vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

180 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος glko

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Caminhando e cantando
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1965 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 11:12 »
 Mystique Tobacco Echo 18Mg, κεφαλη 1,8Ω και παμε παλι.
 Το Plan B Royal Steam 24Mg μενει στην ακρη για ωρα αναγκης με καλη εντυπωση.
 Το Halo δεν μου αρεσε εχει μεινει το μισο και το βλεπω να μενει για πολυ καιρο στολισμενο.
 Παντως ο λαιμος μου εχει γινει κουρελι οταν καπνιζα ημουν σε καλυτερη κατασταση.
 Δεν το βαζω κατω, αυριο ειναι 1,5 μηνας με Η.Τ. και μεθαυριο 1 μηνας με μονο 1 Κ.Τ.
Παντως το forum εχει κανει πολυ δουλεια. Η κατανοηση, η εναλλακτικες σας και η στηριξη σας με κρατανε ακομα εδω. Αν δεν υπηρχατε θα ειχα λυγισει την περασμενη Δευτερα.
Σας ευχαριστω απο καρδιας!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1966 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 11:16 »
ο λαιμος σου εχει γινει κουρελι? ???
μηπως ο λαιμος σου δεν την πολυαντεχει την PG? μηπως να πηγαινεις προς VG μερια?
(εννοως να παρεις σκετη VG και να ριξεις μεσα οσο αρωμα πιστευεις οτι σου κανει.. ή απλα την συνιστωμενη ποσοτητα).
Χτυπημα θα εχεις απο την νικοτινη, απλα δεν θα "βασανιζεις" τον λαιμο σου επιπλεον με την PG.

Αποσυνδεδεμένος glko

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Caminhando e cantando
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1967 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 11:19 »
Μαλλον απο τις πολλες αλλαγες ειναι μωρε.
Πιστευω οτι αν κατασταλαξω καπου θα ειμαι ΟΚ.
Μου μπηκε το μικροβιο τωρα οτι δεν με καλυπτει κ πηρα σε 1 εβδομαδα 5 διαφορετικες γευσεις.
Λογικο!
Παντως καποια στιγμη θελω να μου εξηγησεις αυτο με τις VG και PG.
Ειχα την ενυπωση οτι η VG δεν εχει νικοτινη!




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 25, 2012, 15:24 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1968 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 11:30 »
οι VG και PG ειναι οι βασεις που χρησιμοποιουμε στα υγρα. Η νικοτινη υπαρχει μεσα στην βαση.
Τις βασεις μπορεις να τις αγορασεις με καποιο ποσοστο νικοτινης (πχ 20% ή 18%). Απο εκει και περα αναλογα με την ποσοτητα αρωματος που θελεις ριχνεις σταγονες αρωμα. Γενικα ειναι στο 3-5% το ογκου υγρου που θες να φτιαξεις.

Αν πας σε σκετη VG ειναι πολυ απλο. Παρε 18αρα ή 20αρα και αρχισε να προσθετεις μεσα αρωματα που σου αρεσουν..και εισαι ετοιμος ;)

Αποσυνδεδεμένος kitrinos

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1969 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 11:41 »

 ...Παντως ο λαιμος μου εχει γινει κουρελι οταν καπνιζα ημουν σε καλυτερη κατασταση...

Στην αρχή για ένα μεγάλο διάστημα, ίσως τρεις μήνες, είχα πρόβλημα όχι στο λαιμό, αλλά στο στόμα. Η μετάβαση από τον καπνό στον ατμό δεν μου έκατσε καλά, το στόμα μου γινόταν τσαρούχι!!! Η συμβουλή τότε ήταν ότι το άτμισμα θέλει περισσότερο νεράκι. Έτσι κι αλλιώς έπινα νεράκι, οπότε δεν μου έλυσε το πρόβλημα, το έριξα τότε στις μπουκιές, οτιδήποτε μπουκιές τύχαινε κι πολλές φορές μεγάλες μπουκιές! Το αποτέλεσμα ήταν περισσότερα περιττά κιλά.

Το συνολικό αποτέλεσμα, συνήθισα τον ατμό, έκοψα τις μπουκιές, μου έμειναν τα κιλά και για να πω την αλήθεια δεν έκανα προσπάθεια να τα χάσω ακόμα.
Ίσως λέω, ότι θέλεις λίγο χρόνο ακόμα να συνηθίσεις τον ατμό. Δεν λέω ότι ο χρόνος είναι η λύση, γιατί μια φίλη μου έλεγε ότι δεν της τσαρούχιαζε το στόμα, αλλά τα… κιλάκια της τα κονόμησε επίσης. Μια σοκολατίτσα παραπάνω την τσάκιζε απ ότι συνήθως, γι αυτό σκέφτομαι μήπως θέλει λιγάκι χρόνο να συνηθίσεις την αλλαγή από καπνό σε ατμό. Να σημειώσω, ότι έκοψα το κ.τ μια και έξω στην δεύτερη μέρα από την απόκτηση του η.τ.
Μέτρα λοιπόν από την ημέρα που δεν έβαλες καπνό στο στόμα σου (λαιμό σου)
Υπομονή και πείσμα θέλει και θα τα πας μια χαρά.

Υ.Γ λέω εγώ τώρα, αν είσαι επιρρεπείς με τα κιλά, προτίμησε καραμελίτσες και τσιχλίτσες χωρίς ζάχαρη, μου τα λέγανε, αλλά δεν άκουγα…  :'(

Αποσυνδεδεμένος glko

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Caminhando e cantando
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1970 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 13:02 »
Καραμελες τρωω κ εγω γιατι οντως απο τον ατμο το στομα γινεται χαλια οχι ομως απο γευση.


 Τελικα μηπως εφταιγε η αντισταση σε συνδιασμο με την νικοτινη?
 Ανεβασα απο 11mg στο 18mg και εριξα αντισταση απο 2,4Ω στο 1,8Ω  και εχω κανει 1-1.5ml απο το πρωι.
 Τις προηγουμενες μερες ηθελα τουλαχτιον 4-5ml μεχρι το μεσημερι.
 Τωρα εχω χτυπημα και ξεραιλα στο λαιμο.
Οπως οταν καπνιζα!


συγχωνευση συνεχομενων ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 25, 2012, 15:03 από alexmach »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1971 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 14:51 »
Ψάξου για υγρά με περιέκτικότητα vg μεγαλύτερη του 50%. Λογικά κάπως θα στρώσει η κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος glko

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Caminhando e cantando
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1972 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 11:21 »
 Κουραγιο και τον πιασαμε τον μηνα!!!!!
 Αλλη μια μερα εμεινε.
 Λοιπον, βλεπω οτι οι μπαταριες μου αρχιζουν να χανουν την ζωντανια τους, οποτε σαν δωρακι για την μεγαλη μου προσπαθεια σκεφτομαι να παρω μια μπαταρια.
 Υπενθυμιζω οτι εχω το i – want οποτε ποια μπαταρια πρεπει να παρω για να μην βγαλω αχρηστους τους ατμοποιητες E?
 Να παρω ιδια 650mAh η να δοκιμασω καμια πιιο δυνατη?
 Γνωριζουμε τιμες στο περιπου?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1973 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 12:00 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,22.0.html
οοοοοοοοολοι αυτοί, μπαταρίες εχουν! Ρίξε μια ματιά!
Παραπανω απο 650 μπορεις να παρεις, αλλα στις συγκεκριμενες μπαταρίες μονο διαφορά στην διάρκεια θα δείς και όχι στην απόδοση!
Ρίξε και μια ματιά σε αυτον τον πίνακα! θα μαθεις πολλά!
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,49.0.html

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1974 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 12:06 »
Γεια σας και από εμένα.
Ατμίζω εδώ και 15 ημέρες περίπου με ego 900 μπαταρία και CE4 V3 clearomizer. Επειδή από τον ατμοποιητή είμαι αρκετά ευχαριστημένος και λέω προς το παρόν να μην πειραματιστώ (εύκολο καθάρισμα/αλλαγή κεφαλής - μολονότι δεν εχει χρειαστεί να την αλλάξω ακόμη), πιστεύετε ότι θα ήταν χρήσιμο να δοκιμάσω με κάποιο VV;
Διάβασα ότι οι Ego αν και έχουν ονομαστικό voltage 3,7, στην πραγματικότητα αποδίδουν υπό φορτίο 3,2-3,4. Είναι αρκετά αυτά τα volt για να πάρω το μάξιμουμ της απόδοσης μιας 1,8 αντίστασης; (για 2,4 δεν ρωτώ, γιατί απ'ότι καταλαβαίνω είναι σίγουρα λίγα).





Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1975 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 12:12 »
Το vv θα σου δώσει σταθερότερο άτμισμα μέχρι την εκφόρτιση της μπαταρίας (ων) και περισσότερες επιλογές .
Όχι ότι δεν κάνεις τη δουλειά σου και με μια απλή μπαταρία .

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1976 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 12:15 »
Καλωσόρισες sao  :bye:  :bye:
Ο ατμοποιητής των 1,8 Ω έχει αξιοπρεπή συμπεριφορά με την eGo μπαταρία που έχεις
αλλά από την άλλη που όσο περνάει η ώρα ατμίζοντας πέφτουν τα volts με αποτέλεσμα
μετά από λίγες ώρες να μην έχεις πλούσιο ατμό και επακόλουθο είναι να μειώνεται και
το χτύπημα.
Μπορείς για αυτό το λόγο να πάρεις ένα mod vv να κρατάει σταθερά τα volts.
Αυτό βέβαια βοηθάει σε αυτό που θες αλλά οι απαιτήσεις είναι τέτοιες που πρέπει να βρεις
τι είναι αυτό που θα σου αρέσει και θα ταιριάζει σε σένα από όλες τις πλευρές και εμφανισιακά
αλλά και οικονομικά αλλά και λειτουργικά  :)
Μπορείς να κοιτάξεις εδώ να πάρεις τις πρώτες πληροφορίες για τα ηλεκτρικά mods  :bye:

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1977 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 20:00 »
Κατ'αρχάς ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις.
Αντιλαμβάνομαι ότι βασικός λόγος για VV είναι η σταθερότητα της απόδοσης της μπαταρίας μέχρι και την αποφόρτισή της. Εκτός από αυτό, τα εξτρα βολτ που δίνει (αντί για τα 3,2-3,4 της απλής ego, τα 3,9-4,2 σε αντιστάσεις 1,7-1,8 Ω) αντανακλούν και διαφορά στο άτμισμα; Αντιλαμβάνεται, δηλαδή, ο ατμιστής σημαντικά περισσότερο ατμό/χτύπημα από τα εξτρά βολτ; Μήπως αντιθέτως μπορεί να δώσουν καμμένο;


Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1978 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 20:05 »
βεβαια και το καταλαβαινεις με περισοτερο χτυπημα,θερμοκρασια και ποσοτητα ατμου.
το καλο επισης ειναι οτι εαν κατα τη διαρκεια της μερας χρειαζεσαι το κατι παραπανω ή κατι λιγοτερο ρυθμιζεις αναλογα!!

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1979 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 20:07 »
.......... Αντιλαμβάνεται, δηλαδή, ο ατμιστής σημαντικά περισσότερο ατμό/χτύπημα από τα εξτρά βολτ; Μήπως αντιθέτως μπορεί να δώσουν καμμένο;


Σίγουρα έχεις και περισσότερο "χτύπημα" αλλά και ατμό, όσο για το καμμένο, αυτό είναι και το καλό τους, ότι μόλις γευθείς καμμένο, κάνεις ένα "κλικ" πίσω, εκεί που σου αποδίδει "ιδανικά" ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34851 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364