vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

RTA vs RBA vs RDA

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
RTA vs RBA vs RDA
« στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 16:27 »
Καλησπέρα σε όλους,
ρε παιδιά έχω μπερδευτεί ποιες είναι οι διαφορές?
Ποίος αποδίδει καλύτερα?
Ποιος είναι πιο εύχρηστος?
RTA=RBA?
Rda= συνεχώς πότισμα?

Αποσυνδεδεμένος tomar tarif

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RTA vs RBA vs RDA
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 16:37 »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RTA vs RBA vs RDA
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 17:30 »
Όλοι αποδίδουν διαφορετικά.

RBA - ReBuildable Atomizer - Επισκευάσιμος Ατμοποιητής. Περιλαμβάνει RDA και RTA
RDA - Rebuildable Dripping Atomizer - Επισκευάσιμος Ατμοποιητής για dripping.
RTA - Rebuildable Tank Atomizer - Επισκευάσιμος  Ατμοποιητής με τανκ

RDA - Οι drippers είναι πιο απλές κατασκευές οπότε και πιο εύκολο να λειτουργήσουν καλά.
+Λειτουργούν με οποιοδοίποτε υγρό, πυκνό, αραιό, γλυκό, απαλό κτλ.
+Καλή γεύση
+Καλό ντουμάνι
+Καλό χτύπημα
+Συχνά εύκολο στήσιμο
+-Πιο θερμός ατμός
-Περιορισμένη χωρητικότητα υγρού
-Αν ξεχάσεις να βάλεις υγρό θα φας καψούλι
-Διαρροές
-Πολλές διαρροές αν τον κρατήσεις σε κλίση, οπότε και η τσέπη είναι εκτός συζήτησης (ίσως υπάρχει κάποια εξαίρεση αλλά δε νομίζω).

RTA - Είναι οι πιο απλοί στη χρήση ατμοποιητές, αλλά όχι υποχρεωτικά και στο στήσιμο.
-Δύσκολο στήσιμο σε ορισμένους
-Υπερβολικά ηλίθιο και δύσκολο στήσιμο σε κάποιους άλλους.
+Πλέον βγαίνουν αρκετοί με πανεύκολο στήσιμο.

Αν καταφέρεις το στήσιμο:
+Αυτοματοποιημένη τροφοδοσία
+Καλή γεύση αλλά πιο υποτονική συνήθως σε σχέση με τους καλούς RDA
+Μηδενικές διαρροές στους νεότερους με σωστό στήσιμο, και ελάχιστες στους παλαιότερους
+-Μετριότερη θερμοκρασία ατμού
-Μετριότερο χτύπημα
-Μετριότερο ντουμάνι
-Οι πιο πολλοί δεν θέλουν πυκνά υγρά. Οι καινούριοι ίσως διαφέρουν σε αυτό.
-Έχουν κουσούρια με υλικά στησίματος (πχ o Russian 91% δεν γουστάρει στήσιμο με Rayon αλλά πετάει με cotton pad)

Προσωπική μου άποψη:
RDA είναι για να παίζεις με στησίματα και γεύσεις σπίτι σου.
RTA είναι για να βρεις το καλό στήσιμο, τις γεύσεις που αποδίδει ωραία χωρίς να βρωμίζει η αντίσταση και να τον πάρεις έξω να ατμίζεις όλη μερα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: RTA vs RBA vs RDA
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 18:00 »
Εγώ στους RBA θα κατατάξω κάτι παλιές προσπάθειες οι οποίες τροφοδοτούνταν με τανκ τύπου EGO-T/C, βλέπε RCAmiser.

Με τους RDA δεν τα έχω βρει, πλην του Apollo by Leo ο οποίος κεντάει.

Προσωπικά πλέον νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Έχουν ανέβει τόσο πολύ οι αποδόσεις σε όλες τις κατηγορίες που δεν νομίζω ότι μπορούμε να θέσουμε την μία κατηγορία εναντίον της άλλης. Η κάθε μία κάνει τη δουλειά της.

Παρόλα αυτά, νομίζω ότι τείνω προς τους RTA, καθώς πλέον είναι γελοίοι στο στήσιμο, στην πλειονότητά τους, και η ευκολία τους είναι φοβερή.

Από την άλλη, δεν είναι να με παίρνετε και τοις μετρητοίς καθώς η εμπειρία μου με επισκευάσιμους είναι περιορισμένη. Θέλω να πιστεύω όμως ότι έχω δοκιμάσει αντιπροσωπευτικά δείγματα από κάθε κατηγορία.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: RTA vs RBA vs RDA
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 19:15 »
Αγαπητέ Ksp,
Μην μπερδεύεσαι. Τα πράγματα είναι απλά.
Σε επισκευάσιμους ατμοποιητές, υπάρχουν οι RDA ή επισκευάσιμοι drippers ή επισκευάσιμοι dripping atomizers.
Αναλυτικά μπορείς να διαβάσεις στο νήμα:
"Εκτός από το dripping, υπάρχει και εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος;"
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,13216.msg492900.html#msg492900
Το νήμα πραγματεύεται το dripping. Περιλαμβάνει και τους όχι επισκευάσιμους drippers.
Ως προς τις συσκευές, δυστυχώς δεν υπάρχει δικιά τους κατηγορία στο φόρουμ, οπότε είναι μαζί με την plebs.
Υπάρχουν και κάποιες άλλες κατηγορίες.
Για την ιστορία, RBA=επισκευάσιμος ατμοποιητής. RTA=επισκευάσιμος με τανκ. RDA=το ζητούμενο.
Οι RTA και RDA είναι υποκατηγορίες των RBA.

Σου εύχομαι η νέα χρονιά να σε βρει με τον RDA που αγαπάς.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: RTA vs RBA vs RDA
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 21:58 »
Παιδιά, ξέρει κανείς αν αρέσει το dripping στον microchip;

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: RTA vs RBA vs RDA
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 17:31 »
Μετά την πολύτιμη και παντοτινή βοήθειά σας!!!!!!!
Παρήγγειλα τον πρώτο μου rda......
Και το όνομα αυτού Veritas........

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: RTA vs RBA vs RDA
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 19:42 »
RBA όπως ειπώθηκε είναι η κατηγορία που περιλαμβάνει τα άλλα δύο.

RDA, έχουν ακολουθήσει μία διαδρομή..
Νομίζω πιο πρόγονοι των τανκς αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος. Οι πρώτοι λοιπόν μας έδωσαν μία πολύ καλύτερη γεύση από τους εκείνης της εποχής εργοστασιακούς ατμοποιητές. Ακολουθόντας το πνεύμα μερικοί ήταν και mix τανκ και dripping, όχι όμως το τανκ όπως το ξέρουμε, αλλά εκείνα τα άθλια τανκ τύπου ego-T. Καθώς το σύστημα τανκ δε δουλευε προτιμήθηκε η dripping εκδοχή. Επίσης δυνατός σταθμός θεωρώ και οι dripping με κεραμικό (killer, οδυσσέας, steam machine) και σύρμα non resistance, όπου δίναν διαφορετική ατμιστική εμπειρία, καθιώς δε χρειαζόταν πολύ ρεύμα για να αποδώσουν, και όλοι εκθείαζαν τη γεύση τους. Τα πράγματα άλλαξαν δραματικά στην εποχή του igoL, όπου υπήρχε απλά ένα deck και τροφοδοσία αέρα όχι πλέον από κάτω αλλά από το πλάι. Είχαμε ήδη πιολύ πιο δινατά mainstream (εννοώντας φτηνότερα και διαθεσιμότερα) mod, οπότε ανεβάσαμε λίγο τη θερμοκρασία. Από εκεί ξέφυγε το πράγμα και περάσαμε σε τεράστιες εισαγωγές αέρα, πολλαπλές αντιστάσεις, ψηλά watt... Και αυτά σε όλες τις τιμές, της κατηγορίες και τις διαθεσιμότητες.

RTA έχουν επίσης μία ενδιαφέρον διαδρομή.
Αφήνοντας πίσω τα RDA/RTA με τανκ τύπου ego που προανέφερα, γινόντουσαν πολλές προσπάθειες να πετύχουμε ένα πράγμα, τη σωστή τροφοδοσία. Από τις κατασκευές μέχρι τα στησίματα. Πάνω αντιστάσεις, κάτω αντιστάσεις, όλα στο ρυθμό της εποχής που ήταν το silica. Πολλές δοκιμές σε στησίματα με το φιτίλι έτσι κι αλλιώς και το τάδε σύρμα για να γράψω εδώ. Φυσικά σε κατσκευές με κερμαικά, σε τανκ, sera και υποπίεση, φτηνοί και ακριβοί, αλλά πάντα κάτι έλλειπε. Ένα μεγάλο μπαμ έγινε με τους genesis, όπου ήταν φτιαγμένοι για να στήνονται με mesh. Η γεύση ήταν αρκετά διαφορετική, και πολλοί αρχίσαν να βάζουν μεταλικό πλέγμα για φιτίλι σε όλους τους ατμοοπιητές, αλλου δούλευε, κι αλλού όχι.. Έγινε άλλη μία μεγάλη αλλαγή όταν εμφανίστηκε ο τύπου keyfun ατμοποιητής, που παρά το ότι λέγαν πως είναι αντιγραφή του παλιού Iatty, αποδείχτηκε πολύ πιο δημοφιλής. Ένας καλός λόγος ότι περάσαμε αρκετοί σε βαμβάκι από φιτίλι, όπου βοήθησε πολύ το πρόβλημα της τροφοδοσίας. Τελείως; Όχι, κατά την ταπεινή μου άποψη. Ακόμα και τώρα ένας λόγος που η γεύση των τανκ υστερεί είναι η πάντα σωστή τροφοδοσία του dripper σε σχέση με όποιο άλλο σύστημα, αλλά είμαστε κοντά! Τώρα τελευταία αρχίζουν κι εδώ και περνάν από τις απλά μεγάλες εισαγωγές αέρα των genesis σε πολύ μεγάλες εισαγωγές, αλλά καθώς εδώ υπάρχουν πολλές παράμετροι κατασκευής (που θα είναι η αντίσταση, από που θα έρχεται τροφοδοσία αέρα, τρόπος τροφοδοσίας υγρού) υπάρχει καλός διαχωρισμός μεταξύ τους, πάντως σα γενικός κανόνας  η τάση είναι κάτω η αντίσταση με τροφοδοσία με αυλάκια (βάζοντας ή όχι "φιτίλι" μέσα),

Τα συν του ενός έναντι του άλλου αν και με καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό οι προλαλήσαντες, θαρρώ

RDA σωστή τροφοδοσία, απόδοση γεύσης, μέγεθος, αλλαγή γέυσεων, απόδοση ατμοιύ, δυνατότητες εισαγωγής αέρα. δεν αδειάζουν ένα δοχείο αν κάτι πάει στραβά στο τσαντάκι/τραπέζι

RTA ευκολία χρήσης, δεν κουβαλάς πάντα μπουκάλι, λιγότερες "καψουλιαστές" τελευταίες τζούρες,
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2015, 01:44 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος kaisharga

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
  • I read, therefore I am mad
Απ: RTA vs RBA vs RDA
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 05, 2015, 20:28 »
Καλοάτμιστος αλλά έχει από τα πιο δύσκολα στησίματα αν δεν ασχοληθεί με rda στο παρελθόν. Όλα είναι στρίμωγμα για να έχει την επιφάνεια που εμποδίζει τις διαρροές και ο κεντρικός πόλος με τα παξιμάδια θέλει προσοχή και καλό σφίξιμο. Πέρα από αυτά πολύ καλή γεύση, τουφα το ντουμάνι. Αυθεντικός πολύ καλός αλλά είναι μόνο για διπλές αντιστάσεις έχω να προτείνω τον CLT Infinite

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: RTA vs RBA vs RDA
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 08, 2015, 10:25 »
Ευχαριστώ για την πρόταση!
Μέχρι στιγμης διπλή αντίσταση δεν τόλμησα!
Αλλά με την μονή μια χαρά τα πάει δεν έχω παράπονο.....
Αλλά πλέον μόνο πνευμονικές τζούρες!!!

Αποσυνδεδεμένος spyros gr

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RTA vs RBA vs RDA
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 30, 2016, 21:37 »
Όλοι αποδίδουν διαφορετικά.

RBA - ReBuildable Atomizer - Επισκευάσιμος Ατμοποιητής. Περιλαμβάνει RDA και RTA
RDA - Rebuildable Dripping Atomizer - Επισκευάσιμος Ατμοποιητής για dripping.
RTA - Rebuildable Tank Atomizer - Επισκευάσιμος  Ατμοποιητής με τανκ

RDA - Οι drippers είναι πιο απλές κατασκευές οπότε και πιο εύκολο να λειτουργήσουν καλά.
+Λειτουργούν με οποιοδοίποτε υγρό, πυκνό, αραιό, γλυκό, απαλό κτλ.
+Καλή γεύση
+Καλό ντουμάνι
+Καλό χτύπημα
+Συχνά εύκολο στήσιμο
+-Πιο θερμός ατμός
-Περιορισμένη χωρητικότητα υγρού
-Αν ξεχάσεις να βάλεις υγρό θα φας καψούλι
-Διαρροές
-Πολλές διαρροές αν τον κρατήσεις σε κλίση, οπότε και η τσέπη είναι εκτός συζήτησης (ίσως υπάρχει κάποια εξαίρεση αλλά δε νομίζω).

RTA - Είναι οι πιο απλοί στη χρήση ατμοποιητές, αλλά όχι υποχρεωτικά και στο στήσιμο.
-Δύσκολο στήσιμο σε ορισμένους
-Υπερβολικά ηλίθιο και δύσκολο στήσιμο σε κάποιους άλλους.
+Πλέον βγαίνουν αρκετοί με πανεύκολο στήσιμο.

Αν καταφέρεις το στήσιμο:
+Αυτοματοποιημένη τροφοδοσία
+Καλή γεύση αλλά πιο υποτονική συνήθως σε σχέση με τους καλούς RDA
+Μηδενικές διαρροές στους νεότερους με σωστό στήσιμο, και ελάχιστες στους παλαιότερους
+-Μετριότερη θερμοκρασία ατμού
-Μετριότερο χτύπημα
-Μετριότερο ντουμάνι
-Οι πιο πολλοί δεν θέλουν πυκνά υγρά. Οι καινούριοι ίσως διαφέρουν σε αυτό.
-Έχουν κουσούρια με υλικά στησίματος (πχ o Russian 91% δεν γουστάρει στήσιμο με Rayon αλλά πετάει με cotton pad)

Προσωπική μου άποψη:
RDA είναι για να παίζεις με στησίματα και γεύσεις σπίτι σου.
RTA είναι για να βρεις το καλό στήσιμο, τις γεύσεις που αποδίδει ωραία χωρίς να βρωμίζει η αντίσταση και να τον πάρεις έξω να ατμίζεις όλη μερα.


Για αυτον εδω τι γνωμη εχεις ;;;     https://www.youtube.com/watch?v=xGP9igMfywQ
http://www.kapnomania.gr/p.Atmopoiitis-DUPLX.1203014.html

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: RTA vs RBA vs RDA
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 01, 2016, 12:08 »
Ενώ φάνηκε σαν μεγάλη καινοτομία δεν πούλησε καθόλου και δεν ξέρω τον λόγο.
Τον είχα δοκιμάσει και δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν τον αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος spyros gr

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RTA vs RBA vs RDA
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 02, 2016, 16:41 »
Πιθανότατα οι multi συσκευές έχουν και χαμηλή ποιότητα

Στάλθηκε από το Tab2A7-10F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix