vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

233 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6105 στις: Ιουλίου 26, 2015, 18:26 »
Οχι, μια χαρά είναι και η αιθυλικη.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6106 στις: Ιουλίου 26, 2015, 18:41 »
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας. (Το tapatalk δεν έχει "μπράβο)

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6107 στις: Ιουλίου 26, 2015, 19:54 »
Η φθηνότερη λύση που είναι πολύ κοντά στο καθαρό οινόπνευμα λέγεται
φαρμακευτικό οινόπνευμα και πωλείται στα φαρμακεία περίπου 3 ευρώ ανά 400 ml.


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6108 στις: Ιουλίου 27, 2015, 01:23 »
Επίσης, ΔΕΝ ΠΊΝΕΤΑΙ!
Και επειδή δεν πίνεται είναι πολύ φθηνότερη από το καθαρό οινόπνευμα.

Η φθηνότερη λύση που είναι πολύ κοντά στο καθαρό οινόπνευμα λέγεται
φαρμακευτικό οινόπνευμα και πωλείται στα φαρμακεία περίπου 3 ευρώ ανά 400 ml.
Το φαρμακευτικό οινόπνευμα έχει περίπου 70% οινόπνευμα και 30% νερό. Αργεί κάπως να εξατμιστεί.
Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό το ποσοστό νερού για μια πλακέτα.

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6109 στις: Ιουλίου 27, 2015, 15:09 »
Καλησπερα παιδια! Σκεφτομαι να δοκιμασω εναν ατμοποιητη για πνευμονικες τζουρες...ειμαι μεταξυ Aspire Atlantis και Subtank mini..ποιο θα μου προτινατε εσεις και πιο θα μπορουσε να τινει ΚΑΙ σε κανονικες τζουρες (τσιγαρισιες) για να με βολεψει και λιγο σε νορμαλ χρηση? Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος xemaliaris

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6110 στις: Ιουλίου 27, 2015, 15:18 »
Για τον atlantis δεν γνωρίζω να σου πω, αλλά για τον subtank θα σου οτι μόνο πνευμωνικές  δοκιμαζοντάς τον απο ένα φίλο, τσιγαρίσιες οχι γιαυτό και δεν έκανα αγορά.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6111 στις: Ιουλίου 27, 2015, 15:25 »
Ο Subtank που έρχεται με το Subox σίγουρα κάνει και για τα δυο μιας και έχει παροχή αέρα ειδικά για mouth to lung. Δεν είμαι σίγουρος αν πωλείται μόνος του χωρίς το mod όμως.

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6112 στις: Ιουλίου 27, 2015, 15:46 »
Με τρωει γιατι και ο atlantis ειναι στα 25 ευρω σε προσφορα ενω ο subtank ακομα ειναι στα 50... :thumpdown: γνωριζετε εσεις αν ο atlantis γενικα να το πουμε αξιζει τα λεφτα του?? Γιατι αυτη η προσφορα μου κλεινει το ματι και θελω να το δοκιμασω  ;D

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6113 στις: Ιουλίου 27, 2015, 23:51 »

Το φαρμακευτικό οινόπνευμα έχει περίπου 70% οινόπνευμα και 30% νερό. Αργεί κάπως να εξατμιστεί.
Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό το ποσοστό νερού για μια πλακέτα.


Το φαρμακευτικό οινόπνευμα κυκλοφορεί σε 2 πυκνότητες.
Σε 70 βαθμούς και σε 95.
ΑΝ θέλεις να βουτήξεις πλακέτα πάρε το 95.
Η διαφορά τιμής είναι αμελητέα.
ΤΟ δε υπόλοιπο 30% ή 5% δεν είναι νερό αλλά κάποιες αλκοόλες.


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6114 στις: Ιουλίου 28, 2015, 01:21 »
Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω λόγω επαγγέλματος/ενασχόλησης,  πάσο.
Αλλιώς, γνωρίζω πως επίσημα όρος φαρμακευτικό οινόπνευμα δεν υπάρχει. Αιθυλ.αλκοόλη 95 είναι αραιωμένη με νερό και δεν περιέχει τίποτε άλλο (εκτός αν ονομάζεται "λοσιόν οινοπνεύματος" οπότε περιέχει γλυκερίνη και αρωματικά). Είναι ίδια είτε στο σουπερμάρκετ είτε σε μεγαλύτερα δοχεία (και καλύτερη τιμή) σε e-shop που καμιά φορά τη λένε "φαρμακευτική".
Το πιο στάνταρ "φαρμακευτικό οινόπνευμα" είναι 70 και πιστεύω πως και αυτό περιέχει ως διαλύτη μόνο νερό -δεν αναγράφεται ποτέ άλλη αλκοόλη και αν υπήρχε σε ποσοστό 30% θα έπρεπε να την βάλουν.

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6115 στις: Ιουλίου 28, 2015, 01:33 »
ποιες αλκοολες ειναι?

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6116 στις: Ιουλίου 28, 2015, 09:18 »
Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω λόγω επαγγέλματος/ενασχόλησης,  πάσο.
Αλλιώς, γνωρίζω πως επίσημα όρος φαρμακευτικό οινόπνευμα δεν υπάρχει. Αιθυλ.αλκοόλη 95 είναι αραιωμένη με νερό και δεν περιέχει τίποτε άλλο (εκτός αν ονομάζεται "λοσιόν οινοπνεύματος" οπότε περιέχει γλυκερίνη και αρωματικά). Είναι ίδια είτε στο σουπερμάρκετ είτε σε μεγαλύτερα δοχεία (και καλύτερη τιμή) σε e-shop που καμιά φορά τη λένε "φαρμακευτική".
Το πιο στάνταρ "φαρμακευτικό οινόπνευμα" είναι 70 και πιστεύω πως και αυτό περιέχει ως διαλύτη μόνο νερό -δεν αναγράφεται ποτέ άλλη αλκοόλη και αν υπήρχε σε ποσοστό 30% θα έπρεπε να την βάλουν.


http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/12565


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6117 στις: Ιουλίου 28, 2015, 11:59 »
Είναι το γνωστό καθαρό οινόπνευμα που βρίσκεις παντού. Ίδιο μείγμα αλκοόλ και νερού. Δεν έχει κάτι πιο "φαρμακευτικό" -αλλά το βρίσκεις σε μεγαλύτερες συσκευασίες και καλύτερη τιμή από τις μικρές του σουπερμάρκετ.

Αποσυνδεδεμένος Doulke

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6118 στις: Ιουλίου 28, 2015, 17:37 »
Παίδες την καλησπέρα μου!


Είμαι ο Γιώργος και είναι το πρώτο μου ποστ εδώ.Έχω ξεκινήσει το η.τ. εδω και 20 μέρες περίπου και έχω ψιλομπερδευτεί με όλα όσα υπάρχουν.
 
Αρχικά τα μηχανήματα που χρησιμοποιώ είναι το mini istick που πήρα πρώτο μιας και είναι πανέμορφο και μαζί έχω τον ατμοποιητή gs-airM που πήρα σήμερα,πριν καμια βδομάδα είχα πάρει τον gs16s που μαρεσε επειδή ήταν μικρούλης και πήγαινε με τη μπαταρία αλλα ήθελε συνέχεια γέμισμα οπότε πήγα στον άλλο.Επίσης έχω και ένα eGo 2200 που είχ πάρει για όταν τελειώνει η άλλη μπαταρία.


Απο υγρά έχω πάρει 4-5 μέχρι τώρα και με τα μόνα που μου άρεσαν είναι το πούρο με μέλι της nobacco που χα πάρει στην αρχή με την μπαταρία και το gins addiction που πήρα χτές και είναι πολύ ωραίο.


Το θέμα μου τώρα είναι οτι ενώ στην αρχή μου άρεσε πολύ το η.τ. με τις γεύσεις του και όλα τις τελευταίες μέρες μπορώ να πω οτι είναι κάτι απλά ουδέτερο.Δεν μου φτάνει η τζούρα του,η γευση του μου φαίνεται ουδέτερη κλπ.Αντιστάσεις αλλάζω οπότε δεν είναι απο αυτό η γεύση.Ενώ στην αρχή και με τις 2 μπαταρίες με τους απλούς ατμοποιητές των 6 ευρώ που έχει το ευχαριστιώμουν πλέον ρουφάω ακόμα περισσότερο και δεν με ικανοποιεί.Εκτός απο σήμερα με τον καινούργιο ατμοποιητή και το δροσερό υγρό που μου φαίνεται πιο δυνατό σαν πακέτο.


Ένας φίλος μου είπε να πάρω μια πιο δυνατή μπαταρία και όντως με το istick 30 του που δοκίμασα ήταν καλύτερο το χτύπημα,όπως και με όσα έχω δοκιμάσει στα διάφορα καταστήματα.απλά φύσαγες κανονικά και το ένιωθες,όχι όπως τώρα που ρουφάω διπλάσια ώρα απο ότι στην αρχή και δεν το πολυ νιώθω.Οπότε τι λέτε αμα πάω σε μια μεγαλύτερη μπαταρία με περισσότερα watt θα ναι καλύτερα.?


Το μόνο που μου αρέσει σαν μεγάλη συσκευή είναι το istick 50 που μου κάθεται τέλεια στο χέρι και η μπαταρία του θα μου κρατάει κανα 4ημερο όπως το βλέπω(το μινι μου βγάζει άνετα την μέρα) αλλά με το που το πάτησα στο γοογλε αμέσως μου έβγαλε θέματα με προβλήματα που βγάζει,τι λέτε για αυτό?Επίσης με τον gs-airM θα δουλεύει κομπλέ?
Τα watt που μάλλον θα χρησιμοποιώ θα ναι καμια 10-15 και τα volt 3,5-3,8. Παραπάνω βαττ κλπ τα θεωρώ υπερβολή και δεν νομίζω να τα χρησιμοποιήσω οπότε λέω να πάρω τον μεγάλω ωστε έτσι να μου κρατάει πολύ η μπαταρία.


Επίσης σε τέτοιο στυλ και τιμές έχετε να προτείνεται τίποτα άλλο?


Τελευταίο είναι για τα υγρά που φτιάχνεις μόνος.Μου αρέσουν μερικές γευσεις έτοιμων αρκετά αλλα οι τιμές τους ξεφεύγουν αρκετά σε σχέση με αυτά που υπολόγιζα όταν ξεκίνησα οπότε σκέφτομαι σιγά σιγά ίσως ξεκινήσω να κάνω καμιά δοκιμή μόνος.Είδα οτι έχει έτοιμες βάσεις και απλά προσθέτω την γευση που θέλω και είμαι έτοιμος με πολύ λιγότερα χρήματα απο ότι τα έτοιμα και το σκέφτομαι για να κάνω κανένα με γευσεις ποτών που μου άρεσαν,κατι μοχίτο και παρόμοια.Οι γευσεις είναι κάτι εύκολο να πετύχουν ή παίζει να βγούν οτι να ναι?


Σόρρυ για το σεντόνι αλλά απο όταν ξεκίνησα είδα οτι έχει πολύ πράγμα και μπέρδεμα και ακόμα τα ψάχνω.Πάνε οι εποχές που δοκίμαζες 2-3 τσιγάρα και έβρισκες την μάρκα σου!.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6119 στις: Ιουλίου 28, 2015, 18:41 »
Φιλε γιωργο καλοσ ορισεσ στην ατμο παρεα απο οτι καταλαβα  θελησ καλυτερο εξοπλισμο που αυτο φυσικα εχει και το κοστοσ του να το ξερησ δεν ειναι οπωσ τα κτ κανουμε οπωσ ειπεσ 2 με 3 μαρκεσ περνουμε ενα μπικ και ολα καλλα. Κατα πρωτον για αρχη δοκιμασε μερικεσ γευσησ ετοιμων υγρων καπνικων η οτι αλλο σου αρεση  σε ποσοστα νυκοτινησ που να σε καλυβουν εσενα πρωσοπικα  στα υγρα DIY υπαρχουν σε ολα υπαρχουν στο φορουμ αν ψαξησ σχεδων απο ολεσ τησ εταιριεσ και διαβαζωντασ κιι ρωτοντασ θα μαθησ παρα πολλα
Τωρα στην επιλογη του istick 50 watt ειναι μια καλλη επιλογη  η καταναλωση σε εμελ υγρου και στα ποσα βατ θα το δουλευβησ ειναι αυτα που θα καθορισουν το ποσο θα σου κραταη σχετικα επειδη το εχω εμενα μου κραταη 2 μερεσ και καταναλωνο περιπου 30  εμελ
Τωρα για τη γευση πεζη μεγαλο ρολο ο ατμοποιητησ  υπαρχουν ατμο με ετοιμεσ αντιστασησ που αποδινουν πολλυ καλλα και υπαρχιυν και η επισκευασιμη που αυτο ειναι ενα αλλο κεφαλαιο που θελη περισοτερεσ γνωσησ σε καπια πραγματα που τουσ αφορουν δεν ειναι τιποτα το δυσκολο αλλα δεν ειναι και οπωσ που απλα ξεβιδονησ μια αντισταση ετοιμη και βανησ μια καινουργια δεσ καπια βιντεακια και για τουσ 2 για να μπησ στο νοημα δεσ και τησ τιμεσ τουσ σε γιουρο και αποφασιζησ και εδω υπαρχουν πολεσ μα παρα πολεσ σελιδεσ και ποστ για διαβασμα
Εγω πρωσοπικα αρχισα με istick 30w και ατμο  nautilo 5ml στων 1 μηνα πηρα και 2ρο μοντ γιατη το πρωτο δεν επαρκουσε η μπαταρια οσο ειθελα  πηρα το istick 50 watt   και μαζη με αυτο πηγα και στο επισκευασιμο κοματη με Lemo 2 υπαρχουν παρα πολλυ αναλογοσ το μπατζετ που διαθετησ θα παρησ
Αυτα τα λοιγα απο μενα ελπιζω να σε βοηθεισα καπωσ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 28, 2015, 18:47 από giorgos maniadakis »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9049 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364