vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

245 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, caros, Ελένη Π, petr@n, ramon, maprix, ΜΗΤΣΟΣ ΠΑΠ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7260 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 17:57 »

Δεύτερον θα μπορούσα να κάνω μήξη με αυτα τα υγρά για να έχω λιγότερο παχύρευστο υγρό ή είναι επικύνδινο;
προχωρα αφοβα
μονο να αναμιξεις μια μικρη ποσοτητα, γιατι αν δεν σου αρεσει το αποτελεσμα το πετας ολο

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7261 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 18:09 »
Τρίτον , ρε παιδιά καμια καλή γεύση σε λεμόνι έχουμε; Και αν υπάρχει κάτι κοντινό σε Drambuei θα τρελαθω :respect: :respect: !

Σε λεμόνι εμένα μου άρεσε το Lemon Cake της Green Vapes, αν και δεν είναι για πολύ...μπορείς να το δοκιμάσεις σε κάποιο μαγαζί γιατί γούστα είναι αυτά...
Σε drambuie εγώ τουλάχιστον δεν έχω ιδέα...

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7262 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 18:47 »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΟΣ TDM 900

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7263 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 19:49 »
Καλησπερα σε ολους :)
Δεν ειμαι νεος ατμιστης αλλα απο το 2011 το ειχα παρατησει και γυρισα στο κ.τ. με πολλες προσπαθειες να το κοψω(τσιχλες και ολα τα συναφη),αλλα και με η.τ. τυπου aspire bdc σε μπαταρια ego-t 900αρα κλπ. αλλα γενικα το παρατουσα στη δευτερη μερα γιατι δε με γεμιζε,ειδικα στο λαιμο δεν καταλαβαινα τιποτα και μαλλον αυτο με χαλαγε.
Πριν απο κατι μερες το επιασα παλι στα χερια μου και στη δευτερη μερα,αρχιζει παλι η σκεψη για περιπτερο αλλα στο δρομο, μπαινω στο καταστημα της περιοχης μου φρικαρισμενος :wall: και λεω του τυπου να δοκιμασω καποιο mod και ενα καλο ατμοποιητη,,τεσπα,φευγοντας πηρα το istick 20w & aspire nautilus mini.
Η διαφορα σε σχεση με αυτον που εκανα ανα διαστηματα τα προηγουμενα χρονια,η μερα με τη νυχτα.
Παιρνω και ενα 12αρι υγρο virginia  της liqua και πλεον για πρωτη φορα,εχω φτασει τις 10 μερες με η.τ.
Σε αυτες τις 10 μερες βεβαια,μπορω να πω με ειλικρινια οτι το τσιγαρο δεν μου εχει λειψει αλλα η γευση που ειχα τις 2 πρωτες μερες,εχει εξαφανιστει σχεδον τελειως,,εκτος απο το πρωι που για αρκετες τζουρες την καταλαβαινω.
Μαλλον εχω συνηθισει το υγρο το πιο πιθανο,ενω  αντιστασεις αλλαζω σε καθε 20ml υγρου,,αν το αφησω πιο πολυ, η γευση απο ανυπαρκτη γινεται εντελως χαλια.
Σκεφτομαι να αλλαξω τον nautilus mini  με καποιον της kangertech,μαλλον για τον subtank nano σκεφτομαι.
Το μονο που με προβληματιζει, ειναι οτι γενικα ειμαι περισσοτερο της τζουρας στομα-πνευμονι και δεν ξερω αν θα με βολεψει ο kangertech,αλλα ειδα οτι εχει και αντισταση 1.2ohm και λεω μηπως με αερα στην τελευταια τρυπα,μεινω ικανοποιημενος.
Το ναυτιλο τον δουλευω κυριως στα 10.7w-4.5v και το istick λεει 1.9ohm,,,απλα δε με ικανοποιει η γευση αρκετες φορες,που γι αυτο βεβαια μπορει και να ευθυνεται το υγρο και οχι ο ατμοποιητης.
Απλα αναρωτιεμαι γιατι διαβασα καλες κριτικες για kangertech nano σε συνδυασμο istick 20w & 30w,,ειδικα σε γευση,λογω ισως των αντιστασεων με το οργανικο βαμβακι.
Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι αυριο παω για αναζητηση καινουριου υγρου,,το virginia μου ειναι αδιαφορο πλεον εντελως.
Αν εχετε να προτεινετε κατι σε αυτα που ειπα,εμαι ολος αυτια!!!!!
Δεν θελω να ξαναγυρισω στο κ.τ. με τιποτα αλλα πρεπει να κρατηθουμε κι απο καπου γι αυτο και γραφτηκα στο φορουμ.
Ελπιζω να μην κουρασα,αλλα καποιος πιο εμπειρος θα ξερει να με κατατοπησει καπως καλυτερα μιας και ολοι οι κοντινοι μου καπνιζουν ακομα.
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7264 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:06 »
Μόνο και μόνο για το TDM 900 νιώθω υποχρεωμένος να σου απαντήσω...   :thumpup:
Ο ατμοποιητής που έχεις είναι πολύ καλός και νομίζω οτι μπαίνει στο ίδιο επίπεδο με τον subtank. Άλλοι προτιμούν τον έναν, άλλοι τον άλλο...για αυτό και εγώ τους βάζω κάπου στα ίδια.
Όπως πολύ σωστά είπες όμως δουλεύει διαφορετικά ο ένας απο τον άλλο, παρόλο που πολλοί είναι ικανοποιημένοι και με τον subtank στην πιο μικρή του τρύπα για τσιγαρίσεις τζούρες. Αν έχεις την ευχέρεια να δοκιμάσεις άλλο ατμοποιητή, πιστεύω οτι τον subtank θα τον ευχαριστηθείς όπως και να έχει, αν πάλι δε σαρέσει, για καθαρά τσιγαρίσιες έχεις τον ναυτίλο. Τον subtank τον πουλάς κιόλας...
Μια πληροφορία που δεν ξέρω αν γνωρίζεις όμως, είναι οτι ο subtank nano δεν έχει επισκεύασιμο κομμάτι αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.
Η δική μου γνώμη είναι αρχικά να δοκιμάσεις και άλλα υγρά γιατί κορεσμός και μπούχτισμα απο το ίδιο είναι πολύ συχνό φαινόμενο. Υπάρχει φαντάσου αντίστοιχο νήμα εδώ για το πόσες γεύσεις αλλάζουμε μέσα σε μια μέρα μόνο, αν το διαβάσεις θα εκπλαγείς!
Τέλος, θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και καμιά άλλη γεύση, όχι μόνο καπνική, γιατί όλοι με καπνικά ξεκινάμε και οι περισσότεροι καταλήγουμε σε κάτι φρουτάκια και μπισκότα καρύδες καραμέλες...  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7265 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:12 »
Μαριε τα υγρα ειναι θεμα εντελως προσωπικου γουστου, και μαλιστα τοσο μεταβαλλομενου που ενα υγρο που δε σ αρεσει σημερα μπορει να σε ξετρελενε σε λιγο καιρο και το αντιθετο.
Ο μονος τροπος για να βρεις τι σ αρεσει ειναι προσωπικη δοκιμη.
Επισεις ο καλυτερος τροπος να μη βαριεσαι ενα υγρο ειναι να εχεις δυο τρια διαφορετικα και να εναλλασεις ειτε κατα καιρους ειτε στη διαρκεια της ημερας.


Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7266 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:13 »
Ξεκινόντας από τα βασικά, σε γενικές γραμμές το 20αρι που έχεις είναι πολύ μικρό mod οπότε μην περιμένεις και πολλά πράγματα, σίγουρα καλύτερο από ego , αλλά μόνο μισό σκαλί πιο πάνω.. Σύντομα θα πρέπει να πας σε πιο δυνατό mod.
Τώρα ο subtank είναι πνευμονικός ατμο και έτσι δουλεύει πιο σωστα.. Μπορεί στην μικρή τρύπα, να φέρνει σε τσιγαρίσια, αλλά δεν δίνει ούτε τα μισά από όσα μπορεί να δώσει ο άτμο.. Καλό είναι να πας σε ένα alter ego μαγαζί που τους έχουν σε δοκιμαστήριο (στο μαρούσι έχουν σίγουρα , νομίζω και στα υπόλοιπα)για κάποια υγρά , ώστε να τον δοκιμάσεις με το mod σου..
Τώρα αν είναι να πάρεις subtank , πάρε τον μινι καλύτερα που έχει και την επισκευάσιμη κεφαλή μαζί, γιατί στο μέλλον κάποια στιγμή σίγουρα θα την θελήσεις, και η διαφορά τιμής των δύο ατμοποιητών είναι απειροελάχιστη..

Το μυστικό πάντως για να μην βαριέσαι την γεύση αφού θα έχεις και δεύτερο ατμο, είναι να πάρεις δύο γεύσεις, να γεμίσεις τον καθένα με μια και να αλλάζεις κατα την διάρκεια της ημέρας.. Εγώ αλλάζω 3-4 , να φανταστείς.. :thumpup:


Υ.Γ ρε θα με αφήσετε να απαντήσω που κάθε φορά που πατάω το κουμπί μου βγάζει νέο μήνυμα.. :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7267 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:14 »
Welcome Μαριε, απο την στιγμη που εισαι της "τσιγαρισιας" τζουρας μεινε μακρια απο ατμοποιητες Subohm τυπου Subtank.Αυτος ειναι αποκλειστικα για χαμηλες αντιστασεις - πολλα watt & πνευμονικες.

Εχεις εξαιρετικη εργοστασιακο με τον nautilus, απλα μην αφηνεις τις αντιστασεις πανω απο μια εβδομαδα, αναλογα βεβαια & ποσα ml κανεις καθημερινα, καλο ειναι να τις αλλαζεις ωστε να μην χανεις την γευση (καθε φορα που πετας την αντισταση να του κανεις & ενα μπανακι του ατμοποιητη, μην το ξεχνας).

Δοκιμασε αρκετα υγρα στα καταστηματα μεχρι να βρεις 1-2 που σε ικανοποιουν, ετσι ωστε αργοτερα οταν θα εχεις κατασταλαξει οτι θες να μεινεις μακρια απο το κ.τ. να μπεις σιγα σιγα στους επισκευασιμους με εναν σχετικα ευκολο ατμοποιητη... ενα ενα τα βηματακια  O0
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:24 από Tzenamo »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7268 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:22 »
@ ΜΑΡΙΟΣ TDM 900

Υπάρχουν μαγαζιά που στο δοκιμαστήριο τους έχουν και kanger subtank (π.χ. replacesmoke, alter ego, κ.α.). Αν πας θα μπορείς να δοκιμάσεις και καινούργια υγρά και τον subtank με την μία. Προσωπική μου άποψη βέβαια είναι πως αν σου αρέσει η σφιχτή τζούρα του ναυτίλου, δύσκολο να τα βρεις με τον subtank.
Κατά τα άλλα, αυτό που σου είπαν και τα παιδιά πιο πριν. Σε αυτή τη φάση υγρά χρειάζεσαι, όχι ατμοποιητή. Ούτε mod.

EDIT: Όλοι μαζί γράφαμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:30 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7269 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 21:50 »
οταν αποφασισα να ξεκινησω το η.τ ατμισα για περιπου μια μερα το odin 101 σε 3αρα νικοτηνη με το ιδιο μηχανιμα και τον ιδιο ατμοποιϊτη που αγορασα και μου τα χαλαει το σιρμα στην επισκευη
Αρα κακος δοκιμασα οτι δοκιμασα και κακος τα αγορασα?

Καλησπέρα φίλε μου.

Τα Odin, είναι υγρά τα οποία απευθύνονται κατά κύριο λόγο σε ατμιστές υψηλών watt. Εκεί αποδίδουν καλύτερα τα στοιχεία τους. Όσον αφορά τα "λάθη":

Όπως σου είπαν και παραπάνω, συνήθως είναι λάθος ένας νέος ατμιστής να αρχίζει με εξοπλισμό για πνευμονικές τζούρες, καθώς αυτό απαιτεί μια πιο απότομη καμπύλη εκμάθησης και προσαρμογής στο νέο πράμα που μπαίνει στον οργανισμό μας και στον τρόπο που αυτό γίνεται. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είσαι καταδικασμένος να μην τα καταφέρεις. Το φάουλ δεν είναι δικό σου, είναι του πωλητή που δεν είχε τη γνώση να επιμείνει παραπάνω στο να πάρεις έναν ατμοποιητή με πιο σφιχτή τζούρα, που να μοιάζει στο τσιγάρο. Σου συστήνω ανεπιφύλακτα να ξοδέψεις όσο περισσότερο χρόνο μπορείς στο νήμα του Subtank ώστε να εξοικειωθείς με τη λειτουργία και τα χούγια του, ιδιαίτερα όσον αφορά τους επισκευάσιμους, δεν υπάρχει ατμοποιητής που να μην έχει χούγια, μικρά ή μεγάλα.

Καλά ατμίσματα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΟΣ TDM 900

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7270 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 23:17 »
Σας ευχαριστω ολους για τις γρηγορες και κατατοπιστικες απαντησεις :thumpup: :thumpup:
Απ οτι καταλαβα δηλαδη,στην ουσια δεν υπαρχει υγρο που να μπορουμε να το χρησιμοποιουμε και να παιρνουμε την ιδια γευση,,παντα με τον καιρο θα χανουμε την γευση λογω κορεσμου..σωστα?Εκτος και αν αυτο συμβαινει κυριως με τα καπνικα υγρα και οχι με τα υπολοιπα,οπως με γευσεις φρουτων ας πουμε η ισχυει το ιδιο και σ αυτα?
Το virginia της liqua,σχετικα με αλλα virginia που εχω κανει ειναι το καλυτερο.
Εβαλα στον ατμοποιητη το αντιστοιχο της elgreco & απο natura και πραγματικα ηταν απαισια,,χωρις αυτο να σημαινει κατι για καποιους αλλους,,σιγουρα τα καπνικα με στοχο να βρω κατι που να μοιαζει στο τσιγαρο θα με ζορισουνε σε γευση, αν και τωρα σκεφτομαι σοβαρα να παω σε κατι πιο γλυκο,γιατι και γευση να μην καταλαβαινω απο κορεσμο,τουλαχιστον να ειναι ευχαριστο και γλυκο,ενω το virginia οταν χανει την γευση του,ειναι και πικρο ταυτοχρονα και με χαλαει πολυ.
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δοκιμασει αρκετα υγρα για να εχω μετρο συγκρισης,,κατι με 2-3 φρουτα που δοκιμασα στο μαγαζι,δε μου αρεσαν και πολυ αλλα εκεινη την ωρα ειχα την ελλειψη του τσιγαρου πολυ εντονη και εψαχνα μαλλον κατι οσο πιο κοντα γινεται,αλλα μαλλον πρεπει να αλλαξω αντιληψη σιγα σιγα.

Οκ με τα υγρα,θα τη βρω την ακρη με τον καιρο,αυριο παω για καινουριο ετσι κι αλλιως,,30ml τα εκανα σε δυομιση μερες.
Οι (vdc) αντιστασεις καθε ποτε θελουν αλλαγη? Εγω παρατηρησα οτι στα 20ml και κατι τη θελουν την αλλαγη τους.
Οι αντιστοιχες του subtank με το οργανικο βαμβακι κρατανε περισσοτερο? Ειναι αληθεια οτι δινουν καλυτερη γευση επισης?
Αν τελικα παω σε subtank mini η nano πρεπει απο τα 12 νικοτινη να παω πιο χαμηλα η οχι,,γιατι ακουσα οτι εχει δυνατο χτυπημα και πολλοι κατεβαινουν σε νικοτινη αρκετα.
Καποιος μου ειπε πιο πανω οτι τα 20w mod ειναι πολυ μικρο και εχω μια απορια πανω σ αυτο αν ξερετε να μου πειτε.
Εγω τωρα το 20w που εχω  με τις 1.8ohm αντιστασεις που εχει ο ναυτιλος το δουλευω στα 11w - 4.5v και ειναι πολυ ικανοποιητικο και σε σφιχτες τζουρες αλλα και σε πιο αερατες,,,αν το mod  ηταν  30-40w,,στα 11w που το δουλευω εγω,θα ειχα διαφορα σε κατι ?Εννοω οτι περα απο το αυτονοητο,οτι τα μεγαλα mod σε αφηνουν να δουλεψεις πιο ψηλα ρευματα για αντιστασεις κατω απο 1ohm (0.5-0.3) στα 11w που ηδη παιζω θα ειχα καλυτερη αποδοση η οχι?
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις ρε παιδια,,αλλα ειναι πολλες οι αποριες και οι πωλητες καμμια φορα δεν ειναι και στην καλυτερη φαση για να στις λυσουνε,,ειδικα να εχει κοσμο μεσα στο μαγαζι,,χαιρετισματα!!
Οποιος δεν κουραστηκε,μου απανταει σε οτι θυμηθει απ ολα αυτα που ρωτησα,,σιγουρα κατι θα καταλαβω,οπως και στις προηγουμενες απαντησεις σας επιασα πολλα χρησιμα.
Α.... και κατι αλλο.... τελικα με τα υγρα τι ειναι καλυτερα vg,,pg,, 50-50? Ayto κι αν ειναι μπερδεμα,,μπαινεις σε ελληνικο site στα λενε ετσι μπαινεις σε ξενο site,τουμπα ολα,,,ξαναψαχνεσαι παι απο την αρχη :wall: :wall:
Αυτα τα λιγα :confused1: ....πολλες οι αποριες ρε γ@#ώτο

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7271 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 23:54 »
Σύντροφε TDMάκια...  ;D
θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όσα περισσότερα μπορώ και όσο καλύτερα μπορώ.
Καταρχήν μια συμβουλή. Μην ψάχνεις να υποκαταστήσεις το κ.τ. γιατί δεν θα τα καταφέρεις και θα απογοητευτείς. Το άτμισμα με το κάπνισμα δεν έχουν καμία σχέση οπότε προσπάθησε καλύτερα να επικεντρωθείς στο πως το η.τ. θα σε ικανοποιήσει περισσότερο.
Ο κορεσμός μπορεί να έρθει με οποιοδήποτε υγρό.
Ο χρόνος αλλαγής αντίστασης νομίζω είναι καλός (αν και μπορεί να πάει παραπάνω) και δε νομίζω να έχει διαφορές με τις αντιστάσεις του subtank. Εξαρτάται βέβαια και απο το υγρό και τον τρόπο που ατμίζεις... Η γεύση τώρα είναι κάτι πολύ υποκειμενικό, εγώ άλλωστε δεν έχω και τους δύο για να ξέρω, αλλά εμένα ο subtank που έχω γευστικά με άφηνε απόλυτα ικανοποιημένο.
Θα πρέπει να κατεβάσεις νικοτίνη ναι γιατί θα έχεις μεγαλύτερη παραγωγή ατμού. Και ειδικά αν αρχίσεις τις πνευμονικές τζούρες τελικά, δεν θα αντέχεις πολύ νικοτίνη.
Επειδή απο ότι λες είσαι λίγο απαιτητικός απο το mod σου, και το λέω γιατί άλλοι στα 1.8Ohm ατμίζουν καλά με 7watt ας πούμε, αν πας σε subohm μάλλον θα χρειαστείς όντως άλλο mod... (το απαιτητικός δεν το λέω με την κακή έννοια, ο καθένας ρυθμίζει όπου τον ικανοποιεί)
Σε αυτές τις αντιστάσεις όχι, δε θα είχες διαφορά αν είχες mod με περισσότερα watt. Θα είχες όμως διαφορά αν είχες mod που δίνει καλύτερα ρεύματα!
Αυτο με τα υγρά πάλι υποκειμενικό είναι αν και εξαρτάται και απο τον ατμοποιητή. Γενικότερα όμως ισχύουν τα εξής:
Περισσότερη VG = λιγότερο χτύπημα - πιο πηχτό υγρό - περισσότερος ατμός - λιγότερη γεύση (αν και υπάρχουν υγρά με έντονη γεύση στα 100%VG)
Περισσότερη PG = περισσότερο χτύπημα - πιο αραιό υγρό - λιγότερος ατμός - περισσότερη γεύση.
Αυτά νομίζω, δεν πρέπει να άφησα κάτι απ'έξω...
Εγώ πάντως θα ξαναπώ οτι πριν πας σε ατμοποιητή, άρχισε να παίζεις με τα υγρά πρώτα να σταθεροποιηθείς κάπου, ταυτόχρονα μάθε όσο περισσότερα μπορείς και αν έχεις και τη δυνατότητα δοκίμασε και απο άλλους ή και σε μαγαζιά όπως σου είπαν και πιο πάνω....
Καλές αναζητήσεις και υπομονή στην αρχή!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7272 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 00:56 »
Εγώ δεν είπα να πάρεις μοντάκι τώρα πάντως.. Είπα πως θα θελήσεις σύντομα στο μέλλον..

Τώρα όσον αφορά τον subtank  η 1,5 κεφαλή του παίζει 10-26 w οπότε θα παίζεις γύρω στα 15 και η 1,2 στα 12-25 w οπότε θα παίζεις γύρω στα 18.. Σίγουρα δλδ θα είσαι στα όρια της συσκευής και για πιο κάτω αντίσταση δεν πάς..

Για αρχή είσαι μια χαρά και θα σου φτάνει, όμως σε κανα δυο μηνάκια μάζευε χρήματα να πας για πιο μεγάλο..

Όσον αφορά τα w που καπνίζεις τώρα, απλά τα πι μεγάλα μοντακια έχουν καλύερη διαχείριση των ρευμάτων και θα σου κρατάει λίγο περισσότερο η μπαταρία ( όχι πολύ ) , θα σου δίνει ένα πιο στρωτό άτμισμα και δεν θα ταλαιπωρείται τόσο η συσκευή.. Στην πράξη παντως σε αυτά τα w δεν θα δεις τεράστιες διαφορές..

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΟΣ TDM 900

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7273 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 01:30 »
Φιλε Estrifan σε ευχαριστω πολυ ησουνα κατατοπιστικοτατος,η αληθεια να λεγεται :D
Βασικα περι watt ο λογος,το πρωι που ξυπναω και για καποιες ωρες,ξεκιναω σταθερα παντα στα 8.8 w και οσο περναει η ωρα και φυσικα εχω χασει και την ωραια γευση απο τις πρωτες τζουρες και ερχεται και η ξηροστομια γιατι ο ναυτιλος γινεται σχεδον πιπιλα,,τοτε αρχιζω μεχρι το τελος της μερας και ανεβαζω σταδιακα για να το καταλαβαινω πιο καλα στα 10w και παω μεχρι τα 11 και εκει σταματαω γιατι μετα η γευση αρχιζει και γινεται περιεργη.
Φυσικα οταν κανω 15-20 λεπτα κενο στις τζουρες τα 8.8w με καλυπτουν και παλι και φτου κι απ την αρχη η διαδικασια.
Κοιτα,το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχει καν περασει απο το μυαλο μου να καπνισω κ.τ. εφ'οσον με καλυπτει το η.τ.
Σιγουρα πρεπει να βρω υγρα που να με καλυπτουν,να παρω 2-3 να αλλαζω στη διαρκεια της μερας γιατι με το ενα σταθερο δε θα βγαλω ακρη.
Εχω καταλαβει,πολυ συνηδητοποιημενα παντα οτι η.τ. & κ.τ. ειναι 2 ακρα διαφορετικα και χαιρομαι γι αυτο,γι αυτο και συνεχιζω το η.τ.
Παντως σκεφτομαι να φυγω απο την αναζητηση καπνικου υγρου αλλα πριν το κανω αυτο δεν εχω κριτηριο συγκρισης με αλλα καπνικα εκτος virginia,που στην τελικη δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο,απλα το πηρα γιατι αυτο ειχα κανει και παλιοτερα αλλα τωρα υπαρχουν πολλες περισσοτερες επιλογες.
Μαλλον εχω συνδυασει την νικοτινη με τη γευση των καπνικων υγρων....λογω κ.τ. προφανως,,αλλα θα το ξεπερασω :cigar:
Πιστευω οτι τα pg υγρα θα ειναι καλυτερα για μενα ,αν και αυριο που θα παω για αγορα μπορει και να αλλαξω γνωμη.
Το κακο με το να δοκιμασεις υγρα στο μαγαζι,ειναι οτι αυτες οι 3-4 τζουρες που θα κανεις,θα σου φανουν καλες εφοσον η πρωτη γνωριμια με το υγρο παντα ειναι καλη,οταν σου αρεσει.

Οκ,πανε τα υγρα....

Οσο για το subtank καταλαβαινω τι λες και οτι μου ειπαν αλλα εχω σκαλωσει και πιστευω οτι θα με καλυψει σε αυτα που ζηταω,χωρις αυτο να σημαινει οτι ο ναυτιλος θα μπει στο ραφι, γιατι ειναι πολυ καλος και ευχρηστος,,υγρο-βιδωμα,ετοιμος χωρις πολλα πολλα και ακυρα.
Στο subtank nano & mini με τις διαφορες οτι στο 2ο φτιαχνεις και μονο σου αντιστασεις(καλο γιατι μειωνεις και εξοδα) γιατι ετσι οπως το βλεπω μιλαμε για αντισταση καθε 3-4 μερες :idiot1: ,,απλα ειχα δει σε πολλες αναρτησεις οτι το μινι ειχε αρκετα θεματα με διαρροες γι αυτο και ειπα για νανο.
Αν και το να φτιαξω αντισταση καποια στιγμη αργοτερα,σιγουρα θα ηταν ενδιαφερον απο μονο του.
Οκ και κατι τελευταιο μιας και το subtank το ξερεις καλα.... αν το παρω και παιζω με την αντισταση 1.2 η και 1.5 που ειδα οτι υπαρχουν..και φυσικα με αλλο mod 30-40w και ρυθμιση του αερα στην τελευταια τρυπα,πιστευεις θα με καλυψει?
Δε μιλαω για τελειως σφιχτη τζουρα αλλα οχι τελειως ανοιχτο. στο ναυτιλο εχει 4 τρυπες για εισαγωγη



Εγω παιζω με την 1.1 που ειναι μετρια σφιχτη τζουρα και την 1.4 που ειναι μετρια ανοιχτη πιο πολυ για πνευμονικες,,δεν παω ουτε στην πολυ κλειστη αλλα και ουτε στην τελειως ανοιχτη αλλα οι αλλες 2 με καλυπτουν και για στομα-πνευμοι και για πνευμονικες.
 Γι αυτο σε ρωταω για το subtank,με βαση αυτης της λογικης.
Στο ανελυσα πολυ ρε φιλε αλλα σορρυ θελω να μαθω και απο οποιους το εχουν,,το ξερω οτι ειναι καλος για πνευμονικες κυριως αλλα με αντιστασεις 1.2-1.5ohm και αερα στην μια τρυπα,δεν πιστευω οτι θα απογοητευε και τους υπολοιπους.
Οτι εχεις ευχαριστηση,,το απαντας και παλι και σε ευχαριστω για τη βοηθεια :thumpup:


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Psitgr,,καταλαβα τι ειπες και πιο πριν και συμφωνω,,το ειχα στο μυαλο μου απο την πρωτη μερα για αλλο μοντακι και μαλλον κλεινω προς το istik 40w h kai 50w αν και το θεωρω υπερβολικο αλλα ποτε δεν ξερεις :)
Την μερα που το πηρα,πριν λιγες μερες δηλαδη ,μπηκα στο μαγαζι μετα απο πολυ ξυλο μεσα μου για το να παω περιπτερο για τσιγαρα η οχι και στα λεφτα που ειχα πανω μου,μπορω να πω οτι με εσωσε το συγκεκριμενο μιας και παω για 10 μερες χωρις ουτε τζουρα απο κωλοτσιγαρο.
Και δεν εχω σκοπο,,χωρις να λεω μεγαλα λογια βεβαια αλλα θελω να ελπιζω.
Μετα απο 22 χρονια καπνισμα μανιακου καπνισματος με prince τα περισσοτερα χρονια και αλλες 300 μαρκες και αλλαγη καπνου καθε 2 μηνες,,ε δεν παλευεται ρε φιλε αλλο,ειλικρινα,,εγω δεν την παλευω αλλο :wall:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Εγώ δεν είπα να πάρεις μοντάκι τώρα πάντως.. Είπα πως θα θελήσεις σύντομα στο μέλλον..

Τώρα όσον αφορά τον subtank  η 1,5 κεφαλή του παίζει 10-26 w οπότε θα παίζεις γύρω στα 15 και η 1,2 στα 12-25 w οπότε θα παίζεις γύρω στα 18.. Σίγουρα δλδ θα είσαι στα όρια της συσκευής και για πιο κάτω αντίσταση δεν πάς..

Για αρχή είσαι μια χαρά και θα σου φτάνει, όμως σε κανα δυο μηνάκια μάζευε χρήματα να πας για πιο μεγάλο..

Όσον αφορά τα w που καπνίζεις τώρα, απλά τα πι μεγάλα μοντακια έχουν καλύερη διαχείριση των ρευμάτων και θα σου κρατάει λίγο περισσότερο η μπαταρία ( όχι πολύ ) , θα σου δίνει ένα πιο στρωτό άτμισμα και δεν θα ταλαιπωρείται τόσο η συσκευή.. Στην πράξη παντως σε αυτά τα w δεν θα δεις τεράστιες διαφορές..


Psitgr,,καταλαβα τι ειπες και πιο πριν και συμφωνω,,το ειχα στο μυαλο μου απο την πρωτη μερα για αλλο μοντακι και μαλλον κλεινω προς το istik 40w h kai 50w αν και το θεωρω υπερβολικο αλλα ποτε δεν ξερεις :)
Την μερα που το πηρα,πριν λιγες μερες δηλαδη ,μπηκα στο μαγαζι μετα απο πολυ ξυλο μεσα μου για το να παω περιπτερο για τσιγαρα η οχι και στα λεφτα που ειχα πανω μου,μπορω να πω οτι με εσωσε το συγκεκριμενο μιας και παω για 10 μερες χωρις ουτε τζουρα απο κωλοτσιγαρο.
Και δεν εχω σκοπο,,χωρις να λεω μεγαλα λογια βεβαια αλλα θελω να ελπιζω.
Μετα απο 22 χρονια καπνισμα μανιακου καπνισματος με prince τα περισσοτερα χρονια και αλλες 300 μαρκες και αλλαγη καπνου καθε 2 μηνες,,ε δεν παλευεται ρε φιλε αλλο,ειλικρινα,,εγω δεν την παλευω αλλο :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2016, 01:40 από ΜΑΡΙΟΣ TDM 900 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7274 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 02:00 »
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω εγώ αν θα σε καλύψει ή όχι ο subtank. Καταλαβαίνεις το γιατί.    :)
Τα θέματα με διαρροές είναι απο κάποιες εργοστασιακές κεφαλές και συνήθως απο την rba κεφαλή, αλλά απο λάθος στο στήσιμο. Οπότε αν καταλήξεις στον subtank και όπως λες βρίσκεις ενδιαφέρον το rba κομμάτι, σαφώς και σου συνηστώ τον mini.
Αν σκεφτείς οτι η πιο ανοιχτή τρύπα του subtank είναι πιο ανοιχτή απο ότι όλες οι τρύπες μαζί του ναυτίλου, καταλαβαίνεις για τι διαφορά μιλάμε! Εγω προσπαθώντας να πάρω τσιγαρίσια τζούρα μάλιστα έκλεινα και τη μία απο τις δύο μικρότερες τρύπες με το δάχτυλο για να μειώσω την ποσότητα του αέρα και πάλι δε μου έκανε, άλλους τους ικανοποιεί...ίσως ένα πιο στενό drip tip να βοηθούσε! Για να είμαι και δίκαιος βέβαια, πρέπει να πω οτι τις εργοστασιακές κεφαλές  τις χρησιμοποίησα ελάχιστα, οπότε για 1.2Ohm και πάνω δεν έχω ξεκάθαρη άποψη. Αλλά έχεις ένα δίκιο σε αυτό για αυτά τα Ohm. Αν πάρεις και άλλες απαντήσεις απο άλλους που τον έχουν ίσως βοηθηθείς καλύτερα.
Για τα υγρά θα συμπληρώσω μόνο οτι υπάρχουν και καπνικά με γεύση. Εμένα για παράδειγμα δύο απο τα αγαπημένα μου είναι το ένα καπνικό με μια ψιλή κακάο - φουντούκι και το άλλο καπνικό με φουντούκι - καραμέλα - βανίλια...  ;)
Επίσης τα κακά με το να δοκιμάζεις σε μαγαζιά μπορεί να είναι πολλά...όπως το να δοκιμάζεις σε συσκευές που δεν αποδίδουν τη γεύση σωστά και ενώ σου αρέσει κάποιο, στο δικό σου εξοπλισμό τελικά να μη σου αρέσει, ή και το αντίθετο...ή το οτι μετά απο κάποιο αριθμό δοκιμών...άντε να καταλάβεις γεύση στα υπόλοιπα...  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1452 171296 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:54
από Tem
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15175 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13908 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8922 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538665 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas