vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

237 επισκέπτες, 7 χρήστες
antiklitos140, dkostas, caros, Ελένη Π, petr@n, ramon, maprix

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος paragarepublic

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3375 στις: Μαΐου 19, 2013, 14:08 »
Καλημέρα, είπα να δοκιμάσω dripping και πήρα αυτό

ωστόσο μου βγάζει από την αρχή έντονη γεύση καμμένου σε βαθμό αηδίας

Είναι μάπα το καρπούζι ή κάνω κάποιο λάθος;  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος mpoygatsa kollias

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3376 στις: Μαΐου 19, 2013, 14:12 »
κατατοπισε μας λιγο,την αντισταση την εκανες εσυ?ποσα ωμ σου βγηκε και ποσα βολτ το δουλευεις?

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3377 στις: Μαΐου 19, 2013, 14:13 »
Πολλοι που το δοκιμασαν εχουν αλλη αποψη .
προφανος προκειται για ελλειπη τροφοδοσια υγρου στο φυτιλι σου.......
παιξε λιγο με το φυτιλι.............

Αποσυνδεδεμένος paragarepublic

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3378 στις: Μαΐου 19, 2013, 14:52 »
κατατοπισε μας λιγο,την αντισταση την εκανες εσυ?ποσα ωμ σου βγηκε και ποσα βολτ το δουλευεις?

χρησιμοποιώ τη μαμίσια φυτιλοαντίσταση (δεν ξέρω ωμ) και την έχω δοκιμάσει στα 3,7 και 4,3 βολτ

Πολλοι που το δοκιμασαν εχουν αλλη αποψη .
προφανος προκειται για ελλειπη τροφοδοσια υγρου στο φυτιλι σου.......
παιξε λιγο με το φυτιλι.............

βάζω καμμιά δεκαριά σταγόνες υγρό στάζοντας από πάνω. Μήπως πρέπει να βγάλω τη φυτιλοαντίσταση και να την ποτίσω; μήπως να την πλύνω;

Ίσως κάνω ανόητες ερωτήσεις αλλά είμαι νιουμπάς  :-[

μήπως υπάρχει κάποιο review κάπου στο φόρουμ;

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3379 στις: Μαΐου 19, 2013, 15:02 »
Δες καποια συζητηση σχετικα εδω - Dripping/Dream/Bt801 Rebuildable Atomizer
Παρακατω μια παρουσιαση στα ελληνικα και μια στα αγγλικα:


[youtube]JF81HoFCsPk[/youtube][youtube]10XLu78s4s0[/youtube]


εγινε αλλαγη συνδεσμου
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 19, 2013, 16:09 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος paragarepublic

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3380 στις: Μαΐου 19, 2013, 17:28 »
Δες καποια συζητηση σχετικα εδω - Dripping/Dream/Bt801 Rebuildable Atomizer
Παρακατω μια παρουσιαση στα ελληνικα και μια στα αγγλικα:

 :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Torque56

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3381 στις: Μαΐου 19, 2013, 18:40 »
Μερικές αρχάριες ερωτήσεις.

Ποιο δυνατό clearomizer(σε παραγωγή καπνού) είναι το CE5 ή το T2. Έχω το δεύτερο και το έχω δοκιμάσει με 2,2 και με 1,8Ohm αντίσταση. Θέλω προτάσεις για κάτι δυνατότερο του Τ2.

Καθε πότε πρέπει να αλλάζω clearomizer και αντίσταση; Αφού κατανάλωσα 10ml υγρού άλλαξα αντίσταση και καθάρισα το τανκ όσο μπορούσα για να δοκιμάσω νεα γεύση. Μου φαίνονται όλα καλά. Αν βρω μια γεύση που μου αρέσει καθε πότε πρέπει να αλλάζω αντίσταση; Ή πρέπει μήπως να το κρίνω μόνος μου όταν μειωθεί η απόδοση;

Είδα κάποια βίντεο για παρασκευή υγρών. Έστω ότι μου αρέσει μια γεύση και παίρνω αυτή τη βάση. Σύμφωνα με αυτό το μετρητή για ποσοστό αρώματος 4% χρειάζομαι 28 σταγόνες για 35 ml. Aν ρίξω τις σταγόνες απευθείας μέσα στην 35ml βάση p/vg και μετά την αφήσω 2 μέρες να "ωριμάσει" είναι έτοιμο για χρήση; Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Bensoz

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
  • It's kinf of FUN to do the impossible
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3382 στις: Μαΐου 19, 2013, 19:37 »
ρίξε μια ματια εδώ αν έχεις όρεξη να διαβάσεις θα σου λύση απορίες
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4637.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2013, 00:33 από Mulder »

Αποσυνδεδεμένος Torque56

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3383 στις: Μαΐου 19, 2013, 20:07 »
To πλαστικό κάλυμα που έχει πάνω η αντίσταση χρειάζεται να το αφήσω πάνω;

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3384 στις: Μαΐου 19, 2013, 20:08 »
Mεγαλο ρόλο στην παραγωγή ατμού παίζει η μπαταρία που χρησημοποιεις(τάση και ένταση ρεύματος),η αντίσταση του ατμοποιητη ακόμα και το υγρό που ατμιζεις(περιεκτικότητα vg_pg).
τους δύο ατμοποιητες δεν τους έχω δοκιμάσει για να κρίνω ποιος βγάζει περισοτερο ατμό.
Clearomizer αλλάζεις όταν θα παρατηρήσεις φθορά...πχ θαμπό τανκ
Κεφαλή(αντίσταση)θα καταλάβεις μόνος σου ποτέ πρέπει να αλαξεις...η θα έχεις άσχημη γεύση 'η θα έχεις μειωμένη απόδοση ατμού...
Τα υγρά αυτά που αναφέρεις σου αφήνουν το περιθώριο να ''παίξεις''ετοιμάζεις την βάση σου(ποσοστο pg-vg νικοτινη)προσθέτεις άρωμα ωριμαζεις (αν θες)και ατμιζεις...τα ποσοστά αρώματος είναι προτεινόμενες Δοσολογιες και όχι απολυτες.

Αποσυνδεδεμένος Bensoz

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
  • It's kinf of FUN to do the impossible
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3385 στις: Μαΐου 19, 2013, 20:10 »
αν μιλάς για το μικρό "σιλικονακι" που κρύβει
 την αντίσταση ναι φυσικά πρέπει να το αφήσεις αν μιλάς για το τεράστιο πλαστικό που σου έρχεται μέσα η κεφάλι δεν χωράει κάπου για να το αφήσεις οποτε το πετάς

Αποσυνδεδεμένος Torque56

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3386 στις: Μαΐου 19, 2013, 20:12 »
Μάλιστα ευχαριστώ και τους δύο.

Υγ: τόσες μέρες το χρησιμοποιούσα χωρίς το καλυματάκι..

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3387 στις: Μαΐου 19, 2013, 20:17 »
Μερικές αρχάριες ερωτήσεις.

Ποιο δυνατό clearomizer(σε παραγωγή καπνού) είναι το CE5 ή το T2. Έχω το δεύτερο και το έχω δοκιμάσει με 2,2 και με 1,8Ohm αντίσταση. Θέλω προτάσεις για κάτι δυνατότερο του Τ2.

Καθε πότε πρέπει να αλλάζω clearomizer και αντίσταση; Αφού κατανάλωσα 10ml υγρού άλλαξα αντίσταση και καθάρισα το τανκ όσο μπορούσα για να δοκιμάσω νεα γεύση. Μου φαίνονται όλα καλά. Αν βρω μια γεύση που μου αρέσει καθε πότε πρέπει να αλλάζω αντίσταση; Ή πρέπει μήπως να το κρίνω μόνος μου όταν μειωθεί η απόδοση;

Είδα κάποια βίντεο για παρασκευή υγρών. Έστω ότι μου αρέσει μια γεύση και παίρνω αυτή τη βάση. Σύμφωνα με αυτό το μετρητή για ποσοστό αρώματος 4% χρειάζομαι 28 σταγόνες για 35 ml. Aν ρίξω τις σταγόνες απευθείας μέσα στην 35ml βάση p/vg και μετά την αφήσω 2 μέρες να "ωριμάσει" είναι έτοιμο για χρήση; Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.
Τo CE5 του λινκ σου είναι πολύ ''δυνατό'' με μπολικο ντουμάνι και χτύπημα και μέτρια προς σφιχτή τζούρα. Αλλοι το φωνάζουν CE4+, Crystal κ.α... Διάβασε αν θες εδω:
e-kapnisma.gr/index.php/topic,11496.0.html
Ειναι απ' τα καλύτερα clearomizer που έχουν βγει γι' αυτό είναι και τόσο δημοφιλές (35σελ. νήμα.... :) )
Το κατα πόσο είναι δυνατότερο απ' το Τ2 δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και δεν είχα ποτέ αλλα από εμπειρίες άλλων, μαλλον είναι γενικότερα καλύτερο. Στην κατηγορία που ψάχνεις υπάρχει και το mini vivi nova που έχει κι αυτό ψηλά αντίσταση, περισσότερα ντουμάνια από το CE5, πιο αεράτη τζούρα και λίγο πιο αδύναμο χτύπημα. Το έχουν πολλά ελληνικά μαγαζιά.

Αντίσταση αλλάζεις κατα βούληση, συνήθως όταν αρχίσει και γίνεται αδύναμη και χάνει σε απόδοση. Στους CE5 και mini vivi ας πούμε βγάζεις άνετα πανω από 20ml, μερικές φορές και πάνω από 30ml ανάλογα το πόσο ''καθαρό' είναι το υγρό που ατμίζεις.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3388 στις: Μαΐου 21, 2013, 19:22 »
Κι εγώ στην αρχή το διασκέδαζα, τώρα τελευταία έχω βαρεθεί. Ειδικά με το τι είναι αυτό? γιατί είναι τόσο μεγάλο? τι άλλο κάνει?....
Με το vamo που έχει 3 κουμπάκια τους έλεγα ότι έχει mp3 και μερικοί το πιστευαν... :))

Αποσυνδεδεμένος Torque56

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3389 στις: Μαΐου 22, 2013, 18:58 »
Η απόδοση της αντίστασης στους clearomizer πέφτει με τον καιρό και χρειάζεται αλλαγή γιατί; Χαλάνε τα φυτιλάκια; Αυξάνεται πολύ η αντίσταση(τα Ohm) και δεν αποδίσει σωστά;
Aξίζει να αλλάξω φυτιλάκια;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1452 171297 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:54
από Tem
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15175 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13908 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538665 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas