vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

258 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, camber, liabovas, Ελένη Π, kurtz

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8475 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 19:39 »
Δοκίμασε αυτή την κεφαλή  :thumpup:
http://www.alterego.gr/alter-ego-a7-clr-1-0ohm.html
Κλάσεις ανώτερη από τις απλές. 

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8476 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 22:46 »
Αυτη είναι διαφορετική που έχω στον παλιό ego one; ίδιες μοιάζουν.
http://www.ecig.gr/product/search?search=Clr
Την έχω επισκευάσει πολλές φορές και μου έχουν δώσει κάτι καινούρια λαστιχάκια σιλικόνης flat δωρεάν και έχω βρει την πιο οικονομική λύση

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8477 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 22:52 »
Ίδιες είναι, η alter ego απλά βάζει τη δική της φίρμα και στην κεφαλή. 

Αποσυνδεδεμένος Greg61

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8478 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 23:00 »
Σχετικά με την υπερθέρμανση που ανέφεραν χτες. Αλλάξαμε την αντίσταση το πρωί κι όλα καλά. Και τώρα μου κάνει πάλι τα ίιδια. Υπερθέρμανση,υπερβολικο θόρυβο και ένα πουφ πουφ στη τζουρα. Ε τι γίνεται πια; Λέω ζεσταίνεται,λογικο μου λενε. Αλλά εγώ δε μπορώ να ατμισω έτσι..

Χρησιμοποιώ την 1.8Ω στα 9.5W εδώ κι ένα χρόνο, και πληρώνω για τις γνήσιες 4€ τη μία απο τα ελληνικά καταστήματα του λίνκ, κι όχι απο εισαγωγή.
Ποτέ δέν είχα τα προβλήματα που αναφέρονται, ούτε μου έτυχε αστοχία αντίστασης ώστε να την αλλάξω αμέσως ή σύντομα.

Κι επειδή εγώ δέν είμαι της φιλοσοφίας "αλλάζω αντίσταση στα τόσα ή μέχρι τόσα εμέλ" αλλά την αλλάζω μόνον όταν μου παρουσιάσει διαφορά στη γεύση ή στη λειτουργία (καμμένο, μεταλλίλα, τζούρα κλπ) , πληροφορώ το αναγνωστικό κοινό οτι, την αντίσταση που χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα, την τοποθέτησα στον βασικό μου τρίτωνα 2 στις 07/04/2016, και ατμίζω μέχρι σήμερα περί τα 3 με 4 ml υγρού την ημέρα.

Στον δέ δεύτερο τρίτωνα 2 που έχω για δοκιμές, δοκίμασα τη σκέτη βάση που ατμίζω συνήθως με καινούργια αντίσταση την 30/08/2016 και δέν υπήρχε καμμία διαφορά στη γεύση ή στην τζούρα απο τον βασικό μου τρίτωνα 2.

Η αντίσταση Aspire Triton 1.8Ω με το γαλάζιο o'ring (όχι η clapton 1.8Ω του triton mini) που λειτουργεί στο προτεινόμενο εύρος ισχύος 10W-13W, δέν θερμαίνεται για κανένα φυσιολογικό λόγο μέσα στο συγκεκριμμένο εύρος ισχύος, εκτός κι άν μείνει απο υγρά, οπότε αρχικά δίνει γεύση καμμένου και στη συνέχεια καίγεται. Θόρυβο, υπερθέρμανση και "πούφ-πούφ" κατά τη διάρκεια λειτουργίας, εγώ δέν παρατήρησα, στον ένα σχεδόν χρόνο που χρησιμοποιώ αυτές τις αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8479 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 23:05 »
Μόνο που η παράθεση που έβαλες αναφέρεται σε συσκευή alter ego A6

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8480 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 23:08 »
   
Greg61#
 Έχεις  την  ίδια  αντίσταση  από  της  7 Απριλίου και  σε  αυτή  την  αντίσταση κάνεις  3 με  4ml την  μέρα ?  Τι  υγρό έχεις  μέσα  στον  ατμοποιητή? 

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8481 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 23:11 »
Πάνω κάτω 5 μήνες, περίπου 150 ημέρες, συνεπώς 0.5 λίτρα με μια αντίσταση;
Που είναι το βιβλίο Guinness; ;D

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8482 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 23:17 »
Τυχαίνει μία στο εκατομμύριο. Ατμίζω ~10ml τη μέρα και η πρώτη ssocc που πήρα κράτησε πάνω από 2 μήνες και θα κρατούσε κι άλλο, αλλά έδωσα το ητ σε έναν γνωστό να δοκιμάσει και αργότερα το ξέχασα στο μαγαζί και το καβάτζωσε. Ο βλάκας άτμιζε με άδειο το τανκ μέχρι να ξεμείνει από μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος Greg61

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8483 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 23:17 »
 
Greg61#
 Έχεις  την  ίδια  αντίσταση  από  της  7 Απριλίου και  σε  αυτή  την  αντίσταση κάνεις  3 με  4ml την  μέρα ?  Τι  υγρό έχεις  μέσα  στον  ατμοποιητή?

Βάση ecig VPG 24mg/ml

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8484 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 23:24 »
Και εγω ίδια βάση κάνω αλλά φλορέξ, σπάνια 6mg και συνήθως 3 αλλά δεν μου βγάζουν πάνω από 150ml.
Βέβαια παίζει και κανένα αρωματικό και μιξεις διάφορες, αλλά και πάλι πολύ δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος Greg61

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8485 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 23:41 »
Δοκίμασες υπο τις αυτές συνθήκες (Aspire Triton 2, Aspire Triton coils, 9.5 watts, καθαρή βάση) και δέν σου έκατσε;
Γιά πές....  Ενδιαφέρον!

Αποσυνδεδεμένος tomk8ww

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8486 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 00:35 »
http://www.ecig.gr/aksesouar/ατμοποιητές/joyetech-ego-one-mega-v2-atomizer.html
για να μην τρέχω κέντρο στην περιοχή μου δεν βρήκα αλλά με έψησε ::)ο τυπάκος και ξέπεσα ;D σε ένα cubis pro με 1 ohm αντίσταση
Οι πρώτες εντυπώσεις καλές.....και πάλι δέχομαι συμβουλές και γνώμες και...
1000 ευχαριστώ !!!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8487 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 15:21 »
την αντίσταση που χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα, την τοποθέτησα στον βασικό μου τρίτωνα 2 στις 07/04/2016, και ατμίζω μέχρι σήμερα περί τα 3 με 4 ml υγρού την ημέρα.
Οφείλω να σου πω -ως αναγνωστικό κοινό και κοντά 5 χρόνια ατμιστής- πως εγκληματείς απέναντι στον οργανισμό σου.
Δικό σου είναι το σώμα, ασφαλώς, αλλά ακόμα κι αν έπεσες σε κομμάτι που για κάποια λόγο διατηρεί την αίσθηση της νεότητάς του δεν έχει εφευρεθεί ακόμα αντίσταση που να αυτοκαθαρίζεται. Ατμίζεις τοξικά υπολείμματα που ψήνονται εδώ και μήνες.
Δεν είναι φιλοσοφία. Οποτεδήποτε άνοιξε κανείς αντίσταση μετά από καιρό τρόμαξε με ότι είδε.

Τυχαίνει μία στο εκατομμύριο. Ατμίζω ~10ml τη μέρα και η πρώτη ssocc που πήρα κράτησε πάνω από 2 μήνες και θα κρατούσε κι άλλο, αλλά έδωσα το ητ σε έναν γνωστό να δοκιμάσει και αργότερα το ξέχασα στο μαγαζί και το καβάτζωσε. Ο βλάκας άτμιζε με άδειο το τανκ μέχρι να ξεμείνει από μπαταρία.
Lisnya... ήσουν τυχερή που το καβάτζωσε. Κι αυτός άτυχος. Για τον ίδιο λόγο που είπα στον Greg61.




Δεν ξέρω πως καταντήσαμε στο σημείο να μην γίνεται θέμα και να μην το λένε όλοι. Κάποτε θα υπήρχαν πέντε απαντήσεις σαν τη δική μου σε μία ώρα. Κάποτε, που φροντίζαμε τον συνατμιστή και δεν είχαμε ξεψαρώσει όλοι τόσο που να νομίζουμε πως δεν υπάρχει απολύτως τίποτα στο άτμισμα που να μπορεί να μας κάνει κακό. Το άτμισμα μπορεί να κάνει κακό αν δεν φροντίζεις στοιχειωδώς την σωστή χρήση του.
 :(

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8488 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 16:18 »
Έχω πολύ μικρή εμπειρία απο εργοστασιακες αντιστάσεις αλλά στις επισκευασιμες ακόμη και αν η τζούρα δεν δείχνει αλλοιωμένη εύκολα βλέπεις την μάκα και το ελαφρύ καψιματακι στο βαμβάκι σε πολύ λιγότερα μλ από τα 20 που συνήθως λένε να αλλάζεις μια εργοστασιακή (ακόμη και σε χαμηλά Watt).
Πριν μπούμε σε καμία αντιπαράθεση που δεν θα έχει νόημα κανένα θα παρακαλούσα τον φίλο Greg61, όταν με το καλό θεωρήσει ότι η αντίσταση έχει φάει τα ψωμιά της, να την ανοίξει και να μας βγάλει μια φώτο. Πραγματικά θα ήθελα να δω πως θα είναι μέσα....

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8489 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 16:26 »
Στις 7 μέρες ανοίγω να αλλάξω αντίσταση(σε επισκευασιμο) και ξενερώνω την ζωή μου . Δεν διακρίνονται οι σπείρες και είναι ένα ενιαίο κομμάτι με το βαμβάκι .συμφωνώ με τον φίλο από πάνω .Αν την ανοίξεις θα καταλάβεις γιατί πρέπει να τις αλλάζουμε συχνά .ακόμα και να μην έχει αλλαγή στην γεύση οπτικά και μόνο καταλαβαίνεις ότι θέλει πέταμα .

Απόστολος


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1452 171287 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:54
από Tem
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15171 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13905 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34699 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538653 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas