vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

187 επισκέπτες, 6 χρήστες
vasilis27p, ramon, dkostas, Tem, camber, Nikrom

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9000 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 09:40 »
Φλαβιε συμφωνω απολυτα με το Νικο ! Επειδη τον ειχα τον ναυτιλο και τον ειχα καταευχαριστηθει, ειναι παρα πολυ καλος για καινουργιο ατμιστη. Εγω τον δουλευα απο 9-12 watt maximum. Εχει και το προτερημα της ρυθμησης αερα, οποτε ολα καλα. Αν σου βγαλει καμμενο, φταιει η αντισταση, γιατι πολλες απ' αυτες ειναι βλαμενες στην κατασκευη τους. 
Αλλαξετη αμεσως και δεν θα εχει προβλημα. Πειραματισου με τα watt , εσυ θα βρεις το σποτ που σου ταιριαζει !!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Flavius Atticus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9001 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 14:51 »
Κύριοι σας ευχαιριστώ όλους! 
Συνέχισα τα πειράματα σήμερα το πρωί, διάβασα και όλο το νήμα για τον Ναυτίλο Χ που έχω κ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο κάθε συνδυασμός μοντ και ατμό θέλει ξεχωριστή ρύθμιση σε ισχύ και τάση, άλλωστε έχω προσέξει ότι το πικο διαβάζει την αντίσταση στα 1.7 Ωμ αντί για τα 1.8 που αναγράφονται. 
Δεν νομίζω να την έκαψα ή να ήταν ελαττωματική, γτ δεν μου έβγαλε καμένο. Απλά στα 11-14 βατ κάνει μπουρμπουλήθρες  ενώ άμα ανεβάσω κι  άλλο τα βατ κ πάω στα 14-18 οι μπουρμπουλήθρες φεύγουν μεν ο ατμός δε ζεματάει κ μου καίει τα χείλη. Είδα ότι πολλοί τον έχουν στα 8-10 βατ τον Ναυτίλο όπως λεει και ο φίλος Zvoudas. Αυτό θα κάνω κι εγώ κ το πολύ πολύ να χαλάσει λίγο πιο γρήγορα η αντίσταση, η ίδια η συσκευή δεν θα πάθει τίποτα.   
Όσο για τον αέρα, επειδή κάνω πολύ σφιχτές κ κοφτές τζόυρες είπα να ανοίξω την τρυπούλα στο φουλ κ έτσι μου δίνει σχεδόν την αίσθηση του τσιγάρου. Πάντως εχθές αντί για 30 κτ έκανα μόνο 6 κ ελπίζω σήμερα να είναι ακόμα λιγότερα!!!  

Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9002 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 14:57 »
H αντισταση κατα την χρηση εχει αυξομειωσεις δεν εχει θεμα η αντισταση σου. Το καθε μοντ ενδεχεται να βγαζει επισης διαφορετικη ενδειξη με μια μικρη αποκλειση οποτε keep going. Χωρις πειραματα δεν θα βγαλεις συμπερασματα. Πρεπει να διαβασεις πολλα νηματα και να πειραματιζεσαι συνεχως για να φτασεις στο αποτελεσμα που θες. 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9003 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 15:11 »
Φίλε Flavius. Κατ' αρχάς συγχαρητήρια για το υπέροχο nick που δημιουργεί προσδοκίες για ένα avatar ανάλογης αισθητικής. Κατά δεύτερο, να ξέρεις ότι μπέρδεψες το φόρουμ όλο που προσπαθεί να βρει λύσεις για προβλήματα του ναυτίλου και σήμερα μας αποκαλύπτεις ότι ξέχασες να βάλεις μετά την λέξη 'ναυτίλος' το ταπεινό γραμματάκι 'x' που ακυρώνει σχεδόν όλες τις απαντήσεις που έχεις πάρει μέχρι τώρα, διότι οι δύο αυτοί ατμοποιητές έχουν ως μόνο κοινό το όνομα τους.  ;)

Ετοιμαζόμουν να σου γράψω με βάση τα παλιά σου ποστ αλλά μόλις είδα το 'x' κοντοστάθηκα γιατί ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει τον ναυτίλο x και το ίδιο φοβάμαι συμβαίνει με πολλούς που σου απάντησαν πριν το τελευταίο σου ποστ. Νομίζω πως θα έπρεπε να ρίξεις μια ματιά στο νήμα του nautilus x, όπου όλες οι απαντήσεις αφορούν τον συγκεκριμένο ατμοποιητή και οι θαμώνες του (του νήματος...) μάλλον θα είναι και χρήστες του ναυτίλου x.  :)

Aspire Nautilus X


Αποσυνδεδεμένος Flavius Atticus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9004 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 15:29 »
Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή κι εγώ ο ίδιος δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία στο Χ, υπέθεσα δηλαδή ότι όλοι οι Ναυτίλοι έχουν κοινά τεχνικά χαρακτηριστικά και διαφέρουν ελάχιστα,  οπότε mea culpa και έχεις απόλυτο δίκιο φίλε   cpbaroque. ??? Υστερα όμως βρήκα το νήμα στο οποίο αναφέρεσαι, και συνέχισα βάσει όσων διάβασα εκεί, αυτό άλλωστε το γράφω και στο προηγούμενο μηνυμά μου. 

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9005 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 16:37 »
Φλαβιε καλα που το ειδε ο sherlock γιατι φιλε οι περισοτεροι απο μας που σου γραψαμε, νομιζαμε οτι αναφερεσε στοn κανονικο Ναυτιλο, χωρις εξ,μεξ και τα υπολοιπα. Τωρα διελευκανθει το μυστηριον !!! Α ρε sherlock ( δεν ειναι τυχαιο το nickname ).  Εγω παντως σου εγραψα για τον απλο ναυτιλο. ;)

Αποσυνδεδεμένος Flavius Atticus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9006 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 21:17 »
Κύριοι ελπίζω να με εχετε ήδη συγχωρέσει για την άθελη παραπληροφόρηση αλλά τελικά αυτό το νήμα είχε καθοριστική σημασία για έναν νέο ατμιστή (την αφεντιά μου εννοώ) 
Ύστερα από την δικαιότατη παρατήρηση του  cpbaroque γκούγκλαρα τον κανονικό Ναυτίλο, καταντράπηκα για το μπέρδεμα (καθώς είναι ολοφάνερο το κατά πόσο διαφέρει από τον Χ), συνέκρινα τα χαρατηριστικά τους και μου καρφώθηκε στ μυαλό η ιδέα ότι αυτόν έπρεπε να πάρω. Κοιταξά σε ποία μαγαζιά υπάρχει, πήγα κ τον αγόρασα.  Και απ την πρώτη κιολας τζούρα είδα τη διαφορά. Μέρα με νύχτα. 
Βέβαια τα 35 Ε είναι 35 Ε αλλά μπορεί και να επανέλθω στον Χ σε κάποια στιγμή ή να τον συνδυάσω στο μέλλον με άλλη συσκευή, τώρα όμως απολαμβάνω τον κανονικό Ναυτίλο. Στα 11-12 βατ είναι τζετ. Το μονο που με προβλημάτισε είναι ότι η συσκευή δαβάζει την αντίστασή του στά 1.56 ΩΜ ενω ειναι 1.8. Δεν είναι κάπως μεγάλη η αποκλιση;    

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9007 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 21:31 »
Το pico διαβάζει καλά τις αντιστάσεις συνήθως οπότε κοίτα μπας και έχεις βάλει την 1,6 και όχι την 1,8 αντίσταση. Όχι ότι έχει και πολύ μεγάλη σημασία αλλά έτσι για να σου φύγει η απορία. Για την ιστορία, επί ένα χρόνο άτμιζα με ναυτίλο και αντίσταση bvc 1.8 (όχι την clapton) στα 9,5 watts (ούτε μισό παραπάνω) και ήμουν πολύ ευτυχής κι ας έλεγε το φόρουμ ότι ήθελε. Καθόλου βέβαια δεν σημαίνει αυτό πως όλοι πρέπει να κάνουν το ίδιο με μένα - δεν μεταφέρω θέσφατα εδώ. Σημαίνει όμως πως αν κάποιος θέλει να ατμίζει λίγο πιο χαμηλά από όλους τους άλλους, μπορεί!  ;)

ΥΓ. Ξέχασα να γράψω το πιο σημαντικό! Χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος με το νέο σου εργαλείο. Μεγειά!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2017, 00:14 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος Birigkogkos

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9008 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 22:42 »
Καλησπέρα παιδιά μία ερώτηση θέλω να κάνω σαν καινούργιος. Έχω πάρει το istick pico και ατμοποιητη τον cubis pro mini . Η πρώτη αντίσταση που έβαλα ήταν 1ohm και το υγρό μου ειναι από την σειρά american  stars το easy rider, στα 15 watt είχα πάρα πολύ ωραία γεύση , σήμερα έβαλα αντίσταση 1,5ohm και έπεσα στα 10watt και πλέον δεν έχω καθόλου γεύση μπορεί κανείς να Με βοηθήσει

Υ.Σ έβαλα 1.5ohm αντίσταση γιατί από εκεί που το πήρα οτι ανεβάζοντας τα ohm έχω καλύτερη γεύση αλλά λιγότερο ατμό και δεύτερον ησχυει αυτό πού μού είπε ο έμπορας στο να δώσω λίγο χρόνο στην αντίσταση ότι θέλει λίγο στροσιμο? 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

συγχώνευση συνεχόμενων

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2017, 23:35 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9009 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 23:02 »
δεύτερον ησχυει αυτό πού μού είπε ο έμπορας στο να δώσω λίγο χρόνο στην αντίσταση ότι θέλει λίγο στροσιμο?

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ναι,πρεπει να κανεις 3-4 κουφιες ρουφιξιες ΧΩΡΙΣ να πατας το κουμπι απο το μοντακι για να ποτηση καλα η αντισ.
και να ανεβενεις σιγα-σιγα τα watt

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9010 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 23:02 »
Τα υγρά  έχουν ένα sweet spot . Δηλαδή στον cubis  σου μπορεί ευχαριστιέσαι καλύτερα το υγρό με 1.0 αντισταση και 15 Watt και υποτονικό με την 1.5. Αλλο υγρό μπορέι να το ευχαριστιέσαι με την 1.5. Το πού το ευχαριστιέσαι έιναι λίγο δοκιμή από μέρους σου. Δεν ξέρω τον ατμοποιητή σου , οπότε καλύτερα να το δέις και στο νήμα του cubi αυτό και να ρωτήσεις εκέι αν δεν βρέις κάποια απάντηση να σε καλύπτει.

http://vaping.gr/index.php/topic,28251.0.html

Και νάι η αντίσταση θέλει στρώσιμο

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9011 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 16:25 »
καλησπερα παιδια. Πηρα πριν μια βδομαδα τον πρωτο μου επισκευασιμο, εναν fodi f2, και ηθελα να ρωτησω πότε στους επισκευασιμους καταλαβαινουμε οτι θελει αλλαγη το βαμβακι και το συρμα. γιατι το συρμα μαυρισε την πρωτη μερα. ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9012 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 16:34 »
το συρμα θα μαυρισει πρωτο και δεν σε πειραζει
το βαμβακι κοιτα να μην μαυριζει πολυ.
επισης οταν βλεπεις να πιανει μακα γυρω απο την αντισταση, ειναι ωρα για αλλαγη.
στον ατμοποιητη σου ειναι πολυ ευκολο να τα δεις αυτα και βολευει
σε γενικες γραμμες καθε 30-40 μλ αλλαζε αντισταση και αυτο με ανοιχτοχρωμα υγρα
με σκουρα πιο γρηγορα

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9013 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 16:36 »
ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9014 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 16:39 »
Βασικά, όταν θα αρχίσεις να αντιλαμβάνεσαι αλλοίωση στην γεύση.

Αυτό δες το σαν έναν μπούσουλα γιατί ανάλογα με το υγρό ( και τα κατάλοιπα που αφήνει ), ο χρόνος ευχάριστου ( και ασφαλούς, αν θα μπορούσαμε να πούμε ) ατμίσματος διαφοροποιείται δραματικά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1449 171264 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:07
από Olga68
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15163 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13898 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34692 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8890 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538637 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas