vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

232 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6720 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 20:34 »
@Napakos
Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι φίλε μου, ώστε να βρεις βοήθεια.
Θες να ΦΤΙΑΞΕΙΣ ατμοποιητή, ή να ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ; Πάνω λες να φτιάξεις συσκευή

Αποσυνδεδεμένος Napakos

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6721 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 20:45 »
εαν υπαρχουν ετοιμα δεν εχω θεμα . εαν οχι προκειμενου να εχω περισοτερο ατμο θα μπω στην διαδικασια να φτιαξω.απο τα λιγα που εψαξα και καταλαβα (μπορει και λαθος) χρειαζεται ενας ατμοποιητης sub-ohm με αντιστασεις μικροτερες απο 1 εαν εχω καταλαβει καλα. τωρα με τα watt λιγο μπερδευομαι και δεν εχω βγαλει ακρη για να πω την αληθεια. απο οτι μου λεει το αρχαριο μυαλο μου θελω πανω απο 30 watt ...
εχω ακομα το πρωτο μου ατμιστικο μεσο ο,τι και να παρω θα δω σιγουρα διαφορα αλλα οι προτιμισεις μου ειναι αυτα που αναφερω..

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6722 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 20:49 »
@wyclef77  Και εγω αυτό έπαθα φιλε μ.. Έχω τον Kanger mini  εδώ και 1 βδομάδα έβαλα τον rba με το σύρμα που έχει μέσα το κουτί πέρασα το φυτίλι και παρατήρησα το ίδιο πράγμα ... Το θέμα είναι ότι εκεί που σταματούσα να πατάω το κουμπί Fire η αντίσταση Ακουγόταν για ελάχιστα "ακόμα ....


Sent from my iPhone 6S using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος wyclef77

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6723 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 20:52 »
Και εγω ακριβώς το ίδιο θέμα έχω, με το που αφήνω το κουμπί ακούγεται να συνεχίζει να δουλεύει ....


Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να παίζει ??  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6724 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 21:21 »
Για τους φίλους συνατμιστές: wyclef77, loukaskrem
Τα Watts παιδιά δεν είναι για χόρταση. :))
Ανάλογα το πάχος του σύρματος ανεβάζεις και τα watt, αλλά μέχρι ένα σημείο.
Παίζει ρόλο επίσης πόσο υγρό μπορεί ο εκάστοτε ατμοποιητής να ατμοποιήσει.
Δηλαδή άν τα κανάλια - εισαγωγές υγρού δεν είναι μεγάλα, τότε δεν μπορείς να ανεβάσεις watts γιατί δεν θα μπορεί να τροφοδοτείται το βαμβάκι με πολύ υγρό που θέλουν τα περισσότερα watts για να τα ατμοποιήσουν.
Αποτέλεσμα να στεγνώνει το βαμβάκι και να παίρνεις καμμένο.
Π.χ. σε σύρμα πάχους 0,32mm δεν μπορείς σε ατμοποιητή τύπου Kayfun να ανεβάσεις πάνω από 12 watts. Θα πάρεις αλοιωμένη γεύση και ανέβεις π.χ. στα 20 καμμένο.
To ότι συνεχίζει για ελάχιστο χρόνο να τσιτσιρίζει αφού αφήσεις το fire είναι λογικό γιατί η αντίσταση από τα πολλά watts πυρώνει και "τηγανίζει" το υγρό μέχρι να κρυώσει - σβήσει.
Στα 13 Watts είστε καλά με τον Subtank mini. Άντε 15 αλλά είπαμε ανάλογα το σύρμα.
Όσο πιο χοντρό σύρμα τόσο περισσότερα Watts μπορείς να δώσεις.
Εγώ τον δουλεύω τον V2 με Κanthal A1 με 0,40mm πάχος σύρματος 7 ή 8 σπείρες σε διάμετρο σπείρας 2,5mm στα 15 Watts το πολύ.
Mια χαρά ντουμάνια βγάζει.
Αν πάλι δεν έχεις χτύπημα ανέβασε λίγο την νικοτίνη και το ποσοστό της PG αν κάνεις μόνος σου τα υγρά σου. :)

Αποσυνδεδεμένος new23

  • *
  • 27
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6725 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 21:56 »
 :bye: Γεια σας και πάλι(κλεμμένο)...Πριν λίγες ώρες έπιασα στα χέρια μου το πρώτο μου μοντάκι.evic-vtc mini με ατμο ego one.Έβαλα την αντίσταση που είχε μέσα.Μου το ρύθμισαν απο το μαγαζί αλλα έκανα αναβάθμιση λογισμικού και χάθηκαν όλα.Τι κάνω τώρα?Βοήθεια τσακάλια μουυυυυυ..!!!Θα το κάψω ή θα καώ εγώ!!!  :confused1:

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6726 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 22:01 »
Τι αντίσταση ;


Sent from my iPhone 6S using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος new23

  • *
  • 27
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6727 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 22:11 »
Νi 0.25ohm

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6728 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 22:17 »
Είναι με ρύθμιση θερμοκρασίας δεν μπορώ να σε βοηθήσω .. Δεν έχω δουλέψει ακόμα :(


Sent from my iPhone 6S using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος wyclef77

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6729 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 22:26 »
Για τους φίλους συνατμιστές: wyclef77, loukaskrem
Τα Watts παιδιά δεν είναι για χόρταση. :))
Ανάλογα το πάχος του σύρματος ανεβάζεις και τα watt, αλλά μέχρι ένα σημείο.
Παίζει ρόλο επίσης πόσο υγρό μπορεί ο εκάστοτε ατμοποιητής να ατμοποιήσει.
Δηλαδή άν τα κανάλια - εισαγωγές υγρού δεν είναι μεγάλα, τότε δεν μπορείς να ανεβάσεις watts γιατί δεν θα μπορεί να τροφοδοτείται το βαμβάκι με πολύ υγρό που θέλουν τα περισσότερα watts για να τα ατμοποιήσουν.
Αποτέλεσμα να στεγνώνει το βαμβάκι και να παίρνεις καμμένο.
Π.χ. σε σύρμα πάχους 0,32mm δεν μπορείς σε ατμοποιητή τύπου Kayfun να ανεβάσεις πάνω από 12 watts. Θα πάρεις αλοιωμένη γεύση και ανέβεις π.χ. στα 20 καμμένο.
To ότι συνεχίζει για ελάχιστο χρόνο να τσιτσιρίζει αφού αφήσεις το fire είναι λογικό γιατί η αντίσταση από τα πολλά watts πυρώνει και "τηγανίζει" το υγρό μέχρι να κρυώσει - σβήσει.
Στα 13 Watts είστε καλά με τον Subtank mini. Άντε 15 αλλά είπαμε ανάλογα το σύρμα.
Όσο πιο χοντρό σύρμα τόσο περισσότερα Watts μπορείς να δώσεις.
Εγώ τον δουλεύω τον V2 με Κanthal A1 με 0,40mm πάχος σύρματος 7 ή 8 σπείρες σε διάμετρο σπείρας 2,5mm στα 15 Watts το πολύ.
Mια χαρά ντουμάνια βγάζει.
Αν πάλι δεν έχεις χτύπημα ανέβασε λίγο την νικοτίνη και το ποσοστό της PG αν κάνεις μόνος σου τα υγρά σου. :)


Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6730 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 22:37 »
:bye: Γεια σας και πάλι(κλεμμένο)...Πριν λίγες ώρες έπιασα στα χέρια μου το πρώτο μου μοντάκι.evic-vtc mini με ατμο ego one.Έβαλα την αντίσταση που είχε μέσα.Μου το ρύθμισαν απο το μαγαζί αλλα έκανα αναβάθμιση λογισμικού και χάθηκαν όλα.Τι κάνω τώρα?Βοήθεια τσακάλια μουυυυυυ..!!!Θα το κάψω ή θα καώ εγώ!!!  :confused1:


   Τίποτε απο αυτά δεν θα συμβεί.
Φυσικά κακώς το αναβάθμισες αφού δεν ξέρεις καθόλου πως λειτουργεί.
Πάτα 3 γρήγορα κλικ.
Αρχίζει να αναβοσβήνει η πάνω γραμμή.
Μετά πάτα το + 2 φορές μέχρι να γράψει Temp Ni.
Εκεί πατάς fire και μετά διαβάζεις το νήμα περί evic vtc mini από την αρχή.
 :D

Αποσυνδεδεμένος sotiro

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6731 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 22:52 »
Καλησπέρα,


Εχω τον vtc mini με kanger subtank v2.


Στήνω αντίσταση με kanthal A1 η οποία μου βγαίνει 1,4Ω και ατμίζω στα 13W (4,15V). Όταν πάω να ανέβω σε παραπάνω watt 16 ή 17 τότε αρχίζω να παίρνω γεύση καμμένου. Είναι λογικό?
Οταν κατεβαίνω σε watt 9-10 δεν νιώθω το χτύπημα ή χρειάζεται να κρατάω το fire πιο πολύ ώρα πατημένο για να πάρω τζούρα.
Το υγρο είναι DIY 50/50 pg-vg.
Στον εργοστασιακό ατμοποιητή που έιχε μέσα ο kanger 1,5Ω νομίζω πήγαινα και μέχρι 20 με 22 watt.
Μήπως κάνω κάτι λάθος στο στήσιμο της αντίστασης; Μήπως κάτι παίζει με το βαμβάκι;
Παραθέτω φωτογραφία παρακάτω..
Ευχαριστώ.


Καλησπέρα,
Μιας και έχω κι εγώ τον ίδιο ατμοποιητή σε διαβεβαιώνω οτι το βαμβάκι που έχεις αφήσει στο RBA deck είναι εξαιρετικά λίγο!!!
Πέρνα μια βόλτα απο το θέμα του Subtank mini όπου τα παιδιά έχουν ανεβάσει και φωτο αλλά και μπορούν να σου πούν και τη γνώμη τους! Πάντως με τη μικρή μου εμπειρία (2 μήνες ατμιστής) αλλά αποκλειστικά με RBA και Subtank mini σου λέω οτι το βαμβάκι είναι λίγο.
Ελπίζω να βοήθησα!  :D

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6732 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 23:04 »

Στήνω αντίσταση με kanthal A1 η οποία μου βγαίνει 1,4Ω και ατμίζω στα 13W (4,15V). Όταν πάω να ανέβω σε παραπάνω watt 16 ή 17 τότε αρχίζω να παίρνω γεύση καμμένου. Είναι λογικό?
  Αν και την έχω ανεβάσει πάνω απο 3 φορές, άντε ακόμη μία.
Παιδιά καλό είναι να ρίχνετε μια ματιά στα αντίστοιχα θέματα.
Το 110% όσων ρωτάτε ή θα ρωτήσετε είναι λυμένο απο καιρό.


Αποσυνδεδεμένος wyclef77

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6733 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 23:10 »
Η διάμετρος που έστησα το Kanthal είναι 2, φαντάζομαι το δικό σου ειναι 2,5 ετσι η 3?


Το ψιλοκατάλαβα με το βαμβάκι αλλά δεν φαντάστηκα οτι μπορεί να παίζει αυτό.


Δηλαδή αμα στήσω 28 Kanthal με διάμετρο 2,5 η 3 με βαμβάκι όπως στην φώτο θα μπορέσω να ανέβω σε watt χωρις να παίρνω καμμένο?


Thanks :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6734 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 23:13 »
Κατά την γνώμη μου (όχι απαραίτητα σωστή) ο subtank θέλει 0,32 τουλάχιστον σε 2,5mm αξονάκι.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275296 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364