vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6300 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 10:45 »
Για αρχή ξέχνα την πίπα, εκτός αν θέλεις να κουβαλάς μαζί σου και 4-5 μπαταρίες. Φαντάζομαι ότι αυτό δεν θα σου το είπε το κατάστημα που σου την πρότεινε. Μην κοιτάς εμφάνιση πλέον στις μέρες μας στο ηλεκτρονικό τσιγάρο, αυτά που μοιάζουν σαν τσιγάρο μικρό, πίπες, κλπ δεν θα σε ικανοποιήσουν.
Αγόρασε ένα istick 30w και ένα ατμοποιητή και πήγαινε να δοκιμάσεις καπνικά υγρά, όλο και κάποιο θα σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6301 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 11:09 »
Καλημέρα Comandante. Αρχικά καλό είναι να διαβάσεις ό,τι σχετικό υπάρχει στο φόρουμ, ειδικά στην "περιοχή νέων μελών", όπου οι παλιότεροι έχουν ήδη δώσει τα φώτα τους. Ένα καλό νήμα για παράδειγμα για να ξεκινήσεις είναι αυτό: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6427.0.html .

Επειδή οι περισσότεροι στην αρχή την πατήσαμε με αγορές και έξοδα που δεν ήταν απαραίτητα, θα σου έλεγα να πάρεις κάτι καλό από την αρχή, αντί να πειραματιστείς με μικρές μπαταρίες και φθηνούς ατμοποιητές (όπως είναι πιθανό να σου έχουν προτείνει στα καταστήματα). Εφόσον καπνίζεις κοντά στα 2 πακέτα, σημαίνει πρακτικά ότι είσαι "με ένα τσιγάρο στο χέρι" την περισσότερη μέρα, άρα θες μια δυνατή μπαταρία να σου κρατάει χωρίς συχνά διαλείμματα για φόρτιση/ανανέωση. Όπως λέει και ο dikos, εμφάνιση δεν έχει ιδιαίτερη σημασία σε αυτή τη φάση -κοιτάς να μη νιώθεις άβολα κρατώντας το και να κάνει τη δουλειά του = να μη σε αφήνει να ανάβεις τσιγάρο.

Ένας τέτοιος "καλός" συνδυασμός είναι το iStick 30 σε μπαταρία και Aspire nautilus mini ή joyetech delta 16 σε ατμοποιητή. Ψάξε τα νήματά τους, διάβασε και αποφάσισε! Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6302 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 11:19 »
Η επιλογή iStick 30 και mini nautilus ή και απλού gs air είναι άριστη αρκεί να είσαι αποφασισμένος να κόψεις το τσιγάρο. Σημαντικό είναι να βρεις το υγρό που σου ταιριάζει. Δες το νήμα με τα καπνικά υγρά, ίσως σε βοηθήσει.
Όσο για το El Torro cigarillos 0,5 mg, όπως τα περισσότερα el toro είναι βαρύ καπνικό (γι΄αυτό σου προτείνουν και χαμηλή νικοτίνη), πρέπει να δοκιμάσεις γιατί η γεύση είναι υποκειμενική. Καλή αρχή!  :)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6303 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 11:45 »
Να συμπληρωσω για τα υγρα οτι υπαρχηυβ εκατονταδες γευσεις σε καπνικα αναλογως τις μαρκες που κυκλοφορουνε.θελει πολλες δοκιμες και ψαξιμο μεχρι να βρεις αυτο που γουσταρεις.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος Comandante

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6304 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 12:08 »
Σας ευχαριστω πολυ ολους για  αμεσες απαντησεις και τις γνωμες σας.
Απο οτι καταλαβα ετοιμαζομαι για ψαξιμο..αρκετο , αλλα μαλλον ειναι και το πιο λογικο.


Ευχαριστω και παλι.

Αποσυνδεδεμένος blu3orion

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6305 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 21:23 »
Παιδια επανερχομαι με νεα ερωτηση!! Κατ αρχην ευχαριστω τον φιλο παραπανω που με εσωσε απο ενδεχομενη ανατιναξη και πηγα και πηρα μπαταριες της προκοπης!!!


Διαθετω πλεον ενα eleaf istick 100W.... κουμπωσα πανω τον aspire nautilous mini με 1.8 ohm που ειχα.... δουλευει μπομπα το εργαλειο
Μετα εβαλα και το νεο πυροβολο kagertech subtank mini με 1.2..... και ιδου το γεγονος και η ερωτηση.....Απο την αρχη που ξεκινησα το ηλεκτρονικο τσιγαρο  χρησιμοποιω υγρα με 18mg νικοτινη και ρουφαω mouth to lang οχι απ ευθειας αναπνοη. στον aspire με 1.8 εχω αυτο που θελω γευση καλο χτυπημα και ντουμανι σχετικα καλο με ~ 2 sec  τζουρα στα 12 W! στον kager με 2 sec στα 12W εχω ψοφιο χτυπημα, ντουμανι σχεδον μηδενικο. Στα 4 sec η νικοτινη με χτυπαει ανεπυθυμητα και το ντουμανι ειναι καπως καλυτερο....δοκιμασα μεχρι 25W το ντουμανι  ειναι καλο, το χτυπημα ειναι εκει που πρεπει αλλα υστερω πολυ σε γευση!!! καποιος να δωσει τα φωτα του?


Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6306 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 21:48 »
 Με mouth to lung τον subtank δύσκολα θα τον ευχαριστηθεις, ποσο μαλλον με 18αρα νικοτινη - φαρμακερο! Γενικά θέλει δυνατο/απότομο ρουφηγμα, όχι αργά και απαλά όπως μπορεί να δουλέψει ωραία ο ναυτιλος. Δοκίμασε καμία απευθείας αναπνοή /πνευμονικη για να δεις τι μπορεί να κάνει, αλλά θα σου ελεγα να ριξεις τη νικοτινη ακόμα και στο μισό πρώτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 13:10 από IreneS »

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6307 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 22:24 »
Σας ευχαριστω πολυ ολους για  αμεσες απαντησεις και τις γνωμες σας.
Απο οτι καταλαβα ετοιμαζομαι για ψαξιμο..αρκετο , αλλα μαλλον ειναι και το πιο λογικο.


Ευχαριστω και παλι.
φιλε κ εγω εναμισο πακετο καπνιζα κ μαλιστα πιο βαρια απο τα δικα σου.
να παρεις οπωσδηποτε ενα eleaf istick 30w κ εναν μινι ναυτιλο.
η συμβουλη που εχω να σου δωσω ειναι να μην παρεις υγρο με τη χαμηλοτερη νικοτινη.να παρεις λιγο πιο δυνατο.6αρι ας πουμε.λογω της συνεχους αναγκης για νικοτινη που ειχα κ εγω χρειαζομουν ενα υγρο με πιο δυνατες νικοτινες για να μου φευγει η μανια.
επισης με το που παρεις το η.τ μην αγορασεις ξανα πακετο ουτε για καβαντζα.γενικα μην ψαξεις δικαιολογιες.
πληρη εξομοιωση καπνου σε υγρο δε θα βρεις.θα βρεις ομως πολλα υγρα που η αισθηση τους κ η γευση τους θα σου ειναι πολυ ευχαριστη.
να σου πω επισης πως απο την πρωτη στιγμη το εβαλα πεισμα δεν ξανααγορασα τσιγαρα.τους πρωτους μηνες εκανα κ απο καμια τρακα.την ηθελα.πλεον πανε δυο μηνες που περνανε απο μπροστα μου τσιγαρα κ δεν μου βγαινει να καπνισω.ξεκολλησε το μυαλο μου κ απο την κινηση κ απο την αισθηση.
το istick λοιπον με το ναυτιλο ειναι μια πολυ καλη αρχη.κ αν κρατηθεις κ δεν παρεις τσιγαρα διγα σιγα θα δεις να εχεις λεφτα στην τσεπη που δεν υπολογιζες.δωματιο χωρις τσιγαριλα.κ πολυ συντομα θα μπορεις να εχεις πληρη εισπνοη χωρις βηχα κ φλεγματα.χωρις τσιγαροβηχα.
στην πορεια οταν εξοικειωθεις  κ φτιαξεις κ κανενα δικο σου υγρο τα εξοδα σου θα πεσουν σχεδον στο μηδεν.20-25 ευρω το μηνα μαξ.

Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6308 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 22:29 »
Παράθεση
Παιδια επανερχομαι με νεα ερωτηση!! Κατ αρχην ευχαριστω τον φιλο παραπανω που με εσωσε απο ενδεχομενη ανατιναξη και πηγα και πηρα μπαταριες της προκοπης!!!


Διαθετω πλεον ενα eleaf istick 100W.... κουμπωσα πανω τον aspire nautilous mini με 1.8 ohm που ειχα.... δουλευει μπομπα το εργαλειο
Μετα εβαλα και το νεο πυροβολο kagertech subtank mini με 1.2..... και ιδου το γεγονος και η ερωτηση.....Απο την αρχη που ξεκινησα το ηλεκτρονικο τσιγαρο  χρησιμοποιω υγρα με 18mg νικοτινη και ρουφαω mouth to lang οχι απ ευθειας αναπνοη. στον aspire με 1.8 εχω αυτο που θελω γευση καλο χτυπημα και ντουμανι σχετικα καλο με ~ 2 sec  τζουρα στα 12 W! στον kager με 2 sec στα 12W εχω ψοφιο χτυπημα, ντουμανι σχεδον μηδενικο. Στα 4 sec η νικοτινη με χτυπαει ανεπυθυμητα και το ντουμανι ειναι καπως καλυτερο....δοκιμασα μεχρι 25W το ντουμανι  ειναι καλο, το χτυπημα ειναι εκει που πρεπει αλλα υστερω πολυ σε γευση!!! καποιος να δωσει τα φωτα του?


Ευχαριστώ


Και μέ 9άρα νικοτίνη , ειναι παρα πολύ για πνευμονικές , στον subtank , εγώ με τον ίδιο ατμοποιητή εχω πέσει απο 4-6 σε νικοτίνη .
Θα σου πρότεινα να πάς στο επισκευάσιμο μερος του , να πειραματιστείς με διάφορα στησιματα εωσοτου βρείς το κατάλληλο ....μιάς και οι εργοστασιακές  κεφαλές θέλουν στρώσιμο , για να αποδώσουν , και πολλα αλλα μείον....
Όσο γιά τον ναφτιλακο ...ειναι σταθερή αξία με αυτόν αρχισα ,  και δεν τον εγκαταλείπω μέχρι  σήμερα , αποδίδει πολύ καλή  γευση .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 22:37 από pit69 »

Αποσυνδεδεμένος zakman35

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6309 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 23:06 »
Συμφωνώ με τον pit69, δοκίμασε με τον επισκευασιμο και με λίγο πειραματισμό θα βρεις το στησιμο που σε ικανοποιεί. 

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6310 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 09:05 »
Παιδιά καλημέρα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίζουμε πόσα watt σηκώνει η αντίσταση που φτιάχνουμε και ποια είναι τα ιδανικά watt? Έχει κάτι τέτοιο στο steam-engine.org αλλά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να δουλέψει. Κάποια επεξήγηση απο σας; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6311 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 13:29 »
Καλημέρα και από μένα.
Αντρέα φίλε μου δεν καταλαβαίνω τί δεν καταλαβαίνεις. :))
Άνοιξε το λινκ:

http://www.steam-engine.org/coil.asp?r=1.6&hfnw=7&dia=0.28&id=2&ll=4

Βάλε τις τιμές στα αντίστοιχα πεδία:

Material and profile Διάλεξε τί σύρμα χρησιμοποιείς

Diameter of wire Διάλεξε την διάμετρο του σύρματός σου

Setup Το είδος της αντίστασης που στρίβεις απλό, διπλό κλπ

Target resistance Πόσα Ohm αντίσταση θέλεις να σου βγει.

Inner diameter of coil  Διάμετρος πάνω στην οποία θα τυλίξεις την αντίσταση π.χ. 2,5mm.

Leg length (total)  Mήκος του σύρματος από την αντίσταση μέχρι τα βιδάκια.

Στον δεξί πίνακα (Results) σου δείχνει τα αποτελέσματα, οπότε βλέπεις και το Heat flux που σου δείχνει για την αντίσταση που θα φτιάξεις στα πόσα Watts μπορείς να το δουλέψεις. Έχει διαβαθμίσεις από ανοιχτό μπλε μέχρι σκούρο κόκκινο. Το ιδανικό υποτίθεται ότι είναι το πράσινο, αλλά για μένα είναι στο τέλος του μπλέ και στην αρχή του πράσινου. Αυτό βέβαια σιγά σιγά με την εμπειρία θα το ρυθμίζεις χωρίς να χρειάζεται ο πίνακας.
Γνώμη μου είναι να αρχίζεις από τα χαμηλά Watts και να ανεβαίνεις σιγά σιγά μέχρι να βρεις το ιδανικό για σένα. Δοκιμές θέλει.
Καλό Σ/Κ και καλά ατμίσματα.

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6312 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:00 »
Καλημερα σε ολους

Εχω παρατηρησει οτι οταν χρησιμοποιω το istick 40 σε tc, η καταναλωση της μπαταριας αυξανεται πολυ. Κανονικα δεν υποτιθεται οτι σε tc mode κανεις οικονομια σε μπαταρια και υγρο?

Και αλλη μια ερωτηση, θεωρειται καλο να αφηνω την μπαταρια να κανει πληρη κυκλο (φορτιση-αποφορτιση) η να το φορτιζω οποτε να ναι (απο το καταστημα που το αγόρασα μου ειπαν οτι δεν παιζει ρολο γιατι είναι λιθιου)?

Αποσυνδεδεμένος nikos7

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6313 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:08 »
καλησπερα παιδια!3 εβδομαδες στο η.τ. και ολα μια χαρα.αρχισα να παιζω με αντιστασεις στον subtank mini μεχρι να βρω κατι να μου αρεσει.εχθες εφτιαξα μια αντισταση δοκιμαστικα τυλιγμενη σε κατσαβιδακι 4χιλ περιπου 6 σπειρες και μου βγηκε 2ohm με κολημενες σπειρες.λεω βλακεια θα εκανα με τοσο μεγαλο κατσαβιδι να τυλιξω αλλα μολις της περασα βαμβακι και αρχισα να ατμιζω μου φανηκε παρα πολυ καλο απο γευση και ντουμανι.ουτε μικροσκασιματακια ουτε τιποτα. στα 13 w ατμιζω.θελω την γνωμη σας για τοσο μεγαλες σε διαμετρο αντιστασεις.(το συρμα ειναι 0,30 kanthal)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6314 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:11 »
Καλημερα σε ολους

Εχω παρατηρησει οτι οταν χρησιμοποιω το istick 40 σε tc, η καταναλωση της μπαταριας αυξανεται πολυ. Κανονικα δεν υποτιθεται οτι σε tc mode κανεις οικονομια σε μπαταρια και υγρο?

Και αλλη μια ερωτηση, θεωρειται καλο να αφηνω την μπαταρια να κανει πληρη κυκλο (φορτιση-αποφορτιση) η να το φορτιζω οποτε να ναι (απο το καταστημα που το αγόρασα μου ειπαν οτι δεν παιζει ρολο γιατι είναι λιθιου)?

Το TC δεν έχει φτιαχτεί για να προωθήσει την οικονομία υγρού και μπαταρίας, αλλά για να σε προστατέψει από το να φας καμένο και από το "μαύρο βαμβάκι".

Είναι λογική η παραπάνω κατανάλωση μπαταρίας, καθώς όσο και να ατμίζουμε σε TC η μικρή σε Ω αντίσταση παραμένει και ως γενική παραδοχή, ναι, τραβάει περισσότερο ρεύμα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1452 171278 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:54
από Tem
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15169 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13902 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538644 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas