vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

250 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Damn Vape Diamond MTL RTA

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Damn Vape Diamond MTL RTA
« στις: Νοεμβρίου 06, 2019, 03:41 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Damn Vape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Μετά τον πολύ καλό Fresia και την απογοήτευση του Doom, έβγαλε πάλι καλό ατμοποιητή η εταιρεία.


Πραγματικός MTL επισκευάσιμος ατμοποιητής με διαμέτρο 22mm και 2ml/3.5ml χωρητικότητας υγρού.


Η πολύ λιτή συσκευασία περιλμβάνει τον ατμοποιητή, ένα bubble τζαμάκι για να απόκτήσει ο ατμοποιητής χωρητικότητα 3.5ml, όρινγκς, ένα κατσαβιδάκι, 2 ανταλλακτικές βίδες και δύο από τέτοια για να αλλάξουμε την διάμετρο της εισαγωγής του αέρα.


Το έχω ξαναπεί και παλιότερα, δεν μου αρέσει που δεν δίνουν ένα σετ αντιστάσεις και λίγο βαμβάκι για τα πρώτα δύο στησίματα. Όλοι έχουμε καρούλια ολόκληρα με σύρματα αλλά είναι κάτι σημαντικό για τον νέο ατμιστή που δεν θα πάει στο μαγαζί αλλά θα παραγγείλει ονλάιν τον ατμοποιητή αυτόν.


Ξεκινώντας από το τοπ καπ θετικό ότι δεν μπορείς να το βιδώσεις τέρμα και μετά να δυσκολευτείς στο ξεβίδωμα. Έχει τις εγκοπές για να πιάνει εύκολα και γυρνάει λάδι χωρίς κανένα πρόβλημα. Οι δύο τρύπες για την αναπλήρωση του υγρού έχουν ικανοποιητικό μέγεθος και δεν θα δυσκολέψουν κάποιον. Επίσης, το τοπ καπ έχει δύο κοψίματα στο εσωτερικό του(δυστυχώς δεν το έχω σε φώτο) οπότε όταν βιδώνεις το τοπ καπ ο αέρας εκτονώνεται από εκεί και δεν υπάρχουν διαρροές.


Έχουμε αυτά τα δύο πραγματάκια(δεν έχω ιδέα πώς να τα πω) με διαφορετική διάμετρο το καθένα τα οποία βιδώνουν στην εισαγωγή του αέρα. Όσο το βιδώνεις τόσο πιο σφιχτή γίνεται η τζούρα του.



Το ντεκ του ατμοποιητή είναι συνηθισμένο με μεγάλα λούκια για το βαμβάκι, καλής ποιότητας βίδες και αυτά τα δύο τοιχάκια αριστερά και δεξιά των βιδών κάνουν την ζωή μας πιο εύκολη στο βίδωμα της αντίστασης.


Του έκανα ένα κλασικό στήσιμο το οποίο απέδωσε και παίζω με το ίδιο από τότε, οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω με αυτό το κομματι.

Σύρμα Ni80, 0.32mm, κολλητές σπείρες, βαμβάκι cotton bacon v2, βγαίνει περίπου 1.1Ω και παίζω στα 9-10W.


Καλή γεύση, απαλή τζούρα, αθόρυβος, ωραίο χτύπημα, γίνεται από πολύ σφιχτός εώς όχι τόσο σφιχτός. Υγρό στο στόμα δεν έχω δει τόσο καιρό αλλά ούτε και διαρροές, είναι θεόστεγνος. Δεν νιώθει μία σε απανωτές τζούρες, δεν έχω καταφέρει να τον στεγνώσω ακόμα και με πάρα πολλές απανωτές.

Το μοναδικό που ίσως δεν αρέσει είναι ο τρόπος για να αλλάξεις το airflow. Αν θες συνέχεια να το πειράζεις δεν θα σε βολέψει, αν παίζεις πάντα το ίδιο είναι πάρα πολύ βολικό.

Αξίζει να πάτε να τον δοκιμάσετε 100%! :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Damn Vape Diamond MTL RTA
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 06, 2019, 07:30 »
Πάρα πολύ ωραία παρουσίαση. Εύγε
Το ντεκ του μοιάζει αρκετά με του beserker 1,5 η είναι ιδέα μου?

Καλημέρα σε όλους

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Damn Vape Diamond MTL RTA
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 06, 2019, 08:57 »
Ολόιδιο είναι

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Damn Vape Diamond MTL RTA
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 06, 2019, 09:18 »
Τι διαμέτρου είναι η τρύπα του αέρα στο deck??

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Damn Vape Diamond MTL RTA
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 06, 2019, 10:02 »
1,5 mm περιπου

Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Damn Vape Diamond MTL RTA
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 06, 2019, 11:04 »
Και στα δικά μου χέρια από χθες, να προσθέσω τα εξής :
Επειδή βασικά τον πήρα ως πιθανό αντικαταστάτη του True
( στον οποίο μάλλον είμαι ο μοναδικός που του τη σπάει ο τρόπος
αναπλήρωσης και αυτή η πλαστική τσιμούχα )
με αυτόν θα κάνω λίγη σύγκριση.
1) Γεύση μισό κλικ καλύτερη του True.
2) Τζούρα μισό κλικ λιγότερο smooth , πάντως είναι smooth.
3) Τζούρα επίσης πιο σφιχτή ( γι αυτό και δεν θα τον κρατήσω τελικά )
Τον True τον ατμίζω στην τελευταία τρύπα, στον Diamond, υπολογίστε τον αέρα
από την προτελευταία και κάτω.
Ακόμα και χωρίς το βιδάκι του αέρα εμένα πάλι σφιχτή μου φαίνεται... ::)
4) Τις σαχλαμάρες που λένε σε διάφορα reviews ότι και καλά θέλει
3άρι πυρήνα για αποφυγή διαρροών από τα μεγάλα λούκια τροφοδοσίας,
απλά αγνοήστε τις. Άψογα παίζει με 2,5άρι πυρήνα, ούτε δάκρυ.
5) Μικρό μειονέκτημα οι λίγο κοντές βίδες στα post, θέλει λίγο
προσοχή μη τυχόν και σου φύγει καμιά όταν στήνεις.
6) Με την τάση που έχω να μην κοιτάω ποτέ τα σακουλάκια που έχουν οι διάφοροι
ατμοποιητές, δεν είδα καν ότι έχει άλλα δύο βιδάκια για τον αέρα... :-[
7) οι σφιχτοτζούρηδες αξίζει όντως 100% να τον δοκιμάσετε  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Damn Vape Diamond MTL RTA
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 06, 2019, 15:57 »
Καλοάτμιστος παίδες,
αν κάποιος έχει και τον fresia ας τσεκάρει αν τα τζαμάκια είναι ίδια

Αποσυνδεδεμένος soulplayer

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Damn Vape Diamond MTL RTA
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 06, 2019, 17:04 »
Μια ερωτηση για τους κατεχοντες..Τελικα σφυραει λογω του ιδιαιτερου airflow οπως λενε διαφοροι η' μπα??Ο zambloutos γραφει οτι ειναι αθορυβος αλλα το ακουω συχνα-πυκνα ως θεματακι γι'αυτο κ ρωταω..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2019, 01:22 από soulplayer »

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Damn Vape Diamond MTL RTA
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 06, 2019, 18:55 »
Δεν έχει σφύριγμα απλά ακούγεται ο ήχος της εισαγωγής αέρα, δεν ξέρω αν βοηθάει σαν περιγραφή.. 

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Damn Vape Diamond MTL RTA
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 06, 2019, 19:21 »
Ναι και εγώ το ίδιο νομίζω ότι απλά ακούγεται ο αέρας που μπαίνει.

Επίσης δεν το πρόσεξα καθόλου μέχρι την στιγμή που το διάβασα εδώ και το παρατήρησα.

Αποσυνδεδεμένος hlias bax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Damn Vape Diamond MTL RTA
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 07, 2019, 01:01 »
πραγματι,σφυραει απο τη βιδα,του αερα.οχι κατι το ιδιαιτερο σαν ατμο.ουτε κρυο ουτε ζεστη

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Damn Vape Diamond MTL RTA
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 09, 2019, 22:36 »
2 βδομαδες στην κατοχη μου και γω τον συγκεκριμενο σε μαυρο χρωμα. Ομορφος ατμοποιητης, μαζεμενος και πολυ σφιχτος. Απο γευση στα καπνικα πεταει στα μπισκοτοκρεμες ακομα δεν τον εχω καταφερει. Το urban almond ο prime το παιζει απαιχτα. Αυτος μου τον βγαζει σαν απλα κατι γλυκο. Στο LA ομως δεν παιζετε. Σφυριγμα κανενα. Ακουγετε ο αερας καθως μπαινει απο το ερ φλοου. Δεν ειναι ενοχλητικο οπως το σφυριγμα. Το συνηθιζεις. Θα τον κρατησω σιγουρα στο rotation μου. 

Αποσυνδεδεμένος mario1985

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Damn Vape Diamond MTL RTA
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 12, 2020, 16:32 »
Τον έχω στην κατοχή μου σχεδόν από την ώρα που ήρθε και στην Ελλαδα. Απο την πρώτη μέρα κιόλας είναι ο βασικός μου μαζί με τον Ammit mtl rta. Σφιχτή τζούρα,  πάρα πολύ ωραία γεύση (καλύτερη του Fresia) και μηδέν διαρροές. Το στήσιμο που παίζω είναι σε 2,5άρι πυρήνα, 7 κλειστές σπείρες στα 0.8ohms με ni80 superfine mtl της vandyvape, αλλά και με απλό kanthal 26άρι 9 σπείρες επίσης στα 0.8 ohms. Κανένα σφύριγμα (τουλάχιστον με το μικρό ανταπτοράκι) ο θόρυβος είναι καθαρά από την εισαγωγή του αέρα και είναι υποφερτός και συνηθίζεται γρήγορα. Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους ψάχνονται για γευσάτο low budget mtl σφιχτό ατμοποιητη.

Αποσυνδεδεμένος YiorgosGr

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Damn Vape Diamond MTL RTA
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 21, 2020, 14:23 »
Πραγματικό διαμαντάκι ο μικρός! Δουλεύει απροβλημάτιστα φτάνει να προσέξεις το βαμβάκωμα... θέλει τόσο όσο αλλιώς με λιγότερο βαμβάκι αρχίσει το κλάμα ενώ αν το παρακάνεις και βάλεις αρκετό σου πνίγει λίγο την γεύση.  Για τα λεφτά του όμως... αξίζει νομίζω. Τον έχω στημένο με 26ga σε συνεχή εναλλαγή με τον καθημερινό μου. Ψήνομαι να δοκιμάσω χοντρό σύρμα πάνω του.. αν το έχει κάνει κανείς ας μας πει την γνώμη του.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538464 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60524 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238866 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1607 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12