vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

489 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, pirate, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7995 στις: Μαΐου 02, 2016, 03:15 »
Καλησπερα. Ειμαι καινουρια στο forum και αν κανω κατι λαθος συγνωμη. Εχω μερικες ερωτησεις, εψαξα το site αλλα δε βρηκα κατι να με καλυπτει. Ειμαι καπνιστρια πολλα χρονια και αποφασισα να δοκιμασω το ηλεκτρονικο τσιγαρο μπας και κοψω το αλλο. Κανω slim line gold που ειναι στα 0,5 νικοτινη. Εχω παρει το vtc mini με τον cubis οπως με συμβουλεψαν, και η αληθεια ειναι οτι το εκανα λιγο και το παρατησα γιατι δεν με καλυπτε. Εχω το υγρο Halo Tribeca sto 1,2mg. Οι ερωτησεις μου ειναι: πρωτον και κυριον με χτυπαει τρελα στο λαιμο και πνιγομαι και δεν μπορω να το κατεβασω. Και με ενα αλλο υγρο που δοκιμασα 0,6 παλι το ιδιο. Τι φταιει; Η περιεκτικοτητα σε νικοτινη, οι ρυθμισεις ή οι αντιστασεις; Χωρις να το κατεβαζω δεν εχει κανενα νοημα. Η αλλη ερωτηση ειναι αν μπορειτε να με κατατοπισετε με τις ρυθμισεις. Δηλαδη σε ποση θερμοκρασια και watt να το βαζω αναλογα τις αντιστασεις; Αν μπορειτε να μου πειτε για ολες τις αντιστασεις που περιεχονται. Επισης καθε ποτε πρεπει να αγοραζω αλλες; Και ποιες προτεινετε; Η αλλη ερωτηση ειναι οτι καθε φορα που αναπληρωνω υγρο, δεν βγαζει καν ατμο και πεταει υγρο στο στομα για αρκετη ωρα. Ωσπου φτιαχνει μονο του μετα αλλα και παλι ισως οχι τελειως. Τι συμβαινει; Επισης πολλες φορες οταν τραβαω τζουρα ζεματαει ο ατμοποιητης. Αυτο εχει σχεση με τις ρυθμισεις; Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7996 στις: Μαΐου 02, 2016, 05:01 »
Καλώς όρισες εν αρχή, και καλή διαμόνη να έχεις. :thumpup:
Πες μας και δύο πράγματα εδώ αν έχεις όρεξη.


Οι ερωτήσεις σου καταιγιστικές και το ποστ σου γεμάτο ερωτηματικά ως προς αυτούς που τ διαβάζουν.
Λες:
 "εψαξα το site αλλα δε βρηκα κατι να με καλυπτει"
-Ti?

Γραφεις:

"το παρατησα γιατι δεν με καλυπτε (vtc-cubis)

Mε τι σετ απ κάνεις τώρα και αν καπνίζεις παράλληλα?

Όλα αυτά που αναφέρεις παίζουν το όποιο ρόλο τους στο θέμα σου.

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις το διάβασμα εδώ στο καλό μας φόρουμ, σα να μην υπάρχει αύριο,
και θα πάρεις απάντηση για όλα τα ερωτήματα που στροβιλίζουν στο μυαλό σου.


Αν μπορώ να κάνω μια απόπειρα να σου προτείνω κάτι είναι ότι αφού κάπνιζες τα σιλκάτ, παίξε με τριάρι υγρό, η σου πω και μηδενικής νικοτινής να δεις τι πως ανταποκρίνεται ο λαιμός κλπ.


Αν έχεις ηλεκτρονικό μοντ θα κοιτάς να είσαι μέσα (κατα προσέγγιση) ένα όριο volt που λέμε 3,5-4,5 για να μην πιέσουμε τις αντιστάσεις μας και γενικά τις καταστάσεις.

Τα watt είναι το τσουνάμι ρεύματος που θα μπουκάρει στην αντίσταση και δίνει ταχύτητα στο να πάρει μπροστά αυτλη, (όσο αντέχει)  φυσικά  υπάρχει και η περιγραφή απο τον κατασκευαστή.
Από τόσο, μέχρι τόσο τα βατ.

Περί τα τριάντα ml,καλό είναι να τις αλλάζουμε.

Το να ζεματάει ο ατμοποιητής είναι φυσιολογικό και είναι γιατί τον έχεις γονατίσει που λέμε.Άσε να παίρνει καμά ανάσα η αντίσταση :cigar:








« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2022, 00:10 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7997 στις: Μαΐου 02, 2016, 05:11 »
Καλημερα και καλως ηρθες. Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις, ειναι να μην το βαλεις κατω και να μην καταπιεζεσαι να μην κανεις τσιγαρο. Αν σου ερθει, ενω κανεις και ηλεκτρονικο, κανε. Στο τελος, θα το βαρεθεις και θα το σταματησεις απο μονη σου. Θα το ζηταει ολο και λιγοτερο ο οργανισμος σου.

Σαν γευση, βρες κατι που να σε καλυπτει. Εγω ξεκινησα με Tribeca μιας και μου αρεσε πολυ. 

Επισης, τα υγρα που λες, ειναι 12mg και 6mg, οχι 1,2 και 0,6. Στο λεω απλα για να το ξερεις.

Για το χτυπημα στο λαιμο, ολα παιζουν ρολο, αλλα κυριως παιζει ρολο που 
1ον, δεν το εχεις συνηθισει 
2ον, δεν πρεπει να κανεις ιδιες τζουρες με το τσιγαρο
Οι τζουρες στο ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν πρεπει να ειναι τοσο δυνατες/σφιχτες οσο στο κανονικο. Πρεπει να εισπνεεις πιο χαλαρα κατα την διαρκεια της τζουρας, αλλα και μετα, οταν θες να κατεβασεις τον ατμο, παλι χαλαρα. Μην το κανεις αποτομα και με δυναμη/πιεση. Το καλυτερο, ειναι να σου εξηγησει καποιος απο κοντα. Και εγω, οταν δινω σε καποιον να δοκιμασει για πρωτη φορα, το παθαινει αυτο, τον χτυπαει πολυ στον λαιμο, γιατι παει να το κανει σαν κανονικο τσιγαρο.

Οι αντιστασεις που υπαρχουν για τον Cubis, ειναι 2 κατηγοριες. Για τσιγαρισιες τζουρες και για πνευμονικες τζουρες. Εσυ θες τσιγαρισιες.
Οι αντιστασεις για αυτον τον λογο ειναι οι 1.5Ω, 1Ω και 0.6Ω (απο το Joyetech AIO, αλλα ειναι συμβατες και με τον Cubis)
Προσωπικα, βρισκω καλυτερες τις 0.6, αλλα δεν θα στις προτεινα για αρχη, ισως μετα απο κανα μηνα που θα εχεις μαθει καλυτερα. Οι 0.6 εχουν την καλυτερη γευση και παραγωγη ατμου αλλα και την μεγαλυτερη καταναλωση (οχι πολυ μεγαλη διαφορα βεβαια).
Για αρχη, δοκιμασε με την 1.5Ω.

Οσο για τις ρυθμισεις, οι αντιστασεις επανω, γραφουν την συνιστωμενη παροχη βατ. π.χ. η 1.5Ω λεει 8W εως 20W. Οποτε, εσυ ρυθμιζεις το VTC mini στα 8W, και δοκιμαζεις, μετα πας στα 9W, μετα στα 10W, κλπ μεχρι να βρεις αυτο που σου αρεσει. Απλα κοιτα να μην ξεπερνας τις τιμες του κατασκευαστη.

Το ποτε θα αγοραζεις, το κρινεις παλι εσυ αυτο. Το καταλαβαινεις ευκολα ομως, γιατι οταν αρχιζει και χαλαει η αντισταση, αρχιζει και αλλαζει και η γευση. Οταν το νιωθεις αυτο, τοτε αλλαζεις. Θα σου ελεγα, οτι μπορεις να κανεις σιγουρα 20ml υγρου. Βεβαια, στο δικο σου στυλ ατμισματος μπορει να θελει καθε 15ml ή και καθε 30ml. 

Οσο για το υγρο που σου πεταει στο στομα, οταν τον γεμιζεις, αφησε τον να κατσει για 5-7 λεπτα και μετα να ατμισεις. Αυτο, για να φυγει το περιττο υγρο που μπαινει μεσα στην αντισταση. 

Τελος, το οτι ζεστενεται ο ατμοποιητης, ειναι φυσιολογικο. Μην σε ανησυχει. Ειναι φυσιολογικο.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7998 στις: Μαΐου 02, 2016, 11:00 »
Σε σχέση με τα παραπάνω ερωτήματα θα πρότεινα τα εξής :
1. Χρήση υγρών με περιεκτικότητα νικοτίνης 6 mg/ml κατ ανώτατο όριο
2. Χρήση του vtc mini σε TC mode με θερμοκρασία 180-200 βαθμούς και τιμή wattage 9-12w ή εναλλακτικά σε Power mode με τιμή wattage 9-12w
3. Χρήση ανταλλακτικών κεφαλών με μεγαλύτερη ohm-ική αντίσταση
4. Ανάγνωση του θέματος που αφορά τον ατμοποιητή Cubis
  http://vaping.gr/index.php/topic,28251.0.html
5. Αντικατάσταση των κεφαλών όταν αυτές σταματήσουν να δίνουν ικανοποιητική γεύση

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2022, 00:11 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7999 στις: Μαΐου 02, 2016, 11:08 »
@IcyFlame
Ο cubis δεν είναι και ο καταληλοτερος ατμο. για νέο ατμιστή. Γιατι όχι χρήση  και κάποιου ναυτίλου? Από τα κινεζικα e-shops βρίσκεις άριστο , με κάποιο δεκαρικο...
Υγρά με περιεκτικότα 6mg και αν δεν σε καλυπτει  ξανασυζητιέται το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2016, 16:38 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8000 στις: Μαΐου 02, 2016, 13:11 »
@IcyFlame: Σχετικά με τον βήχα, γνωστός μου είχε αυτό το πρόβλημα. Με το που έκανε μια τζούρα ατμό, του ερχόταν αμέσως βήχας. Ο τρόπος που  έλυσε το πρόβλημα είναι περίεργος: Από ότι μου είπε, παρατήρησε ότι όταν κάπνιζε μερικές τζούρες τσιγάρο και αμέσως το γύριζε στον ατμό, μετά συνέχιζε χωρίς πρόβλημα. Στη συνέχεια είχε το πρόβλημα μόνο όταν είχε ώρα να ατμίσει αλλά σιγά σιγά το ξεπέρασε κι αυτό.
Δεν ξέρω αν πιάνει σε όλους. Αν πιάσει και σ' εσένα, πες το μας να το έχουμε υπόψιν.
Ακολούθησε όμως και τις συμβουλές του Tem παραπάνω.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8001 στις: Μαΐου 02, 2016, 13:13 »
Τις πρώτες μέρες κι εγω είχα λιγες ενοχλησεις. Μετά μου πέρασε τελείως.

Αποσυνδεδεμένος alkistis83

  • *
  • 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fight Or Flight!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8002 στις: Μαΐου 02, 2016, 15:19 »
 Καλησπερα και χρονια πολλα!
Εχω τον ατμοποιητη triton mini και χρησιμοποιω αντισταση clapton 1.8. Γραφει πανω 13-18watt. Την χρησιμοποιω στα 9 watt γιατι μπουχτιζω στα πιο ψηλα watt μετα απο λιγο..Αυτο εχει καποια επιπτωση στην διαρκεια ζωης της αντιστασης ή επηρεαζει κατι αλλο;Πρεπει να χρησιμοποιουμε τις αντιστασεις στα watt που αναγραφονται πανω στις κεφαλες;
Ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8003 στις: Μαΐου 02, 2016, 15:22 »
ενδεικτικες ειναι οι τιμες των watt απτις εταιριες και μεσα σαυτα τα πλαισια δουλευουν καλα.οι περισσοτεροι ομως τις δουλευουν χαμηλοτερα οπως εσυ γτ δεν αντεχουν τοσα βατ.μη σε αγχωνει.αν σε ικανοποιει εκει ολα καλα!!!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8004 στις: Μαΐου 02, 2016, 15:25 »
Πάνω από τα προτεινόμενα όρια, δίνουν μεγάλο ρεύμα, που ίσως δεν αντέχει το σύρμα της αντίστασης.
Κάτω από τα προτεινόμενα όρια, ίσως δεν αποδίδουν καλά το άρωμα και δεν αποδίδουν την ισχύ για την οποία κατασκευάστηκαν.
Αφού είσαι στα "κάτω" και σε ικανοποιεί, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8005 στις: Μαΐου 02, 2016, 15:27 »
Γράφει  τα ορια των βατ πού λειτουγει καλυτερα η κεφαλη....Μα νομίζω , αφου δεν ανεχεσαι τα ψηλα  βατ , βαλε μια κεφαλη bvc( 1.8 η 1.6 ομ)for Nautilus .Όπως διάβασα (δεν το εχω δοκιμάσει) είναι πλήρως συμβατη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2016, 16:18 από spykal1 »

Αποσυνδεδεμένος alkistis83

  • *
  • 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fight Or Flight!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8006 στις: Μαΐου 02, 2016, 15:28 »
Ευχαριστω πολυ!

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8007 στις: Μαΐου 02, 2016, 16:01 »
Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες σας. :) Να ειστε καλα

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8008 στις: Μαΐου 03, 2016, 00:17 »
Το tribeca αν και προσωπικα δν ειχα προβλημα εφερνε βηχα και μπουχτισμα σε αρκετους που εδωσα να δοκιμασουν . Μπορεις να ξεκινησεις με κατι πιο απαλο πχ κανα φρουτωδες κανα μανγκο ισως μεχρι να συνηθισεις και μετα πας σε καπνικο. Επισης σαν αρχαριος προτεινω ανεπιφυλακτα nautilus mini για τσιγαρισιες. Καλη συνεχεια!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8009 στις: Μαΐου 03, 2016, 03:54 »
Στην αρχή είναι που κυρίως θες το καπνικό.
Συνήθως δεν ξεκινάς με μάνγκο για να πας στο καπνικό αργότερα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100011 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22029 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem