vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, vougiouklakis, dkostas, Lazy Dog

Twitter

Φορολογια η οχι στο ΗΤ?

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 22:56 »
Φιλε μου εγω μαζι σου ειμαι,το θεμα ειναι οτι αν γινει κατι,θα γινει παγκοσμια.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 23:01 »
Μωρέ όλοι μαζί είμαστε, δεν τίθεται θέμα, αλλά να σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο παγκόσμιας συμφωνίας για την φορολογική εξόντωση του ατμισμού είναι υπερβολικό νομίζω :o

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 23:05 »
Ποιος μιλησε για εξοντωση?Μπιζνα πεστο να εισαι μεσα,οταν ανεβαινε το κτ υπηρχε εξοντωση?Δε νομιζω.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 23:23 »
Αποπειρες για φορολογηση του ΗΤ γινονται εδω και πολυ καιρο. Η σταση μας πρεπει να ειναι ενεργητικη στις οποιες προσπαθειες οργανονται για την απορριψη τετοιων μετρων. Δεν βοηθα καθολου το να λεμε μοιρολατρικα οτι ουτως ή αλλως θα μπουν φοροι ο,τι και να κανουμε και οτι ολα μπιζνα ειναι και απλα να περιμενουμε να δουμε ποσο θα μας τον χωσουνε και αν και ποσο θα μας πονεσει. Οι φοροι δεν πεφτουν απο τον ουρανο ως αλλη θεια δικη. Καποιοι τους βαζουν και για συγκεκριμενους λογους. Αν δεν αντιδρασουμε, αν δεν οργανωθουμε σε παγκοσμια κλιμακα, αν δεν φωναξουμε τα αυτονοητα, ε τοτε ναι, και φοροι θα μπουν και θα μας πονεσει και θα κλαψουριζουμε σε καποια διαδικτυακη γωνια για την αδικη κενωνια και τους κακους που μας τον φορεσανε και παλι! Ας ειμαστε λοιπον με ανοιχτα ματια και αυτια και να συμμετεχουμε οπως μπορουμε σε οποιες προσπαθειες γινονται για να κρατηθει το ΗΤ οσο το δυνατον φθηνοτερο και ελευθερο, πρωτα για την υγεια ολων των καπνιστων και κατοπιν για την τσεπη μας.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 00:25 »
Δε νομίζω ότι χρειάζεται να φορολογηθούν οι συσκευές. Κατάργηση των DIY υγρών, κυκλοφορία μόνο έτοιμων υγρών σε μπουκαλάκια των 10 ml. Έστω ότι το μπουκαλάκι, με το φόρο, φτάνει στα 10€. Κάποιος που κάνει 5 ml την ημέρα, θα θέλει 5€ την ημέρα, μόνο για τα υγρά. Δηλαδή κόστος μεγαλύτερο από το Κ.Τ.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 00:52 »
Πώς να γίνει κατάργηση των diy όταν έχεις αρωματικά για τροφή, φυτική γλυκερινη, προπυλενικη γλυκερινη και ενεσιμο νερό;
Αυτά είναι στο diy και η νικοτίνη.

Για υποκατάστατο της νικοτίνης σαν αρρωστακια που είμαστε, μπορεί απλά να βγει κάτι άλλο που να δίνει χτύπημα.
Μενθολη; Καφεΐνη; Κάποια ουσία που χρησιμοποιείται ήδη σε αρώματα; Κάποιο υποπροϊόν νικοτίνης; Του καπνού; Όλα αυτά και άλλα τόσα μαζί;
Δεν έχω ιδέα.

Δεν μπορώ να πιστέψω πάντως ότι κάποιος δεν θα καταφέρει να αντικαταστήσει την νικοτίνη για την δική μας χρήση τουλάχιστον.

Μπορεί σε κάποιους να φαίνονται περίεργα τα παραπάνω, αλλά μην ξεχνάτε πόσο περίεργο θα ακουγόταν σε κάποιον 10-15 χρόνια πριν ότι θα στρίβει σύρματα & θα περνάει βαμβακιά σε μια σωλήνα με μπαταρία,  θα ρουφάει vg/pg με άρωμα Κρόκου Κοζάνης και ΕΤΣΙ θα κόψει το τσιγάρο...!

Άποψη μου απλά φυσικά. Δεν είμαι επιστήμονας ούτε ειδικός :)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 01:22 »
- Τι έχουμε για σήμερα, παιδί μου;
- Τίποτα το σπουδαίο. Να φορολογηθούν τα ΗΤ;
- Βεβαίως και να φορολογηθούν, παιδί μου. Τι είναι πάλι αυτά;
- Κύριε ευρωβουλευτά, δεν ξέρετε τι είναι και ψηφίζετε να φορολογηθούν;
- Δεν ξέρεις ότι εκεί που σταματά η λογική αρχίζει η πολιτική, παιδί μου;
- Το κατάλαβα... με τον καιρό...
- Λοιπόν; Τι είναι τα ΗΤ; ΕΤ phone home, μήπως;
- Όχι. Είναι συσκευές που ατμοποιούν υγρά με νικοτίνη, ώστε ο παλιός καπνιστής να παίρνει τη δόση του χωρίς να καπνίζει και να παίρνει ο οργανισμός του χιλιάδες βλαβερές και καρκινογόνες ουσίες.
- Καλό ακούγεται, παιδί μου. Αλλά, δεν μου λες, εξαντλήθηκαν τα υπόλοιπα επιχειρήματα; Το κατά  κεφαλήν εισόδημα, που μειώθηκε στα 3,8% του ΑΕΠ ή ανέβηκε στα 2,4% του ακαθάριστου εθνικού προϊόντος; Τα spreads, που από Β3 μας υποβάθμισαν σε Β4; Τα ομόλογα, που ενώ έχουν προοπτική 2,6 θα την ανεβάσουν στα 3,8, αν η πολιτική μας μείνει ως έχει, ενώ ίσως και να πέσουν στο 1,5 αν ακολουθήσουμε το μοντέλο της Ισλανδίας; Το μείον των ασφαλιστικών ταμείων που θα γίνει λιγότερο μείον αν το κατά κεφαλήν...
- Συγγνώμη για την διακοπή, κύριε. Το θέμα αφορά ένα μικρό ποσοστό...
- Μικρό ποσοστό; Τότε γιατί με απασχολείς με αυτό, παιδί μου;
- Το οποίο αυξάνεται με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου...
- Α, αυξάνεται, άρα και οι ψήφοι... Αλλά, τι είναι αυτή η γεωμετρική άνοδος, πώς την είπες; Πού την έμαθες;
- Στο σχολείο και...
- Αχα... είδες πώς ανεβαίνει η παιδεία, παιδί μου;
-... το οποίο μικρό ποσοστό λοιπόν μεγαλώνει...
- Ε, να το φορολογήσουμε τότε...
- Τι ακριβώς;
- Τη νικοτίνη. Το πιο σίγουρο.
- Ναι, αλλά υπάρχουν και άλλα. Μπαταριοθήκες, ατμοποιητές, επιστόμια, φορτιστές...
- Να τα φορολογήσουμε και αυτά...
- Δεν είναι εύκολο. Αρκετά έρχονται από Κϊνα..
- Πολύ ωραία. Πότε έχουμε εκλογές;
- Σε 30 μήνες.
- Θαυμάσια. Θύμισέ μου τότε να πω: "και ΝΑΙ... θα προσλάβουμε άτομα στο τελωνείο για να ψάξουν να βρουν πού πάνε τα δέματα και..."
- Δεν είμαστε στην Ελλάδα, κύριε.
- Όπου κι αν είμαστε... το ξέρεις ότι είσαι πολύ όμορφη σήμερα;



Όση ώρα η κάμερα το παίζει διακριτική και κοιτάζει το λαμπατέρ...
Το ΗΤ θα φορολογηθεί
αν το αποφασίσουν οι Μεγάλοι (το αν είναι βέβαιο)
όταν εξαντληθούν τα υπάρχοντα μέσα ξεζουμίσματος

Εμείς, αν γίνει αυτό, να ζητήσουμε ανταλλάγματα: έλεγχο-π.χ. (διεθνή) και ό,τι θεωρεί ο καθείς αναγκαίο.
Αν είναι να χάσεις κάτι, μην το απολαύσεις χάνοντάς το.
Ο ατμός είναι ένα "πιάτο" που τρώγεται χλιαρό-ζεστό.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 08:00 »

Όχι φίλε, δεν το βλέπω τόσο απλό. Το μοντ που παίρνω από δω είναι ένα μηχανηματάκι που εγώ ας πούμε το χρησιμοποιώ για να φορτίζω το κινητό μου και ήδη επιβαρύνεται με φπα 23%. Με τι άλλου είδους φόρο μπορεί να επιβαρυνθεί?Αν το πάρω από την Κίνα, τότε πληρώνω τον κινέζικο φόρο, όχι τον ελληνικό ή κάποιον ευρωπαϊκό.Κάνω κάπου λάθος? :hmmm:
Νομιζεις πως μπορεις να φερεις κινεζικα τσιγαρα (για τα κανονικα μιλαω)  χωρις να δεχτεις τις συνεπειες;
Θα απαγορευτει και η εισαγωγη τους καθως θα θεωρουνται αφορολογητα!!! Νικοτινουλα κανενα ζητημα δεν υφισταται. Το θεωρουν ειδος καπνου και θα μπει ΕΦΚ και σε αυτο. Και μετα αντε ρωτα στο e-kapnisma.gr που θα μπορεις να αγορασεις νικοτινουλα αφορολογητη...σβησιμο ποστ και ban γιατι θα θεωρειται παρανομο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2015, 08:06 από Vamire »

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 08:35 »
Δεν το προλαβαν το Η.Τ., επρεπε να το "στριμωξουν" οταν ηταν ακομα μικρο, τωρα εχουν βγει εκατονταδες-χλιαδες πραγματακια, τι να πρωτο φορολογησουν λοιπον;


Η νικοτινη και τα υγα ατμισης ειναι ευκολη δουλεια, γιατι θα επιβαλατε φορος στην εταιρια παραγωγης και οποτε δεν τιθεται θεμα περι αποφυγης. Αλλα και παλι υπαρχει η νικοτινη, υπαρχουν τα αρωματα (που παντα υπηρχαν, απλα τωρα τα βαζουν και στα υγρα ατμισης), θα την βρουμε την ακρη.


Ειναι να μην υπαρχει κριση, ετσι και υπαρχει δυσκολα τα πραγματα, εδω γνωριζω ενα σωρο κοσμο που αγοραζει καπνο απο το χωραφι, τι ψαχνεις να βρεις!

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 08:46 »
Υπάρχει παράλληλα η casaa Που υπερασπίζεται έναντι της FDA και  με λίγα λόγια οτι εφόσον το ΗΤ ειναι καλό δεν χρειάζεται να υποστεί ρυθμίσεις.
Ρύθμιση μπορεί να είναι και όπως δείχνει σε κάποιες χώρες που έχει απαγορευτεί και το εμπόριο υγρών ανω των 10ml αν δεν κάνω λάθος -δεν εχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, μόνο αναφορικά τα έχω διαβάσει ολα αυτά με το regulation/ρυθμιση- όπως λέει η casaa να επιβληθει στο τέλος και η χρήση μονο cartidges , για παράδειγμα. Οσο υπάρχει επικινδυνότητα θα υπάρχει και ρύθμιση και κόστος για αυτή οπότε και φόροι, είναι το συμπέρασμα απο τις συνδιαλλαγές τους.
Ο Busardo Υποτίθεται οτι δρα διακαώς υπέρ της Casaa, μαζί με κάποιους κατασκευαστές και σε συνεννόηση με την fda
Δεν ξέρω αν μετέδωσα το σκεπτικό, αλλα αν ασχοληθεί κανεις με τα παραπάνω θα τα κατανοήσει καλύτερα, και τις διάφορες τάσεις που κυριαρχουν ή στις οποίες ειναι το ιδανικό να καταλήξουν οι κατασκευαστές, ωστε το ΗΤ να μην υποστει ρυθμίσεις.

http://casaa.org/deeming_regulations.html
http://blog.casaa.org/search/label/FDA

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 11:39 »
(Πάντα θα υπάρχει και μία άλλη εκδοχή)

Υπουργείο Οικονομικών.
Γραφείο Υπουργού.

-Τι είναι αυτό παιδίμου.?
-Ο φάκελλος για τη φορολόγηση του η.τ. κύριε Υπουργέ.
-Ναι κοίτα Κωστάκη αποφάσισα να ανεβάσουμε κατά 200% τη φορολογία υγρής νικοτίνης.
-Μάλιστα κύριε Υπουργέ κάτι άλλο.?
-Κοιτα θα βάλουμε κάποια μικρή φορολογία στα αρώματα και κατά 100% σε όλα τα εισαγόμενα η.τ.
-Μάλιστα κύριε Υπουργέ αλλά με την άνοδο μήπως μειωθούν τα έσοδα.
-Και γιατί να μειωθούν τα έσοδα παιδί μου.
-Να μήπως οι μεγάλες αυξήσεις είναι αποτρεπτικές και κάποιοι ατμιστές το σταματήσουν.?
-Και γιατί να το σταματήσουν στην Αμερική την εποχή της ποτοαπαγόρευσης μειώθηκε η κατανάλωση
οινοπνευματοδών ποτών.??
-Όχι  κ.Υπουργέ αυξήθηκε.
-Εδώ όταν ανεβάζουμε τη φορολογία στα τσιγάρα μειώνεται η κατανάλωση.
-Όχι κ. Υπουργέ αυξάνεται.
-Όταν ανεβάζουμε τη φορολογία στα ποτά μειώνεται η κατανάλωση.
Όχι κ. Υπουργέ αυξάνεται.
Έ τότε το ίδιο θα γίνει και με το η.τ.

-Και τι θαγίνει στις επόμενες εκλογές κ. Υπουργέ με τους δυσαρεστημένους ατμιστές.? Δεν υπάρχει
κίνδυνος να ψηφίσουν τους αντιπάλους.?
-Υπάρχει αλλά εμένα σκασίλα μου.Δεν είμαι βουλευτής να περιμένω σταυρούς.Εξωκοινοβουλευτικός
είμαι και αν αυξήσω τα έσοδα θα πάρω και μπόνους.Επίσης αν στις εκλογές βγούνε οι άλλοι πιθανώς
θα με φωνάξουν και αυτοί στην κυβέρνησή τους γιατί θα δούνε ότι είμαι πετυχημένος με αυξημένες
εισπράξεις στη θητεία μου.

-Ωραία κ.Υπουργέ με θέλετε κάτι άλλο.?
-Φεύγοντας στείλε μου το Λιλάκι και να μην με ενοχλήσει κανείς.Έχω να της υπαγορεύσω κάτι
"καυτές" επιστολές.
-Μάλιστα κ. Υπουργέ "κατάλαβα"

 :) ;)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 11:50 »
Νομιζεις πως μπορεις να φερεις κινεζικα τσιγαρα (για τα κανονικα μιλαω)  χωρις να δεχτεις τις συνεπειες;
Θα απαγορευτει και η εισαγωγη τους καθως θα θεωρουνται αφορολογητα!!!

Ρε φίλε, καταλαβαίνεις τι διαβάζεις στην παράθεση που έκανες και μου απαντάς αυτό?
Ποια εισαγωγή θα απαγορευτεί? Στα μοντάκια? Δεν θα μπορούμε να παραγγείλουμε μοντάκι από το εξωτερικό δηλαδή?
Με την ίδια λογική δεν θα μπορούμε να παραγγείλουμε και cd  :o

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 16:52 »

Ουτε  το ρε σου επιτρέπω ούτε το φιλέ.
Δεν θα μπορείς να παραγγείλεις τίποτα με οτι αφορά το η.τ. καθώς θα θεωρούνται προϊόντα καπνού. Όπου μπαίνει ο εφκ απαγορεύεται ρητά με βαση νόμου οι παραγγελίες εξωτερικού δίχως την καταβολή του εφκ.
 Οπου θα μπει ο εφκ ξεχνάς εισαγωγές. Στα CD δεν υφίσταται εφκ.

Sent from my LG-E986 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 17:20 »
Δεν θα πωλουνται ως προιοντα καπνου. Οπως και στο eBay τωρα πωλουνται με αλλο τιτλο αφου η πολιτικη του eBay ηδη απαγορευει προιοντα καπνου. Ασε που την εχουν χαλαρωσει κιολας.
 Και οι αναπτηρες σχετιζονται με το τσιγαρο. Τους απαγορευουν?
Αλλο. Αν δηλαδη παραγγειλω τσιγαρα απο Κινα που εχουν εφκ τι θα γινει? Αν το καταλαβουν στο τελωνειο το πολυ πολυ να το κατασχουν. Η εχεις την εντυπωση οτι δεν διακινουνται προιοντα που εχουν εφκ? Θα παραγγειλεις 1 μοντακι αντε 2 μεσα σε ενα χρονο και θα ξερει κανεις τι εχει μεσα το δεμα!  Ειναι σα να απαγορευεις το download mp3.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φορολογια η οχι στο ΗΤ?
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 18:00 »
Ολα αυτα που λες ανοικουν σε ενα φανταστικό κόσμο  δικαιοσύνης  ;)
Η πραγματικοτητα ειναι αρκετα διαφορετικη και η μεχρι τωρα συντομη ιστορια του η.τ. εχει δειξει πως δεν τρεφουν καμια συμπαθεια προς το η.τ.


Τα λεμε το 2016 που θα αρχιζει να εφαρμοζεται και το περσινο νομοσχεδιο. :bye:
Μεχρι τοτε καλα ατμισματα να εχουμε :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34992 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557667 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9165 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364