vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2970 στις: Φεβρουαρίου 26, 2013, 20:29 »

Παντως απο υγρα νομιζω ενας νεος ατμιστης μπορει να παει κατευθειαν στα diy. Δεν ειναι τιποτα δυσκολο..
Γιατι αν δοκιμασει tribeca ή freedom πχ για αρχη και μετα παει σε diy υγρα για οικονομικους λογους θα ξενερωσει ασχημα...
Ακομα θυμαμαι τα πρωτα μου tribeca και freedom.. 2 μπουκαλακια 7 ml. Ξανα δεν πηρα...  :'(

Αποσυνδεδεμένος greedy

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • www.rottweilers-club.com
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2971 στις: Φεβρουαρίου 26, 2013, 20:37 »
Ξεκινα με καπνικα υγρα καταρχην .Για να μετριασεις την γευση του κανονικου τσιγαρου .Με νικοτινη απο μεσαια , εως 18mg για αρχη.
Υπαρχουν αρκετες εταιριες που εχουν σουπερ τιμες και σουπερ γευσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2013, 21:53 από greedy »

Αποσυνδεδεμένος aithra72

  • *
  • 23
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2972 στις: Φεβρουαρίου 26, 2013, 20:40 »
καλησπερα  μου τι δινει οταν αρχιζει να τα παιζει ο ατμοποιητης μοθ μετα απο 1.5 μηνα περιπου κια δεν βγαζει πολυ ατμο  ειναι  και ακριβος  κατα καιρουσ  εχω γευση καμμενου αλλα φτιαχνει στην πορια..

Αποσυνδεδεμένος noob

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2973 στις: Φεβρουαρίου 26, 2013, 20:43 »
DUNHILL e-liquid, 12 mg/mlVolume : 10 ml
CAMEL e-liquid, 12 mg/mlVolume : 10 ml
TABACCO C e-liquid, 18 mg/mlVolume : 10 ml
TABACCO C e-liquid, 12 mg/mlVolume : 10 ml
ZEUS (Lucky strike) 18 mg/mlVolume : 10 ml
HELIOS (555) 12 mg/mlVolume : 10 ml
HYPNOS (golden virginia) 12 mg/mlVolume : 10 ml


Ολα απο inaweraflavours στα 21,71 ευρω συνολικο κοστος (μεταφορικα κτλ). Θα δοκιμασω και οποιο μου αρεσει καλυτερα το παραγγελνω σε μεγαδοσεις  ;D
Να τα παρω?


greedy στειλε σε παρακαλω αν μπορεις σε πμ ή εδω που τα βρισκω αυτα που λες. Εχει κουρκουτιασει το κεφαλι μου απο το μεσημερι ψαχνομαι.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2974 στις: Φεβρουαρίου 26, 2013, 20:54 »

Παντως απο υγρα νομιζω ενας νεος ατμιστης μπορει να παει κατευθειαν στα diy. Δεν ειναι τιποτα δυσκολο..
Γιατι αν δοκιμασει tribeca ή freedom πχ για αρχη και μετα παει σε diy υγρα για οικονομικους λογους θα ξενερωσει ασχημα...
Ακομα θυμαμαι τα πρωτα μου tribeca και freedom.. 2 μπουκαλακια 7 ml. Ξανα δεν πηρα...  :'(

Δε συμφωνω σε αυτο.

Το πρωτο υγρο που ατμισα ηταν το Turkish Tobacco απο Halo κι εμεινα σε αυτο αποκλειστικα για 4 μηνες.
Ειχα δοκιμασει σχεδον ολα τα καπνικα Halo το πρωτο διμηνα αλλα αυτο με ενθουσιασε.
Μετα τους 3-4 μηνες αρχισα να το βαριεμαι και μπηκα στη διαδικασια των DIY υγρων και μπορω να πω οτι βρηκα υγρα που με ικανοποιουν πλεον πολυ περισσοτερο.
Παντα βεβαια υπαρχει ενα μπουκαλακι Turkish στο σπιτι.

O μονος λογος που δεν προτεινω DIY υγρα σε νεους ατμιστες ειναι λογω της μικρης πιθανοτητας να υπαρξει μια αστοχια στη παρασκευη τους η οποια να οδηγησει σε δυσλειτουργει του ατμοποιητη.
Ειχα ανα περιοδους προβληματα διαρροων, υποτροφοδοσιας-καμενου και ασχημης γευσης σε ατμοποιητες μου που οπως αποδειχτηκε στην πορεια
εφταιγαν τα υγρα που μου ειχε φτιαξει φιλος που προφανως ειχε κανει καποιο λαθος στην παρασκευη τους.

Ετσι προστιθεται ενας ακομη παραγοντας που θα αποτρεψει το νεο ατμιστη απο το να συνεχιζει το ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2975 στις: Φεβρουαρίου 26, 2013, 22:12 »
Αυτο που λες για δυσλειτουργεια ατμοποιητη απο αστοχια diy υγρου πρωτη φορα το ακουω  :dontknow: .
Ακομα και με την ''μεθοδο του φραπε'' που ακολουθουσα καποτε πριν μας δωσει οδηγιες για τον σωστο τροπο αναμιξεις των diy υγρων μας ο Καλητεχνης δεν ειχα ποτε τετοια εμπειρια. Αλλα και αυτο να συμβαινει η πληροφοριες-οδηγιες πλεον υπαρχουν εδω. Και κατα την αποψη μου δεν μπορω να καταλαβω που μπορει να κανει καποιος λαθος  :dontknow: .

 Τεσπα... τουλαχιστον συμφωνουμε οτι διαφωνουμε  :D .

Αποσυνδεδεμένος tzodalton

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2976 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 00:26 »
νομιζω δεν με εχει κουρασει κατι μεχρι στιγμης μπορω να πω οτι το ευχαριστιεμαι!!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2977 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 01:31 »
Εμενα με κουρασε που οταν το αφηνω στο καθησμα του συνοδηγου στη στροφη φευγει και πρεπει να το ψαχνω κατω απο τα καθησματα... Αυτο γινεται συνεχεια ομως... Πολυ εκνευριστικο!

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2978 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 07:48 »
DUNHILL e-liquid, 12 mg/mlVolume : 10 ml
CAMEL e-liquid, 12 mg/mlVolume : 10 ml
TABACCO C e-liquid, 18 mg/mlVolume : 10 ml
TABACCO C e-liquid, 12 mg/mlVolume : 10 ml
ZEUS (Lucky strike) 18 mg/mlVolume : 10 ml
HELIOS (555) 12 mg/mlVolume : 10 ml
HYPNOS (golden virginia) 12 mg/mlVolume : 10 ml


Ολα απο inaweraflavours στα 21,71 ευρω συνολικο κοστος (μεταφορικα κτλ). Θα δοκιμασω και οποιο μου αρεσει καλυτερα το παραγγελνω σε μεγαδοσεις  ;D
Να τα παρω?


greedy στειλε σε παρακαλω αν μπορεις σε πμ ή εδω που τα βρισκω αυτα που λες. Εχει κουρκουτιασει το κεφαλι μου απο το μεσημερι ψαχνομαι.

Θα σου προτείνω  κ εγώ δυο  υγρά που λατρεύω μα με επιφύλαξη γιατί ειλικρινά στα ατμιστικά  υγρά δεν  μπορεί κανείς να σου πει με σιγουριά
ποιο σου κάνει κ ποιο όχι ναι? Το Virginia Κ το Tobacco  είναι πολύ καπνικά  από την Nobacco που θέλω να ξέρεις ότι έχουν μια γλυκιά επιγεύση.. εμένα αυτό μου αρέσει μα σε άλλα παιδιά δεν αρέσει κ για αυτό πάντα προσπαθώ όταν προτείνω κάποια υγρά να εξηγώ ότι αν δεν δοκιμάσει κάποιος δεν μπορεί με σιγουριά να ξέρει αν θα του αρέσει ένα υγρό. Γνωρίζω από πολλούς ατμιστές ότι απίστευτα καλά κ καπνικά υγρά είναι τα El Toro !!!!

Δεν τα έχω δοκιμάσει γιατί προσπαθώ να ξεχάσω ότι έχει να κάνει με την γεύση του κ.τ.. (τα υγρά που κάνω μόνη μου είναι μακριά από εκείνες
τις γεύσεις που αναζητούσα πριν δυόμιση χρόνια..  ;))
Ατμίζω υγρά που φτιάχνω μόνη δλδ μια έτοιμη βάση VG με 6 mg νικοτίνη κ λίγες σταγόνες από το άρωμα που μου αρέσει.

Σε ένα μπουκαλάκι των 20 ml ρίχνω την έτοιμη βάση κ απλά προσθέτω λίγες σταγόνες από το αγαπημένο μου άρωμα κ αφού το αφήσω να ωριμάσει το ατμίζω
κ είμαι πολύ ευχαριστημένη. Καλό είναι να δοκιμάσεις αρχικά δυο η τρία έτοιμα υγρά κ μετά ξεκινάς να φτιάχνεις τα δικά σου που είναι πραγματικά κάτι εύκολο αν αγαπήσεις το άτμισμα...... αν όχι? Τότε τίποτα δεν θα σου αρέσει... ;)




Διάβασε εδώ κ σίγουρα θα βρεις αρκετά καπνικά υγρά κ θα δεις φυσικά κ οι άλλοι ατμιστές τι λένε για αυτά.
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,129.0.html

Εύχομαι να βρεις υγρά που θα σε κάνουν να λατρέψεις το άτμισμα κ να αφήσεις το κ.τ. για πάντα!!!!!!!!  :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2979 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 10:49 »
Yγρά από Ιναβέρα ή από κινέζικα καταστήματα δεν θα προτεινα ποτέ σε νέο ατμιστή ως μοναδική του επιλογή. Πολύ βαριά και πολύ απωθητικά για κάποιους.
Ως ενδεχόμενη οικονομική επιλογή του θα του έλεγα ότι μπορεί μεν τα τα δοκιμάσει, οπωσδήποτε όμως οι αρχικές επιλογές του να περιλαμβάνουν flavourart, atmos (υγρά που μπορεί αν του αρέσουν να τα κάνει αργότερα μόνος του) καπνικά της house of liquid και halo, ώστε να έχει μια πλήρη εικόνα του τι κυκλοφορεί.


Στην αρχή το ζητούμενο δεν πρέπει να είναι η υπερβολική οικονομία.
Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε αταίριαστες για το χρήστη επιλογές ή απώθησή του από το η.τ.


Πρακτικές επιλογές δημοφιλών προιόντων που μπορεί να τα βρει εύκολα αν ξεμείνει είναι μια καλή αρχή πάντα.
Ειδικά για τα υγρά, η καλύτερη επιλογή πάντα είναι να δοκιμάσει ο ίδιος ο χρήστης σε οργανωμένο κατάστημα πριν επιλέξει.


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2980 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 11:16 »
Καλημέρα κ από εμένα...


έκανα μια γρήγορη αναζήτηση αλλά δεν βρήκα λύση στο πρόβλημα μου.


Έχω ένα hybrid στο οποίο φόρεσα ένα clearomizer 1.8ml T2. Όλα καλά, μέχρι που γίνανε τα παρακάτω:


Τελειώνω το RY3 που είχα μέσα, μέχρι τελευταία τζούρα, και βάζω tobacco echo (και τα δύο τα επίσημα της nobacco όχι "μούφα"). Δε μου άρεσε πολύ και έτσι λίγο πριν τελειώσει ξεβίδωσα την αντίσταση, έσταξα ό,τι είχε μείνει και σκούπισα λίγο το φυτιλάκι για να φύγουν τα χοντρά. Τα ξαναέβαλα όλα στη θέση τους και γέμισα πάλι με RY3.


Ενώ όλα είναι βιδωμένα σωστά (τσέκαρα και ξανατσέκαρα), έχω διαρροή από τον ατμοποιητή στη μπαταρία, σε σημείο να βγαίνει υγρό ακόμα και απο εκεί που είναι το λαμπάκι της μπαταρίας. Τα ξανακαθάρισα όλα αλλά μόλις ατμίσω 2-3 τζούρες η μπαταρία μου κάνει κάτι περίεργα, πχ μένει παρατεταμένα αναμένο το λαμπάκι και ακούω τον "αέρα" να περνάει απτην αντίσταση συνεχόμενα και που και που κάνει και κάνα τσικ τσικ.


Έχει τύχει σε κανέναν; Πάω για καινούρια μπαταρία;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2981 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 11:18 »
εννοείς το αυτόματο hybrid και Τ2 που τον κούμπωσες με αντάπτορα;
Αγορασμένα όλα αυτά από νομπάκο;

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2982 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 11:25 »
εννοείς το αυτόματο hybrid και Τ2 που τον κούμπωσες με αντάπτορα;
Αγορασμένα όλα αυτά από νομπάκο;


Είτε απο κατάστημα nobacco είτε απο τον επίσημο αντιπρόσωπο στην περιοχή μου.


Ο Τ2 (ίσως και να κάνω λάθος) δεν ήθελε αντάπτορα, ταίριαζε στο σπείρωμα. Πάντως και ο ατμοποιητής έχει λογότυπο nobacco πάνω.


edit: Ναι το αυτόματο εννοώ!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2983 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 11:40 »
oπότε έχουμε και λέμε.
Εχεις αυτόματη hybrid και τον ατμοποιητή epsilon στην εκδοχή με 901 σπείρωμα
http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/epsilon/nobacco-ego-epsilon-2-4-ohm-%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF


Τι συμβαίνει λοιπον (πιθανολογώ βέβαια, καλύτερα να το πας στο μαγαζί)
Ο ατμοποιητής αυτός  - κατά τα άλλα υπέροχος - έχει ένα θέμα με τα tubes. Στο σημειο ενωσης πλαστικού με μέταλλο κάποιες φορές δεν εφαρμόζει σωστά και έχεις διαρροές υγρών. Ή τον ζόρισες σε κάποια τσέπη και βγήκε λίγο από τη θέση του το τζαμάκι (δες μεσα αν η κολώνα με την αντίσταση είναι ίσια ή στραβή)
Η άλλη περίπτωση, που δε συνάντησα ακόμη, είναι να χάλασε η βάση του άτμο και να έχεις διαρροές μέσα από τον πόλο του. Σε κάθε περίπτωση τα υγρά δε φταίνε.


Η μπαταρία τώρα. Η αυτόματη δεν έχει μόνωση να την προστατεύει από τα υγρά του ατμοποιητή. Αν είχε, δεν θα λειτουργούσε με την εισπνοή. Αυτό την κάνει ευπαθή στις διαρροες. Και να μεν, οι hybrid έχουν στη βάση τους τον πνευματικό διακόπτη και όχι ψηλά, οποτε κάποια ανοχή στα υγρά την έχουν, πλην όμως παραμένουν ευπαθείς σε διαρροές (καλό καθάρισμα πάντα - έλεγχος ανά 2-3 ώρες μήπως αφήνει ιδρώματα ο άτμο)
Κάποιες φορές σώζονται με άνοιγμα και καθάρισμα - όχι από σένα. Κάποιες φορές απλά τις πετάς. Εσύ θα την επιστρέψεις πίσω στην εταιρία με κάποιον τροπο για να σου την αλλάξουν αν είναι καινουρια, αφού τους πεις το πρόβλημα με τον άτμο.


Ακόμη κι αν τον ξεχαρβάλωσες εσύ, καλό είναι τα καταστήματα να ενημερώνουν εκ των προτέρων όχι μόνο για το πόσο τέλειο εργαλείο σου πουλησαν, αλλα και για τα θεματάκια που πρέπει να προσέχεις για να κάνεις καλά τη δουλειά σου.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2984 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 13:30 »
Μην κάνετε παράθεση του προηγούμενου μηνύματος όταν απαντάτε αμέσως από κάτω


That's a lot of info - ευχαριστώ πολύ! :)


Ξαναέλυσα τον ατμοποιητή - καθάρισμα κτλ, φαίνεται πιο ίσιος τώρα, δεν είχε κάτσει καλά το πλαστικό πάνω απο το φυτίλι. Φαίνεται να μην έχει διαρροή αλλά η μπαταρία κάνει ακόμα τα δικά της, θα την αφήσω λίγο να στεγνώσει μήπως ισιώσει αλλιώς θα την πάω σε κατάστημα μάλλον να δούμε αν θέλει αντικατάσταση...


Ευχαριστώ πολύ ξανά!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2013, 13:55 από Yiannis Rasta »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171383 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275293 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9021 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364