vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Tazz, manoslykos, Jorge, aalex, Doubt, ΣΠΥΡΟΣ ΑΝΔΡΩΝΗΣ

Twitter

eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« στις: Δεκεμβρίου 01, 2014, 00:30 »
Συνέχεια από το σχετικό θέμα της προεπισκόπισης με τις πρώτες πληροφορίες για τον eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w):
http://vaping.gr/index.php/topic,24028.0.html


Σύμφωνα με την eleaf o GS Air Atomizer είναι ένας ατμοποιητής ειδικά σχεδιασμένος για χρήση με το  iStick.  Χρησιμοποιεί dual-coil κεφαλές που λειτουργούν σε ένα φάσμα από 8 – 20 W. Το ίδιο ισχύει και για τον MAS20W της Nobacco.  Πρόκειται για την ίδια ακριβώς υλοποίηση  με μόνη διαφορά το λογότυπο. Ο GS Air atomizer/MAS20W αποτελείται ουσιαστικά από τέσσερα κομμάτια :
-Κεντρικό σώμα/δεξαμενή ατμοποιητή
-Βάση
-Επιστόμιο
-Κεφαλή ατμοποίησης







Όπως φαίνεται και στην πρώτη φωτογραφία η συσκευασία περιλαμβάνει και ένα κλειδί που χρησιμοποιείται για τη βίδα ρύθμισης εισαγωγής αέρα.

Βασικά χαρακτηριστικά :
Μήκος: 67.6mm
Διάμετρος: 16.5mm
Χωρητικότητα tank: 2.5ml
Voltage: 3.5V-5.5V
Wattage: 8W-20W
Αντίσταση: 1.5(+/-0.1)ohm(dual coil)
Χρώμα: ασημί
Επιστόμιο: αφαιρούμενο
Βάση: με ρυθμιστή εισαγωγής αέρα
Αναπλήρωση υγρού: από το κάτω μέρος αφού αφαιρεθεί η βάση
Σπείρωμα: 510

Για τη δοκιμή/αξιολόγηση του MAS20W χρησιμοποίησα το istick.



Με ρύθμιση στα 20 w o ατμός μου φάνηκε υπερβολικά θερμός. Ωστόσο δεν μου έδωσε γεύση καμένου. Δεν βλέπω φυσικά κάποιον ουσιαστικό λόγο ρύθμισης στη συγκεκριμένη τιμή. O ατμοποιητής λειτουργεί αποδοτικά και με πολύ χαμηλότερες ρυθμίσεις. Η ποσότητα του παραγόμενου ατμού είναι σε κάθε περίπτωση εντυπωσιακή.  Η χωρητικότητα του tank είναι ικανοποιητική. Δοκίμασα εναλλάξ δύο κεφαλές. Μία της συσκευασίας και μία από τις δύο συνολικά που αγόρασα πρόσθετα ως ανταλλακτικές. Αξίζει να αναφέρω ότι η κεφαλή που περιέχεται στη συσκευασία διαφέρει από τις κεφαλές που διατίθενται ξεχωριστά προς πώληση……. Η κεφαλή της συσκευασίας είναι αυτή που διακρίνεται δεξιά στην παρακάτω φωτογραφία. Η πρόσθετη ανταλλακτική κεφαλή που απεικονίζεται αριστερά μου έδωσε μια γενικότερη αίσθηση πιο χαλαρής τζούρας. Και οι δύο κεφαλές απέδωσαν πολύ καλά τη γεύση των υγρών που χρησιμοποίησα (Castle long – ατμιστική βάση). Πληροφοριακά επίσης να αναφέρω ότι οι κεφαλές GS μπορούν να χρησιμοποιηθούν και με το eGrip της Joyetech αποδίδοντας άριστα. Πρόκειται ουσιαστικά για το ίδιο προϊόν με διαφορετική ονομασία (eLeaf GS - Joyetech CS). Joyetech και eLeaf/iSmoka είναι ουσιαστικά το ίδιο (η δεύτερη είναι ως γνωστό θυγατρική της πρώτης).

Η κεφαλή GS


eLeaf GS Air - Delta 19
Επιχειρώντας μια σύγκριση με τον Delta 19 που χρησιμοποιώ συνήθως θα έδινα μάλλον σαφές προβάδισμα στον ατμοποιητή της Joyetech. Πρόκειται για μια συνολικά ποιοτικότερη κατασκευή που διατίθεται φυσικά σε διπλάσια τιμή.
Γευστικά ωστόσο οι δύο ατμοποιητές είναι πολύ κοντά. Θα μπορούσα φυσικά να συγκρίνω τον eLeaf GS Air/Nobacco Mas20w και με τον Delta 16 καταλήγοντας περίπου στο ίδιο συμπέρασμα. Στον Delta 16 ωστόσο δεν υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης της ροής αέρα.



Σε γενικές γραμμές ο MAS20W μου άφησε θετικές εντυπώσεις. Και πιθανότατα θα βρεί μια θέση σε πολλά istick.......
Θεωρώ αρνητικό το γεγονός ότι δεν υπάρχει δυνατότητα αντικατάστασης του γυάλινου tank που είναι ενσωματωμένο στο κυρίως σώμα του ατμοποιητή. Πρόκειται για έναν ατμοποιητή χαμηλού κόστους (η τιμή του είναι 17 €). Να αναφέρω τέλος ότι η τιμή της ανταλλακτικής κεφαλής GS είναι 3.60 €.  


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 09, 2021, 19:25 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 01, 2014, 01:11 »
Ενδιαφερον φθινη προταση δεδομενου του μεγεθους κ των αντιστασεων που παιζει,αν κ ακριβες  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 23:47 »
Νέος ατμοποιητής από τη NOBACCO σχεδιασμένος για το MAS Box (iStick) με BDC αντίσταση 1.5 Ohm που μπορεί να λειτουργήσει με ισχύ μέχρι και 20Watt.

http://www.nobacco.gr/el/e-shop/e-cigs/2835-01-01-1152-nobacco-mas-20w-clearomizer-detail

Ενδιαφέρον έχει να δούμε εάν αυτά που υπόσχεται ο νέος ατμοποιητής ισχύουν καθώς οι ανταλλακτικές κεφαλές είναι λίγο ακριβές. Στα  3,6 ευρώ η μία.


Αποσυνδεδεμένος xenyxths

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 00:24 »
ωραιος ειναι αλλα αυτο με τη βιδα που εχει για την επιλογη του αερα ειναι καπως. πρεπει  να κουβαλας το κατσαβιδακη μαζι σου παντα  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος bkork

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 00:33 »
Μια φορά θα τον ρυθμίσεις για να το φέρεις στα μέτρα σου. Δεν χρειάζεται να κουβαλάς κατσαβιδακια μαζί σου. Το ίδιο σύστημα ειχε και ο icube που είχα.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 00:39 »
Φαινεται πολυ καλος απ τα reviews κ σε καλη τιμη,θα τον δοκιμασω.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 06, 2014, 17:21 »
Κάνοντας ένα update των όσων έγραψα στο πρώτο μήνυμα του θέματος θα ήθελα να αναφέρω ότι το γυάλινο tank δεν είναι τελικά ενσωματωμένο στο κυρίως σώμα του ατμοποιητή. Είχα αρχικά την αίσθηση ότι το επάνω μέρος δεν ξεβιδώνει. Όμως κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Λογικά λοιπόν θα πρέπει να διατίθεται γυάλινο ανταλλακτικό tank, αν και μέχρι στιγμής δεν έχω δεί κάτι σχετικό στις ιστοσελίδες της eleaf και της Nobacco.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 09, 2021, 19:26 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 06, 2014, 17:33 »
Tem τον δοκίμασες σε συνδιασμό με το MAS CONNECTOR ?

Αποσυνδεδεμένος filikos4

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
  • I find your lack of faith disturbing
Απ: eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 06, 2014, 17:54 »
Συγνώμη για το off topic αλλα η ανταλλακτικη του αντίσταση ταιριάζει κ δουλεύει άψογα με το igrip , πολύ καλύτερα μάλιστα από την "μαμά" του , χωρίς καμμενο κ υπερ/υποτροφοδοσιες .

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 07, 2014, 00:38 »
Tem τον δοκίμασες σε συνδιασμό με το MAS CONNECTOR ?

Όχι, δεν τον έχω δοκιμάσει με τον Mas connector. Και δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα απαραίτητος.

Αποσυνδεδεμένος Mpatz

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 08, 2014, 11:55 »
Παιδια εχω τον ατμοποιητη αλλα εχω ενα θεματακι..Την πρωτη μερα ολα κομπλε, παρα πολυ καλος..Την δευτερη λεω κατσε να αλλαξω υγρο γιατι αυτο που κανω ειναι σκετο χαλι..Αδειαζω το τανκακι και βαζω το καινουριο..Τραβαω μερικες απανωτες τζουρες να καψω το παλιο το υγρο και μου ερχεται το καινουριο..Αλλα απο τοτε ξεκινησαν τα καμενα..Στα 10W  με υγρο 75%PG και 25%VG παντα στην πρωτη τζουρα ολα κομπλε αλλα στην δευτερη καμενο..Να φταει η αντισταση ή κανω κατι εγω λαθος; Το βιδακι του airflow το εχω περιπου στη μεση..Αν το χαλαρωσω λιγο αρχιζει και στρωνει σιγα σιγα(λιγοτερο καμενο)..Να φταει η αντισταση ή να ειναι κατι αλλο;..Εχω μονο μια αντισταση ακομα γιαυτο ρωταω πριν την αλλαξω.. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος antonis-tsif

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 08, 2014, 21:18 »
Σε σχέση με τον ναυτίλο τον μίνι τι λέει;

Αποσυνδεδεμένος Makisss

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 08, 2014, 21:29 »
Με προλαβε ο συν ατμιστης.. για πειτε μας σε σχεση με τον μινι  ναυτιλο

Αποσυνδεδεμένος ili kef

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 05:08 »
Αυτός http://www.heavengifts.com/Eleaf-GS-Air-Dual-Coil-Airflow-Adjustable-Atomizer.html
τώρα τι είναι...χωρητικότητα λέει 1,5 μλ;;

Αποσυνδεδεμένος Mpatz

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eLeaf GS Air (Nobacco Mas20w)
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 18:55 »
Ειμαι ο μονος που οι αντιστασεις τον βγαζουν 3-4 μερες;;Δινω 3.6€ για καθε αντισταση..Περιμενα τουλαχιστον να μου βγαζουν παραπανω.. :angry_orange:  Υγρο 75%PG & 25%VG, περιπου στα 2.5ml την μερα, στα 10W με istick..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2014, 19:07 από Mpatz »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180655 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33982 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536315 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59804 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15682 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136148 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085339 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35422 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10262 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12