vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, Jorge, manoslykos, Tem

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος ANTONY

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν το κάπνισμα γίνετε HOBBY λέγετε... άτμισμα.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1605 στις: Ιουνίου 12, 2012, 12:25 »
Αλέξανδρε ήσουν αρκετά κατατοπιστικός αλλά περίμενα από όσους Ελληνες κατασκευαστές διαθέτουν κάποιο κατάστημα στην παρουσίαση τον προϊόντων τούς η στην προσωπική τους σελίδα να το αναφέρουν ώστε να μην χρειάζεται να επιστρατεύσουμε τον Χαρδαβέλα μαζί με την Νικολούλη για να το βρούμε... :D

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1606 στις: Ιουνίου 12, 2012, 12:31 »
Μπορείς να κοιτάξεις εδώ έχει φως το ...τούνελ  :)

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1607 στις: Ιουνίου 12, 2012, 12:47 »
Χρειάζομαι λίγη βοήθεια όσο αφορά σύρματα και αντιστάσεις αλλά δεν ξέρω εάν είναι το κατάλληλο νήμα. Εάν όχι ας μεταφερθεί το ερώτημα αλλού.

Ποιές οι διαφορές μιάς αντίστασης πχ 2.0ohms φτιαγμένης με 0.15 σύρμα από μιά πάλι 2.0Ohms φτιαγμένης με 0.17 ή 0.20κτλ.
Σε τι πλεονεκτεί το μικρότερο από το μεγαλύτερο σε πάχος σύρμα ή το αντίστροφο?

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1608 στις: Ιουνίου 12, 2012, 12:54 »
δεν ειμαι σιγουρος αλλα πιστευω (και ας με διορθωσει οποιος γνωριζει να μας πει σιγουρα) οτι το πιο χοντρο συρμα για να επιτυχει την ιδια ομικοτητα με το λεπτό χρειάζεται λιγότερες σπείρες γυρω απο το φιτιλι...

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1609 στις: Ιουνίου 12, 2012, 12:56 »
Οχι Pasta, ακριβως το αντιθετο. :yes:

Αποσυνδεδεμένος stelakis1

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάρκιζα τέλος...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1610 στις: Ιουνίου 12, 2012, 12:57 »
Στελιο αναποδα παει.

Οσο πιο "χοντρο" το συρμα τοσο μικροτερη αντισταση ανα cm αρα και περισσοτερες σπειρες.

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1611 στις: Ιουνίου 12, 2012, 13:00 »
Χοντρότερο σύρμα = μικρότερη αντίσταση ανά μονάδα μήκους , άρα περισσότερες σπείρες για να επιτύχουμε την ίδια αντίσταση.
Αυτό σημαίνει μεγαλύτερο μήκος σύρματος , άρα μεγαλύτερη επιφάνεια ατμοποίησης , άρα περισσότερο ντουμάνι ....αλλά και μεγαλύτερες απαιτήσεις σε ενέργεια .

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1612 στις: Ιουνίου 12, 2012, 13:03 »
Εκτός από το περισσότερο ντουμάνι παίζει καθόλου θέμα γεύσης και κτυπήματος?

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1613 στις: Ιουνίου 12, 2012, 13:05 »
Ναι, το παχυτερο δινει περισσοτερο γευση και το λεπτοτερο περισσοτερο χτυπημα.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1614 στις: Ιουνίου 12, 2012, 13:06 »
Παράδειγμα.
Για να φτιάξω εγω αντίσταση με 13ρι σύρμα στα 2Ωμ κανω δυομισι περιπου σπειρες.
Για την ιδια αντίσταση με 20ρι χρειάζομαι περίπου 7μισι.
Το πιο χοντρό "αρπάει" λίγο πιο αργά, αλλα και επειδή εχεις μεγαλύτερη επιφάνεια ατμοποίησης, και λόγω του οτι γίνεται λίγο πιο ομαλά το "αναμμα" της αντίστασης, εχεις συνήθως καλύτερη γεύση. Το αντίθετο ισχύει στα λεπτότερα σύρματα, αρπάει αμέσως, αλλα στο δικό μου μοντ ας πούμε, μου βγαζει καμμένο! Θελει αλλες αναπροσαρμογές.
Συμπεριφέρονται διαφορετικά τα σύρματα, και θελει τα πειραματάκια του για να βρείς την χρυσή τομή για το δικο σου γούστο.
Μια καλή αρχή για επισκευάσιμο ομως ειναι το 16ρι σύρμα.
ουτε πολυ χοντρό ουτε πολύ λεπτό.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1615 στις: Ιουνίου 12, 2012, 13:10 »
Εγώ πιστεύω ότι με λεπτότερο σύρμα έχω ποιο πολύ ντουμάνι και χτύπημα!!!!

Αποσυνδεδεμένος nikosT

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1616 στις: Ιουνίου 12, 2012, 13:11 »
pany κοίταξε συμπληρωματικά και την εξαιρετική παρουσίαση του WileECoyote σχετικά με διατομές και ωμική αντίσταση: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10681.msg397294.html#msg397294

Αποσυνδεδεμένος stelakis1

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάρκιζα τέλος...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1617 στις: Ιουνίου 12, 2012, 13:13 »
Πολυ σωστα Αλεξ, αλλα εχει και σημασια με τι το τροφοδοτει κανεις το εργαλειο (ατμοποιητη).

Αν χρησιμοποιει καποιο κυκλωμα ή δουλευει μπαταρια απ' ευθειας οπως εσυ με το Orion.

Παρατηρησα οτι με 0,15 συρμα και αντισταση ~1,7Ω στην ατμομηχανη η eGo πηγαινε σφαιρα, ενω αντιστοιχα με 0,20 συρμα και παλι αντισταση ~1,7Ω η eGo τα χρειαστηκε λιγο...

Και αναφερω την eGo γιατι με το mini Lava και το Vmax εν ειχα κανενα θεμα με κανενα απο τα δυο setup.

Οντως η παρουσιαση ειναι καταπληκτικη!

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1618 στις: Ιουνίου 12, 2012, 13:30 »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Πάω αμέσως να διαβάσω την παρουσίαση και ελπίζω να κατατοπιστώ. Για πληροφόρηση χρησιμοποιώ την Steam Machine σε ego twist.

Αποσυνδεδεμένος A621

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΕΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1619 στις: Ιουνίου 13, 2012, 22:06 »
Καλησπέρα,

απέκτησα το πρώτο μου κιτ λόγω της προσφοράς της NOBACCO Ι-want μπας και σταματήσω το κ.τ. εδώ και 5 ημέρες και το μοιράστηκα με την σύζυγο. Ο καθε ένας έχει τώρα και ένα ΗΤ. Εγώ κατέληξα στο υγρό της NOBACCO USA MIX 16mg και η σύζυγος στο MYSTIQUE TOBACCO ECHO 16mg. Ο πρώτος ατμοποιητής της συσκευασίας τα έφτυσε σε 3 μέρες μάλλον από δικό μου λάθος (έγινε πολύ σφτική η τζούρα) γιατί για να αλλάξω γεύση τον ξέπλυνα με νερό και μετά τον φύσηξα και τον σκούπισα. Έτσι αγόρασα τον NOBACCO CLEAR ο οποίος με ταλαιπωρεί καθότι παρά το γεγονός ότι ακολούθησα πιστά τις οδηγίες του πωλητή της NOBACCO δηλάδη να το γεμίζω υπο γωνία ωστε να μην παει υγρό στο κέντρο, να γεμίζω μέχρι τη στάθμη του 1.6mg να τον σκουπίζω καλά εξωτερικά με χαρτοπετσέτα, να σφίγγω το πιπάκι καλά και να τον βιδώνω στην μπατάρια μέχρι εκεί που κάνει επαφή και όχι να τον σφίγγω , ΑΛΛΑ μετά το 2ο γέμισμα μου έρχεται υγρό στο στομα. Τι λάθος κάνω; Υποτιθεται ότι οι συγκεκριμένοι δεν έχουν διαρροές!!!!

Επειδή όμως διάβασα εδώ και αλλού πολλά για τα ΗΤ και έχω μπερδευτεί πολύ θα ήθελα τη βοήθεια σας στα παρακάτω ερωτήματα:

1. Πρίν κάπνιζα 25-30 κ.τ. τώρα με το ΗΤ καπνίζω 3ml περίπου την ημέρα σε περίπου 850 τζόυρες. Διάβασα ότι κάθε ml είναι αντίστοιχο με 8-10 κ.τ. Ισχύει; Μήπως καπνίζω πολύ από το ΗΤ? (Δεν κάπνίζω καθόλου κ.τ.).
2. Η μπαταρία  με την ανωτέρω χρήση μου κράτάει από το πρωι στις 8 ως τις 11 το βράδυ με αποτέλεσμα το βράδυ να ξεμενω, είναι λογικό; Αν ναι μάλλον θα πρέπει να βρω μια άλλη μπαταρια μεγαλύτερη και καλύτερα με pass through σωστα;
3. Ο NOBBACO CLEAR είναι ο CE4+? Αν ναι μήπως θα ήταν καλύτερο να επιλέξω τον CE5+ από άλλη μάρκα (και αν ναι ποια μάρκα)? Αφού άκουσα ότι δεν έχει καθόλου διαρροές και καλύτερο χτύπημα και ντουμάνι;
4. Ποιον θεωρείται καλύτερο ατμοποιητή για την συγκεκριμένη μπαταρία με γνωμονα να αποδιδει καλά τη καπνική γεύση που έχω επιλέξει με καλό ντουμάνι και δυνατό χτύπημα και ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΡΡΟΕΣ; Επίσης ποιοι ατμοποιητές είναι συμβατοί γιατί κάτι άκουσα για κάτω από 2ohm δεν παίζουν με το i-want, σωστα;
5. Που μπορώ να βρω αναλώσιμα και αξεσουαρ φθηνά και καλής ποιότητας για το εν λόγω ΗΤ; Πολυ καλή η εξυπηρέτηση της NOBACCO αλλά θεωρώ ακριβά τα αναλωσιμα της και τα αξεσουάρ (Φορτιστής 17 EURO, Cartomizer 6 EURO).
6. Ποιο μοντέλο είναι αυτο που έχω στη γενική κατηγορία του 901, 501 κλπ;
7. Στην 5η μέρα που το χρησιμοποιώ άρχισα και έχω στιφό στόμα και ξηρό λαιμό χωρίς άλλο πρόβλημα, είναι λογικό αυτό; Φταίει το υγρό, το ΗΤ, ο ατμοποιητής ή ο τρόπος χρήσης του;
8. Με την ανωτέρω χρήση καθε πότε θα θέλω ατμοποιητή και μπαταρία;
9. Πως αλλάζω γέυση στα cartomizers χωρις να αφήσω κατάλοιπα του παλιού και μπλέξω τις γεύσεις;
10. Έχετε κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις για το εν λόγω ΗΤ ώστε να μειωθούν τα προβλήματα που ανέφερα παραπάνω ή να βελτιώσω την εμπειρία μου;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και το μακροσκελές post μου αλλά είμαι τόσο μπερδεμένος που πραγματικά έυχομαι να μην είχα διαβάσει τόσα γιατί αντί για πληροφόρηση μπερδεύτηκα και μάλλον θα το παρατήσω από την ασχετοσύνη μου μιας και λόγω των άλυτων για μένα προβλημάτων δεν με ικανοποεί. ΠΑρακαλώ βοηθήστε μπας και καταφέρω να το συνεχίσω γιατί αν συνεχισω να μην ικανοποιούμαι με το ΗΤ και να πληρώνω κάθε 3 μέρες 6 ΕΥΡΩ για ατμοποιητή και κάθε εβδομάδα 14 ΕΥΡΩ για υγρο τότε θα βγεί ακριβότερο από τα κ.τ. και δεν θα με ικανοποεί κιολας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65642 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174307 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix