vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 9 χρήστες
Ηρακλης, dkostas, ramon, maprix, Milarepa, antiklitos140, Ribot, camber, laniel

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2925 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 20:41 »
Πολύ επιγραμματικά
Α) Αν μιλας για επινικελωμενα τμήματα, μη επισκευάσιμων ατμοποιητών, η νικέλωση θα χαλάσει πολύ αργότερα απο το προσδόκιμο ζωής του ατμο του ιδίου, οπότε μήν σε ανησυχεί.
Αν μιλας για επισκευάσιμους ατμοποιητές, μιας που τους παίρνεις "για πάντα" είναι καλό να ειναι απο ανοξείδωτο ατσάλι. οχι νικελωμένοι.
Β) Είναι η διαδικασία "καθαρισμού" του ατμοποιητή σου,  ή μάλλον της αντίστασής του απο κατάλοιπα. μερικά κοφτά και μετά λίγο πιο παρατεταμένα πατήματα του κουμπιού, με τον ατμο επάνω αλλα χωρίς υγρό στο τάνκ του, μέχρι να δείς την αντίσταση μέσα να κοκκινίζει. ΠΡΟΣΟΧΗ, απαξ και κοκκινίζει, οχι πλεον παρατεταμένα πατήματα γιατι θα καεί. Απ την αλλη, ήδη οι τιμές των ατμο και ανταλλακτικών τους είναι πια αρκετά χαμηλές ωστε να μην πολυχρειάζεται να ασχοληθείς με αυτό. Κρατάς την αντίσταση καμμια βδομάδα δέκα μέρες και με ελάχιστο κόστος (οταν μιλαμε μονο για κεφαλή) αντικαθιστάς.
Γ) Ω ναι! Στο καμινέτο το βάζεις. Στο γκάζάκι. Μεχρι να αναψοκοκκινήσει! το φυτίλι είναι υαλόνημα! Δεν καίγεται! Αυτό το κάνουμε οταν στρίβουμε δικές μας φυτιλοαντιστάσεις, για να απαλλαγούμε απο κερί και διάφορα αλλα που ενδέχεται να εχει το φυτίλι λόγω αποθήκευσης απο το εργοστάσιο, και μας αλλάζουν αρχικά τη γεύση.
Δ) Ουτε που εχω δει ποτέ περγαμότο!!!! Μια βόλτα πλεον σε κάποιο απο τα παρα πολλά καταστήματα, και θα σε πείσει για πληθώρα γευσεων και αρωμάτων! Στα περισσότερα μαγαζιά πλεον, εχεις και δυνατότητα δοκιμής!
 :thumpup: :thumpup: :thumpup:


ΥΓ Καλωσήρθες στην παρέα μας!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2926 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 20:42 »
Καταρχην καλως ορισες στο φορουμ και την παρεα μας και σου ευχομαι καλο κουραγιο στη διακοπη του καπνισματος.  :)
Παμε τωρα στις αποριες σου.

Α) Δε γνωριζω να σου πω αν τα επινικελωμενα μεταλλα στον απλο καθαρισμο (οινοπνευμα, νερο) θα χασουν την επενδυση του νικελιου, αλλα δεν το νομιζω.
    Προφανως δεν αντεχουν αν προσπαθησεις να τα τριψεις με ενα σφουγγαρακι ή κατι παρεμφερες.
    Παντως θα σου προτεινα να ψαξεις να αγορασεις καποιον ατμοποιητη απο ανοξειδωτο ατσαλι αντι για επινικελωνενο.
    Τον τελευταιο καιρο κυκλοφορουν ορισμενοι πολυ ποιοτικοι και φθηνοι κινεζικοι ατμοποιητες απο ανοξειδωτο ατσαλι. Σιγουρα θα βρεις καποιον που να σου ταιριαζει.

Β) Dry burning οναμαζεται η διεργασια κατα την οποια ενεργοποιουμε τον ατμοποιητη χωρις την υπαρξη υγρου.
    Ο σκοπος του dry burning ειναι ο καθαρισμος την αντιστασης απο καποια υπολειματα που εχει μαζεψει απο τη χρηση.

Γ) Καψιμο φυτιλιου κανεις περνοντας το μερικες φορες μπροστα στο φλογιστρο ωστε να καθαρισει. Δεν προκειται να καει.

Δ) Εδω δυστυχως δεν εχω να σου προτεινω κατι γιατι εκτος του οτι τα παντα στα υγρα ειναι υποκειμενικα, τα δυο υγρα που αναφερεις ως τις αγαπημενες σου γευσεις ειναι δυο απο
    τις χειροτερες μου αρα ειμαι ο πλεον ακαταλληλος για σου προτεινει καποιο παρεμφερες αρωμα.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2013, 20:48 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2927 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 20:58 »
Καλησπέρα και καλωσόρισες
Μια που ήδη πήρες απαντήσεις, να συμπληρώσω μόνο

Dry burning είναι μια μέθοδος καθαρισμού της φυτιλοαντίστασης του ατμοποιητή από τη μάκα που πιάνει από τη χρήση (υπολείμματα υγρού που δεν ατμοποιήθηκε). Δηλαδή ανοίγουμε τον ατμοποιητή, αδειάζουμε το υγρό, στεγνώνουμε κάπως το φυτίλι και πατάμε το κουμπί της μπαταρίας για αρκετά δευτερόλεπτα. Η αντίσταση αρχίζει και καίει τα υπολείμματα και μετά από μερικές επαναλείψεις, το φυτίλι καθαρίζει. Συνήθως δεν γίνεται καινούργιο βέβαια, αλλά παίρνει μερικές ημέρες παράταση. Δες αυτό το βίντεο και θα καταλάβεις.

Το φυτίλι στο οποίο αναφέρεται το κάψιμο που είδες είναι άκαυτο-πυρίμαχο υαλόνημα. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να το κάψεις με αναπτήρα, με καμινέτο ή με φλόγιστρο χωρις να πάθει τίποτα. Το καλό φυτίλι θα πυρώσει, αλλά θα παραμείνει άσπρο και χωρίς να ξεφτίσει. Το κάψιμο γίνεται για να εξαφανιστεί η γεύση που δίνει μερικές φορές στην αρχή της χρήσης του το φυτίλι (θα την δεις ως "φυτιλίλα")

Για τα υγρά η σταθερή (και σωστή) απάντηση που παίρνει πάντα η ερώτηση σου είναι : δοκίμασε για να βρεις τι σου αρέσει. Πάντως ο σχετικός πίνακας έχει πολύ υλικό για γεύσεις και DIY

Αποσυνδεδεμένος liot

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2928 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 21:34 »
 Καλώς σας βρήκα παιδιά, και ευχαριστώ ιδιαίτερα για τις αστραπιαίες αποκρίσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος fanis-leros

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
  • Χωρίς καπνό,χωρίς ατμό........και μια χαρά.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2929 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 23:12 »
Συνατμιστες γεια σας και παλι, πέρασα τις 20 μέρες χωρίς κ.τ και βλέπω οτι το η.τ με ευχαριστεί παρ'ολες τις αναποδιές ,
(το πρώτο μου η.τ,ενα τυπου ελιψ, αντεξε 5 μερες και  απο δικο μου λαθος καταστραφηκε :wall:
, εμεινα λιγες μερες χωρις ατμο και εννωειτε χωρις καπνο, παρελαβα το νεο μου εργαλειο ,2 μπαταριες ego και 2 ατμο CE 5 που κρατησαν λιγες μερες,στον εναν αλαξα και αντισταση αλλα και αυτη εβγαζε καμενο ,μαλλον απο κακη τροφοδοσια? ??? . επειτα πηρα εναν CE4 μη επισκευασιμο, και μετα εναν ce4++ επισκευασιμο οπου ακομα και οταν πηγα να αλλαξω κεφαλη η ανταλακτικη ηταν λαθος ,ηταν πιο κοντη, και ρουφεν e-liquid!!!)


Tα γραφω ολα αυτα με σκοπο οχι να σας κουρασω φυσικά αλλα για να καταλαβετε την κατασταση και πως δεν εχω βρει την ηρεμια μου, τη μια ρουφαω υγρο, την αλλη το ενα  την αλλη το αλλο και ειδικα στη φαση που ειμαι με 0% νικοτινη σκεφτηκα να τα πεταξω ολα απο το παραθυρο.
κατοπιν ομως αφου ηρεμησα, σκεφτικα να γραψω τον πονο μου και ειμαι σιγουρος πως υπαρχει λυση. εννοειτε πως σε καμια περιπτωση δεν θελω να αποχωριστω το η.τ και πως δεν θελω να γυρισω στο κ.τ , οπως επισης οτι ολα αυτα ισως ειναι θεμα κακης χρησης η καποια αστοχια υλικου,η δεν ξερω τι!!


υπαρχει καποιος ατμο που να βγαζει πολυ ντουμανι και να μη μου χαλασει την διαθεση με διαρροες και μυρωδια καμμενου ???
2 πραγματα θελω καλη γευση και πολυ ντουμανι ,μιας και ειμαι στο 0% . ας καταλανωνει παραπανω υγρο δεν πειραζει. να μπορεσω να ατμισω με ηρεμια ρε αδερφε!!!


συγνωμη για το μεγαλο και κουραστικο μυνημα, και ευχαριστω εκ των προτερων!!! :respect:

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2930 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 23:16 »
@liot
1. H διαφορες στην τιμη πλεον ανοξειδωτων και επινικελωμενων ειναι πολυ μικροτερη απο οτι παλια οποτε δεν αξιζει τοσο πιστευω οι αγορα ενος επινικελωμένου οποιουδηποτε τυπου. Και οι κινεζοι πλεον νομιζω αρχισαν να βγαζουν ανοξειδοτους για τα καλα.. Εχουμε να δουμε πολλα μοντελα ακομα πιστευω. Επισης στις αγγελιες του φορουμ ολο και καποια καλη ευκαιρια θα βρειτε.
 
Επισης αν βρεις την συνταγη του freedom στειλτην μου με pm σε παρακαλω!


@fanis
Παρε εναν Genesis ή έναν dripping ή cartotanks boge με mod (πολλα ειπα μαλλον.. τα μπερδεψα λιγο :idiot1: ).

Και για πιο λογο τοσο νωρις 0 νικοτινη???
Μηπως βιάζεσαι?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2013, 23:31 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9593
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2931 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 23:45 »
................ Όσον αφορά γεύσεις, δεν είμαι τραγικά απαιτητικός: δε μ’ αρέσουν φρούτα, το περγαμόντο (αγνοούσα τί είναι, ο παλιός μου καταστηματάρχης δεν είχε άλλο σε βαρύ κάποια φορά πού ‘χα ταξιδέψει μέχρι το μαγαζί του), και οι «καπνικές» γεύσεις δεν είναι τόσο σόι (όπως βλέπω να έχει ήδη παρατηρηθεί κι εδώ κατά κόρον). Αγαπημένες μου γεύσεις σε έτοιμα υγρά είναι το freedom από halo και το turkish blend από nobacco. Αν κάποιος έχει να προτείνει καμία συνταγή που να φέρνει είτε στο ένα, είτε στο άλλο, είτε κάπου ανάμεσα (έστω στο περίπου, δεν είμαι, όπως είπα, απαιτητικός σε αυτό το θέμα)…
ΥΓ καλή συνέχεια σε όλους!

Για αντιστοιχία του Freedom έχει γίνει σχετική συζήτηση στο παρακάτω θέμα :
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2957.msg79134.html#msg79134

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2932 στις: Φεβρουαρίου 25, 2013, 14:22 »
Δ) Ουτε που εχω δει ποτέ περγαμότο!!!! Μια βόλτα πλεον σε κάποιο απο τα παρα πολλά καταστήματα, και θα σε πείσει για πληθώρα γευσεων και αρωμάτων! Στα περισσότερα μαγαζιά πλεον, εχεις και δυνατότητα δοκιμής!
 :thumpup: :thumpup: :thumpup:


ΥΓ Καλωσήρθες στην παρέα μας!!!! :)

http://flavourartexpress.biz/index.php?dispatch=products.view&product_id=189

Τώρα το είδες! Εγώ το έχω δοκιμάσει κιόλας σε έτοιμο ατμιστικό υγρό!

Αποσυνδεδεμένος spiros385

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2933 στις: Φεβρουαρίου 25, 2013, 14:30 »
Cruiser79 τι λεει μοιαζει με το γλυκο κουταλιου καθολου;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2934 στις: Φεβρουαρίου 25, 2013, 14:53 »
Αρκετά, αλλά έχει έντονο το άρωμα πορτοκαλιού. Τα αιθέρια των εσπεριδοειδών είναι πολύ δυνατά!
Δεν με τρέλλανε αλλά δεν με χάλασε κιόλας!!!

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2935 στις: Φεβρουαρίου 25, 2013, 22:30 »
Η προπυλενογλυκόλη, κανονικά δεν πρέπει να είναι γλυκιά;

Μόλις δοκίμασα ενα μπουκαλάκι με μηδενική που έχω και είναι...απίστευτα πικρή!

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2936 στις: Φεβρουαρίου 25, 2013, 22:46 »
Και έτσι είναι
έχεις δοκιμάσει την βανίλια (φυσικη)?
εκεί να δείς πίκρα


Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2937 στις: Φεβρουαρίου 25, 2013, 22:51 »
Η προπυλενογλυκόλη, κανονικά δεν πρέπει να είναι γλυκιά;

Μόλις δοκίμασα ενα μπουκαλάκι με μηδενική που έχω και είναι...απίστευτα πικρή!

Μόλις δοκίμασα από σκέτη κ' έχεις δίκιο  :yes: 
Μια γλυκάδα στην αρχή κ' μια πίκρα μετά.  ???

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2938 στις: Φεβρουαρίου 26, 2013, 00:39 »
Για αυτό φαίνεται δημιουργεί χτύπημα!!!! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Το κανα κι εγώ το λάθος κάποτε παρασυρμένος απο την βυζί. Αλλα καμμιά σχέση!!! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2939 στις: Φεβρουαρίου 26, 2013, 00:51 »
Παιδιά υπάρχουν και κάτι μαγαζιά με αναψυκτικά, μπύρες, ποτά κα και με μουσικές κάθε προτίμησης!! Bar τα λένε!!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Μην πίνεται άλλο υγρό αναπλήρωσης!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2013, 00:57 από SO69 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171326 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275248 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15184 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13915 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8949 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364