vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

239 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, camber, ZoeM

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9645 στις: Οκτωβρίου 26, 2017, 23:53 »


Αν δεις στο πινακακι. Στα 60W (στα 70W κοντα που ατμιζεις δεν καταφερε η μπαταρια να μετριθει) η μπαταρια σου αποδιδει 1055mah. H θερμοκρασια της σ'αυτα τα watt θα ειναι κοντα στους 60-70 βαθμους. Γιαυτο καιει το modaki

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9646 στις: Οκτωβρίου 26, 2017, 23:57 »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ θα τις παραγγείλω κιόλας
~Sony VTC6 ~ και βλέπουμε

12 mg νικοτινη και πνευμονικες με 15 μλ. καταναλωση ειναι πρωτογνωρο, εμεις την ακουμε στην δευτερη τζουρα.
Μεχρι 6mg πνευμονικες κανω, 12 mg τσιγαρισιες μονο.
6 mg νικοτίνη μου έδωσε στην αρχή ο φίλος στο κατάστημα άλλα μετά με ανέβασε 9 και τώρα 12 για να μου κόψει λίγο την κατανάλωση.
Κατάλαβα ότι ακούγετε κάπως άλλα και ο φίλος στο κατάστημα γελάει με το ποσοστό νικοτίνης που ο ίδιος μου έχει προτείνει.
Αυτό το υγρό λέγετε BLACK 60ml.Το αγόρασα τη Τρίτη
και το χρησιμοποίησα την Τετάρτη έως και τώρα που μιλάμε.
" />

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2017, 01:56 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9647 στις: Οκτωβρίου 27, 2017, 00:15 »
Και οι Samsung 30q έχουν σχεδόν ίδια απόδοση, όντας 1-2 ευρώ πιο φθηνές. Δες εδώ.

Δεν θα τον εμπιστευόμουνα και πολύ τον φίλο από το μαγαζί, όχι ότι δεν θα θέλει να βοηθήσει, αλλά κάτι τέτοια (όπως αυτό με την 12άρα) είναι εγκληματικά. Άμα στην αρχή μου στο άτμισμα, πέθαινα στο βήχα με κάθε τζούρα και ζεμάταγε η κινέζικη συσκευή μου, θα σκεφτόμουνα πολύ σοβαρά να τα παρατήσω. Χαρά στο κουράγιο σου.

Αποσυνδεδεμένος SkidRAW

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9648 στις: Οκτωβρίου 27, 2017, 01:23 »
Καλησπερα στην παρεα.
Σημερα μολις πηρα στα χερια μου το pico 25 με τον melo 25 ατμοποιητη. 3 ετοιμα υγρακια με αρωμα και αυτες εδω τις μπαταριες.

https://www.skroutz.gr/s/4707480/Panasonic-18650-3400mAh-1%CF%84%CE%BC%CF%87.html

Ωστοσο σαν αρχαριος και τελειως απειρος πανω στο ΗΤ τα πραγματα δεν πηγαν οπως περιμενα για πρωτη φορα.
Με πληρως φορτισμενη την μπαταρια, εριξα απο 2 σταγονες υγρο με ανοιχτο τον ατμοποιητη στις πλαγιες μικρες τρυπες που εχει για να ποτισει υγρο
οπως δειχναν και τα βιντεακια στο youtube. :dontknow:
Το κουμπωνω, γεμιζω το tank καπου στη μεση και ανοιγω. Στην αρχη τιποτα, ερχονταν κατι ψιλα απο τις τζουρες αλλα σε καμια περιπτωση το αναμενομενο αποτελεσμα.
Ξεκινησα στα 10w. Επισης σε χαμηλα watt ενιωθα να ρουφαω κατι, αλλα το αποτελεσμα ηταν (μηδεν σχετικα) ντουμανι και πολυ βηχας (σε 10w..)

Ωστοσο αυτο που παρατηρησα και δεν ξερω αν παιζει ρολο ειναι οταν το εβαλα απο περιεργια καπου στα 50+ εκανε κατι περιεργα σκασιματα και εβγενε καπνος απο το στομιο. Ευτυχως που δεν το βαλα στο στομα μου γιατι παρατηρησα και υψηλη θερμοκρασια στο σημειο του στομιου.


Δοκιμασα καποιες ρυθμισεις στο pico με την προθερμανση κτλπ αλλα δεν καταφερα σαν νουμπας τιποτα απολυτως!
Πολυ πιθανον να ειναι δικια μου η κουταμαρα και κατι δεν εχω κανει σωστα!

Πλεον. με ανοιχτο το pico αν εχω βαλει π.χ 7w καθως παταω το κουμπι  αλλαζει σε 10w. Αυτο δεν ξερω αν εχει να κανει με τις ρυθμισεις που σκαλισα λιγο (μονο την ρυθμιση προθερμανσης ειδα).

Κυριοι, χρειαζομαι τα φωτα σας για το τι βλακεια εχω κανει και δεν μπορω να τραβηξω μια τζουρα της προκοπης.
Προς το παρων το εχω αδειασει και το καθαρισα γιατι ειχανε σταξει και κατι υγρα γυρω γυρω. :respect:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9649 στις: Οκτωβρίου 27, 2017, 02:01 »
Καλησπέρα.

Κατ' αρχάς, πρέπει να μας πεις τι αντίσταση χρησιμοποιείς. Για τα W τα οποία ρυθμίζεις, δικαιολογείται αντίσταση από 1.8Ω και πάνω. Αν η αντίστασή σου είναι χαμηλότερη, πρέπει να αυξήσεις τα watt, μόνο που με τη μπαταρία που έχεις, δεν πρέπει να ξεπεράσεις τα 18-20 μέγιστο... Αν η αντίστασή σου είναι κάτω του 1Ω, πρέπει οπωσδήποτε να μεταβείς σε άλλη μπαταρία, με ικανότητα αποφόρτισης άνω των 6.8Α που δίνει η Panasonic NCR18650B.

Ενδεικτικά, αναφέρω την LG HG2, Samsung 30Q και Sony VTC6

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9650 στις: Οκτωβρίου 27, 2017, 02:04 »
Η κάθε αντίσταση θέλει συγκεκριμένα βατ για να δουλέψει. Τι αντίσταση έχεις? Αν έβαλες καμμιά 0.3 π.χ. παίζει απο 30 εως 60, στα 10 βατ δεν θα δίνει τίποτα. Στα 50 βατ θα ατμίζει, μπορεί να έχει σκασίματα (ο δικός μου Μέλο είχε), θα ζεσταίνεται γρήγορα.

Και στα 10 και στα 50 βατ μπορεί στην αρχή να βήχεις, είναι μέχρι να συνηθίσεις τον ατμό. 

Επίσης αν πας να ατμίσεις στα 50 βατ με 0.3 αντίσταση μπορεί να σου φανεί πανάγριο.

Αν είναι 0.3 ή 0.5 αντίσταση θέλεις και υγρά με χαμηλότερη νικοτίνη, αν έχεις των 12μγ θα σε σακατέψουν.

Αν η αντίσταση είναι 1.8 ή 0.7 ώμ και την έβαλες στα 50 βατ την έκαψες. Νομίζω γράφουν πάνω τα προτεινόμενα βατ με ψιλά γράμματα.

Αποσυνδεδεμένος SkidRAW

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9651 στις: Οκτωβρίου 27, 2017, 02:29 »
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις παιδια!

Λοιπον το κουτι του ατμοποιητη περιειχε δυο ειδων αντιστασεις.
Αυτη που φοραγε η οποια ειναι 0.3ohm 30-80w (οποτε βρηκαμε τι φταιει)
Και η δευτερη ειναι 0.5ohm 30-100w.
Αυτη τη στιγμη εχω παρει 2 6αρια υγρα και 2 3αρια. Οποτε τα ποσοστα νικοτινης ειναι χαμηλα.

Με ποια αντισταση προτεινετε να δοκιμασω;
Αξιζει να αλλαξω αντισταση λογω των μπαταριων και για να παιζω σε χαμηλοτερα watt;
Οι μπαταριες αυτη τη στιγμη με τις δυο αντιστασεις ειναι επικινδυνες να χρησιμοποιηθουν ή θα υπαρχει καποιο αλλο προβλημα;


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9652 στις: Οκτωβρίου 27, 2017, 02:59 »
Για τις μπαταρίες θα σου πουν τα παιδιά. Μπορεί να μην κάνει μπαμ αλλά δεν ξέρω μακροπρόθεσμα πόσο θα ζορίζουν το μοντ οι θερμοκρασίες

Για την αντίσταση, το πιο σημαντικό με διαφορά είναι να βρεις το άτμισμα που θέλεις και σε ικανοποιεί. Μπορεί η 0.5 να είναι αυτή που θέλεις οπότε θα προσαρμόσεις τα υπόλοιπα σε αυτό. Μπορεί να είναι η 1.8 με τέρμα ανοιχτό αέρα.

Είναι δύσκολη κουβέντα απο μακριά. Δεν ξέρω ας πούμε αν ο Μέλο ήταν συνειδητή επιλογή. Μπορεί να πω π.χ. οτι θέλω 'αεράτο', και να δοκιμάσω Μέλο με 0.5 και να πω 'όχι ρε παιδιά, είπαμε'. Ή μπορεί να είναι αυτό που έψαχνες.

Η 0.3 που ξέρω (φαντάζομαι και η 0.5) πιστεύω οτι είναι πανάγρια για κάποιον που έρχεται στο η.τ. απο το τσιγάρο. Δεν έχει καμμία σχέση με ότι ξέραμε και μπορεί να σε αγριέψει λίγο σαν πρώτη εικόνα. Έχει και τα σκασίματα του ο Μέλο. Δοκίμασε αφου τις έχεις αλλά νομίζω η 0.7 θα σε ξεκινήσει καλύτερα.

Ούτως ή άλλως είναι αρχή ακόμα, θα δοκιμάσεις διάφορα, θα δεις προς τα πού κλινεις, σε εξοπλισμό, αέρα, υγρά, πολλά συνήθως αλλάζουν μετά τον πρώτο μήνα. Καλό ξεκίνημα. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2017, 03:05 από Marcus Aurelius »

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9653 στις: Οκτωβρίου 27, 2017, 08:32 »
Καλημέρα,

Φίλε [member=21425]SkidRAW[/member] τον εξοπλισμό εσύ τον διάλεξες ή σου τον πούλησε κάποιο κατάστημα?

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9654 στις: Οκτωβρίου 27, 2017, 09:01 »
Καλημέρα , ρωτάω για ένα φίλο επειδη δεν ξέρω τι γίνεται σε πνευμονικούς με έτοιμη αντίσταση.

Εκτός απο τον Cleito υπάρχει κάποιος άλλος ή καλύτερος από αυτόν?

Θα κόψει το κάπνισμα αλλά για κάποιον λόγο μπορεί να κάνει μόνο πνευμονικές... :hmmm:

Τι προτάσεις υπάρχουν?

Αποσυνδεδεμένος dartman1980

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • SmokTech Alien 220W + Ijoy Limitless Classic
    • Darts Team ReBeLs
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9655 στις: Οκτωβρίου 27, 2017, 09:31 »
Δες κάτι σε smok TFV8 baby και Χ baby με τον αέρα επάνω.

Αποσυνδεδεμένος SkidRAW

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9656 στις: Οκτωβρίου 27, 2017, 10:32 »
[member=15219]karmakoma[/member] τον εξοπλισμο μου τον προτειναν καποια παιδια απο το φορουμ. Να προσθεσω οτι εγω εκανα βλακεια με τις συγκεκριμενες μπαταριες που αγορασα μιας και μου ειχανε προτεινει αλλες. Αλλα μιας και δεν ηξερα αφου ηταν ιδιος ο τυπος (18650) λεω δεν θα υπαρχει καποιο προβλημα.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9657 στις: Οκτωβρίου 27, 2017, 10:33 »
Πάνε πιο καλά απο cleito?

Αυτόν έχεις?

[member=20283]dartman1980[/member]

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9658 στις: Οκτωβρίου 27, 2017, 12:29 »
Καλημέρα σε όλους!
Νέοπας κι εγώ, καμιά δεκαριά μέρες στο η.τ.
Ξεκίνησα λίγο...ανορθόδοξα μάλλον ;D(αφού για κάποιο λόγο που ούτε εγώ καταλαβαίνω, δεν ήθελα τσιγαρίσια τζούρα αν και λάτρης του καπνίσματος), με smok stick v8 pen kit, τον big baby και την αντίσταση που είχε μέσα M2 0.15 ohm και τη μπαταρία 3000mAh
Εντάξει, τις δύο πρώτες μέρες έκλαψα λίγο, αλλά τελικά έκατσα! :))
Ήθελα να ρωτήσω, μιας και καλά πάει απ'ότι φαίνεται το άθλημα, τι mod προτείνετε για τη συνέχεια. Θα ήθελα να κρατήσω τον ατμοποιητή μου, δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και νομίζω θα με κρατήσει μέχρι να μπλέξω με τους επισκευάσιμους και να αρχίσω τα σκαλίσματα!
Καλή συνέχεια σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9659 στις: Οκτωβρίου 27, 2017, 12:39 »
@SkidRAW

Ζήτησες εξοπλισμό για πνευμονικές? Συνήθως ο νέος ατμιστής θέλει κάτι που να προσομοιάζει τη τζούρα του τσιγάρου και αυτός που πήρες δε νομίζω ότι είναι ο σωστός...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13940 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9067 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364