ένα υγρό.
Σκέψου ότι "έπινα VG" στο όνομα του ΙΑΤΤΥ ως τώρα. :laugh1:


Ότι λέω τα λέω στο πλαίσιο της όμορφης κουβεντούλας και όχι για να την "μπω" σε οποιονδήποτε έτσι? :D
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2015, 12:11 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Μεγάλη συζήτηση ανοίξαμε, μάλλον σε άλλο θέμα πρέπει να πάνε όλα αυτά για να τα συνεχίσουμε γιατί είναι πολύ ενδιαφέροντα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
αλλαξε ο τιτλος στο τοπικ και με μπερδεψε .. οποτε η μαχη ειναι για το καιφον εναντιον ολων των αλλων ?  και μονο αυτο σαν τιτλος του δινει ποντους πολλους παραπαμω αν ενας επισκευασιμος χρειαζεται να δωσει μαχη με ολους τους αλλους... δεν ειναι τυχαιο που παγκοσμιος εχει γινει χαμος με τον καιφον ... και οτι βγαινει καινουριο απο επισκευασιμο ή ανταλακτικο βγαινει με τα προτυπα ή για τα προτυπα του καιφον (κουστουμια, updates επεμβασεις ... lemo.... aqua.. κτλ) ... δοκιμασμενη συνταγη ... :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ωραία! Τώρα δεν είμαστε off topic  ;D
Και νομίζω ότι ο τίτλος είναι αρκετά εύστοχος!

demkoni, τον ατμοποιητή που αγόρασες πρόσφατα τον ζαχαρώνω από τη στιγμή που αναφέρθηκε το πόσο ωραία γεύση βγάζει. Να ξαναγράψω τα review δεν παίζει γιατί θα κόψω φλέβα! Φαντάσου να έκανα το ίδιο όταν πήρα τον Kayfun, και μέχρι τότε δοκίμαζα σε εργοστασιακούς! Φυσικά και δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης, γνώμες λέμε.

Όταν δοκιμάζω υγρά, το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να παραμείνω αντικειμενικός. Μπορεί εμένα ένα υγρό να μην μου αρέσει, αλλά αυτό δεν το κάνει αυτόματα κακό για όλους, μόνο γι αυτούς που συμφωνούν με τα δικά μου γούστα. Προσωπικά, έχω την "ευτυχία" να έχω αρκετά ευαίσθητους κάλυκες, που για να τους διατηρώ έτσι, ατμίζω σκέτη βάση επί το πλείστον. Πολλές φορές μου δίνουν να δοκιμάσω ένα υγρό σε άλλο ατμοποιητή και πέφτει γέλιο όταν τους λέω ότι πχ πριν ατμίζανε το χ υγρό. Και το γέλιο πέφτει γιατί μου λένε μετά ότι έχω δίκιο αλλά το υγρό το άτμισαν 3 μέρες πριν και έχει μεσολαβήσει αρκετή σκέτη βάση. Ε, όταν μου συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε μπαίνει η υποκειμενικότητα όσον αφορά τον ατμοποιητή. Αυτό που κάποιος αντιλαμβάνεται ως μουντάδα στον KF, εμένα με χτυπάει αλύπητα. Και αυτό που κάποιος αντιλαμβάνεται ως υπέροχη και καθαρή γεύση σε έναν ΙΑΤΤΥ πχ, εμένα που φαίνεται αβάσταχτο και ψάχνω τη σκέτη βάση για να αραιώσω.

Το αν είναι σωστές οι γεύσεις που παίρνουμε, μπορούμε να το κρίνουμε μόνο με ερωτοαπαντήσεις στον εαυτό μας, με την εταιρεία που κατασκευάζει το εκάστοτε υγρό να παίζει σοβαρό ρόλο. Ακόμα και για τα πιόνια, τα οποία έχω πολύ ψηλά, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι πήραν έναν KFL, και είπαν "εδώ θα χτίσουμε την αυτοκρατορία μας". Όμως, όταν διαβάζεις την περιγραφή της γεύσης όσο ατμίζεις στον KF σου, και παίρνεις ακριβώς ότι διαβάζεις, τότε και τον ατμοποιητή σου θα κρίνεις ως άξιο σύμμαχο, και το υγρό ως ότι σου δίνει ότι υπόσχεται. Ιδιαίτερα δε, όταν κάνεις απόπειρα και σε άλλο ατμοποιητή και δεν στα δίνει. Το οποιοδήποτε σετάπ αυτή τη στιγμή, διαφέρει παρασάγκας από το προτεινόμενο, το οποίο λέει φυτίλι σε S στο deck. Και προφανώς, τα σετάπ που κάνουμε είναι κλάσεις ανώτερα. Ακόμα και τα δικά μου, που σε σχέση με κάτι άλλους που έστριβαν όταν εγώ ανακάλυπτα τον CE4, νουμπάς είμαι!

Κοιτώντας λίγο τη γενικότερη εικόνα φυσικά, νομίζω ότι το κάθε Kayfunοειδές αξίζει την ευγνωμοσύνη της ατμιστικής κοινότητας. Θεωρώ ότι αποτελεί βαρύνουσα παράμετρο στο ότι πολύ μεγάλο μέρος της κοινότητας, πλέον "το στρίβει". Και επειδή είμαι οπαδός της θεωρίας της εξέλιξης, ακράδαντα πιστεύω ότι στο πολύ κοντινό μέλλον κάποιος ατμοποιητής θα γίνει πραγματικά Kayfun Killer. Ίσως όχι φονιάς, αλλά άξιος αντικαταστάτης. Τον δικό μου πάντως, θα τον βάλω σε προθήκη, με τη λεζάντα "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για όλα" από κάτω, όταν θα έρθει η ώρα του να συνταξιοδοτηθεί. Και ο ίδιος έχει αρχίσει να φοβάται καθώς έχει παρατηρήσει ότι παρουσιάζω Phenomena απιστίας προς το πρόσωπό του!!!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
 :)) :))

Οκ Τρύφωνα συμφωνώ!! (Αστειευτηκα φυσικά με αυτό που είπα για να ξαναγράψεις τα reviews :)) )

Είναι απόλυτα αντικειμενικό όπως το θέτεις. :yes:

Θα προσπαθήσω  ::)  να πω κάτι τελευταίο...

Kayfun Killer, ακόμη δεν έχω βρει...

Αλλά μιλάω για την απλότητά του και την σταθερή απόδοση. ;)

Θα το θέσω αλλιώς το ζήτημα... Αν με ρωτούσε κάποιος που τώρα ήθελε να μπει στον χώρο των επισκευάσιμων... "Ποιόν ατμοποιητή να πάρω, πες μου βάση αυτών που έχεις δοκιμάσει" θα του πρότεινα κάτι kayfunοειδές. :yes:
Και όταν λέω Kayfunοειδές, ακόμη και το Φαινόμενο, πάνω στη λογική του Kayfun στηρίζεται. 8)  Με πολλές πολύ σωστές βελτιώσεις  βεβαίως βεβαίως, και ειδικά εκεί που πονάει ο Kayfun, στον μεγάλο όγκο του χώρου ατμοποίησης και τη διάμετρο της καμπάνας.

Τί να του προτείνω... ΙΑΤΤΥ? Όσες φορές το έκανα παραλίγο να με βρίσουν... Την καλύτερη απόδοση την έχει με μονό 2άρι φυτίλι αλα Pseiras, αλλά και το χειρότερο καψούλι(!!!!!) ή DID... άντε ο άλλος να ανεχτεί τα χοτ σποτ και τα άλλα του πλέγματος!!! Και με τους δύο είναι σαν να τον στέλνω στο περίπτερο για καρκινοσωλήνες!! :idiot1:

Παιδιά... ΑΛΛΟ τι μας αρέσει να ατμίζουμε, και ΑΛΛΟ τί είναι αντικειμενικά σταθερό στην απόδοση και να πάρεις ένα αρκετά καλό ατμιστικό αποτέλεσμα, χωρίς μεγάλη προσπάθεια... Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να αφήσουμε στην άκρη τα πάθη που έχουμε με τους ατμοποιητές που αγαπάμε!

Επίσης... εμείς που μιλάμε εδώ πιστεύω ότι είμαστε "καμμένοι" :)) ... Το προϊόν αυτό (Kayfun) δεν απευθύνεται αρχικά σε εμάς!! :))


EDIT


Εξηγώ το γιατί... είναι πολύ πιθανό να έχουμε ΗΔΗ δοκιμάσει κάτι καλύτερο σε ΑΤΜΙΣΤΙΚΗ απόδοση από τον Kayfun.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2015, 13:45 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
demkoni ουτε εγω εχω εργοστασιακο για καβατζα το οτι ετυχε να φτασει στα χερια μου ενας bdc ηταν διοτι μου ζητηθηκε να τον επισκευασω :P
Αμα ξεκινησεις στους επισκευασιμους δυσκολα γυρνας στους εργοστασιακους αυτο ειναι δεδομενο και ελπιζω να παραμεινει ετσι για παντα λογο τσεπουλας περισσοτερο :D

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Ο εργοστασιακός νομίζω οτι έχει τη χρησιμότητα του και για ατμιστές που έχουν στην φαρέτρα τους αρκετούς επισκευάσιμους ατμοποιητές, ακόμα και σαν backup σε περίπτωση ανάγκης. Και η αλήθεια είναι οτι έχουν βελτιωθεί τρομερά σε ντουμάνια και κατά δεύτερο λόγο σε απόδοση γεύσης.
Δεν νομίζω ότι είναι μειονέκτημα να έχεις και ένα εργοστασιακό για πάσα ανάγκη.
Τώρα για το θέμα ειδικά του καηφούν, πιστεύω οτι η συζήτηση δεν αφορά μόνο αυτό καθ' αυτό τον καηφούν αλλά και όποιο ατμοποιητή έχει βασιστεί επάνω του για να χτίσει κάτι επιπλέον σε απόδοση.
Είναι σταθερά ο ποιο κλωνοποιημένος επισκευάσιμος ατμοποιητής και αυτό σίγουρα κάτι λέει για την απόδοση του. Προσωπικά θεωρώ οτι το κριτήριο για να "βαθμοληγήσεις" ένα ατμοποιητή είναι η συνολική του απόδοση και όχι η επιμέρους σε ένα τομέα και συμφωνώ απόλυτα σε αυτό με τον demkoni.
Για παράδειγμα, ο the dripper υπερέχει τόσο αισθητά σε γεύση σε σχέση με τον καηφούν που εύκολα το αντιλαμβάνεται ο οποιοσδήποτε κάνει 2-3 τζούρες από τον καθένα (προσπερνάω το γεγονός ότι λόγω κεραμικού τονίζει κάπως υπερβολικά τα γλυκά στοιχεία των υγρών).
Θα σύστηνα όμως σε κάποιον που θέλει να πάει σε επισκευάσιμο, να μπλέξει με κεραμικά, αντιστάσεις nrn, διαρροές από τον 510 κτλ? Μάλλον όχι εκτός κι αν ήθελα να τον παιδέψω.
Από την άλλη, ακόμα και τώρα που πρωτίστως είμαι χρήστης ντριπερ, πήρα και ένα κλωνοκαηφούν 4 για να αντικαταστήσω τον kfl+ που μου κατάσχεσε η σύζυγος για δική της χρήση (και δική μου επισκευή). :laugh1:
Η ευκολία του στο στήσιμο, το γέμισμα και η απόδοση με διάφορα υγρά τον κάνουν σιγουράκι για εμένα και σαφώς προτείνω καηφούν (τον lite+ όχι τον 4 γιατί είναι αρκετά καινούργιος ακόμα) σε όποιον ζητήσει τη γνώμη μου.
Νομίζω οτι οφείλουμε πολλές ευχαριστίες στον svoemesto για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή.
Για το πως αισθάνεται τώρα ο καθένας το θέμα γεύσης των υγρών σε σχέση με τον ατμοποιητή που χρησιμοποιεί, είναι μεγάλο θέμα.
Θα συμφωνήσω με τον Τρύφωνα οτι αν σε ένα ατμοποιητή παίρνεις την γεύση που περιγράφει ο κατασκευαστής ενός υγρού, τότε μάλλον ο ατμοποιητής κάνει καλά τη δουλειά του. Από την άλλη, αυτό που θα ήθελε ως αποτέλεσμα ο κατασκευαστής υγρών, μπορει να μην είναι αυτό που ικανοποιεί τον χρήση σε συνδιασμό με τον ατμοποιητή του. Μου τυχαίνει πολύ συχνά κάποια υγρά που σε τάνκ είναι εξαιρετικά, να είναι απαράδεκτα στους ντριπερ και το αντίστροφο και είμαι σίγουρος οτι αυτό συμβαίνει σε όλους μας, γι αυτό και βλέπουμε να γράφεται οτι ο Χ ατμοποιητής απογείωσε το Ψ υγρό.
Εδώ ακόμα και με σκέτη βάση, κάποιοι ατμοποιητές καταφέρνουν να δίνουν "γεύση"  :respect:





« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2015, 14:31 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Εγω παιδες διαφωνω καθέτως πλαγίως και οριζοντίως  :laugh1:

Απο οοοολους τους ατμοποιητες που εχω δοκιμασει στα τοσα χρονια και ειναι παρα μα παρα πολλοι(phenom, ithaka, iatty, sofies, maries, dripper, pipper και δεν ξερω και γω τι αλλο), ο 4 μου εχει δωσει την πιο καλη και γεματη γευση σε συνδιασμο με το ευκολοτερο και leak free στησιμο.

Μονο τα παλια καλα carto(που βαζαμε στα τανκακια) μπορουν να πλησιασουν λιγο στη γευση(αν δεν σε πλακωσουν στα καψουλια)

Ετσι πια εχω μονιμως εναν kay 4 επανω στο dna και εναν καβατζα σε θηκουλα για ωρα αναγκης.

Περι ορεξεως βεβαια κολοκυθοπιτα....για τα γουστα τα δικα μου ομως μεχρι τωρα δεν εχει βρεθει κατι καλυτερο και για να πω την αληθεια δεν ψαχνω κατι καλυτερο αφου με ικανοποιει 100% το τωρινο σετακι μου.

Thank you Svoemesto  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Θα συμφωνήσω και εν τάχει (λόγο δουλειάς) θα προσθέσω ότι ο V4 ανέβασε αρκετά τον πήχη της παρούσας αντιπαράθεσης με εύκολο deck acces, reffiling, καλύτερο αέρα  και γεύση πολύ καλύτερη κατά την γνώμη μου, από του KLP. Οι περισσότεροι και εγώ έχουμε δοκιμάσει ένα σωρό στησίματα στον πλας για να βρούμε ένα κάλο αποτέλεσμα που σε συνδυασμό με την ευκολία του να μας καλύψει. Στον 4 ομως και με τρία στησίματα ως τώρα έχω πάρει ικανοποιητικότατα αποτελέσματα. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη το φαινόμενο και έχω ακούσει πολλά καλά, αλλά δεν μπορούμε να μην αναγνωρίσουμε ότι ο  αυτήν την στιγμή ο svoemesto με τους  kayfun του αποτελεί παγκοσμίως ορόσημο και δεν σταματά να εξελίσσετε… 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2015, 15:27 από chzamp »

Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Θα συμφωνήσω με τι γνώμη του Cruiser, καθώς αν ο ατμοποιητης αποδίδει τι γεύση που η εταιρία υγρών θέλει να αποδώσει τότε είναι εξαιρετικός. Τώρα εάν κάποιος άλλος ατμοποιητης αποδίδει διαφορετικά τι γεύση αλλα καλύτερα για κάποιους αυτό είναι υποκειμενικό αλλα παραμένει αντικειμενικά κακό, για εμενα αυτό είναι αλλοίωση τις γεύσεις.
Τέλος όλες οι συγκρίσεις θεωρώ ότι πρέπει να γίνονται με γνώμονα το πιο βασικό στήσιμο που ο κατασκευαστής του τον προορίζει να δουλέψει με αυτό. Εάν ο καθένας έχει βρει πατέντες για βελτίωση τις απόδοσης αρχίζουμε να συγκρίνουμε στησίματα και όχι ατμοποιητες. Ας κάνουμε ένα διαχωρισμό στο software-hardware για να παραμένουμε αντικειμενικοί..
Και όλα αυτά μονο για τι γεύση.. Μια συγκρίσει πρέπει να γίνετε πιο σφαιρικά..  :yes:


Είναι αξιοπερίεργο πάντως πως έλληνες υπερασπίζονται τόσο στενά ελληνικής παραγωγής προϊόντα... Ακούγονται ατμοποιητες τόσο συχνά εδώ μέσα, που στα ξένα φόρουμ ούτε με search δε τους βρίσκεις να συζητούνται.. Κακό marketing η κάτι άλλο? Αξίζει πάντως κάποιος να αναρωτηθεί..  :dontknow: :angel:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Παίδες... ο V4 δεν νομίζω οτι είναι τόσο plug 'n' play...
Πιο plug n' play από τον κλασσικό Kayfun... Δεν έχει... :yes:


Απο οοοολους τους ατμοποιητες που εχω δοκιμασει στα τοσα χρονια και ειναι παρα μα παρα πολλοι(phenom, ithaka, iatty, sofies, maries, dripper, pipper και δεν ξερω και γω τι αλλο), ο 4 μου εχει δωσει την πιο καλη και γεματη γευση σε συνδιασμο με το ευκολοτερο και leak free στησιμο.

Μονο τα παλια καλα carto(που βαζαμε στα τανκακια) μπορουν να πλησιασουν λιγο στη γευση(αν δεν σε πλακωσουν στα καψουλια)
 

Lazy dog!!!!! Μου συγκρίνεις εμμέσως πλην σαφώς δηλαδή IATTY, Phenomenon, με carto σε γεύση?!?!?

...

Carto?!?!? :o

Κάτι δεν κάνεις καλά με τα setup σου.... :yes:

Προς θεού δεν θέλω να σε προσβάλω!!! :)

Απλά μου φαίνεται περίεργο...

Οκ πάντως στο θέμα του υποκειμενικού αν το θέτεις, εκεί συμφωνώ οτι ο K4 μπορεί να σου αρέσει πιο πολύ από πτιδήποτε άλλο! :D
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2015, 15:36 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Καιρο ειχα να δω ενα τοσο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ νεο νημα. Συγχαρητηρια.
Μερικες επισημανσεις :
1) ποσοι οταν ποσταρουν βλεπουν και τα προηγουμενα?
2) ποσοι οταν μιλουν για  kayfun μιλανε για τον original και οχι για τον οποιο κλωνο ετυχε να εχουν?
Προσωπικη εμπειρια (αν και συμφωνα με τη προηγουμενη διαπιστωση, κανεις δεν θα το διαβασει). Ενας κλωνος russian μετα απο παρεμβασεις μου λειτουργει καλυτερα απο τον αυθεντικο KFL. Ενας κλωνοΚ4 (χωρις διαρροες) πολυ χειροτερα, οτι κι αν εκανα.
3) παντα και παντου υπαρχει ενα gold standard που ολοι μελετανε/αντιγραφουνε και μερικοι το βελτιωνουνε στα σημεια/ ξεπερνανε, αλλα ΠΑΝΤΑ λειτουργει ως μετρο συγκρισης.
4) Kayfun killer δεν μπορει να ειναι οποιοσδηποτε phenomenon και δυο αυγα Τουρκιας, αλλα μονο καποιος που θα εχει τα κοτσια να σχεδιασει εναν ατμο απο την αρχη, με αλλη αρχη λειτουργιας και θα κανει αυτος τους αλλους, να τον αντιγραφουν/ ακολουθουν/ βελτιωνουν.
5) Αυτη τη στιγμη ειναι σιγουρο οτι οι παρασκευαστες υγρων συμφωνα με τον kayfun "ρυθμιζουν" τα υγρα τους, οτι κι αν λεει αυτο, και ασχετα εμας αν το ιδιο υγρο μας αρεσει  καλυτερα οταν το καιμε πανω απο το... τζακι  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2015, 16:03 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Μηπως το νημα θα επρεπε να ηταν Kayfun vs Phenomenon??? (που θα ενδιεφερε και τους περισσοτερους "συγχρονους" χρηστες...)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Θα συμφωνήσω με τι γνώμη του Cruiser, καθώς αν ο ατμοποιητης αποδίδει τι γεύση που η εταιρία υγρών θέλει να αποδώσει τότε είναι εξαιρετικός. Τώρα εάν κάποιος άλλος ατμοποιητης αποδίδει διαφορετικά τι γεύση αλλα καλύτερα για κάποιους αυτό είναι υποκειμενικό αλλα παραμένει αντικειμενικά κακό, για εμενα αυτό είναι αλλοίωση τις γεύσεις.
Τέλος όλες οι συγκρίσεις θεωρώ ότι πρέπει να γίνονται με γνώμονα το πιο βασικό στήσιμο που ο κατασκευαστής του τον προορίζει να δουλέψει με αυτό. Εάν ο καθένας έχει βρει πατέντες για βελτίωση τις απόδοσης αρχίζουμε να συγκρίνουμε στησίματα και όχι ατμοποιητες. Ας κάνουμε ένα διαχωρισμό στο software-hardware για να παραμένουμε αντικειμενικοί..
Και όλα αυτά μονο για τι γεύση.. Μια συγκρίσει πρέπει να γίνετε πιο σφαιρικά..  :yes:


Είναι αξιοπερίεργο πάντως πως έλληνες υπερασπίζονται τόσο στενά ελληνικής παραγωγής προϊόντα... Ακούγονται ατμοποιητες τόσο συχνά εδώ μέσα, που στα ξένα φόρουμ ούτε με search δε τους βρίσκεις να συζητούνται.. Κακό marketing η κάτι άλλο? Αξίζει πάντως κάποιος να αναρωτηθεί..  :dontknow: :angel:


Επίτρεψε μου να διαφωνήσω.
Ο κατασκευαστής υγρών όπως σωστά είπε και ο Τρύφωνας, δεν έστησε το υγρό του για κάποιον ατμοποιητή, ούτε είναι ποτέ δυνατόν να περιορίσει τις πωλήσεις του στους αγοραστές ενός και μόνο ατμοποιητή.
Οπότε ναι μεν έχεις κάποιους ατμοποιητές που συμβαδίζουν με την περιγραφή ενός υγρού στον τρόπο που σου δίνουν τη γεύση, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι σωστή ή λαθεμένη η επιλογή του ενός ή του άλλου, γιατί το τελικό κριτήριο είναι το πως αντιλαμβάνεται και ευχαριστιέται ο καθένας μας. Λάθος για μένα είναι οτι δεν μου αποδίδει τη γεύση που ευχαριστεί εμένα. Το τι ήθελε να πει ο κατασκευαστής, έχει το ενδιαφέρον του αλλά μου είναι αδιάφορο ως προς την δική μου ευχαρίστηση.
Για το στήσιμο, επίσης θα διαφωνήσω.
Ο κατασκευαστής συνήθως προτείνει ένα μέσο στήσιμο, χωρίς ιδιαίτερη περιπλοκότητα, ώστε να κολακεύει το προιόν του και να το χαρακτηρίζει εύκολο στο στήσιμο, τι εύκολο, παιχνιδάκι θα έλεγα.
Η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική. Σαν να λέμε οτι θα περιμένω να πάρω το καλύτερο αποτέλεσμα με τις στριμμένες αντιστάσεις με το φιτίλι σιλικόνης που έρχονται μαζί με κάποιους ατμοποιητές.
Για μένα, έχει ιδιαίτερη σημασία να υπάρχει πληθώρα επιλογών στο στήσιμο, με μονή ή διπλή αντίσταση, με βαμβάκι, με φυτίλι, με mesh, με κοτομπέικον, αέρα από το πλάι/κάτω/πάνω, με ότι στο καλό κυκλοφορεί τέλος πάντων, ώστε να έχω την δυνατότητα να πειραματιστώ και να βρω αυτό που μου αρέσει. Εκεί θα δείξει και ο ατμοποιητής τις πραγματικές του δυνατότητες. Εξάλλου Έλληνες είμαστε, έχουμε την πατέντα στο αίμα μας :)







 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 199 42398 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:02
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181667 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238805 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos