vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

192 επισκέπτες, 4 χρήστες
ramon, dkostas, Milarepa, antiklitos140

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7800 στις: Απριλίου 02, 2016, 19:09 »
Τόσο η 1.2Ω, όσο και η 1.5Ω του Gs Air χρειάζονται τουλάχιστον 12W για να δουλέψουν σωστά.
Για την επισκευασιμη του Ego One δεν το σχολιάζω καν..

Η μπαταρία που επέλεξε ο φίλος δεν συνδυάζεται με πιο εξελιγμένους ατμοποιητες που θέλουν μεγαλύτερη ισχύ για να δουλέψουν.
Μία χαρά είναι η επιλογή του για πρώτο τσιγάρο.
Αρκετοί από εμάς ξεκινήσαμε με Ego-T ατμοποιητες (googlαρε τον), αντιστάσεις 2.4Ω και μπαταρίες eGo 650mah και μας βλέπεις ακόμα να τριγυρναμε εδώ γύρω.

Δε χρειάζεται να ξεκινούν οι νέοι με πνευμονικους ατμοποιητες, ελέγχους θερμοκρασίας, αντιστάσεις 0.2Ω και 50W για να μείνουν στο ατμισμα.
Οι βασικές συσκευές, όπως του φίλου που συζητάμε, πλέον είναι πολύ πιο ικανοποιητικες από αυτές που κυκλοφορουσαν πριν από 2-3 χρόνια και άνετα καλύπτουν τον οποιονδήποτε.
Αν του αρέσει το ατμισμα και θέλει να προχωρήσει κι ένα βήμα παραπέρα, σε λίγους μήνες μπορεί να ψάξει για κάτι πιο εξεζητημενο.

Αποσυνδεδεμένος nikossalonika

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7801 στις: Απριλίου 02, 2016, 19:15 »
Παιδια είστε πολύ κατατοπιστικοι και εξυπηρετικοί όλοι.. Πολύτιμη η βοήθειά σας για νέους στο χώρο. άλλη μια ερώτηση έχω. Πόσο επηρεάζει η αύξηση volts στην κατανάλωση υγρού? Γιατί δε θέλω να ατμίζω και πάνω από 2,5-3 ml την ημερα..

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7802 στις: Απριλίου 02, 2016, 19:23 »
Περισσότερα volt σημαίνουν μεγαλύτερη θερμοκρασία στην αντίσταση άρα και αυξημένη ατμοποίηση. Το πόσο δεν μπορούμε να στο απαντήσουμε. Αυτό που θα σε συμβούλευε κανείς είναι να ατμίζεις εκεί που σε ικανοποιεί περισσότερο και απο εκει και πέρα μην το έχεις πιπίλα για να καταναλώνεις τα ml που επιθυμείς.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7803 στις: Απριλίου 02, 2016, 19:34 »
Τόσο η 1.2Ω, όσο και η 1.5Ω του Gs Air χρειάζονται τουλάχιστον 12W για να δουλέψουν σωστά. Για την επισκευασιμη του Ego One δεν το σχολιάζω καν.. Η μπαταρία που επέλεξε ο φίλος δεν συνδυάζεται με πιο εξελιγμένους ατμοποιητες που θέλουν μεγαλύτερη ισχύ για να δουλέψουν. Μία χαρά είναι η επιλογή του για πρώτο τσιγάρο. Αρκετοί από εμάς ξεκινήσαμε με Ego-T ατμοποιητες (googlαρε τον), αντιστάσεις 2.4Ω και μπαταρίες eGo 650mah και μας βλέπεις ακόμα να τριγυρναμε εδώ γύρω. Δε χρειάζεται να ξεκινούν οι νέοι με πνευμονικους ατμοποιητες, ελέγχους θερμοκρασίας, αντιστάσεις 0.2Ω και 50W για να μείνουν στο ατμισμα. Οι βασικές συσκευές, όπως του φίλου που συζητάμε, πλέον είναι πολύ πιο ικανοποιητικες από αυτές που κυκλοφορουσαν πριν από 2-3 χρόνια και άνετα καλύπτουν τον οποιονδήποτε. Αν του αρέσει το ατμισμα και θέλει να προχωρήσει κι ένα βήμα παραπέρα, σε λίγους μήνες μπορεί να ψάξει για κάτι πιο εξεζητημενο.

Μίλησε κανείς για πνευμονικούς ή έλεγχους θερμοκρασίας;
Ατμίζω 0.7 στα 10w και παίρνω μια χαρά γεύση και ντουμάνι.
Ξέρω να googlaro και ξέρω σε τι αναφέρεσαι χωρίς να μπω στην αναζήτηση.
Μάλλον σου διαφεύγει το ερώτημα του φίλου που αναφέρει πως δεν του φτάνει το χτύπημα στα 1.6 νικοτίνη μετά από μερικές τζούρες.
Όσο για τους ατμο τους έχω και τους δυο και μια χαρά αποδίδουν στα 10w πολύ περισσότερο απο οτι αναγράφει κάποιος, εξάλλου μη ξεχνάς ο καθένας βρίσκει τα watt του εκεί που του αρέσει.
Και τρίτη φορά μια χαρά αποδίδει στα 10w.



Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7804 στις: Απριλίου 02, 2016, 19:41 »
Μίλησε κανείς για πνευμονικούς ή έλεγχους θερμοκρασίας;

Εσύ σε προηγούμενη πρόταση σου σε νέο ατμιστη όταν πρότεινες πνευμονικο και επισκευασιμο. 


Ατμίζω 0.7 στα 10w και παίρνω μια χαρά γεύση και ντουμάνι.

0.7Ω αντίσταση στα 10W, δηλαδή 2.6V και δουλεύει σωστά. Οκ. Δε σχολιάζω άλλο, ξέρεις καλύτερα από μένα.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7805 στις: Απριλίου 02, 2016, 22:05 »

Αν και έλεγα να μη το συνεχίσω με τρώι.
Απο πότε ο Ego One είναι πνευμονικός; ή μήπως είναι ο GS;

 
Απο περιέργεια γιατί δεν βάζεις και συ στα 10 βατ να δοκιμάσεις;
Η καλύτερη τσιγαρίσια.
Και ναι ξέρω καλύτερα απο σένα μιας που το αναφέρω εγώ, εσύ κράτα την άποψη σου και γω θα στηρίζω τη δική μου.!

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7806 στις: Απριλίου 03, 2016, 15:07 »
Διαβάζοντας κάπου σκόνταψα ότι ο Ναυτίλος εκτός από 1,6 και 1,8 έχει και 1,2 αντιστάσεις; Θυμάμαι λάθος ; Ψάχνω να το ξαναβρώ και δεν μπορώ

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7807 στις: Απριλίου 03, 2016, 15:16 »
@Ναταλία είναι και οι αντιστάσεις του edit: mini  τρίτωνα 1,2 -0,2  - 0,15 - 1,8 clapton δεν ξέρω αν κάνουν και του μεγάλου του τριτωνα αλλά επιλογές πολλές.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2016, 00:10 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7808 στις: Απριλίου 03, 2016, 15:20 »
Thanks Savo!!! Η διαφορά ποια είναι; Γιατί εγώ ανάμεσα στην 1.6 και την 1.8 δεν κατάλαβα καμμία....

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7809 στις: Απριλίου 03, 2016, 15:34 »
Aν και δεν τις έχω δοκιμάσει όλες ό γενικός κανόνας είναι όσο πιο χαμηλές αντιστάσει, περισσότερα ρεύματα και πιο έντονο άτμισμα πνευμονικό κυρίως. Η νικελιού μου άρεσε αρκετά. Η 1,2 παίζει σωστά smooth στα 10-14 watt και οι clapton δεν μου έκατσαν. Αυτά στο τρίτωνα μίνι όμως. Η 1,6 bvc πάνω από τα 9 δεν άτμιζε σωστά.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7810 στις: Απριλίου 03, 2016, 15:49 »
Καλημέρα Ναταλία (και savo φυσικά).

Μια χαρά στα λέει ο savo, αλλά εσύ δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την 0,15 ni200 γιατί το μοντάκι σου δεν υποστηρίζει έλεγχο θερμοκρασίας. Μη σκας όμως και πολύ γιατί κι ο savo 'αρκετα' είπε (δεν τρελλάθηκε δηλαδή αν καλά κατάλαβα) και εγώ μια απ' τα ίδια...

ΥΓ. Πως ξέρω ότι το μοντάκι σου δεν υποστηρίζει έλεγχο θερμοκρασίας; Μα το όνομα μου είναι Sherlock. Sherlock Ohms... ;)


Αποσυνδεδεμένος nikossalonika

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7811 στις: Απριλίου 03, 2016, 19:59 »
Kαλησπέρα παιδιά. Μία ακόμη ερώτηση από τις πολλές που έχω. Επειδή είμαι λάτρης του χτυπίματος και όχι της γεύσης. Μπορώ να πάρω μία έτοιμη βάση pg μόνο χωρίς vg και άρωμα και να την ατμίζω? ή υπάρχει πρόβλημα?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7812 στις: Απριλίου 03, 2016, 20:03 »
Οχι, κανένα πρόβλημα.
Απλα να ξέρεις ότι ο ατμός που θα παράγεις θα είναι σχετικά μειωμένος.

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7813 στις: Απριλίου 03, 2016, 20:03 »
Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί είναι να σου ερεθισει τον λαιμό.
Κατά τα άλλα, την ατμιζεις άφοβα.

Στάλθηκε από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος nikossalonika

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7814 στις: Απριλίου 03, 2016, 20:05 »
Εντάξει αυτό δε με απασχολεί για την ώρα τουλάχιστον γιατί είμαι ακόμα από το κ.τ και ψάχνω μόνο χτύπιμα και αίσθηση και όχι ποσότητα ατμου.. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171331 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275252 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15192 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13916 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42652 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364