vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

237 επισκέπτες, 2 χρήστες
anetost, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος efyra

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7230 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 18:58 »
Κάτι δεν κάνω καλά, ή κάτι δεν πάει καλά.


Λοιπόν από την μία έχουμε:
1) Vision Spinner II 1600 (@4.3V) + Aspire ET με BVC 1,8Ω
2) eVic VTC mini (Samsung 30Q) VW 8.5~9.5 Watt + Nautilus Mini με BVC 1,8Ω στην 2η θέση (αν πούμε οτι η 1η είναι η πιο κλειστή από όλες). Οι άλλες θέσεις μου φαίνονται πολύ "αεράτες".

Το λοιπόν, γιατί μου φαίνεται έστω και λίγο καλύτερο το 1ο σετ με το ταπεινό ΕΤ ? Δοκίμασα από 7 μέχρι 13watt το vtc mini, καλύτερο αποτέλεσμα είχα στα 8.5~9.5watt. Το μόνο κακό στο ΕΤ είναι κάποια μικρο-σκασιματάκια αλλά τα έχω συνηθίσει. Τόσο "περίεργα" είναι τα γούστα και τόσο άσχετα από κόστη?


Βοήθεια !  :idiot1:

 καλησπέρα φίλε.....Τα έχω κι εγώ τα ιδια σετακια .....Τον aspire ET έχω πολύ καιρό να το χρησιμοποιήσω οπότε δεν θυμάμαι τίποτα από γεύση - ντουμάνι κλπ κλπ.
 Από τότε που πήρα τον nautilo mini κόλλησα μαζί του......Τον έχω δοκιμάσει και με τη vision 1 + 2 και δούλευε άψογα.......Όταν τον σεταρα με το vtc mini ο nautilos ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ . Πλούσιος ατμός από τα 8-9,5w και πολύ καλύτερη γεύση σε αντιστάσεις 1,6 + 1,8Ω .
 Όσο για το γούστο σου τι να πω.....Ο κάθε ένας από εμάς αντιλαμβάνεται και εισπράττει διαφορετικά το κάθε υγρό και το κάθε στήσιμο σετακι. Κάνε διάφορες δοκιμές και βρες τι σου ταιριάζει
 

Αποσυνδεδεμένος kourlis

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7231 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 20:17 »
Καλησπερα Επανερχομαι στο θεμα ατμοποιητη Μετα απο αρκετο διαβασμα και γνωμεs μελων και εμπορου αγορασα τον ναυτιλο μινι Πρωτεs εντυπωσειs ειναι αυτο ακριβωs που ζητουσα ωραια τζουρα και πλουσιοs ατμοs Επειδη δεν μου αρεσε στο ματι του αλλαξα πιπακι και πηρα και το μεταλικο τανκ αν το λεω σωστα Τωρα εγινε και κουκλοs Ελπιζω να αργησω να ασχοληθω παλι με ατμοποιητη

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7232 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 20:36 »
Στο κατάστημα που πήγες σε βοήθησαν να βγάλεις άκρη με το ναυτίλο σου και σε ότι άλλες γενικότερες απορίες μπορεί να είχες? Οτιδήποτε χρειαστείς να ξέρεις κάποιος θα είναι εδώ να βοηθήσει (δε μιλάω για μένα γιατί κι εγώ είμαι στο στάδιο της "βασικής εκπαίδευσης" :tongue_smilie: ).

Αποσυνδεδεμένος kourlis

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7233 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 20:51 »
Το καταστημα μου ελυσε ολεs μου τιs αποριεs Πελατεs θα θελει Το ποιο  βασικο  ειναι οτι πηγα διαβασμενοs

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7234 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 20:54 »
Σημαντικό να έχεις ένα μπούσουλα, ακόμα πιο σημαντικό να σε βοηθήσουν να τον βρεις καλύτερα  :)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7235 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 14:56 »
1. Γιατί πρέπει να δουν αν τους ταιριάζει το ατμισμα- είναι ακριβοτεροι από τους άλλους-θελουν εμπειρία στο στήσιμο αντίστασης σεταρισμα βαμβάκι κλπ κλπ
 2.Για σίγουρα θα πρέπει να είναι σύρμα νικελίου ή τιτανίου σε συσκευή ελέγχου θερμοκρασίας. Το καμμένο έχει και σχέση με τα πόσα βατ πόση τροφοδότηση υγρού στήσιμο κλπ κλπ
3.Όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερη! Με ένα τύπου στικ 30-!40-60 βατ είσαι οκ
4.Ωμ και βατ ανάλογα με τα γούστα του καθενός αρκεί να μην παίρνεις καμμένο. Σε γενικές γραμμές 1,2 έως 2 ωμ από 9-12 βατ, χαμηλότερα ωμ περισσότερα βατ (επιπλέον γράφουν και οι περισσότερες αντιστάσεις το εύρος πλέον).
Αν θέλεις ξεκίνα με απλό ΑΤΜ όχι επισκευάσιμο π.χ ναυτίλο Κ1 κλπ

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7236 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 14:57 »
Επειδή οι ερωτήσεις σου είναι πολύ γενικές, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω όσο πιο απλά γίνεται.

1. Κανείς δεν λέει οτι δεν πρέπει. Δεν συνήσταται απλά γιατί μπορεί κάποιος να απογοητευτεί γρήγορα αν δεν έχει καλό αποτέλεσμα και επίσης μπορεί και να μην είναι ασφαλές αν δεν ξέρει κάποια πράγματα και ανάλογα και τον εξοπλισμό που έχει.

2. Αυτό εξαρτάται απο το στήσιμο, τα watt που θα δώσεις, σε τι mode ατμίζεις (VW ή TC)...πολλά πράγματα...

3. Πάλι ανάλογα τον εξοπλισμό που έχεις, εκείνο που σε νοιάζει στη διάρκεια θεωρητικά είναι τα mah μιας μπαταρίας. Απο εκεί και πέρα όμως, για λόγους ασφάλειας σε νοιάζουν και τα A αποφόρτισης. (mah = μιλιαμπερώρια  -  Α = αμπέρ σε περίπτωση που δεν τα γνωρίζεις και θέλεις να τα μάθεις, αλλιώς παίρνεις καλύτερα ότι σου προτείνεται απο γνώστες και έμπειρους χρήστες)

4. Το ιδανικό του καθενώς είναι τελείως υποκειμενικό. Οπότε αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να βρεις μόνος σου. Τα ποσά πάντως είναι αντιστρόφως ανάλογα. Δηλαδή όσο μικραίνει η αντίσταση, μεγαλώνουν τα watt. Πάντα φυσικά σιγά σιγά όμως και χωρίς υπερβολές. Με μερικά παραδείγματα για να έχεις μια ιδέα (συντηρητικά), 1.2Ohm με 10watt είναι εντάξει... 0.2Ohm θα φτάσουν και τα 25watt και παραπάνω ανάλογα και τα γούστα...

Αυτά τα λέω σαν καινούριος στο χώρο και εγώ και είναι πράγματα που έχω διαπιστώσει με ψάξιμο και προσωπικές εμπειρίες.

EDIT : Sorry atmistis...με πρόλαβες για μερικά δευτερόλεπτα...τόσο κόπο έκανα να τα γράψω...κρίμα ήταν να μην το στείλω...  :tongue_smilie:

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7237 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 15:06 »
Γεια σας και απο μένα. Θέλω να ρωτήσω γιατί είμαι καινούριος και εγώ. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλό φθηνό ατμοποιητή; Και επίσης αν μπορεί κάποιος να μου πει καμιά γεύση καλή, που να είναι πολύ γλυκιά, λες και νομιζεις ότι τρώς κανα γλυκό  :))  Είχα φέρει μια από Κύπρο αλλά τώρα τελείωσε και δεν βρίσκω τίποτα καλό.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7238 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 15:30 »
Γεια σας και απο μένα. Θέλω να ρωτήσω γιατί είμαι καινούριος και εγώ. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλό φθηνό ατμοποιητή; Και επίσης αν μπορεί κάποιος να μου πει καμιά γεύση καλή, που να είναι πολύ γλυκιά, λες και νομιζεις ότι τρώς κανα γλυκό  :))  Είχα φέρει μια από Κύπρο αλλά τώρα τελείωσε και δεν βρίσκω τίποτα καλό.

Για ατμοποιητή επειδή είσαι καινούριος και εσύ όπως λες, προτάθηκε παραπάνω ο ναυτίλος Κ1. Ή ας πούμε ένας ναυτίλος μίνι αν και λίγο πιο ακριβός..ή ένας gs air...πολλές επιλογές...  :)   Αν ψαχτείς στα αντίστοιχα νήματα θα δεις πολλούς.

Για γλυκιά γεύση και όπως την περιγράφεις, απο όσα υγρά έχω δοκιμάσει εγώ, τα δύο που με ενθουσίασαν και μου αφήνουν την αίσθηση οτι έφαγα γλυκό, είναι το apple butter της Liquid State και το vanilia mamma της Ammo. Βέβαια αυτά στα 30ml θα σου βγουν πιο ακριβά και απο ατμοποιητή ε...  :tongue_smilie:

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7239 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 15:34 »
Ατμοποιητή είχα τον Cubis αλλά χάλασε, μου τραβούσε γεύση συνέχεια μέσα και πήρα έναν άλλο από ένα φίλο. Όσο για της γεύσεις δεν ξέρω τη φταίει, έχω και εγώ τον apple butter της Liquiq εκεί που το δοκίμασα μου άρεσε αλλά όταν το αγόρασα και το έβαλα στο δικό μου δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου αρέσει καθόλου. (Αντίσταση έχω αλλάξει)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7240 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 15:54 »
Ε απο ατμο σε ατμο η γεύση αλλάζει...ακόμα και απο mod σε mod...εμένα συνήθως μου συμβαίνει το αντίθετο...  :tongue_smilie:
Μου έχει τύχει να δοκιμάσω υγρό, μου άρεσε, αλλά επειδή εκεί που το δοκίμασα η γεύση τελικά ήταν υποτονική, όταν το έβαλα στο δικό μου που την ανέδειξε καλύτερα, δε μου άρεσε...  :dontknow:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων



1.subtank τα εχει ολα μεσα αλλα και παλι δεν με ικανοποιϊσε
2.αν δεν θες θερμοκρασια γιατι να παρεισ νικελιο η τιτανιο?
3.εχω το istick tc 60 watt efest 3000mah 18650 και ειμαι πληρος απογοητευμενος
4.αυτο δεν καταφερα με τιποτα δηλαδη με μια αντισταση 1.6 κατο απο 25-30 watt δεν εβγαζε ατμο σε μενα και δεν ξερω το γιατι

2. Εννοείς αν δεν θέλεις έλεγχο θερμοκρασίας? Έτσι όχι, δεν παίρνεις.
3. Δεν σου κρατάει όσο περίμενες εννοείς? Αν είναι σωστές οι μπαταρίες εξαρτάται και απο το πόσο ατμίζεις. Αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα και το mod.
4. Το πιθανότερο είναι κάτι να μην είναι καλό στο στήσιμο για να συμβαίνει αυτό...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2016, 16:11 από estrifan »

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7241 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 16:13 »
nick χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω απλά επειδή καμιά φορά συμβαίνει κι αυτό, όσο αστείο κι αν μπορεί να ακουστεί, τον αέρα στον ατμοποιητή τον έχεις ανοιχτό? Πάντως με βάση τις λίγες γνώσεις που έχω αποκτήσει στο αντικείμενο με 25watt καις επιτόπου την αντίσταση των 1.6Ω. Δοκίμασε καμιά 10αριά watt λιγότερα... Επίσης άλλο πάλι αυτονόητο αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις, αφού βάλεις αντίσταση και υγρό στον ατμοποιητή, περιμένεις τουλάχιστον 5 λεπτά να ποτίσει το βαμβάκι (εγώ περιμένω 10 γιατί θέλω να μαι 150% σίγουρος). Καλά δεν λέω ρε παιδιά? Όποιος νομίζει με διορθώνει.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7242 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 16:24 »
Τι αντίσταση έχει αυτή τη στιγμή ο subtank πάνω του?

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7243 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 16:30 »
Και στα 25watt αυτή δε ρουφάει ή βγάζει καμμένο?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7244 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 16:37 »

ξερεις να μου πεις κατι για το στησιμο  οστε να το κανω καλυτερο?
το mod ειναι καινουργιο το εχω μια βδομαδα.


Εκτός απο εδώ που το έχουμε υπεραναλύσει το θέμα :  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23780.2625.html
θα βρείς και άπειρα βίντεο στο youtube!   :thumpup:
Στο γραπτό και χωρίς να βλέπουμε πως στήνεις λίγο δύσκολο να βρούμε και τι φταίει...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 161 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364