vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 2 χρήστες
Chris66, Jorge

Twitter

Melo by eleaf

Αποσυνδεδεμένος atmismos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πιο βίαιο στοιχείο της κοινωνίας είναι η άγνοια
    • Atmismos
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #60 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 05:17 »
Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να βγάλει κάποιο τεχνικό νόημα αλλά με παρόμοιο πιο φτηνό ατμοποιητή, τον Ijust2, δοκίμασα 4 διαφορετικές κεφαλές, 2 aspire, στα 0.5-0.6 και δεν αντεχόντουσαν ούτε για 1ml.  Σαν στρακαστρούκες ένα πράμα.  Τελικά για λίγο γύρισα στην αρχική της eleaf 0.3 και συνέχισα να ψάχνω για eleaf 0.5-0.6 μάταια.  Τελικά πήρα μια δεύτερη 0.3 και ήταν εξίσου καλή με την πρώτη.
Ξεντέριασα όλες τις άλλες κεφαλές και βρήκα καψίματα στις σχεδόν καινούργιες αντιστάσεις στις μεσαίες 2-3 σπείρες.  Καθάρισα το σίρμα, το τύλιξα προσεκτικά, τις έκαψα ξερές κι έβαλα μπαμπάκι.  Κανένα σκάσιμο.

Δικό μου συμπέρασμα ότι η Eleaf έχει καλύτερο έλεγχο ποιότητας κατασκευής της αντίστασης.  Οι αντιστάσεις ήταν καραποτισμένες πριν χρεισιμοποιηθούν απλά έχουν τεράστια hot-spot στη μέση.

Άμα βρεις το κόλπο να φτιάχνεις τις BVC σωστά και με τα γούστα σου τίποτα στην αγορά του έτοιμου δεν θα σε ικανοποιήσει ξανά.  Με την εμπειρία μου αυτή με τις αντιστάσεις της πολυδιαφημιζόμενης aspire ούτε τσάμπα δεν θα ασχολιόμουνα με κάτι δικό τους.

Τον δε Ijust2 που "λέει" 5.5ml εγώ τον καργάρω μέχρι που η μοναδική φυσαλίδα αέρα είναι ίσα με μια φακή και μέχρι το τελευταίο ml δεν αλλάζει σε τίποτα η συμπεριφορά και η γεύση.  Πρέπει δηλαδή να χωράει ίσα με 7-7.5.  Με την 0.3 και τον άπειρο αέρα που περνάει από μέσα του ρουφάς και βλέπεις την στάθμη να κατεβαίνει.

Αν γυρίσω ποτέ στο κάπνισμα μόνο maxi πούρα θα πλησιάζουν την αίσθηση και την ποσότητα.  Δε μπορώ να φανταστώ ότι ο melo/2 είναι χειρότεροι απ'το ijust2


Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #61 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 07:04 »
φιλε atmismos συμφωνω μαζι σου .   οι κεφαλες της eleaf για μενα ειναι πολυ καλυτερες των αλλων εταιριων

επισης ο ijust2 ειναι μακραν ο καλυτερος subohm αν και εχει τη μιση τιμη απο τους αλλους . ειναι πολυ καλυτερος και απο τον melo2 αν και περνουν τις ιδιες κεφαλες

Αποσυνδεδεμένος ioannis

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #62 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 11:00 »
παλι τα ιδια ρε παιδια !!!!! μου εχει σπασει τα νευρα ........μια φορα τη μερα  θα εχω σιγουρα πολυ υγρο στους αεραγωγους και στη βαση που παταει στη μπαταρια !!! γεμιζω με κλειστο αεραγωγο,σφιγγω αντισταση αλλα τιποτα!!! λετε να φταιει η αντισταση(0,3) με αυτη που μου ηρε στο κουτι?? το λαστιχο που παταει το γυαλι στη βαση σε εσας <<παιζει>>? δηλαδη να βγαινει ευκολα? το νυχι σκαλωνει αναμεσα στο γυαλι και στο inox και στη βαση και επανω??μια γνωμη καποιος? ειμαι ο μονος με τετοιο προβλημα? :confused1: :o :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος stroum

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 21:16 »
Ναι, το νύχι μπαίνει μεταξύ γυαλιού και ατσαλιού πάνω και κάτω. Αλλά το γυαλί τού Melo δεν  κουνιέται καθόλου, ούτε παίζει κάποιο από τα δύο λαστιχάκια τής δεξαμενής. Αν εννοείς αυτό που βρίσκεται κάτω στην βάση τού ατμοποιητή, γύρω από την αντίσταση, ναι αυτό φυσικά και "παίζει"  όταν  τον ξεβιδώσεις.( Το γυαλί, δεν έχω καταφέρει καν να το βγάλω).

Πρόβλημα υπερτροφοδοσίας είχα σποραδικά με τις κεφαλές τής eleaf.  Μια φορά εμφανίστηκε μόλις την δεύτερη μέρα χρήσης. Τελικά μετά από διάφορες προσπάθειες,απλά την πέταξα και λύθηκε το θέμα. (-4€) Το ίδιο μου συμβαίνει σποραδικά και στο gstank με το istick 40. Οι τελευταίες αντιστάσεις τής eleaf που αγόρασα γι' αυτό όμως  όμως λειτουργούν κανονικά,χωρίς υπερτροφοδοσίες και μπουρμπουλήθρες, μέχρι να παραδώσουν το πνεύμα. Στον melo χρησιμοποιώ πλέον τις αντιστάσεις 1,8 Ohmτής Aspire και δε μου έχει συμβεί ακόμα, ότι υγρό και να βάλω. Με τις δικές του όμως είχα πρόβλημα,  αλλά μικρότερο από εκείνο τού gs tank. Οι περισσότερες κεφαλές τής eleaf λειτούργησαν άψογα, ορισμένες όμως είχαν μια έφεση  στα υποβρύχια σπορ  ;D .

Μια λύση έχει αναφερθεί σε άλλο νήμα: Βγάλε το επιστόμιο και τίναξέ το στον νεροχύτη, όπως τα παλιά θερμόμετρα, για να φύγουν τα παραπανίσια υγρά. (προσοχή, λερώνει) Μετά κανε μια-δυο τζούρες με τέρμα ανοικτό τον αεραγωγό. Σε μια περίπτωση όπως είπα, σε εμένα δεν λειτούργησε ούτε το άνοιγμα, καθάρισμα, σφίξιμο τής κεφαλής, τίναγμα κλπ.και αναγκάστηκα να πετάξω την κεφαλή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2016, 15:55 από stroum »

Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #64 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 21:37 »
φιλε ioanni το προβλημα σου μαλλον ειναι στο λαστιχακι της βασης . αυτο ουτε κουνιεται ουτε βγαινει ευκολα.
το γυαλι και εγω δεν μπορεσα να το βγαλω οπως και ο stroum . αν εσυ το εκανες κοιτα τα ορινγκακια να ειναι και αυτα σταθερα

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #65 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 22:00 »
Eγω το ειχα το γυαλι βγαλει πολλακις. Την πρωτη φορα ειναι ΠΟΛΥ ζορικο για να μην σπασει.
Η υπερχειλιση γινεται μαλλον λογω υπερτροφοδοσιας, σταζει υγρο απο το κατω μερος της αντιστασης και γεμισει τον χωρο αναμεσα σε πολο και αεραγωγο, με αποτελεσμα να σταζει. Μου το ειχε κανει κι εμενα 1-2φορες.

Αποσυνδεδεμένος ioannis

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #66 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 22:37 »
Το γυαλί το έβγαλα πολύ δύσκολα τη πρωτη φορα για να τον πλύνω. Τα λάστιχα που πατανε στο γυαλι ειναι μια χαρα...... Το πρόβλημα μαλον ειναι οτι παιρναει υγρο απο την αντίσταση στη βαση του ατμοποιητη και απο εκει στο  αεραγωγο. Για λαστιχο, εννοώ αυτό στη βαση. Πάντως σε αυτο το διάστημα κατάλαβα οτι δεν είμαι για subohm Κ. Τ. Λ.    Aerotank mega με τις αντιστάσεις τις 1.2 η 1.6 και ξερό ψωμί!!! Δεν το χω........ Με έχει ζοριση η φαση με τα tc και ελαχιστα ohm.......... Δεν ευχαριστιεμαι το ατμισμα πλεον........ Με καιει το στηθος...... Πραγματα που δεν παθαινα ποτε..... Οπότε θα κανω δοκιμη της 1.8 aspire, 1,2 melo, τον triton rta που περιμενω και αν δεν.... Ξανα πισω στο παλιο παλιό, καλό και αγαπημενο μου aerotank!!!

Αποσυνδεδεμένος ioannis

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #67 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 00:26 »
Τι ni200 σγα ποσα βαττ και πόσους βαθμούς Κελσίου την δουλεύετε?

Αποσυνδεδεμένος ioannis

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 23:21 »
Λοιπών, εχω δυο εβδομάδες με τη 1.8 aspire triton και μπορώ να πω ότι είναι ότι καλύτερο βρηκα!! Πολύ ατμό και τζουρα σφιχτη οσο τι θελω. Συνιστάται για όσους θελουν σφιχτη τζούρα, αλλάζει τελείως ο μελο 2.

Αποσυνδεδεμένος prominentos

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 18:37 »
Καλησπέρα στην παρεα και από μενα Βασιλης λεγομαι και ρε παιδια καλος χρυσος ο melo αλλα όταν θυμαται..Δεν του εχω αλλαξει τπτ μεχρι στιγμης αλλα εχω καποια παραπονακια.2 μηνες ατμιζω και είμαι με ένα παραπονο γτ να συμπεριφέρεται ετσι ενώ εχω ακουσει αρκετα καλα πραγματάκια.Σκεφτειτε ότι εκει που ατμιζω κανονικα αν το αφισω ας πουμε για κανενα 15λεπτο λες και κολλαει,ρουφαω αλλα δεν λειτουργει τπτ.Ενω η μπαταρια μετραει κανονικα.Μηπως το εχετε συναντησει και εσεις..?

Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 19:00 »
ο πολος κανει επαφη ? δηλαδη εχεις ρευμα στον ατμοποιητη ?
αν οχι δοκιμασε σε αλλο μοντακι και αν δεν εχεις παιξε λιγο με τους πολους

Αποσυνδεδεμένος prominentos

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 19:08 »
Που και που δουλευει που σημαινει ότι κανει επαφη..Σκεψου ότι ηρθα στο μαγαζι στις 5 και ζητημα να εχω ατμισει 4 φορες.Το μεσημερι αλλαξα αντισταση και το γεμισα.Βγαλε ακρη.Με ειπαν ότι παιζει ρολο και η εξωτερικη θερμοκρασια.Αν κανεις αρκετη ωρα να ατμισεις κρυωνει η αντισταση.Ισχυει κατι τετοιο..?

Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 20:07 »
οχι δεν ισχυει τοσο ωστε να μην μπορεις να ατμισεις
απο οτι καταλαβα ο πολος κανει επαφη που και που οπως λες και συ .απο κει που το πηρες σιγουρα μπορουν να σε βοηθησουν , εγω θα πηγαινα αμεσως

Αποσυνδεδεμένος prominentos

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 20:14 »
Να σου πω και το άλλο.Ειναι ο δευτερος melo που παιρνω.πρωτος βγηκε ελαττωματικος.Γι'αυτο και εχω αρκετα παραπονα από τον συγκεκριμενο.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Καλημερα στην παρεα.Η απορια λυθηκε λοιπον.Φταιει το κουμπακι της μπαταριας.Δεν κανει καλη επαφη.Θελει να το πατας σε ενα συγκεκριμένο σημειο.Το περιεργο επομενως τωρα ειναι γτ σε 2 μηνες χαλασε το κουμπι της μπαταριας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2016, 11:26 από prominentos »

Αποσυνδεδεμένος ioannis

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 22:41 »
Αλλο πρόβλημα πάλι........ Σήμερα μου βγάζει συνέχεια no atomazer με το istick tc 60watt..... Ξεβιδωνο, μετά βιδωνο και ολα καλά..... Τι στο καλο είναι αυτό πάλι? Καμια γνωμη? Ο πόλος κανει επαφή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8826 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60462 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139268 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz