vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

250 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Tem, e-akapnos, ramon, Ducati.Jimakos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος fumos

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5190 στις: Αυγούστου 15, 2014, 17:29 »
τον kanger aerotank δεν τον ξερω καθολου. τι ανταλλακτικα χρειαζεται και ποσο κοστιζουν;

ευχαριστω για τις πληροφοριες


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5191 στις: Αυγούστου 15, 2014, 17:56 »
Διαβασε εδω για τον kanger aerotank κι εδω για τους aerotank mini και mega.
Για μπαταριες τυπου eGo, οπως ειναι οι spinner, θα σου ελεγα να προτιμησεις τον aerotank mini για να εχεις καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5192 στις: Αυγούστου 20, 2014, 13:15 »
Καποια μηνυματα σχετικα με την επισκευη κεφαλων Protank μεταφερθηκαν στο καταλληλο νημα, εδω.

Καποια μηνυματα σχετικα με προτασεις για αγορα πρωτου η.τ. μεταφερθηκαν στο καταλληλο νημα, εδω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 23, 2014, 02:08 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5193 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 14:41 »
Καλησπέρα κι από εμένα. Καινούριος χρήστης στο φόρουμ και γενικότερα άσχετος με τα περισσότερα που έχουν να κάνουν με το η.τ. Έχω κάποιες απορίες, αλλά λόγω του ότι δεν μπορώ να γράψω σε όλα τα πιθανά θέματα, τις παραθέτω εδώ.

1) Παρακάτω υπάρχει η φωτογραφία του προιόντος που αγόρασα χτες το απόγευμα. Θα ήθελα να μάθω τα στοιχεία του (ατμοποιητής-μάρκα προιόντος-τύπος κλπ) έτσι ώστε να διαβάζω (μες στο forum) στα κατάλληλα θέματα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

2) Κάθε πότε και με ποιον τρόπο πρέπει να καθαρίζεται ο συγκεκριμένος ατμοποιητής; Παραμένω με τον ίδιο καθαρίζοντάς τον ή τον αντικαθιστώ κάποτε; Και αν ναι, κάθε πότε; Για το επιστόμιο επί παραδείγματι, μου είπαν από το κατάστημα κάθε 10-15 μέρες αλλαγή!

3) Υπάρχει (στο συγκεκριμένο μοντέλο που αγόρασα) κάποια ένδειξη ότι τελειώνει η μπαταρία του και χρειάζεται φόρτιση ή να το βάζω ο ίδιος όποτε θεωρώ ότι κοντεύει;

Αυτά τα ολίγα, και να ζητήσω ένα συγγνώμη εκ των προτέρων αν οι απορίες μου έχουν απαντηθεί κάπου αλλού. Κάθε απάντηση προς βοήθεια, ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 16:43 από kostasfender »

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5194 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 02:58 »
Καλημερα και καλως ηρθες!


α) Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι ο iclear 16
β) Τον ατμοποιητη θα τον πλενεις με νερο και θα τον σκουπιζεις οταν αλλαζεις υγρο για να μην εχεις τη γευση του προηγουμενου. Την κεφαλη (τα φυτιλια) θα την αλλαζεις οταν παιρνεις γευση καμμενου ή προληπτικα καθε 10-15 μερες.
γ) Οχι δεν εχει ενδειξη θα το καταλαβανεις οτι θελει φορτιση οταν δεν ειναι δυνατη η τζουρα σου.


Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5195 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 03:09 »

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5196 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 11:56 »
Καλημερα και καλως ηρθες!


α) Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι ο iclear 16



Σίγουρα ΔΕΝ είναι ο iclear........
Πιθανότατα ο Τ2 είναι αυτός από ότι θυμάμαι το καπάκι-driptip

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5197 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 12:06 »
Καλημέρα! Είναι ο Τ2 τελικά, ρώτησα σήμερα από περιέργεια στο μαγαζί που τον πήρα. Είναι καλός ποιοτικά;

Αποσυνδεδεμένος alekos6466

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5198 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 12:29 »
Κατα τη γνώμη μου πάντα, είναι απο τους καλύτερους στην κατηγορία του (ατμοποιητής με 6-7 ευρώ και πάνω την αντίσταση). Εγώ τον δουλεύω με τα τύπου καπνικά υγρά και είμαι ευχαριστημένος. Και σαν νέος ατμιστής, μην μπεις στο τρυπάκι να βρείς υγρό ίδιο σαν το τσιγάρο, δεν θα βρείς. Απλά είναι κάποια που πλησιάζουν σε κάποια στοιχεία του.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5199 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 12:43 »
Και στο 15μερο που (προληπτικά) το αλλάζω όπως μου είπανε αλλάζω ολόκληρο το T2 έτσι; Κρατάω το επιστόμιο ουσιαστικά και ζητάω για αγορά έναν Τ2;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5200 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 12:54 »
Καλησπερα κι απο μενα και καλωσορισες στην παρεα μας. :bye:
Οταν βρεις λιγο χρονο, περνα κι απο εδω για να σε γνωρισουμε λιγο καλυτερα.

Οσον αφορα τωρα τον Τ2, οι ατμοποιητης αποτελειται απο τρια μερη, το επιστομιο, τη δεξαμενη-τανκ και την κεφαλη ατμοποιησης.
Αυτο που χρειαζεται αλλαγη περιπου καθε 20-25ml ατμισματος ή οταν εντοπιζεις σημαδια κοπωσης ειναι η κεφαλη.
Ολοκληρο τον ατμοποιητη αλλαζε τον προληπτικα καθε 3-4 μηνες ή και νωριτερα αν δεις φθορες στα πλαστικα.
Το νημα του ατμοποιητη, οπου και θα βρεις περισοοτερες πληροφοριες, ειναι αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5201 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 12:55 »
Καλησπέρα κι από εμένα. Καινούριος χρήστης στο φόρουμ και γενικότερα άσχετος με τα περισσότερα που έχουν να κάνουν με το η.τ. Έχω κάποιες απορίες, αλλά λόγω του ότι δεν μπορώ να γράψω σε όλα τα πιθανά θέματα, τις παραθέτω εδώ.

1) Παρακάτω υπάρχει η φωτογραφία του προιόντος που αγόρασα χτες το απόγευμα. Θα ήθελα να μάθω τα στοιχεία του (ατμοποιητής-μάρκα προιόντος-τύπος κλπ) έτσι ώστε να διαβάζω (μες στο forum) στα κατάλληλα θέματα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

2) Κάθε πότε και με ποιον τρόπο πρέπει να καθαρίζεται ο συγκεκριμένος ατμοποιητής; Παραμένω με τον ίδιο καθαρίζοντάς τον ή τον αντικαθιστώ κάποτε; Και αν ναι, κάθε πότε; Για το επιστόμιο επί παραδείγματι, μου είπαν από το κατάστημα κάθε 10-15 μέρες αλλαγή!

3) Υπάρχει (στο συγκεκριμένο μοντέλο που αγόρασα) κάποια ένδειξη ότι τελειώνει η μπαταρία του και χρειάζεται φόρτιση ή να το βάζω ο ίδιος όποτε θεωρώ ότι κοντεύει;

Αυτά τα ολίγα, και να ζητήσω ένα συγγνώμη εκ των προτέρων αν οι απορίες μου έχουν απαντηθεί κάπου αλλού. Κάθε απάντηση προς βοήθεια, ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ  :)

Καλησπέρα.

Μια που στα άλλα ερωτήματά σου απάντησαν άλλοι, εγώ θα σταθώ στο 3. Αν δεν κάνω λάθος, το φωτάκι στο κουμπί της μπαταρίας πρέπει να έχει τρία χρώματα. Λευκό όταν η μπαταρία είναι πάνω από 50%, γαλάζιο όταν η μπαταρία είναι μεταξύ 10-50% και σκούρο μπλε όταν είναι κάτω από 10%. Κάθε φορά που το χρώμα αλλάζει, θα διαπιστώνεις και μια πτώση στην απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5202 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:07 »
@Nemesis_rds
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Απλώς επειδή είμαι τελείως αρχάριος σε αυτό το θέμα δεν έχω γνώση για να το φτιάχνω-επιδιορθώνω-αλλάζω μόνος μου. Επομένως μένω στην απάντηση σου και αλλάζω ανα 20-25 ml κεφαλή! Όσον αφορά τη δεξαμενή, σκέφτομαι να πάρω μια ακόμη η οποία να έχει γεύση καπνού (χωρίς να έχω την αυταπάτη ότι θα μοιάζει με κανονικό φυσικά) γιατί στο ήδη υπάρχον τανκ που έχω, υπάρχει γεύση Redbull. Σκοπός μου είναι να τα εναλλάσσω απλώς με βίδωμα-ξεβίδωμα και όταν έρθει η ώρα τους σε 3-4 μήνες να πάρω 2 καινούρια. :)


@Cruiser79
Η αλήθεια είναι πως από προχτές που το αγόρασα δεν το έχω βάλει ακόμη για φόρτιση. Ατμίζω κανονικά χωρίς κάποια ιδιαίτερη διαφορά στην ποιότητα της γεύσης που είχε εξ αρχής. Επομένως ίσως και να συμβαίνει αυτό που λες με το φωτάκι, αλλά προς το παρόν δεν το έχω διαπιστώσει! Η μπαταρία του είναι eGo-C. Εάν σε όλες τις υπόλοιπες eGo-C συμβαίνει αυτό, μάλλον θα γίνει και σε εμένα  :)

Αποσυνδεδεμένος nickol

  • 3
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5203 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:12 »
Καλησπέρα κι από εμένα. Καινούριος χρήστης στο φόρουμ και γενικότερα άσχετος με τα περισσότερα που έχουν να κάνουν με το η.τ. Έχω κάποιες απορίες, αλλά λόγω του ότι δεν μπορώ να γράψω σε όλα τα πιθανά θέματα, τις παραθέτω εδώ.

2) Κάθε πότε και με ποιον τρόπο πρέπει να καθαρίζεται ο συγκεκριμένος ατμοποιητής; Παραμένω με τον ίδιο καθαρίζοντάς τον ή τον αντικαθιστώ κάποτε; Και αν ναι, κάθε πότε; Για το επιστόμιο επί παραδείγματι, μου είπαν από το κατάστημα κάθε 10-15 μέρες αλλαγή!

Αυτά τα ολίγα, και να ζητήσω ένα συγγνώμη εκ των προτέρων αν οι απορίες μου έχουν απαντηθεί κάπου αλλού. Κάθε απάντηση προς βοήθεια, ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ  :)


Καλημέρα σας!! :)
Την παραπάνω απορία έχω κι εγώ.. :confused1:  (δυο ημερών το η.κ. μου)
Ααα και μια απορία ακόμη.. Διάβασα στο φυλλάδιο οδηγιών  ότι δεν είναι κατάλληλο για όσους παίρνουν αντικαταθλιπτικά χάπια..και δεν το ρώτησα στο κατάστημα που το πήρα. Αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :respect:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5204 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:24 »
Όσον αφορά τη δεξαμενή, σκέφτομαι να πάρω μια ακόμη η οποία να έχει γεύση καπνού (χωρίς να έχω την αυταπάτη ότι θα μοιάζει με κανονικό φυσικά) γιατί στο ήδη υπάρχον τανκ που έχω, υπάρχει γεύση Redbull. Σκοπός μου είναι να τα εναλλάσσω απλώς με βίδωμα-ξεβίδωμα και όταν έρθει η ώρα τους σε 3-4 μήνες να πάρω 2 καινούρια. :)

Και καλα θα κανεις. Ειναι καλο να εχεις 2-3 ατμοποιητες με διαφορετικες γευσεις για να τις εναλλασεις καθε τοσο γιατι ο οργανισμος σου θα τη συνηθιζει και μετα δε θα την καταλαβαινεις.
Αλλα θα σου προτεινα να μην παρεις τον ιδιο ατμοποιητη, αλλα εναν διαφορετικο, να δοκιμασεις και κατι αλλο.
Εδω ειναι ο πινακας με τα εργοστασιακους που ταιριαζουν στην μπαταριες που εχεις. Ριξε μια ματια μηπως βρεις καποιον αλλον που σου αρεσει.
Αν και το καλυτερο θα ηταν να πας σε ενα καταστημα η.τ. με αρκετη ποικιλια σε ατμοποιητες και να δοκιμασεις επιτοπου.



@ Nickol
Καλησπερα. :bye:
Αυτο που χρειαζεται συχνη αλλαγη σε εναν εργοστασιακο ατμοποιητη ειναι η κεφαλη ατμοποιησης που χοντρικα πρεπει να την αλλαζεις καθε 20-25ml χρησης.
Θα το καταλαβαινεις και μονη σου με την εμπειρια που αποκτας με τον καιρο ποτε χρειαζεται αλλαγη απο την κοπωση που θα παρατηρεις.
Οσον αφορα το επιστομιο που σου ειπαν αλλαγη καθε 10 μερες, αυτο δεν ισχυει (με την προυποθεση οτι δε θα το μασας εσυ ή ο σκυλος σου :tongue_smilie:).
Το επιστομιο θελει ομως συνεχες καθαρισμα, καθοτι οντας πλαστικο μπορει να γινει εστια μικροβιων.
Ετσι, μεσα στην ημερα, αρκετες φορες πλυσιμο με νερο ή και οινοπνευμα, ειδικα να μπαινει συχνα σε τσεπες, ακουμπαει σε τραπεζια κτλ.
Περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τη συντηρηση και τον καθαρισμο των clearomisers μπορεις να βρεις εδω.

Για το θεμα με τα αντικαταθλιπτικα δεν εχω ιδεα, αλλα απ' οτι ειδα πηρες απαντηση απο τον Cruiser απο κατω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:34 από Nemesis_rds »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1448 171243 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:10
από Ελένη Π
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15160 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13895 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8888 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538627 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas