vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

165 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, grag, bloodlessz

Twitter

Calix By Leo

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Calix By Leo
« στις: Μαρτίου 14, 2015, 13:50 »
Από τον συντονισμό:
Μία ακόμη εκτενή παρουσίαση του Calix V2 nano μπορείτε να δείτε και
ΕΔΩ, από την Petra









Ένας RBA ατμοποιητής  βασισμένος στη φωλιά του Apollo  με τανκ χωρητικότητας 4,5 ml. Η διάμετρος του είναι   22mm  και το ύψος χωρίς drip tip και 510 connector  37,6 mm.  Όλος ο ατμοποιητης  είναι κατασκευασμένος από  SS304L , και το tank είναι  κατασκευασμένο από Quartz γυαλί.  Οι δύο στεφάνες στις άκρες του tube είναι κολλημένες  με κόλα πιστοποιημένη  ακόμα και για ιατρική χρήση.
Παρόλα αυτά επειδή χρησιμοποιείτε σε πολύ μικρή ποσότητα και μόνο μέσα από την μεταλλική στεφάνη δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με το υγρό. Ο κατασκευαστής προτείνει να μην χρησιμοποιούμε  οινόπνευμα ή ασετόν στο tube και να μην το βράζουμε.
Η πλήρωση  του υγρού  γίνεται  πολύ εύκολα ανοίγοντας την επάνω τάπα του tank, αφού πρώτα έχουμε κλείσει  την τροφοδοσία του υγρού ,  με λίγη προσοχή να μην συμπαρασύρουμε και την  καμπάνα μαζί  ξεβιδώνοντας.

Η τροφοδοσία αέρα γίνετε με δύο τρόπους:
Κύρια τροφοδοσία από τον 510 connector  όπου η ποσότητα του εισερχόμενου αέρα ρυθμίζεται  με μια βίδα που φωλιάζει μέσα στον  510.  Σε περίπτωση που χρησιμοποιούμε τον  Calix σε mod με δικιά του ρύθμιση αέρα μπορούμε να αφαιρέσουμε τελείως την βίδα αυτή.
Δεύτερη τροφοδοσία αέρα από το  drip tip για πνευμονικές τζούρες.

Το  drip tip διαιρείτε σε δύο μέρη  τα οποία έχουν  την τρύπα  που φαίνεται  στην Φώτο  για να μπορούμε να ρυθμίζουμε αν και πόσο αέρα θέλουμε να περνά.



Φυσικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε  μόνο το επάνω κομμάτι χωρίς τη ρύθμιση, ή οποιοδήποτε άλλο  drip tip  τις αρεσκείας μας.


Setup: παιχνίδι ατελείωτο.



Μπορούμε να φτιάξουμε από μία έως τρεις αντιστάσεις στη φωλιά με τις επάνω αντιστάσεις προς το κέντρο τις φωλιάς για να τροφοδοτούνται σωστά με αέρα, και όλα αυτά με δύο τρόπους.
Τα ανοίγματα τις φωλιάς να είναι ευθυγραμμισμένα με τις τρύπες εισαγωγής  υγρού ή να γυρίσουμε λίγο ακόμα τη φωλιά και τα ανοίγματα να απομακρυνθούν από αυτές.
Στη πρώτη περίπτωση έχουμε ένα  λιγότερο απαιτητικό  στήσιμο με καλή τροφοδοσία πάντα,   χωρίς ιδιαίτερη προσοχή στο πόσο ανοίγουμε την καμπάνα για να ρυθμίσουμε την εισαγωγή υγρού  αν και σχεδόν ποτέ δεν χρειάζεται να ανοίξουμε πολύ.
Στη δεύτερη περίπτωση θέλει πολύ λιγότερο άνοιγμα η τροφοδοσία, το υγρό κυκλοφορεί μέσα στη βάση αφού δεν  μπλοκάρουμε τις τρύπες με  όποιο υλικό έχουμε επιλέξει για τη αντίσταση     (βαμβάκι, φυτίλι κλπ).  Εδώ υπάρχει  μια  λεπτή ισορροπία στη ρύθμιση υγρού, την πυκνότητα του,  (pg-vg) και την ρύθμιση αέρα.

Δεν θέλει και πολύ προσπάθεια απλά λίγη προσοχή και μετά από δύο τρία στησίματα γίνεται μόνο του.  Aξίζει όμως τον κόπο γιατί έτσι ο ατμοποιητής  γίνεται  Apollo με tank.
Η γεύση εδώ πραγματικά απογειώνεται.

Τον ατμιζω εδώ και δύο μέρες και μόνο θετικά έχω να πω.  Μετά  από 3 μήνες με τον Apollo τον στήνω με τον δεύτερο τρόπο που ανέφερα, μόνη αντίσταση πάντα μέσα στη φωλιά,  και πραγματικά είναι πολύ κοντά ο ένας στον άλλο. Την ρύθμιση αέρα δεν την χρησιμοποιώ γιατί ατμίζω με Mecha οπότε ρυθμίζω τον αέρα από εκεί.


Καλά ατμίσματα.

edit: Τα video παρουσίασης του Calix συγκεντρωμένα

[youtube]yQs-5qtJUK0[/youtube]

[youtube]f9qVKUM5TYo[/youtube]

[youtube]Js5D5L6_qhA[/youtube]

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2016, 23:43 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 14, 2015, 14:05 »
Μόλις παρέλαβα κι εγώ και έκανα το πρώτο μου στήσιμο μονή αντίσταση 1.4 με 25αρι kanthal. Η απόδοση αναμενόμενη.. καλό ντουμάνι χτύπημα και άριστη γεύση, όπως έχουμε συνηθίσει από τον Leo. Δεν θέλω να γράψω πολλά γιατί είναι νωρίς ακόμα, απλά θα αναφέρω τον προβληματισμό μου για το τζαμάκι το οποίο μου δίνει την αίσθηση ότι θα σπάσει για πλάκα και για τα μεταλικά κομμάτια τα οποία έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ λεπτά. Μπορεί βέβαια αυτό να είναι δική μου εντύπωση γιατί έχω συνηθίσει σε πιο στιβαρές κατασκευές.. οπότε θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος dodos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 14, 2015, 15:26 »
Αντε, να δοκιμασετε οι κάτοχοι να μας πειτε εντυπώσεις. Προσωπικα που τον ειδα και δοκιμασα στο replace smoke μια χαρα μου φανηκε! Δεν εμεινε ουτε ενας! Και η τιμη ok. Oχι τιποτε άλλο αλλα εχουμε κανει μαγκες τους ξενους. Αν κατι είναι εφαμιλο ή και καλυτερο από τα ξενα, προτιμω ελληνικο. Μπραβο στον Leo!

Αποσυνδεδεμένος geozero

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 15, 2015, 01:57 »
εχοντας δοκιμασει σχεδον ολους τους ατμοποιητες που κυκλοφορουν και κανοντας τον τελευταιο μηνα μονο μηδενικη σε ντριπερ (και αυτη πολυ περιορισμενη στα 1μλ ανα 2 μερες)....αυτος ο ατμοποιητης με ξαναβαζει στο παιχνιδι να ατμισω "συστηματικα" διοτι ειναι αυτο που εψαχνα...ενας απολο με τανκ..θα τον αποκτησω και εγω τις επομενες μερες και θα επανελθω με εντυπωσεις.




συγχαρητηρια στον κατασκευαστη του.μας εχει κανει περιφανους και θα συνεχισει να μας εκπλησσει απο οτι φαινεται.

Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 15, 2015, 19:44 »
Τι γίνετε; δεν τον έχει δοκιμάσει κανείς ακόμα. Σχόλια δε βλέπω

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 21, 2015, 10:41 »
Μία βδομάδα με τον Κάλυξ και έχει εκτοπίσει όλους του άλλους... Ακόμα και τη Σοφούλα που είναι ο αγαπημένος μου εδώ και 1.5 χρόνο.
Απίστευτη γεύση. Δοκίμασα 5 υγρά, 3 γλυκά και 2 καπνικά. Τα γλυκά τα απογείωσε με διαφορά, στα καπνικά πήρα μια τελείως διαφορετική νότα του υγρού. Στη λειτουργία ως ντρίπερ με τανκ το αποτέλεσμα ήταν ένα κλικ πιο πάνω.
Το στήσιμο είναι παιχνιδάκι και γενικά η λειτουργία του πολύ εύκολη και άνετη.
Η ρύθμιση του αέρα δίνει μεγάλο εύρος, από πολύ αεράτη τζούρα ως πολύ σφιχτή (μιλάω για τη ρύθμιση του πόλου). Η ρύθμιση από το επιστόμιο δεν μου άρεσε γιατί μου μείωσε τη γεύση και έκανε  αρκετά δροσερό τον ατμό, δεν ξέρω όμως πως θα ήταν σε πολλά βατ γιατί δεν τον δούλεψα πάνω από 12.
Διαρροές δεν είχα πέρα από την κλασική σταγόνα στον πόλο. Υπερτροφοδοσία μου έκανε ελαφρώς καθώς μειώνεται η  στάθμη στο τανκ, αλλά αντιμετωπίζεται άμεσα με τη ρύθμιση της καμπάνας.
Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι κάποια στιγμή καθώς έκλεισα την καμπάνα για να γεμίσω την έσφιξα λίγο παραπάνω και μετά δεν γυρνούσε από το ντριπ τιπ.

Αποσυνδεδεμένος markos78

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 31, 2015, 18:14 »
Τον πήρα και γώ τελικά και μόνο καλά λόγια δέν έχω να πώ.

Εκτός του ότι το φινίρισμα του είναι απαράδεκτο για ένα προιόν τέτοια αξίας (ας πούμε ότι το παραβλέπω αυτό),
ο ατμοποιητής απο την πρώτη στιγμή είχε σημαντικές διαρροές απο το σημείο που είναι η κόληση του τάνκ με το δαχτυλίδι.
Ευτυχώς μου τον αλάξανε απο το κατάστημα,αλλά μετά απο 2 ημέρες μία απο τα ίδια.Τελικά τον επέστρεψα πίσω και πήρα ένα Kayfun V4 και ησύχασα!

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 18, 2015, 12:34 »
 markos 78 και εγω ειχα παρομοια αλλα χειροτερη εμπειρια.
 Και εγω θα μπορουσα να παραβλεψω το κακο φινιρισμα και την απιστευτη εργοστασιακη λαδιλα που μου θυμισανε εναν κλωνο που ειχα παρει και τον επεστρεψα, αλλα δεν μπορω να συγχωρησω οτι μου ξεκολλησε το τανκ απο την πρωτη μερα!
 Τελικα η ιδεα να κολλησει το γυαλι πανω στο μεταλλο δεν πρεπει να ειναι και η καλυτερη.
 Δεν εκανα καν τον κοπο να μου αντικαταστησουν το τανκ, τον επεστρεψα την αλλη μερα και ζητησα επιστροφη χρηματων, μπραβο στην replacesmoke που το εκανε αμεσα χωρις αντιρρηση

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 22, 2015, 17:43 »
Μου κάνουν ιδιαίτερη εντύπωση τα αρνητικά σχόλια των δύο συνατμιστών, όχι φυσικά γιατί δεν τους πιστεύω αλλά γιατί από τον συγκεκριμένο κατασκευαστή δεν περίμενα τέτοιες αστοχίες. Προσωπικά δεν τον έχω ούτε τον έχω δει από κοντά. Αναμένω εναγωνίως σχόλια από άλλους κατόχους. Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν να τον αγοράσω αλλά μάλλον θα περιμένω να δω και άλλες γνώμες συνατμιστών.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 22, 2015, 20:10 »
Όταν έπιασα τον Calix πρώτη φορά στα χέρια μου απογοητεύτηκα... μου έδωσε την αίσθηση του φτηνού ως προς την εικόνα και το μέταλλο. Ένιωσα ότι θα σπάσει, θα στραβώσει, θα ξεκολλήσει το τανκ κτλ.  Μετά τον έστησα, άτμισα και το ξεπέρασα... η απόδοσή του είναι άπαιχτη και ένα μήνα τώρα ελάχιστα άτμισα με άλλους.
Όμως προχτές έπεσε και έγινε κομμάτια και τώρα περιμένω να βγουν ανταλλακτικά τανκάκια... Το ότι δεν υπάρχουν με στράβωσε άσχημα είναι η αλήθεια.
Ο ατμοποιητής έχει πρόβλημα με το τανκ, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο... κατά τα λοιπά είναι απίστευτος.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 22, 2015, 23:20 »
Aleksis36 μαλλον δεν εχουν τανκακια γιατι τα δωσανε σε αυτους που τους εβγαλε προβλημα, σαν τον δικο μου.
 Οταν τον επεστρεψα ρωτησα και μου ειπε ο πωλητης οτι μονο 2 ( και εγω τριτος) βγαλανε προβλημα στις 2 βδομαδες που πουλουσε τον καλιξ, μου εδειξε μαλιστα και 2 που ειχε καβαντζα για παρομοιες περιπτωσεις.
 Κριμα παντως γιατι ειχε ενα σωρο καινοτομιες, μακαρι οι επομενοι να ειναι πιο τυχεροι απο μενα η να βγαλει καποιο update και να διορθωνει το προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 22, 2015, 23:28 »
Νομίζω ένα ss τανκ θα ήταν μια καλή λύση, εγώ πάντως, όσο κι αν μ' αρέσει το γυαλί θα το ήθελα

Αποσυνδεδεμένος chainvaper

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 22, 2015, 23:31 »
Είμαι ατμιστής περίπου 3 χρόνια. Γράφτηκα στο forum για να παρακολουθώ τις εξελίξεις στο ΗΤ. Διαβάζω πολύ αλλά δεν γράφω. Αυτά όμως που γράφονται παραπάνω με αναγκάζουν να γράψω διότι έχω πλήρως αντίθετη γνώμη με τους παραπάνω συνατμιστές, και νιώθω την ανάγκη να εκφέρω τη γνώμη μου. Έχω τον CALIX από την επόμενη της παρουσίασης του. Τον χρησιμοποιώ μόνιμα και καθημερινά από τότε. Όχι μόνο δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό, αλλά δηλώνω ότι είναι ότι καλλίτερο έχω ατμίσει. Το ότι στους συνατμιστές δημιούργησε πρόβλημα το τζαμάκι, (εάν ακολουθηθήκαν οι οδηγίες του κατασκευαστή),  μπορεί να οφείλεται σε αστοχία στην οποία θα πρέπει να βάλουμε ποσοστό για όσους έχουν πουληθεί, και πιστεύω ότι έχουν πουληθεί αρκετοί γιατί είδα ότι ο κατασκευαστής είναι out of stock. Όσον αφορά το φινίρισμα είναι θέμα γούστου γιατί ο kayfun που έχω, (είναι στο συρτάρι μετά την αγορά του CALIX), είναι σαν να έμεινε όπως βγήκε από το CNC. Για λαδίλα δεν το συζητώ γιατί  απλά τον ξέπλυνα και τον έστησα χωρίς ίχνος μυρωδιάς. Το ίδιο είχα κάνει και με τη ΣΟΦΙΑ από τον ίδιο κατασκευαστή. Δεν αντιπαρατίθεμαι με τους συνατμιστές, αλλά διαπιστώνω πόσο διαφορετικές μπορεί να είναι οι απόψεις για ένα προϊόν.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 22, 2015, 23:39 »
Όντως κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι τον παρέλαβα πεντακάθαρο. Το φινίρισμα δεν με απασχόλησε αφού τον άτμισα γιατί το επισκίασε η φοβερή του απόδοση, και για να λέμε και του στραβού το δίκιο δεν έχει και κάτι τραγικό.. απλά θα μπορούσε να είναι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix By Leo
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 23, 2015, 02:37 »
Chainvaper εχει μεγαλη αξια στα φορουμ να παιρνουμε πληροφοριες για πρόβληματα που μπορει να μας τυχουν, αν στην πρωτη κιολας σελιδα βρεθηκαν πανω απο ενας με προβληματα δεν ειναι τυχαιο.
Λες οτι διαφωνεις με οσους εκφερανε αρνητικη γνωμη, πως μπορεις να διαφωνησεις με το οτι ξεκολλησε το τζαμι?
Ποσο υποκειμενικο ειναι το κακο φινιρισμα οταν ενας νεος στον χωρο, οπως εγω(3.5 μηνες), το εντοπιζει αμεσως?
Οσο για τη μαυριλα, εξωτερικα καθαρο ητανε, στα στενα σημεια οπως την καμιναδα εβαλες τιποτε να το καθαρισεις η απλα το ξεπλυνες? Εγω εβαλα τα ειδικα για πιπες καθαριστικα, αυτα που εσωτερικα εχουν συρμα και εξω βαμβακι και βγηκανε καταμαυρα.
 Οπως θα παρατηρησες δεν ειπα τιποτε αρνητικο για τη γευση γιατι αυτη ηταν ο λογος που τον αγορασα, τον δοκιμασα στο μαγαζι και αμεσα τον πηρα.
 Απλα ενιωσα την υποχρεωση να ενημερωσω για ολα τα υπολοιπα, ο νεος αγοραστης πρεπει να αποφασισει εχοντας γνωση απο τις εμπειριες ολων μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2015, 16:56 από Tolis RBA »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9449 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364