vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

173 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, SEB, dkostas, cstavcr, Ηρακλης

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4275 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 19:51 »
Μετα απο λιγες ωρες διαβασματος δε βγαζω ακρη και θα παω στα τυφλα.. Ελπιζω σε εναν καλο πωλητη   :P


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4276 στις: Δεκεμβρίου 31, 2013, 11:35 »
Εγώ για αρχάριο προτείνω evod με 2 μπαταρίες ego.
Ότι και να πάρεις πάντως, προμηθεύσου και έξτρα κεφαλές, γιατί ποτέ δε ξέρεις πότε θα ξεμείνεις.....
Εύχομαι να βολευτείς την επιλογή σου και να είσαι εδώ γύρω πάντα!!!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4277 στις: Δεκεμβρίου 31, 2013, 15:35 »
Μετα απο λιγες ωρες διαβασματος δε βγαζω ακρη και θα παω στα τυφλα.. Ελπιζω σε εναν καλο πωλητη   :P

Δε θα σου προτεινα να πονταρεις τα λεφτα σου σε πιθανοτητα καλου πωλητη.
Εχεις 1000 αντικειμενικα μελη με σημαντικες γνωσεις πανω στο η.τ. εδω στο φορουμ, αξιοποιησε τα.
Ακου τα παιδια παραπανω, παρε δυο μπαταριες eGo (γνωμη μου 650mah για μειωμενο μεγεθος)
και 2-3 διαφορετικα clearomiser να βρεις ποιο σου αρεσει.
Απο υγρα καπνικα κατα προτιμηση 18mg νικοτινη.
Εχει 30 εμπιστα καταστηματα στο φορουμ με δικο τους νημα.
Διαλεξε αυτο που ειναι πιο κοντα σου και κανε του μια επισκεψη.
Μην αφησεις τα πραγματα στην τυχη τους γιατι κανεις δεν ξερει που θα πεσεις.

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4278 στις: Ιανουαρίου 01, 2014, 01:12 »
Μετα απο αρκετο ψαξιμο και αρκετες συζητησεις με πολλα μελη του forum τα οποια τα ευχαριστω πααααααααρα πολυ, κατεληξα στον Delirium 69 της Kanger! Φαινεται τελειο για αρχικο η.τ...


Σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας, θα σας ενημερωσω οταν το παρω σα χερια μου να σας πω εντυπωσεις.


Μια ερωτηση μονο... Οταν ερθει, θα καταναλωσω την μπαταρια και μετα θα τη φορτισω ή θα την φορτισω πρωτα;


ΥΓ. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!  ;D

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4279 στις: Ιανουαρίου 01, 2014, 01:16 »
Καλή χρονιά. Έχουν κάποια φόρτιση πάνω τους, ξεκίνα τη όπως είναι, μετά από μια δυο φορτίσεις φόρτιζέ τη όποτε θες.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4280 στις: Ιανουαρίου 01, 2014, 10:50 »
Καλή χρονιά σε όλους και το νέο έτος να πνιγεί στα ντουμάνια.  :D

Θέλω να ανεβάσω λίγο την PG και σκοπεύω να πάρω τις σκέτες βάσεις για να κάνω την ανάλογη μίξη. Η VG είναι ήδη αραιωμένη με ενέσιμο νερό, ενώ η PG όχι.

Το ερώτημα: Μπορώ ή συνίσταται να αραιώσω και την PG με ενέσιμο νερό (στο 10% σκέφτομαι) πριν προχωρήσω στη μίξη;

Γενικότερα ποιο θα ήταν το ανώτερο ανεκτό ποσοστό ενέσιμου νερού μέσα σε μια βάση;

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4281 στις: Ιανουαρίου 01, 2014, 11:09 »
Καλημέρα και καλή χρονιά. Η PG δεν χρειάζεται αραίωση με WFI. Αν θές όμως ένα 5% το σηκώνει :yes:

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4282 στις: Ιανουαρίου 01, 2014, 11:32 »
..
Το ερώτημα: Μπορώ ή συνίσταται να αραιώσω και την PG με ενέσιμο νερό (στο 10% σκέφτομαι) πριν προχωρήσω στη μίξη;
...
απο ποια εταιρια σκοπευεις να πάρεις?

αν η vg που λές είναι αραιωμένη θα είναι και η pg

όπως και να έχει αφου η vg είναι αραιωμένη ήδη
και το υγρό περιέχει και νικοτίνη
βάλε την pg όπως και να είναι

Αποσυνδεδεμένος DanLuca_

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
    • DanLucas Signature Liquids
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4283 στις: Ιανουαρίου 01, 2014, 22:45 »
Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Πριν μία εβδομάδα αποφάσισα να αγοράσω το πρώτο μου MOD όπου και κατέληξα στο VAMO v5.
Νέος ατμιστής(8 μήνες) και ακόμα πιο άπειρος με τα MOD.
Έτσι λοιπόν εδώ και μια εβδομάδα έχω κάνει φύλλο και φτερό το φόρουμ ψάχνοντας πληροφορίες για το πως θα ρυθμίσω σωστά τα V/W.

Έτσι, χρησιμοποιώντας το VAMO με τον Davide bdc και Aspire 1.8Ω έχω καταλήξει στα 5W και 3.5V
Εάν ανέβω πάνω από 3.8V μου βγάζει καμένο.
Εάν ανέβω πάνω από 6W μου ρίχνει τα V στα 3.

Μήπως κάνω κάτι λάθος ή μήπως τα 5W και 3.5V είναι μια χαρά;

Έχω βρεί μια εφαρμογή android στην οποία βάζεις τα Ohm της αντίστασης και σου δίνει τις προτεινόμενες ρυθμίσεις για V/W αλλά δεν γνωρίζω εάν είναι σωστές  :confused1:
https://www.dropbox.com/s/en4fch3c7zjj1zg/Screenshot_2014-01-01-20-46-33.png
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2014, 22:56 από DanLucas »

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4284 στις: Ιανουαρίου 01, 2014, 23:26 »
Έτσι, χρησιμοποιώντας το VAMO με τον Davide bdc και Aspire 1.8Ω έχω καταλήξει στα 5W και 3.5V

Κάπου νομίζω το χάνεις. 3,5 volt με 1,8Ω δίνει 6,8watt και όχι 5.
Ασε στην ακρή τα volt και δουλεψέ το με τη ρύθμιση στα watt και είσαι κομπλέ.
Λογικά μέχρι 8 watt δε θα έχεις πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος athamitsko

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4285 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 00:01 »
DanLucas οταν αλλαζεις το vamo απο watt σε volt δεν σου δειχνει την αντιστοιχεια αλλα ξεκιναει απο το 3.0 που ειναι τα ελαχιστα volt. Θα συμφωνισω με τον spyrosrg505, στα 8 watt θα εισαι οκ.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4286 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 11:23 »
Καλή χρονιά σε όλους και το νέο έτος να πνιγεί στα ντουμάνια.  :D

Θέλω να ανεβάσω λίγο την PG και σκοπεύω να πάρω τις σκέτες βάσεις για να κάνω την ανάλογη μίξη. Η VG είναι ήδη αραιωμένη με ενέσιμο νερό, ενώ η PG όχι.

Το ερώτημα: Μπορώ ή συνίσταται να αραιώσω και την PG με ενέσιμο νερό (στο 10% σκέφτομαι) πριν προχωρήσω στη μίξη;

Γενικότερα ποιο θα ήταν το ανώτερο ανεκτό ποσοστό ενέσιμου νερού μέσα σε μια βάση;
Καλή Χρονιά!!!
Επειδή μπερδεύτηκα και με τις απαντήσεις, θα σου πω ένα:
Σιγουρέψου ότι η pg δεν είναι αραιωμένη, πριν την αραιώσεις.
Γενικά έχε υπόψη σου ότι στο συνολικό υγρό που θα κάνεις, το νερό θα πρέπει να είναι 8-10% το πολύ. Το γράφω αυτό, γιατί δε ξέρω σε τι ποσοστό είναι αραιωμένη η vg που έχεις. Αναλόγως αυτού, λοιπόν, και αναλόγως του ποσοστού pg-vg, θα κυμανθεί το αν θα προσθέσεις νερό ή όχι και πόσο.
Αν χρειάζεσαι επιπλέον βοήθεια, γράψε μας...  :)
Όσο για το πριν τη μίξη ή μετά να προσθέσεις το νερό, εγώ δε θα έδινα ιδιαίτερη σημασία γι' αυτό. Μάλλον όπως με βόλευε καλύτερα.  :hmmm: Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον θα το έκανα πριν.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4287 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 14:38 »
Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Πριν μία εβδομάδα αποφάσισα να αγοράσω το πρώτο μου MOD όπου και κατέληξα στο VAMO v5.
Νέος ατμιστής(8 μήνες) και ακόμα πιο άπειρος με τα MOD.
Έτσι λοιπόν εδώ και μια εβδομάδα έχω κάνει φύλλο και φτερό το φόρουμ ψάχνοντας πληροφορίες για το πως θα ρυθμίσω σωστά τα V/W.

Έτσι, χρησιμοποιώντας το VAMO με τον Davide bdc και Aspire 1.8Ω έχω καταλήξει στα 5W και 3.5V
Εάν ανέβω πάνω από 3.8V μου βγάζει καμένο.
Εάν ανέβω πάνω από 6W μου ρίχνει τα V στα 3.

Μήπως κάνω κάτι λάθος ή μήπως τα 5W και 3.5V είναι μια χαρά;

Έχω βρεί μια εφαρμογή android στην οποία βάζεις τα Ohm της αντίστασης και σου δίνει τις προτεινόμενες ρυθμίσεις για V/W αλλά δεν γνωρίζω εάν είναι σωστές  :confused1:
https://www.dropbox.com/s/en4fch3c7zjj1zg/Screenshot_2014-01-01-20-46-33.png

Κάτι που πρέπει να γνωρίζεις γενικά για τα VV/VW mods και ειδικά για το Vamo, είναι το εξής:
Όταν είσαι σε λειτουργία Watts, το μοντ σου διαβάζοντας την αντίσταση, ρυθμίζει από μόνο του πόσα volt θα δώσει για να πετύχει αυτό που του ζητάς. Όταν είσαι σε λειτουργία volt, η ρύθμισή σου είναι που επηρρεάζει το αποτέλεσμα. Με μαθηματικά λόγια, watt είναι το ζητούμενο και volt τα δεδομένα.
Κάποια μοντ, σου δείχνουν την αντιστοιχία, πχ evic ή πλακέτες DNA20( οι οποίες όμως δεν υποστηρίζουν ρύθμιση volt, απλά στα δείχνουν).
Ειδικά για το Vamo, συμβαίνουν τα εξής:
α) Όταν αλλάζεις μεταξύ λειτουργιών volt/watt ή RMS/AVG, το μοντ κατεβάζει την ένδειξη στο minimum.
β) Όταν είσαι σε λειτουργία βολτ, αν βγάλεις τη μπαταρία και την αλλάξεις ή την ξαναβάλεις, το μοντ θα σε κατεβάσει στα 3.0v. Αυτό δεν συμβαίνει όταν είσαι σε λειτουργία watt, θυμάται τη ρύθμιση. Αν οι απορίες σου συνεχίσουν, συνέχισε εδώ

Αποσυνδεδεμένος Devirion

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4288 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 23:07 »
 Έχω και εγώ μια απορία  ποίες οι διαφορές μεταξύ clearomizer, cartomizer και  atomizer δηλαδή  τι έχει  το ένα τι το άλλο και για ποιο λόγο  υπάρχουν αυτές οι κατηγορίες;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4289 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 23:10 »
Ολα ειναι ειδη εργοστασιακων ατμοποιητων.
Χρησιμοπουν διαφορετικους τροπους ατμοποιησης και τροφοδοσιας υγρου.
Τα πιο συγχρονα ειναι τα clearomisers.
Αν διαβασεις τα επιμερους νηματα θα παρεις περισσοτερες πληροφοριες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13940 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9068 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364