vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

300 επισκέπτες, 9 χρήστες
Stedorian93, manoslykos, Ηρακλης, Tem, camber, djfloor, Doubt, maprix, lounik

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10755 στις: Αυγούστου 11, 2022, 05:36 »
Α, μαλιστα. Αν οντως ειναι ετσι,απολυτα κατανοητο και σωστο τοτε να χρησιμοποιειται μονο το ενδεδειγμενο για την χρηση προιον.
Δεδομενης της αχορταγης και απληστης φυσης μας βεβαια και των πιθανων κενων που ενδεχομενως υπαρχουν σε ελεγκτικους οργανισμους και διαδικασιες,παντα θα υπαρχει φανταζομαι ενα κομματι του μυαλου μας που θα αμφιβαλλει για το περιεχομενο της εκαστοτε συσκευασιας και για το κατα ποσο ανταποκρινεται στις  προβλεπομενες προδιαγραφες,αλλα ας ειμαστε καλοπροαιρετοι . Αν μπορουμε να αποφυγουμε κατι κακο,ας το κανουμε.Ευχαριστω πολυ  :)

Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10756 στις: Αυγούστου 11, 2022, 17:17 »
Καλησπερα στην παρεα :)

Γρηγορο πλαναρισμα πανω απο τους τιτλους/επικεφαλιδες κατηγοριων και υποκατηγοριων και ο γκαβακας αδυνατω να εντοπισω αυτο που αναζητω. Πιθανοτα ειναι τρυπωμενο,η' απλα οι πληροφοριες εναι διασπαρτες και απαιτειται ενδελεχης ερευνα συνδυασμενη με ιωβεια υπομονη (αρετη με την οποια τα τσουγκρισαμε νωρις και ουτε να με βλεπει δεν θελει πλεον...  ;D ). Συνεπως...

...Αποριων συνεχεια!Υπαρχει θεμα με συγκεντρωμενα τα απαντα-η' τα βασικα- των συρματων ως ''μπουσουλας'' για νεους στον χωρο της ιδιοκατασκευης αντιστασεων?Δηλαδη τι ψαχνω και θα ηθελα να δω σε ενα σημειο με απλη,κατανοητη γραφη:
Διαθεσιμοι τυποι= αυτοι και αυτοι
Αναλυτικοτερα ανα τυπο.Κανθαλ= χαρακτηριστικα-διαθεσιμα μεγεθη- προοριζεται συνηθως γι αυτο κι αυτο-θετικα του-αρνητικα του-συνδυαζεται (αν) ιδανικα με αυτο κι αυτο-ιδιαιτερη προσοχη σε αυτο - αναμενομενες (στο περιπου&αν εχει νοημα) τιμες αντιστασης ανα ταδε πυρηνα&αριθμο σπειρων-καποιες φωτογραφιουλες και τελος.
Νικελοχρωμιου, ανοξειδωτο ατσαλι,τιτανιο κτλ, ομοιως οπως το ανωθεν.
Μαζεμενα και νοικοκυρεμενα,χωρις απαραιτητα πολλους σχολιασμους η' στησιματα κτλ,μιας και αυτα σιγουρα θα υπαρχουν σε αλλα νηματα σχετικα με επισκευασιμους  και diy γενικως.
Υπαρχει κατι τετοιο και δεν το βλεπω βρε παιδια? ειναι μηπως σε καποιο νημα το οποιο ειναι αορατο ακομη σε εμενα ως νεο μελος?  Και αν οχι κρινετε οτι πρεπει να ανοιξω ενα τετοιο θεμα ,οπου  θα καταθεσουν (μαλλον θα βγαλουν το φιδι απο την τρυπα πιο σωστα...) οι εμπειροι χομπιστες/ερασιτεχνες ,η' ακομη καλυτερα οι επαγγελματιες του χωρου (αν και ισως αντιτιθεται στα συμφεροντα τους) την απαραιτητη πληροφορηση και μετα θα κλειδωσει? Και που ακριβως πρεπει να δημιουργηθει ενα τετοιο θεμα?

Ευχαριστω εκ των προτερων και αν κουρασα μην τα ριξετε σε'μενα΄στον ευγενεστατο κυριο απο τα στενα του ευριπου που με προετρεψε 2 μηνυματα πριν να ειμαι αφοβος τα παραπονα σας...  ::) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 11, 2022, 17:24 από Thanos.L »

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10757 στις: Αυγούστου 11, 2022, 18:21 »

Σε αυτό το θεματολογιο θα βρεις διάφορα νήματα για σύρματα και αντιστάσεις

https://vaping.gr/index.php?board=247.0

Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10758 στις: Αυγούστου 11, 2022, 23:46 »
 :thumpup: Ευχαριστω φιλε μου,να εισαι καλα

Αποσυνδεδεμένος LazarosK

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10759 στις: Αυγούστου 25, 2022, 03:33 »
Καλησπέρα, είμαι καινουριος ατμιστής και πήρα πρόσφατα τον πρώτο μου επισκευάσιμο, τον digiflavor siren v4.Εχω πρόβλημα κάθε φορά που γεμίζω γεύση στάζει από το airflow. Μου κάνει εντύπωση γιατι κανείς reviewer που είδα δεν είχε παρόμοιο θέμα.Δύο μέρες τώρα έχω αλλαξει 100 φορές βαμβάκι μπας και φταίει που δεν το στήνω σωστά άλλα ήθελα να ρωτήσω αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα, ή αν έχετε κάποια λύση. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10760 στις: Αυγούστου 25, 2022, 09:12 »
Δεν έχω τον Siren για να σου πω ιδία γνώμη, αλλά γενικά, οι κυριότεροι/συχνότεροι λόγοι να κάνει υπερτροφοδοσία ένας ατμοποιητής είναι το λίγο βαμβάκι και τα orings.
Αν θεωρείς πω το βαμβάκωμά σου είναι σωστό, δοκίμασε να αλλάξεις τα orings (έχει έξτρα στο κουτάκι του φαντάζομαι).
Ίσως να βοηθούσε κάποια φωτογραφία από το στήσιμό σου, να το δουν οι πιο έμπειροι και να σε βοηθήσουν.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10761 στις: Αυγούστου 25, 2022, 09:13 »
Καλό θα ήταν αν είσαι κοντά στο κατάστημα που αγοράζεις τα ατμιστικά σου να περάσεις μία βόλτα απο εκεί για αρχή να σου δείξουν.  Αν δεν υπάρχει τετοια δυνατότητα θα πρέπει να ανεβάσεις φωτο με το στήσιμο.
Υπάρχουν αρκετοί λόγοι να ''στάζει'' ένας ατμοποιητης , ο επικρατέστερος είναι η ποσότητα απο το βαμβάκι.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9583
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10762 στις: Αυγούστου 25, 2022, 09:16 »
Καλησπέρα, είμαι καινουριος ατμιστής και πήρα πρόσφατα τον πρώτο μου επισκευάσιμο, τον digiflavor siren v4.Εχω πρόβλημα κάθε φορά που γεμίζω γεύση στάζει από το airflow. Μου κάνει εντύπωση γιατι κανείς reviewer που είδα δεν είχε παρόμοιο θέμα.Δύο μέρες τώρα έχω αλλαξει 100 φορές βαμβάκι μπας και φταίει που δεν το στήνω σωστά άλλα ήθελα να ρωτήσω αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα, ή αν έχετε κάποια λύση. Ευχαριστώ

Οι περισσότεροι ατμοποιητές αυτού του τύπου έχουν το πρόβλημα αυτό. Και ας μην αναφέρεται (συνήθως) στα διάφορα reviews. Η μοναδική ασφαλής λύση για να αποφύγεις τις διαρροές είναι να τον γεμίζεις από κάτω, δηλαδή από τις τρεις τρύπες  που υπάρχουν στο κάτω μέρος του tank, δίπλα από την καμπάνα. Η διαδικασία είναι απλή. Κλείνεις τη ροή του αέρα, γυρνάς τον ατμοποιητή ανάποδα, αφαιρείς το deck και κάνεις με προσοχή την αναπλήρωση του υγρού (σε μια από τις τρύπες που ανέφερα παραπάνω). Τέλος, βιδώνεις πάλι το κάτω μέρος του ατμοποιητή στo tank και αφού τον γυρίσεις σε όρθια θέση, ανοίγεις τη ροή του αέρα. Μετά από τη διαδικασία αυτή δεν θα έχεις λογικά ούτε διαρροή ούτε τυχόν γουργουρίσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2022, 09:42 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος LazarosK

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10763 στις: Αυγούστου 25, 2022, 13:46 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα δοκιμάσω όσα αναφέρατε και αν εξακολουθήσει το πρόβλημα θα ανεβάσω φωτογραφία με στήσιμο

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10764 στις: Αυγούστου 29, 2022, 20:40 »
Εμμμ....  εμμμμ εγώ θέλει νέο  γίνει μέλος....
Μάι νέιμ ισ καραμέλος..
Ειμαι και μέλος είμαι και Γλυκούλης!!!   ;) ;) ;)
Οχιιιιιιιιιιιιιιιιιι  δέν ειμαι ο κούλης... :nope:

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟχι δεν ειμαι σπαμμμ,  ουτε  μποΎλινκκκ ούτε  από αυτους που αυτονουνι'αζουνε τα έγκατα του ιντερρρνέτι ..

Μάι νάμε ισ ΑΤΟ!!Δεν Ατό ..
Απατό να ξαναζήσω.
( μου έχει χαλάσει το γράμμα μουυυ  με το νουυυυ οπ'οτε σορυ για τα ατάσθαλα)
οτι και να γίνει μην γυρίσετε στο μαμοτσίγαρο ,γιατί είναι ποιο συγκροτώ και από τόν θάνατο πως  αυτός θα σας εγείρει !!!
Κύλιε εγκό Ι κάμε μπάκ...
Γιου μικλούλι Νέβερ πίσω στο ρημάδι ,,,

George ! 8)



Αποσυνδεδεμένος antiklitos140

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10765 στις: Νοεμβρίου 16, 2022, 13:28 »
Παιδια γεια σας. Ειμαι καινουριος στο ατμισμα και εχω μια απορια. Θελω να μου πειτε, οσο μεγαλυτερη ειναι η αντισταση τοσο λιγοτερο υγρο καταναλωνει? Μιλαω για mtl τζουρες. Ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10766 στις: Νοεμβρίου 16, 2022, 13:51 »
Μεγαλύτερη σε Ohm ή σε μέγεθος;

Αποσυνδεδεμένος antiklitos140

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10767 στις: Νοεμβρίου 16, 2022, 14:47 »
Σε Ohm


Αποσυνδεδεμένος supad

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10768 στις: Νοεμβρίου 16, 2022, 14:52 »
Παιδια γεια σας. Ειμαι καινουριος στο ατμισμα και εχω μια απορια. Θελω να μου πειτε, οσο μεγαλυτερη ειναι η αντισταση τοσο λιγοτερο υγρο καταναλωνει? Μιλαω για mtl τζουρες. Ευχαριστω πολυ.

Γειά σου φίλε,

Αυτό δεν έχει σχέση με MTL / RDL / DL. Συνήθως μεγαλύτερα ohm = λιγότερη κατανάλωση. Αυτό όμως δεν είναι κανόνας. Μία 1Ω mesh αντίσταση μπορεί να "πίνει" περισσότερο υγρό από μία 0.8Ω με κλασσικό σύρμα. Γενικώς όμως μπορούμε να πούμε ότι:

περισσότερα watt = περισσότερη κατανάλωση
μεγαλύτερο μέγεθος (διαστάσεις) αντίστασης = περισσότερη κατανάλωση
περισσότερος ατμός με οποιοδήποτε τρόπο ...προφανώς μεγαλύτερη κατανάλωση

Αποσυνδεδεμένος antiklitos140

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10769 στις: Νοεμβρίου 16, 2022, 14:53 »
Σ ευχαριστω πολυ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60200 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238373 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137013 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085749 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12