vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

215 επισκέπτες, 9 χρήστες
gfilip, dkostas, Tem, tony1976, antiklitos140, camber, giorgos1999, vasilis27p, dvelev

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1680 στις: Ιουλίου 05, 2012, 20:08 »
εισαι παραβολικά ον τοπικ και ον φουντ.
Μήνυμα ελήφθη.

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1681 στις: Ιουλίου 06, 2012, 11:13 »
δεν πειράζει. εμείς που δεν έχουμε λεφτά έχουμε μεγάλη καρδιά! :)
άσε που τι να τα κάνεις τόσα κοκοψίνια? όταν καπνίζαμε ένα-δυο πακέτα τσιγάρα είχαμε στην τσέπη κι ένα bic.
μήπως έκανε συλλογή κανένας από χρυσούς αναπτήρες από τη γκαλερί τσαγκαράκης?
τώρα αυτή η μανία με τα μοντ και τους ατμο και ποιος είναι ο καλύτερος και ποιος βγάζει πιο πολύ ντουμάνι και ποιος έχει την καλύτερη γεύση και χτύπημα, πονοκέφαλος έχει γίνει πια!
άσε που ένα έθνος εκατομμυρίων χλωμών και κίτρινων προσώπων με σχιστά ματάκια μας δουλεύει κανονικά! κι εμείς τσιμπάμε για να πλουτίσουν και να τα κάνουν ρύζι!
αυτό κούρασε εμένα.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1682 στις: Ιουλίου 06, 2012, 12:13 »
urahara μην παρεις ορκο για αυτο που λες  :))
Χθες σε τρια μαγαζια της Θεσσαλονικης κανενα δεν ειχε boge 1,5 ohm και dct dual coil  :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1683 στις: Ιουλίου 06, 2012, 12:23 »
και μετα λεμε να μην παραγγελνουμε απο τους σχιστοματιδες.....αφου εδω οι δικοι μας κοιμουνται :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1684 στις: Ιουλίου 06, 2012, 12:38 »
urahara μην παρεις ορκο για αυτο που λες  :))
Χθες σε τρια μαγαζια της Θεσσαλονικης κανενα δεν ειχε boge 1,5 ohm και dct dual coil  :wall: :wall: :wall:
έχω εγώ σε ροζ, αν ενδιαφέρεσαι... ;D
 :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1685 στις: Ιουλίου 09, 2012, 05:34 »

Είμαι στο χώρο του ηλεκτρονικού τσιγάρου τους τελευταίους 2 μήνες.

Πήρα το πακέτο της Giant και αν και οι ατμοποιητές τους είναι είναι καλοί, προσωπικά δεν με κάλυψαν για πολλούς λόγους (οι σημαντικότεροι ήταν οι δυσχρηστία στο γέμισμα και η ικανότητα του να ελέγχεις το πότε αδειάζει το cartomizer) και έτσι γύρισα στους EGO Clear από τους οποίους είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Τις τελευταίες ημέρες δοκιμάζω τους C5.

Ένας από τους σημαντικούς λόγους που σταμάτησα να καπνίζω ήταν ότι στο τέλος της ημέρας ένοιωθα ένα περίεργο μούδιασμα / μυρμήγκιασμα στην γλώσσα μου (προφανώς από την πολύ πίσσα και νικοτίνη).
Ξεκινώντας το η.τ. με τα έτοιμα υγρά (στην αρχή flavor art και στην συνέχεια planB) αυτό το μούδιασμα εξαφανίστηκε αμέσως (είχα δοκιμάσει αρκετές γεύσεις από καραμέλα, φράουλα, virginia blend, pom blue, fruit feast κ.λ.π) από 8 εώς 18mg (είχα καταλήξει στα 18mg) και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Μετά τον πρώτο μήνα όμως αποφάσισα να ατμίζω DIY.
Για βάση χρησιμοποιώ το Balanced 20MG και το Balanced 0MG, από τότε όμως ξανάρχισα να έχω το ίδιο πρόβλημα.
Στην αρχή πίστεψα ότι τα 18mg νικοτίνη είναι σε διαφορετική κλίμακα από αυτή του έτοιμου ως πότε μείωσα σταδιακά την νικοτίνη προσθέτοντας κάθε φορά περισσότερο μηδενικό αλλά μπορώ να πω (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν υπάρχει διαφορά, ίσως και να νοιώθω το πρόβλημα λίγο ποιο έντονα)

Τα υγρά τα φτιάχνω με το μάτι, ως πότε στο μπουκάλι των 20ml βάζω 1 δάχτυλο νικοτίνη και το υπόλοιπο το γεμίζω με μηδενικό (+ 20χ3 σταγόνες φουντούκι,καπνός και cinnamon cookies αντίστοιχα)

 Σκέφτομαι να κρατήσω την PG/VG  νικοτίνη όπως έχει και να αλλάξω το μηδενικό σε σκέτο PG ή VG.

Όποια συμβουλή/άποψη ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

Μιχάλης.
 

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1686 στις: Ιουλίου 09, 2012, 09:43 »
Τα υγρά δεν φτιάχνονται με το μάτι κατ αρχήν , προσπάθησε να γίνεις όσο πιο ακριβής
μπορείς ειδικά για περιεκτικότητες με νικοτίνη αλλά και στα αρώματα.
Μπορείς να πάρεις μια ιδέα πρώτα από εδώ




ΥΓ. Επίσης κάνε και μια παρουσίαση εδώ

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1687 στις: Ιουλίου 09, 2012, 10:38 »
Μια χαρά φτιάχνονται τα υγρά με το μάτι. Διαφωνώ.
Παντα με το μάτι τα φτιάχνω γιατι δεν με ενδιαφέρει η ακρίβεια στην νικοτίνη. Το μόνο που μου αλλάζει ειναι η ημερήσια κατανάλωση.
Εϊτε είναι 7 είτε 9 δεν το καταλαβαίνει κανείς. Οταν τα φτιάχνεις με το μάτι, δεν θα εχεις απόκλιση απο τα 10 στα 20!  θα εχεις απο τα 10 στα 12 ας πουμε και δεν τρέχει τίποτα.
Ασχετα με την επικυνδυνότητα της καθαρής νικοτίνης, μην τα μεταχειριζόμαστε και ως φάρμακα. ΔΕΝ είναι.


Η δική μου συμβουλή είναι να κόψεις τελειως την PG, κάνε ενα πείραμα με  σκέτη VG, να δεις εαν φταίει η PG. Αν δεν φταίει, κανε το αντίθετο, κόψς την VG. Κανε απο καμμια 10 ml με αυτον τον τρόπο να αποκλείσεις αν μη τι αλλο τις κυριότερες υποψίες.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1688 στις: Ιουλίου 09, 2012, 12:40 »
Γιάννη θα συμφωνήσω με τον Alex, 1 - 2 mg νικοτίνης δεν νομίζω ότι κάνουν την διαφορά γι'αυτό και τα φτιάχνω με το μάτι.

Alex θα κάνω σήμερα κιόλας  την δοκιμή με το VG και στην συνέχεια με το PG και βλέπουμε (την νικοτίνη όμως θα την αφήσω balanced γιατί ούτως ή άλλως τα περισσότερα έτοιμα είναι 80/20 ως πότε έρχεται μία η άλλη)

Θα επιστρέψω με τα αποτελέσματα του πειράματος.

Σας ευχαριστώ και τους δύο.

Μιχάλης.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1689 στις: Ιουλίου 09, 2012, 12:44 »
στο μπουκάλι των 20ml βάζω 1 δάχτυλο νικοτίνη και το υπόλοιπο το γεμίζω με μηδενικό (+ 20χ3 σταγόνες φουντούκι,καπνός και cinnamon cookies αντίστοιχα)
Ποσες σταγονες αρωμα βαζεις στα 20ml, ειναι λιγο ασαφές.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1690 στις: Ιουλίου 10, 2012, 02:52 »
Στα 20ml βάζω 20 φουντούκι, 20 καπνό και 20 cinamon cookies.

Σαν μίξη είναι πολύ δυνατή, το φουντούκι το θεωρό "αξία", το καπνικό για να υπάρχει η αίσθηση του καπνού και το cinamon cookies για να μην κουράζετε το στόμα από την γεύση (σκέτο φουντούκι και σκέτο καπνό αν τα καπνίζεις συνέχεια κάποια στιγμί θα τα βαρεθείς και θα θες να αλλάξεις την γεύση) εγώ για παράδειγμα στις αρχές χρησιμοποιούσα φουντούκι από το πρωί που ξύπναγα με τον καφέ, αλλά από το απόγευμα και μετά μπούχτιζα και ήθελα κάτι δροσιστικό (χρησιμοποιούσα το fruit feast της planb) το οποίο μου άρεσε αφάνταστα.
Τα cinamon cookies προσθέτουν κάτι το extra στην συνταγή (τουλάχιστον κατά την γνώμη μου) και δεν την βαριέσαι την γεύση ποτέ (cinamon cookies μόνο του θα σε κουράσει στις μία δύο ώρες γιατί λόγο κανέλας είναι λίγο οξύ η γεύση του).

Έχω ακούσει ότι το caramel apple pie το προτιμάει πολύς κόσμος αλλά δεν έχει τύχη να το δοκιμάσω.
Έχω σκεφτεί να δοκιμάσω κόκκινο μήλο (το πράσινο δεν μου άρεσε καθόλου, όπως δεν μου άρεσε καθόλου και το ροδάκινο) μαζί με καραμέλα (και σαν τρίτο την βανίλια (η οποία έχω ακούσει ότι κολλάει πολύ με καπνικά) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα).

Επίσης έχω δοκιμάσει και το Barbara το οποίο είναι πάρα πολύ ωραίο αλλά κουράζει για συνέχεια και επειδή είναι μίξη "καπνός" με κάποια άλλα συστατικά πιστεύω ότι δεν θα κάνει καλές μίξεις.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2012, 02:59 από Jericho »

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1691 στις: Ιουλίου 10, 2012, 03:02 »
Νομιζω πώς η ποσότητα αρωματος που βαζεις σε 20 ml βασης ειναι υπερβολική.
Υπάρχουν πίνακες με συνταγες από μελη του φορουμ όπου μπορεις να πάρεις μια ιδεα.
Όσο για την μίξη υγρων με το ''ματι'' δεν θα το σχολιάσω κάν...
Ακόμα και στις συνταγες που φτιαχνουμε γλυκά υπάρχει συγκεκριμενη δοσολογία.Δεν φτιαχνεις μελιτζανες στο φουρνο με πατάτες,για να υπολογισεις με το μάτι πόσο αλάτι και πιπέρι θα βάλεις.
Μην το παιρνεις προσωπικά, αλλά καλό ειναι οι νεοι στο χωρο των DIY υγρων να ειναι πιο προσεκτικοι και πιό συγκεκριμενοι.
Αν κατασταλάξεις σε καποιο υγρό συγκεκριμενο και το φτιαχνεις καιρό μπορει και να μάθει το μάτι που να σταματάει.
Αυτό όμως θα το δεις μονος σου και θελεις χρονο για αυτο.
Επίσης να σου θυμισω πώς η νικοτινη που περιεχεται στα υγρα ειναι ενα άκρως επικινδυνο δηλητηριο και ως τετοιο πρεπει να το αντιμετωπίζουμε.
Για αυτό ότι φτιαχνεις θα πρεπει να ειναι σε χωρο μακρυά από τροφιμα, παιδιά, κατοικιδια ζώα κλπ.
Επίσης χαρτι κουζινας πάντα διπλα μας οταν κανουμε αλχημειες ειτε η νικοτινη ειναι 36Mg ειτε ειναι 1mg .
Tέλος μετά το πέρας των εργασιών καλό πλυσιμο των χεριών με άφθονο νερό.
Η νικοτινη αποροφάται από το δερμα οταν ερχεται σε επαφη μαζί του οπότε ακόμα και αν δεν ατμισεις, αν πέσει επάνω σου υγρό ειναι σαν να άτμισες κανονικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2012, 03:22 από malamadre »

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1692 στις: Ιουλίου 10, 2012, 04:21 »
60 σταγονες αρωμα στα 20ml ειναι παρα πολυ, μα παρα παρα πολυ, γιαυτο και οι "παρενεργειες". Εγκωσες, κορεστηκες. Γνωμη μου να κανεις 3-4 μερες σκετη βαση με τη νικοτινη που θελεις, χωρις καθολου αρωμα, και μετα να ξεκινησεις σιγα σιγα με λιγες σταγονες αρωμα, χωρις να ξεπερασεις ποτε τις 15σταγονες στα 20μλ.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1693 στις: Ιουλίου 10, 2012, 09:32 »
Στα 20ml βάζω 20 φουντούκι, 20 καπνό και 20 cinamon cookies.

Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab

Αν κοιτούσες αυτό που είπα πιο πάνω θα έβλεπες πως στο φουντούκι στα 10 ml θέλει 10-12 στάλες άρα στα 20 ml 20-24
Καπνός θέλει στα 10 ml  7-10 στάλες άρα στα 20 ml 14-20 και cinamon cookies στα 10 ml 7-10 στάλες άρα στα 20 ml 14-20.
Αντ' αυτών ακόμα και αν τα κάνεις "χαρμάνι"  θα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις σε βάση με 20 ml μέχρι 20 στάλες και εσύ έβαζες με το μάτι 60 !!!!!

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1694 στις: Ιουλίου 10, 2012, 12:14 »
Αυτό δηλαδή που λέει o giannispap ειναι πώς το σύνολο των σταγόνων σε μία βάση των 20 ml πρεπει να ειναι 20 σταγόνες και όχι 20 σταγόνες από το καθε άρωμα.
Σκεψου να ηθελε καποιος να αναμιξει σε 20 Μl βασης, 5 διαφορετικά αρωματα.
θα ειχε συνολο 100 σταγονες αρωμα σε 20 ml που ειναι πάρα μα πάρα πολύ.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1450 171268 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:34
από Tem
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15165 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13899 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34692 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557376 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8893 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538642 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas