vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7740 στις: Μαρτίου 24, 2016, 00:14 »
Οποιοδήποτε βίντεο από το youtube μπορεί να δημοσιευτεί. Δεν υπάρχουν περιορισμοί. Και από ό,τι έχω δει ως τώρα έχουν δημοσιευτεί πάμπολλα ελληνικά και από τους ίδιους τους reviewers αλλά και από άλλα μέλη.

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7741 στις: Μαρτίου 24, 2016, 17:56 »
Παίδες νάμαι ξανά.... Ο σύζυγος σκέφτεται να κόψει κι αυτός το τσιγάρο. Και μια φίλη επίσης. Αλλά έχουν ένα θέμα με το παρουσιαστικό του η/τ που διαθέτω εγώ, δεν τους αρέσει. Προτιμούν και οι δύο κάτι σε στρογγυλό. Υποθέτω πως η μπαταρία λέγεται ego ή κάνω λάθος; Τι ακριβώς πρέπει να ψάξω για μία μπαταρία τέτοιου τύπου αλλά με αυτονομία πάνω από 12-15 ώρες μια και ο σύζυγος ταξιδεύει και σε περιοχές που δεν υπάρχει ρεύμα για να φορτίσει; 

Αποσυνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7742 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:09 »
στρογγυλο εννοειτε σωληνα;

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7743 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:10 »
Μετά εγώ ήμουν η σειρίνα ε?
Να έριχνες μια ματιά σε αυτό το καινούργιο το aio :hmmm:?  Καλα λόγια λένε όλοι αλλά για αυτονομία δεν ξέρουμε ακόμη πολλά.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7744 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:15 »
Εγώ που το είδα απο κοντά, καλό φαίνεται για σταρτερ κιτ και με 1500άρα μπαταρία.. Απλά πάσχει από αυτό που θα πάσχουν όλα σιγα σιγά 2ml χωρητικότητα ατμοποιητή.. >:(

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7745 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:17 »
Εγώ που το είδα απο κοντά, καλό φαίνεται για σταρτερ κιτ και με 1500άρα μπαταρία.. Απλά πάσχει από αυτό που θα πάσχουν όλα σιγα σιγά 2ml χωρητικότητα ατμοποιητή.. >:(

Φαίνεται.... Είναι;

στρογγυλο εννοειτε σωληνα;

Ναι... σουλήνα :)
Μετά εγώ ήμουν η σειρίνα ε?
Να έριχνες μια ματιά σε αυτό το καινούργιο το aio :hmmm:?  Καλα λόγια λένε όλοι αλλά για αυτονομία δεν ξέρουμε ακόμη πολλά.

Όχι εσύ είσαι ο μαρτυριάρης που μετράς πόσα ατμίζω  ;)
Το θέμα μας είναι όμως η αυτονομία. Όμορφο δεν λέω αλλά κάποιο που να γνωρίζουμε με κλειστά μάτια από πρακτική εξάσκηση την αυτονομία του έχουμε; Δεν θέλω να φανταστώ να πάρει αυτό, να ανέβει στα κατσάβραχα για δουλειά και να ξεμείνει.... 

Αποσυνδεδεμένος kurtz

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7746 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:18 »
Βέβαια όταν τα δεις από κοντά μπορεί να αλλάξεις γνώμη, γιατί περισσότερο θυμίζουν πούρα παρά τσιγάρα. Μου φαίνεται πως ποιο εύκολα βρίσκεις διακριτικό μοντάκι παρά ego μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7747 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:32 »
Παίδες νάμαι ξανά.... Ο σύζυγος σκέφτεται να κόψει κι αυτός το τσιγάρο. Και μια φίλη επίσης. Αλλά έχουν ένα θέμα με το παρουσιαστικό του η/τ που διαθέτω εγώ, δεν τους αρέσει. Προτιμούν και οι δύο κάτι σε στρογγυλό. Υποθέτω πως η μπαταρία λέγεται ego ή κάνω λάθος; Τι ακριβώς πρέπει να ψάξω για μία μπαταρία τέτοιου τύπου αλλά με αυτονομία πάνω από 12-15 ώρες μια και ο σύζυγος ταξιδεύει και σε περιοχές που δεν υπάρχει ρεύμα για να φορτίσει;

H Vision Spinner είναι μια καλή επιλογή σε τύπου ego μπαταρία. Έχει και ρύθμιση VV. Βέβαια η αυτονομία που ζητάς δε νομίζω πως μπορεί να επιτευχθεί με μια μόνο μπαταρία, ειδικά εάν το έχει πιπίλα, οπότε ίσως να πρέπει να έχει μαζί του δύο. Βέβαια με αυτό το κόστος αγοράζεις μοντάκι. Τι να πω η επιλογή είναι δική του.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7748 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:34 »
Φαίνεται.... Είναι;

Ναι... σουλήνα :)
Όχι εσύ είσαι ο μαρτυριάρης που μετράς πόσα ατμίζω  ;)
Το θέμα μας είναι όμως η αυτονομία. Όμορφο δεν λέω αλλά κάποιο που να γνωρίζουμε με κλειστά μάτια από πρακτική εξάσκηση την αυτονομία του έχουμε; Δεν θέλω να φανταστώ να πάρει αυτό, να ανέβει στα κατσάβραχα για δουλειά και να ξεμείνει....

Όταν φαίνεται σε έμπειρα μάτια συνήθως είναι, αλλά επειδή ακόμα δεν έχει κυκλοφορίσει καλα καλά όποιος σου πει κάτι σίγουρο, ψέμματα θα είναι..

Όσον αφορά τώρα την αυτονομία που σε νοιάζει, αυτή εξαρτάται από την χρήση..
Και όταν λέμε χρήση εννοούμε πόσα ml ατμίζεις ημερησίως (άρα και τι νικοτίνη κάνεις) και τι αντίσταση χρησιμοποιείς (δλδ πόσα ρευματα χρειάζεται για να δουλέψει σωστά)

Όταν μας πεις αυτά θα σου πούμε τι μπορεί να σου βγάλει η μποαταρία σε αυτονομία, αλλά δεδομένου πως μιλάμε για νέους ατμιστές, ο΄θτε αυτά θα ξέρεις να μου τα πεις με σιγουριά.

Για το μόνο που μπορείς να είσαι σίγουρη, είναι πως επειδή έχει usb pass thru φόρτιση, με αυτό και αυτό ,
θα σου βγάλει το 10-20 μέρες ταξίδι χωρίς να χρειαστείς μπρίζα.. ;)





Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7749 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:41 »
Παίδες νάμαι ξανά.... Ο σύζυγος σκέφτεται να κόψει κι αυτός το τσιγάρο. Και μια φίλη επίσης. Αλλά έχουν ένα θέμα με το παρουσιαστικό του η/τ που διαθέτω εγώ, δεν τους αρέσει. Προτιμούν και οι δύο κάτι σε στρογγυλό. Υποθέτω πως η μπαταρία λέγεται ego ή κάνω λάθος; Τι ακριβώς πρέπει να ψάξω για μία μπαταρία τέτοιου τύπου αλλά με αυτονομία πάνω από 12-15 ώρες μια και ο σύζυγος ταξιδεύει και σε περιοχές που δεν υπάρχει ρεύμα για να φορτίσει;

To AIO  JOYETECH  το πήρε πριν λίγες μέρες η αδερφή μου και είναι πολύ ευχαριστημένη.
Το δοκίμασα με την αντίσταση που έχει πάνω (BF SS316-0.6ohm).
Ωραία τζούρα, αεράτη, αλλά πιστεύω με την 1.5 αντίσταση θα είναι αρκετά καλύτερο για τα γούστα μου.
Μου είπε οτι με νορμάλ ατμισμα (οχι πιπίλα) έχει αυτονομία 8-10 ώρες.
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ ειδικά για κάποιον που ξεκινά τώρα. Και η τιμή του στα 24 ευρώ...τίποτα.

Οσον αφορά για ταξίδια και περιοχές χωρίς ρευμα κλπ κλπ ( καλά είναι να πάρει και μια
φορητή συσκευή φόρτισης για smartphones και όταν χρειαστεί το φορτίζει χωρίς να έχει ανάγκη το ρεύμα)     
Κι αυτή η συσκευή είναι δοκιμασμένη  

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Εγώ που το είδα απο κοντά, καλό φαίνεται για σταρτερ κιτ και με 1500άρα μπαταρία.. Απλά πάσχει από αυτό που θα πάσχουν όλα σιγα σιγά 2ml χωρητικότητα ατμοποιητή.. >:(

γεμίζεις υγρό σε ακριβώς 10 δεύτερα.... η τεμπελιά μας είναιτο πρόβλημα....
άλλωστε όταν βγαίνουμε έξω σχεδόν όλοι έχουμε και το μπουκαλάκι καβάντζα  :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2016, 18:49 από nikosallos »

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7750 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:56 »

Με το AIO και αντίσταση 0.6 έχω αυτονομία 12 ώρες.
Πάρε το Ego one CT και θα χεις αυτονομία 2 μέρες με την CLR 1.0 ohm.

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7751 στις: Μαρτίου 24, 2016, 19:32 »
http://www.alterego.gr/e-shop/hlektroniko-tsigaro/ijust-starter-plus/eleaf-ijust-start-plus-kit.html

Kαι αυτό είναι πολύ καλό! Το έχει γνωστός μου και είναι πολύ καλό και σε αυτονομία και σε γεύση/ατμό.


Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7752 στις: Μαρτίου 24, 2016, 20:05 »
Αν βαλεις  στο google : Authentic Eleaf iJust Start Plus 1600mAh E-Cigarette Starter Kit θα το βρεις στη μιση τιμή

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7753 στις: Μαρτίου 24, 2016, 20:36 »
Τι ακριβώς πρέπει να ψάξω για μία μπαταρία τέτοιου τύπου αλλά με αυτονομία πάνω από 12-15 ώρες μια και ο σύζυγος ταξιδεύει και σε περιοχές που δεν υπάρχει ρεύμα για να φορτίσει;
Δεν είναι ανάγκη να υπάρχει πρίζα τοίχου. USB θύρα υπάρχει και στο αυτοκίνητο (ράδιο cd ή και αντάπτορας που μπαίνει στον αναπτήρα).
Για γυναίκα μια χαρά πρέπει να είναι το ΑΙΟ.
Λίγο μεγαλύτερο αλλά με αυξημένη αυτονομία είναι το σετ ijust2 μπαταρία-cubis ατμοποιητής.

Αποσυνδεδεμένος Hic_et_nunc

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7754 στις: Μαρτίου 29, 2016, 19:32 »
Καλησπερα. Εχω γυρω στις 3 βδομαδες που ξεκινησα το ατμισμα και εχω ενα θεμα με την επιλογη υγρων. Στα καταστηματα που δοκιμαζω οι γευσεις ειναι αχνες και σχεδον ανυπαρκτες και στο δικο μου τσιγαρο ειναι 10 φορες πιο εντονες με αποτελεσμα τα περισσοτερα υγρα να πηγαινουν στα σκουπιδια. 

Εχω αγορασει μεχρι στιγμης απο natura το virginia(μπηκε στην ακρη μετα απο 2-3 ρουφηγματα, τοσο αθλιο) και το manhatan(οχι κατι ιδιαιτερο αλλα οχι ασχημο).

Και απο nobacco το lady scarlet(πουρο μου ειπαν, βιξ ειναι τελικα στο στομα μου), το crunchy bites(πολυ πολυ πολυ εντονο μπισκοτο που μου προκαλει αναγουλα). 

Τα 2 υγρα που μου αρεσουν ειναι απο nobacco numbers το 4αρι(τσιγαρισιο με ξηρους καρπους) και απο nobacco elements το wake up(φρεσκομενος καφες). 

Εχω καταληξει λοιπον οτι θελω οι δοκιμες μου σε αλλες μαρκες και υγρα να περιοριστουν στις ελαφρυες γευσεις με νοτες ξηρων καρπων και καφε. Εχετε καποιες προτασεις; γιατι ειναι κριμα  να πηγαινουν στα σκουπιδια τοσα υγρα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1448 171236 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:10
από Ελένη Π
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15156 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13894 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538613 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas