vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 3 χρήστες
mankar72, camber, vasilis27p

Twitter

Calix By Leo

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 24, 2015, 12:41 »
Καλησπέρα,έχω τον Calix απο την 2η ή 3η μέρα κυκλοφορίας του και μέχρι τώρα δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα το τζαμάκι.Θεωρώ όμως οτι η συγκεκριμένη επιλογή συγκόλησης μέταλλου και τζαμιού δεν είναι η καλύτερη,αυτό πρέπει να αλλάξει.Ήλπιζα οτι στο μέλλον θα βγεί κάποιο προστατευτικό του τζαμιού τύπου "the cage" αλλά απο ότι πληροφορήθηκα απο τον κατασκευαστή δεν χωράει κάποιος προστατευτικός σωλήνας και θα προβούν σε άλλη υλοποίηση,ενός αρκετά ανθεκτικού PMMA.


Το μοναδικό αρνητικό σημείο για μένα είναι αυτό,γιατί κατα τα υπόλοιπα πρόκειται για έναν ατμοποιητή με πολλές επιλογές και εξαιρετική απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος sakis242

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 28, 2015, 10:33 »
CALIX περίεργη μυρωδιά σαν μούχλα.θα ήθελα τη βοήθεια σας . Εχω τον Calix by Leo απο την πρώτη μερα κυκλοφοριας εδώ και δέκα μερες με το ίδιο υγρό που κανω εδώ και 3 χρονια όταν ατμιζω μου έρχετε μια οσμή κατι σαν μούχλα. Κανω συρμα ni200 σε Vaporshark rdna 40. Άλλαξα συρμα σε τιτάνιο και αφού τον εχω καθαρίσει με ότι μπορώ να φανταστώ ξύδια λεμόνια σόδα και εγώ δεν ξέρω ότι αυτή η άσχημη οσμή επα έρχετε στα 5 λεπτά ατμισματος. Εχει κι άλλος το ίδιο θέμα γιατι εγώ εχω φίλο που και αυτού νου  παρουσιάζει το ίδιο . Τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 28, 2015, 10:56 »
Λύσε τη φωλιά και καθάρισε την τρύπα εισαγωγής αέρα αφού βγάλεις το βιδάκι μήπως μάζεψε υπολείμματα υγρού εκεί. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο... Τσέκαρε και το βαμβάκι σου μήπως φταίει αυτό. Κάτι ανάλογο μου είχε συμβεί με τη Σοφία και τελικά οφείλονταν σε υπολείμματα που είχε μαζέψει μεταξύ πόλου και μονωτικού, αλλά μετά από μήνες χρήσης.

Αποσυνδεδεμένος sakis242

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 28, 2015, 11:00 »
Φιλε μου το εχω κανει δυο φορές αυτο τα εχω λύση όλα τίποτα πάλι τα ίδια. Με την Σοφία δεν είχα κανενα θέμα ίδιο υγρο ίδια σύρματα ίδιο βαμβάκι δούλευε τέλεια. Μέχρι να φανταστείς έβαλα και δουλέψa με Ni 200 την Σοφία στριμωγμένα  τα σύρματα περιμένοντας τον Calix και τέτοια θέματα δεν είχα.

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 28, 2015, 11:56 »
Μου έχει τύχη με υγρό της halo, το captain jack , στην εκπνοή να μου βγαίνει μυρωδιά κλεισούρας πολύ άσχημη. Αλαξα μπουκαλάκι χωρίς να αλάξω κάτι στον ατμοποιητή παρά μόνο βαμβάκι και όλα καλά. Βαμβάκι αλάζω σχεδόν κάθε μέρα που φουλάρω και το τανκάκι μου. Θέλω να πώ ότι μήπος έχεις πέσει σε περίεργη παρτίδα από το υγρό τπου ατμίζεις;

Αποσυνδεδεμένος sakis242

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 28, 2015, 13:41 »
Δεν ξέρω βρε φιλε μου σημερα έρχετε καινούργια παρτίδα απο Αγγλία κατευθείαν απο την ΜΑΜΑ εταιρεία. Ας ελπιζω ότι είναι αυτο. Βαμβάκι και εγώ κάθε μερα αλλαζω

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 15, 2015, 20:54 »
ss tank για τον Calix με χωρητικότητα 6 ml και περισσότερη στιβαρότητα.


http://www.byleo.eu/bl/el/calix/169-calix-ss-tube.html




Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 10, 2015, 15:54 »
Το SS τανκ για μένα είναι λίγο άκυρο, από την στιγμή που δεν μπορώ να δω την τροφοδοσία.  Ειδικά, από την στιγμή που το στήσιμο για το οποίο φημίζεται ο Calix (αυτό με στριμμένο τον πόλο ώστε να πλημμυρίζει υγρό) θέλει μεγάλη προσοχή στην τροφοδοσία.  Το γυαλί από την άλλη είναι κίνδυνος ατυχήματος (ήδη έχω αλλάξει ένα)  :D

Από στήσιμο πάντως, την καλύτερη γεύση την έχω πάρει με 30mm Kanthal, 3mm διάμετρο σπείρας, 8 σπείρες ~1.8Ω και στριμμένο τον πόλο.  Εκεί, όλα μου τα υγρά και κυρίως τα γλυκά απογειώθηκαν.

Θεωρώ τον Calix μέσα στην τριάδα των καλύτερων ατμο αλλά θα ήθελα λίγο περισσότερη προσοχή στην λεπτομέρεια (δεδομένου και την τιμή)

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 10, 2015, 17:31 »
Επειδή έτυχε να τον δω από κοντά (όχι όμως να τον ατμισω) αυτό που μπορώ να πω είναι πως απογοητεύτηκα από την ποιότητα κατασκευής. Μου φάνηκε πολύ λίγος για τα χρήματα του. Αυτός είναι και ο μοναδικος λόγος που δεν προχωρησα σε αγορά του. Θεωρώ πως όταν ζητάς ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό από τον πελάτη, πρέπει να δίνεις προσοχή και στη παραμικρή λεπτομέρεια. Από το φινιρισμα μέχρι τη συσκευασία. Είμαι σίγουρος πως δουλεύει πολύ καλά, αλλά μέχρι να σουλουπωθει κάπως, δεν...

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 23, 2015, 20:58 »
Φρέσκο review, με μια δόση ειρωνίας για το mouth to lung στην αρχή (το θεωρούν πεθαμένο οι αμερικάνοι), και με διθυράμβους και δάκρυα νοσταλγίας στο τέλος...χαχαχα... :))
Εμ ναι Jack...με τόσα σύννεφα, ξεχάσατε τι θα πει γεύση.
Δεν το έχω τον Calix, δεν ξέρω, αλλά μ αρέσει που υπάρχουμε κατασκευαστικά στον χάρτη του ατμίσματος, κι ας του την είπαν του LEO οτι είναι "φαρμακείο" στην τιμή οι αμερικάνοι. Όλοι ξέρουμε, τα πιο φθηνά στην Κίνα, αλλά μετά μην κλαιγόμαστε όταν δεν θα παράγεται τίποτα στον υπόλοιπο κόσμο.
Τίμη και δόξα στους τοπικούς μικροκατασκευαστές, και μεγάλους ρομαντικούς.

[youtube]tF-ShpOG86w[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 23, 2015, 23:01 »
Για το review δεν θα πω πολλά, συμφωνώ με τον Γιώργο στο σχόλιό του για το mouth to lung και την γεύση.


Εκεί που θα σταθώ είναι στα σχόλια στο youtube.  Ρε παιδιά, οι τύποι δεν ξέρουν τίποτε άλλο από σύννεφα και ντουμάνια και έρχεται κάποιος με ένα εργαλείο που βγάζει απίστευτη γεύση (που για μένα αυτό είναι το νόημα του ατμίσματος) και το χλευάζουν γιατί έχει αέρα από κάτω και δεν μπορούν να φουσκώνουν τα πνευμόνια τους.  Δεν ξέρω, τι να πω  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 23, 2015, 23:37 »
Οταν εχεις μαθει οτι ατμισμα σημαινει μηχανικο μοντ απο fasttech, ενα τυχαιο rda με δυο πολους στην μεση + πολυ αερα και ντουμανια στα 100 βατ με σκετη vg, ειναι λογικο να θεωρεις οτι ατμοποιητες οπως ο calix (και παλαιοτεροι οπως η σοφια κλπ) ειναι πεταμενα λεφτα και δεν προσφερουν τιποτα.
Εχουν ξεχασει οτι η απολαυση και αυτο που μας εκανε να φυγουμε απο το τσιγαρο ειναι το ΜΕΣΑ (χτυπημα, γευση κλπ) και νομιζουν οτι καλυτερο ειναι αυτο που βγαζει απλα πιο πολυ ατμο.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 24, 2015, 00:10 »
Όσο κι αν ακούγεται παροχημένο, πάλι Έλληνες θα δώσουν τα φώτα τους αργά ή γρήγορα. Που ακόμη και στους drippers, βαδίζουν περισσότερο προς την  ποιότητα γεύσης. Καλό και το hype με τα ντουμάνια και τα σύννεφα στο Θεό, αλλά θα έχει σύντομο βίο, τουλάχιστον σ αυτούς που ατμίζουν για να απολαμβάνουν, και όχι για να δείχνονται.

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 24, 2015, 00:10 »
Ο grimmgreen είναι ο αγαπημένος μου reviwer ,δεν ξέρω γιατί αλλα μου αρέσει το στυλ του  :thumpup:  .
Οσον αφορά το video ,περα απ το 1ο λεπτό που αναρωτιέται αν υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που ατμίζουν mouth2lung (αμερικάνοι......) στο τέλος εκθείασε τον calix και του έκανε φοβερή εντύπωση η κατασκευή , η γεύση κλπ...  :thumpup: :thumpup: :thumpup: .
Το μόνο που μου φάνηκε παράδοξο είνα ότι τον έστησε με αντίσταση 0,5 ohm και άτμιζε στα 41 watts (αμερικάνοι.....)  :eyesplash:
Οσον αφορά την τιμή που έκανε μια αναφορά ,νομίζω και στην Ελλάδα αρκετοι ατμιστές συμφωνήσαμε ότι η τιμή είναι λιγάκι τσιμπημένη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 24, 2015, 00:19 από Giwrgos sigma »

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 24, 2015, 00:32 »
Το review όντως ήταν καλό και στο τέλος εκθείασε τον Calix  :thumpup:


Εγώ στάθηκα στα σχόλια των χρηστών από κάτω όπου η πλειοψηφία έλεγε για cloud chasing, για παρωχημένο σύστημα παροχής αέρα (bottom feeding & no afc) και δεν στάθηκαν σε αυτό που (πολύ σωστά ανφέρει ο Nίκος) μας κράτησε στο άτμισμα και μακριά από το τσιγάρο, να απολαμβάνω υγρά σαν το Castle Long πχ (το οποίο είναι αμερικάνικο, go figure  :dontknow: ) όχι να βγάζω ντουμάνια  :nope:


Για την τιμή θα πω μόνο ότι όταν ο Κ4 έχει 150€, τα 120€ του Calix είναι ευκαιρία και αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη και δεν κρίνω κανενός τις επιλογές, για να μην παρεξηγηθώ.  Ήξερα ότι μεγάλο το ποσό, έκανα οικονομία και τον πήρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275978 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364